Koledar Dogodki
P pon
T tor
S sre
Č čet
P pet
S sob
N ned
9 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
Vabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: POLONA PETEK
Vabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.
MIRAN MIŠO HOCHSTÄTTER / NATURE MORTE 1975
MIRAN MIŠO HOCHSTÄTTER / NATURE MORTE 1975
Nature morte je serija kolažev, ki jih je Miran Mišo Hochstätter ustvaril pred skoraj pol stoletja. Po svoje preroška dela so tako zaradi tehnične izvedbe kot zaradi izrazne moči izjemno pomembna za zgodovino fotografije na Slovenskem, a jih je mogoče postaviti tudi na širši zemljevid svetovnega dogajanja tistega časa. Avtor se z njimi »uvršča med prve moderne ekološke aktiviste« (Vasja Nagy).
V UGM Kabinetu predstavljamo tri serije: Ljudje in drevesa umirajo skupaj, Nature morte in Dež bo, letala nizko letajo, ki so bile razstavljene pod naslovom razstave Nature morte (20. maja – 1. junija 1975) v Malem salonu Rotovž kmalu po fotografovem končanem študiju v Münchnu. O seriji je fotograf na zloženki zapisal: »Nisem strokovnjak za ekološka vprašanja, v začetku sem celo mislil, da malo pretiravajo s temi kampanjami in govorjenjem o ›zaščiti naravnega okolja‹, a sedaj, ko sem se tako neposredno srečal s tem problemom, vem, da imajo prekleto prav!«
Otvoritveni pogovor bo vodila Breda Kolar Sluga, kustosinja razstave in Miran Mišo Hochstätter
Razstava je del spremljevalnega programa EKO 8, Mednarodnega trienala umetnost in okolje / Pismo za prihodnost.
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Na razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.
Razstava: Vino naše vsakdanje
Razstava: Vino naše vsakdanje
Otvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
Vabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
V mednarodni koprodukciji bomo v poletnih mesecih v galeriji Media Nox izvedli projekt Ljubi me, ne ljubi me.
LJUBI ME / NE LJUBI ME je poskus neverbalnega odgovora na vprašanje - kaj pomeni ljubezen vsakemu od nas?
Na podlagi imena otroške igre trganja cvetnih listov je avtorica projekta, pisateljica Ana Đokić, zasnovala nalogo za slikarje in ilustratorje. Kako je videti LJUBEZEN?! Vsak od umetnikov se je tega lotil na individualen in edinstven način, in je v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkril ne le njegovo umetniško pisavo, temveč tudi intimno interpretacijo trenutka, ki je razpet med dvema nasprotnima poloma - sem mu všeč ali me ne mara.
Rezultat tega eksperimenta - umetniške ilustracije - je vedno izreden! Dokaz za to je hitra rast projekta, ki je po prizadevanjih njene avtorice izstopila iz hrvaškega okvira in postal mednaroden. V letu 2021 se mu bodo s svojimi ilustracijami pridružili izbrani slovenski ilustratorji in vsa dela bodo predstavljena v galeriji Media Nox.
KONS V MESTNEM PARKU
KONS V MESTNEM PARKU
Med poletjem lahko aktivnosti projekta konS in prijateljev mariborskega vozlišča Inkubator vsak vikend obiščete v mestnem parku, kjer bomo raziskovali zvok, lučke, elektriko in ostale komponente intermedijskega polja, spoznavali kaj dela DJ, zmiksali kakšno skladbo ter se čudili razvoju robotkov, ki se pripravljajo na gledališko predstavo!
10. - 11. 7. / 31. 7. - 1. 8.: PREDSTAVITEV DJ ŠOLE
Če te zanima DJ-anje, glasba in vse kar je povezano z njo, se nam pridruži na predstavitvi DJ šole Akademije Alphawave! Prinesli bomo profesionalno DJ opremo, ki jo boš lahko tudi preizkusil, izvedel pa boš kaj točno DJ dela in kako se znajde med vsemi gumbi in lučkami na opremi, ki jo ima pred seboj. Na ključku lahko prineseš tudi svojo glasbo, da jo skupaj zmiksamo po DJevsko!
17. - 18. 7. / 7. - 8. 8. / 21. - 22. 8.: DELAVNICE NA PRESEKU ZNANOSTI IN UMETNOSTI
Ustvarjalne in raziskovalne intermedijske delavnice, na katerih ekipa projekta konS razpira pogled v svet, kjer ena ob drugo trčijo in tudi spajajo umetnost, znanost in tehnologija. Skozi avtorsko razvite delavnice spoznavamo, kako po različnih materialih potuje elektrika, kako povezujemo žičke od vira energije do žarnice ter s pomočjo zanimivih napravic zganjamo digitalne in analogne vragolije.
konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je odprta in razvijajoča se struktura, ki si prizadeva vzpostaviti povezave med skupnostmi, institucijami znanja, raziskovalnimi središči in gospodarstvom na sistemski ravni, pri čemer so vse strani zainteresirane za soustvarjanje trajnostne, varnejše in bolj etične prihodnosti v dinamičnem, nenehno spreminjajočem se svetu. Skozi različne nivoje želi pristopiti do zainteresirane javnosti (PARK, NOVA, PRAKSA) in si prizadeva za vzpostavitev aktivne mreže raziskav, produkcije in utemeljevanja boljših pogojev za raziskovanje, razvoj in realizacijo sodobnih raziskovalnih umetniških projektov.
24. - 25. 7. / 14. - 15. 8. / 28. - 29. 8.: SPRETEN.SI SE PREDSTAVI
Spreten.si je program za igrivo učenje otrok na področju programiranja, robotike in 3D tehnologij. S pomočjo Mestne občine Maribor (Participatorni proračun), Ministrstva RS za kulturo (Center za kreativnost) in Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj) v Mariboru postavlja Digitalno ustvarjalnico Spreten.si, s katero želi mariborskim otrokom ponuditi vzpodbudno okolje za razvoj njihovih tehničnih in računalniških spretnosti.
Podjetje Doxakey se ukvarja z avtomatizacijo in postavljanjem sistemov v industriji 4.0. V okviru svoje zavezanosti k družbeni odgovornosti že več let na Ptuju in njegovi okolici navdušuje otroke za robotiko in tako skrbi za svoje bodoče kadre. V letih 2020/21 izvajamo projekt Gledališče robotov, s katerim poskušamo v naše delavnice in tudi delo vnesti več ustvarjalnosti in (gledališke) umetnosti. V projektu sodeluje Ustanova Fundacija Sonda, financirata pa ga Ministrstvo RS za kulturo in Evropska unija iz Evropskega sklad za regionalni razvoj.
foto: Marko Lük
FOTOGRAFSKE DELAVNICE NA TEMATIKO LGBTQIA+
FOTOGRAFSKE DELAVNICE NA TEMATIKO LGBTQIA+
MKC Maribor okviru programa Maribor skozi rožnata očala in projekta Skupaj svobodne_i! organizira fotografske delavnice, ki bodo potekale med 22. 7. in 30. 7., pod vodstvom Eme Širec in v sodelovanju z Gregorjem Salobirjem. Delavnice so namenjene mladim med 15. in 29. letom, ki jih zanima fotografija in LGBTQIA+ tematika.
Ker gre za serijo fotografskih delavnic, je zaželeno, da se udeležiš vseh treh sklopov. V primeru, da imaš vprašanja glede delavnic, nam lahko pišeš na: maribor-pride@mkc.si
Udeležba na delavnicah je brezplačna. Na delavnice se je potrebno prijaviti, saj je število mest omejeno. https://forms.gle/qRUZfGDcjZ45kcsF6
PODROBNEJŠI OPIS DELAVNIC
1. Osnove fotografije (MKC Maribor, 22. 7. 2021, 15.00 - 18.00)
kratka zgodovina fotografije,
predstavitev fotografskih tehnik,
razlaga funkcij na fotoaparatu,
razlaga kompozicij, svetlobe ...
2. Delavnica analogne fotografije (GT22, 27. 7 ali 29. 7., uro še javimo)
Dopoldne se dobimo in se odpravimo na “foto” sprehod
Vsak udeleženec (če nima svojega filma) dobi črno-bel film s 24 posnetki.
Ko se ti (posnetki) na sprehodu zapolnijo se naredi odmor za kosilo (lahko iz nahrbtnika lahko na pizzo-denar za hrano imejte s seboj).
Po odmoru se skupaj prestavimo v GT22 oz. Mišnico, kjer boste s pomočjo Gregorja Salobirja razvili svoj film, ki ste ga pofotkali dopoldne.
Možnost bo tudi skeniranje filma in nadaljevanje dela.
3. Delavnica digitalne fotografije (MKC Maribor, 30. 7. 2021, uro še javimo)
Potrebščine so digitalen fotoaparat, ki ima sd kartico in polno baterijo)
Uvodno (za tiste, ki se s fotoaparati ne znajdejo najbolje ali tiste, ki znanje želijo obnoviti) ponovimo osnovne funkcije na fotoaparatu.
Oblikovanje koncepta za eno ali serijo fotografij na temo LGBTQ+ skupnosti.
Fotografiranje same ideje.
Pregled in izbor fotografij za razstavo v okviru MKC Maribor.
O IZVAJALKI:
Ema Širec prihaja iz Maribora in študira fotografijo na Likovni akademiji v Ljubljani. Aktivno se v fotografiji udejstvuje 5 let, priložnostno pa že od malih nog. Največ se ukvarja s koncertno in portretno fotografijo, slednja ji je tudi najbolj pri srcu. Zanima jo eksperimentiranje z različnimi tehnikami, pri čemer se še posebej rada posveča analogni fotografiji. Svoje subjekte se trudi prikazati v skladu s tem, kar ji predstavljajo in kot jih v danem trenutku vidi sama. Rada ima pristno in spontano fotografijo, zato ljudi pogosto lovi v nenavadnih ali celo nerodnih situacijah. Širčeva s kraljicami iz Haus of Vulva sodeluje vse od ustanovitve skupine. Pravi, da je skozi njihov napredek od skromnih začetkov do širše prepoznavnosti napredovala tudi sama, zato ima v načrtu nadaljnje kolaboracije. Razstavo Vulve opisuje kot produkt tesne vezi s kvalitetno ekipo, ki zmeraj ve, kaj hoče od njenih fotografij.
Veselimo se srečanja!
foto: Ema Širec
9 dogodki,
9 dogodki,
10 dogodki,
10 dogodki,
POLETNI GLASBENI BALKONI: SAŠO GAČNIK »SVAROGOV« IN KRISTINA OBERŽAN
POLETNI GLASBENI BALKONI: SAŠO GAČNIK »SVAROGOV« IN KRISTINA OBERŽAN
Sašo Gačnik »Svarogov« je pianist, pevec, avtor besedil in glasbe, ki umetniško deluje tako v Sloveniji kot tudi na ogromnem ruskem jezikovnem tržišču ter ima za seboj že zelo bogato glasbeno kariero.
Kristina Oberžan je magistrica jazz petja in vokalna učiteljica. Leta 2006 je na festivalu Slovenska popevka prejela nagrado za najboljšo izvedbo.
Vstopnine ni!
9 dogodki,
POLETNI ART KAMP
POLETNI ART KAMP
Poletje otvarjamo z butičnimi vikend programi Poletnega Art kampa.
Ob sobotah in nedeljah vabimo vse in vsakršne družine k pravljično lepemu paviljonu v Mestnem parku Maribor, na koncertne poslastice, predstave za otroke, pravljice in plesne delavnice, posamične sklope delavnic ter gibalne, igralne in bralne aktivnosti.
Druženje, raziskovanje, kultura, umetnost in znanje! Smelost zdravega duha v zdravem telesu je gibalo zdrave družbe. Sočutje, spoštovanje sebe in drugih, okolja in narave – imamo to.
Program Poletni Art kamp 2021: Poletni Art kamp
Sodelovanje v programu poteka na lastno odgovornost. V primeru dežja program odpade.
10 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Razstava: Vino naše vsakdanje
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
KONS V MESTNEM PARKU
POLETNI ART KAMP
SVET JE PISAN PLANET, 3+
SVET JE PISAN PLANET, 3+
Naše oči so zmožne zaznavati barve, čeprav jih vsak zaznava nekoliko drugače.
Spoznavali bomo barve, pigmente, slikarske tehnike. S t.i. kuhinjskimi eksperimenti bomo spoznavali odnose med barvami, kako se spreminjajo v vodi, mleku ali medsebojnim mešanjem. Poslikali bi bomo najljubšo skodelico za kakav in izdelali vitraž, ki bo obešen na oknu čez vso leto osvetljeval domače prostore.
Za ustvarjanje bo vsak dan na voljo ves material in oprema, mentorska pomoč pri uporabi in veliko zabave.
Cena za delavnico je 1 kulturni žetonček ali 2 EUR.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa. Čeprav je epidemije uradno konec, na dogodke prihajamo zdravi. Ravnamo odgovorno do sebe in drugih.
Organizira Zavod MARS Maribor. Dogodek je del kulturnega programa Čitalnica na dvorišču in je podprt s strani Mestne občine Maribor. Sofinanciran je tudi s strani Ministrstva za javno upravo in Zavoda RS za zaposlovanje.
PROMENADNI KONCERT: FRAJHAJMSKA GODBA NA PIHALA
PROMENADNI KONCERT: FRAJHAJMSKA GODBA NA PIHALA
Frajhajmska godba na pihala, ena izmed najstarejših v Sloveniji, je leta 2017 praznovala 190 letnico delovanja. Častitljiv jubilej so obeležili v soboto, 5. avgusta 2017, s prireditvijo v Šmartnem na Pohorju.
Začetki godbe so povezani z glažutarstvom na Pohorju, ko je podjetnik Hieromin Gürtler ustanovil Staro Glažuto. Ustanovitelj Frajhajmske godbe Simon Jurič, po rodu Čeh, je bil eden izmed delavcev z Dunaja, ki jih je najel Gürtler. Kasneje je Jurič kupil »Zgornje Freglovo« posestvo v Frajhajmu. Z Glažuto se je preselil na svojo kmetijo, kjer je leta 1827 tudi ustanovil Frajhajmsko godbo. Danes je v godbi aktivnih 20 članov, med njimi je precej mladih.
Godba redno nastopa v različnih krajih po Sloveniji. Letos aprila je pet dni gostovala v Bruslju, kjer je zaigrala v evropskem parlamentu. Sodelujejo tudi na krajevnih prireditvah in pri mašah.
Tradicionalni koncerti, ki se že desetletja odvijajo ob sončnih nedeljah v paviljonu Mestnega parka v Mariboru, so del kulturne in turistične ponudbe mesta. V organizaciji Narodnega doma Maribor in letošnje leto tudi pod okriljem mariborske občine, koncerte izvajajo lokalna in okoliška kulturna društva, pogosto pa se jim pridružijo društva iz ostalih slovenskih regij. Kljub epidemiji koncerti potekajo varno, ob upoštevanju vseh ukrepov za varovanje zdravja in le nekaj korakov stran od akvarija-terarija. Mladim družinam z otroki, naključnim obiskovalcem, turistom in predvsem stalnemu domačemu občinstvu polepšajo nedeljski sprehod.
Tudi v letu 2021 bodo ob lepem vremenu znova poživili idilično okolje enega najlepših mestnih parkov v Sloveniji.
Ogled koncertov je brezplačen.
Ob slabem vremenu prireditev odpade.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.
Vse obiskovalce naprošamo, da upoštevajo navodila NIJZ in organizatorja za varovanje zdravja. Hvala!
Koncerte v parku je podprla Mestna občina Maribor.
9 dogodki,
SLIKARSKA USTVARJALNICA ZA MLADE IN ODRASLE
SLIKARSKA USTVARJALNICA ZA MLADE IN ODRASLE
Ljubitelje umetnosti vabimo na ustvarjalno druženje z umetninami iz Zbirke UGM ter drug z drugim.
Seznanili vas bomo z razvojem slovenske umetnosti od konca 19. stoletja vse do sodobnosti. Predvsem se bomo osredotočili na slikarstvo realizma, impresionistov in abstraktnega ter sublimnega slikarstva. Nato vas bomo povabili, da si boste izbrali najbolj zanimivo sliko. To boste poustvarili in na svoj način interpretirali v svojo sliko v izbrani slikarski tehniki. Na delavnici nas bo 4. avgusta obiskala tudi akademska slikarka Anka Krašna – Kocijan, katere slika Pri koritu je del aktualne razstave 100+ Vrhunci iz Zbirke UGM in bo prav ta spodbuda za pogovor z njo. Za udeležbo na ustvarjalnici ni potrebno predznanje.
Cena: 30€ / Klub UGM: 21€ (v ceno je vključeno strokovno vodenje in material)
Info in obvezne prijave do 26. julija 2021: blagajna@ugm.si ali 02 229 46 93
Ustvarjalnica bo potekala v skladu z NIJZ protokolom.
10 dogodki,
DOBRO SEM: PROGRAM ZA KREPITEV DUŠEVNEGA ZDRAVJA RANLJIVIH SKUPIN
DOBRO SEM: PROGRAM ZA KREPITEV DUŠEVNEGA ZDRAVJA RANLJIVIH SKUPIN
MKC Maribor bo v sodelovanju z ZPM Ljubljana Moste-Polje izvedel sklop delavnic v manjši skupini, ki bo nudila varno in podporno okolje za soočanje z različnimi izzivi. Program bo trajal 12 tednov, srečanja bodo potekala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor. Prvo srečanje bo v četrtek, 5. 8. 2021, z začetkom ob 16.30.
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo. Vse aktivnosti v programu so za udeležence brezplačne.
Prijave zbirajo preko prijavnice do četrtka, 22. 7. 2021.
PRIJAVI SE
Za vsa morebitna vprašanja lahko kontaktirate izvajalko Urško Novak na elektronskem naslovu: urska.no@gmail.com ali preko telefonske številke 051 243 049.
-------
O PROGRAMU DOBRO SEM
Program Dobro sem so pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje zasnovali leta 2015. Namenjen je ozaveščanju in izobraževanju posameznikov iz ranljivih skupin, s ciljem, da lažje vplivajo na svoje duševno zdravje in dobro počutje, ga krepijo in varujejo.
Program prispeva k zmanjševanju neenakosti s tem, da je dostopen najbolj ranljivim ciljnim skupinam in da jim omogoči programe usposabljanja za (samo)pomoč pri varovanju duševnega zdravja. Program zagotavlja preventivo in nudi prve korake spoprijemanja z duševnimi stiskami. Hkrati pa skupine, ki v programu nastanejo, ostanejo trajne, samostojne in neodvisne, ki poznajo osnovna orodja za spoprijemanje z duševnimi stiskami.
KOMU JE NAMENJEN PROGRAM DOBRO SEM
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo.
Z vključitvijo v srečanja lahko posamezniki pridobite zmožnost izbire najbolj primernih strategij in veščin za reševanje problemov, konfliktov ali prilagajanja na spremembe. Skozi sodelovanje s skupino se naučite prožnosti v vedenju, mislih in čustvih. Pridobite pa tudi znanje za varovanje lastnega duševnega zdravja.
IZVEDBA SREČANJ NA MKC MARIBOR
Program traja 12 tednov. Skupina se bo srečevala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor, posamezno srečanje pa bo trajalo predvidoma 2 uri.
Začetek delavnic je predviden v mesecu avgustu. Vsak udeleženec bo na prvem srečanju prejel gradivo (delovni zvezek), ki ga bo uporabljal na vseh nadaljnjih srečanjih.
VSEBINE SREČANJ:
Spoznavanje in samopodoba
Stanje ega
Temeljna prepričanja, vzorci in razmišljanja
Izražanje čustev
Komunikacija in asertivnost
Konflikti in njihovo reševanje
Reševanje problemov in ustvarjalnost
Odnosi
Stres, izgorelost
Sproščanje in čuječnost
Postavljanje ciljev, motivacija
Zaključek, ovrednotenje, lasten načrt delovanja
Srečanja bo vodila Urška Novak, prostovoljka in trenerka v programu Dobro sem ter sodelavka MKC Maribor.
O IZVAJALKI
Urška je po študiju turizma svojo študijsko pot nadaljevala na področju prehranskega svetovanja – dietetike na Fakulteti za vede o zdravju Univerze na Primorskem. Od leta 2014 je aktivna na področju mladinskega dela in promocije zdravja ter zdravega življenjskega sloga. Z MKC Maribor sodeluje kot prostovoljka in sodelavka na projektih od leta 2018. Svoje znanje nenehno nadgrajuje z raznimi oblikami neformalnega izobraževanja. Opravila je usposabljanje za promotorje zdravja pod okriljem mreže Za zdravje mladih ter nato v letu 2019 zasnovala in s skupino mladih izvedla program Stresi stres, s čuječnostjo do lažjega spoprijemanja s stresom, kamor je bilo vključenih več kot 150 udeležencev. S programom delujejo na področju krepitve duševnega zdravja mladih, s poudarkom na krepitvi zavedanja in učenju strategij za lažje spoprijemanje s stresom.
Od leta 2020 se intenzivneje izobražuje še na področju krepitve duševnega zdravja in čuječnosti. Opravila je uvodni in nadaljevalni program čuječnosti po principu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) ter izobraževanje za učitelje čuječnosti po principu MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), ki jih je organiziralo Društvo za razvijanje čuječnosti. Je tudi prostovoljka Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, v njihovi organizaciji se je udeležila usposabljanja za trenerje za izvedbo preventivnih delavnic za krepitev duševnega zdravja.
* Projekt Dobro sem je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.
9 dogodki,
POLETNI GLASBENI BALKONI: TAJA BOŽIČ IN SARA ESTER GREDELJ
POLETNI GLASBENI BALKONI: TAJA BOŽIČ IN SARA ESTER GREDELJ
Taja je slovenska kantavtorica, instrumentalistka in pevka, ki se s svojimi iskrenimi besedili, čutnim glasom in svojstveno melodiko dotika duše poslušalcev.
Na koncertu bo predstavila svoje avtorske skladbe, katerih ritmi vas bodo skoraj zagotovo zvabili tudi k plesu.
Vstopnine ni!
9 dogodki,
MUZIKA NA BOLFENKU: TANJA LONČAR, CITRE
MUZIKA NA BOLFENKU: TANJA LONČAR, CITRE
Vljudno vabljeni na drugi koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
Predstavitev:
Sem molekulska in funkcionalna biologinja, citrarka ter pevka in športna osebna trenerka. Glasba je in vedno bo del moje poti in velik sestavni del mozaika življenja, saj že od malih nog prepevam ter se ukvarjam z glasbo, zato me v življenju vodijo besede pesmi Svet je tvoj: »Ujemi svoje sanje, deli svoje znanje…najdi svojo pot in z njo- svet je tvoj!«
Citre sem se začela učiti pred 19-imi leti v glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega Velenje pri prof. Petru Napretu. Že od malih nog tudi prepevam. Pričela sem v pevskem zboru Sonce pri Ireni Vrčkovnik, nato v MPZ Frana Koruna Koželjskega in MeMPZ ŠC Velenje. Svoje pevsko znanje izpopolnjujem tudi s solo petjem pri Ireni Vrčkovnik in Nataši Nahtigal.
Na svoji glasbeni poti združujem oboje- citre in petje, ter napišem priredbe za pesmi v “pop preobleki”, saj prav ta kombinacija predstavlja zame velik izziv in to v čemer najbolj uživam in kar želim pokazati tudi vsem poslušalcem.
Cena vstopnice:
Odrasli: 4,00 EUR
Upokojenci, študenti: 3,00 EUR
Otroci do 14 let: brezplačno
Vstopnice je možno rezervirati preko rezervacijskega sistema.
Vstopnice bo prav tako možno kupite 30 minut pred začetkom koncerta.
__________
Za udeležbo na dogodku je potrebno dokazilo PCT - izpolnjen vsaj 1 pogoj (potrdilo o prebolelosti, potrdilo o cepljenju ali negativen test (ne starejši od 48 ur)).
8 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Razstava: Vino naše vsakdanje
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
KONS V MESTNEM PARKU
POLETNI ART KAMP
9 dogodki,
KAKEC – KAKČEVE DOGODIVŠČINE
KAKEC – KAKČEVE DOGODIVŠČINE
Avtorica besedila Pernilla Stalfelt / Mini teater, Ljubljana / 40 min
Režiser Ivica Buljan
Avtorji vizualne podobe Sonda3 in Toni Soprano
Avtor glasbe Jose
Kostumografka Ana Savić Gecan
Igralca Jose in Petja Golec Horvat
Po Kakčevih dogodivščinah nas popeljeta dr. Ek in dž. Ekica, ki temo kakca in kakanja skupaj z otroki obravnavata zelo natančno in z brezmejnim humorjem. Opazujeta njegovo obliko, ki včasih spominja na klobaso, spet drugič pa je lahko podoben storžu, vijaku ali kokosu, primerjata barvo in gostoto glede na to, kaj (po)jemo, spomnita nas, kako je, ko nas muči driska, kaj se zgodi, ko smo zaprti, in kako pomembno je, da otroci nosijo pleničke. Skupaj z otroki ugotavljata, kaj so kravjeki, kaj bobki, kurjeki, konjske fige in kaj golobčki, otroci pa se ob tem ves čas neizmerno zabavajo. Otroci tudi izvejo, da se kakec lahko spremeni v koristno gnojilo, zaradi katerega cvetijo rožice in rastejo jagode, v Afriki pa iz kakca celo gradijo hiše! Če ne prej, zagotovo po predstavi "vsak dobro ve, da brez kakanja ne gre".
8 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Razstava: Vino naše vsakdanje
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
KONS V MESTNEM PARKU
POLETNI ART KAMP
10 dogodki,
DELAVNICE RAČUNALNIŠKE UMETNOSTI
DELAVNICE RAČUNALNIŠKE UMETNOSTI
V okviru projekta Skupaj svobodne_i, te vabimo na naslednji sklop umetniških delavnic, ki jih organiziramo prostovoljke_ci programa Maribor skozi rožnata očala. Računalniška umetnost je umetnost, pri kreaciji ali razstavljanju katere igrajo računalniki in druge digitalne tehnologije pomembno vlogo. To je lahko vse od slikovnih, zvočnih del, animacij, video iger, spletnih strani, performansov, algoritmičnih del in interaktivnih instalacij.
Na delavnicah se bomo spoznavale_i z različnimi tehnikami, ki jih umetniki uporabljajo za ustvarjanje svojih del.
V prvem sklopu bomo raziskovale_i algoritmično generativno umetnost, kjer s pomočjo ponavljajočih se postopkov pridemo do abstraktnega, navidezno naključnega rezultata. Spoznale_i se bomo z osnovami programskega jezika Javascript, ki nam bo omogočal ustvariti poljubno sceno - abstraktno, stilizirano ali video in foto montažo ali celo preprosto videoigro.
Drug sklop bo v ospredje postavil 3D računalniško umetnost, kjer bomo kot kiparke_ji uporabljale programe za ustvarjanje 3D svetov, od dioram in okolji, do ljudi in drugi (resničnih ali izmišljenih) bitij.
V zadnjem sklopu se bomo naučile_i, kako narediti preprosto spletno stran za razstavljanje svojih izdelkov. Na koncu bomo te družile_i v galerijo del vseh udeleženk_cev za virtualno razstavo!
PRIJAVI SE
Prvi sklop bo potekal v avgustu ob sledečih terminih:
Petek, 20. 8. med 10. in 13. uro
Sobota, 21. 8. med 10. in 13. uro
Nedelja, 22. 8. med 10. in 13. uro
* Termini za naslednja sklopa bodo objavljeni naknadno.
Predhodno znanje kateregakoli od področij, ki se jih bomo lotevale_i na delavnicah, pred udeležbo ni potrebno! Vse delavnice bodo potekale pod predpostavko, da se prvič srečuješ z računalniško umetnostjo.
Zaželeno je, da se udeležiš vseh delavnic posameznega sklopa, saj se bodo znanja nadrajevala. Tako boš tudi lahko zaključil_a sklop z vsaj enim izdelkom računalniške umetnosti.
Prijavnica: https://forms.gle/kd9Tew8y4PVKwKCW7
BIJELO DUGME
BIJELO DUGME
𝗡𝗼𝘃𝗼 𝗽𝗼𝗴𝗹𝗮𝘃𝗷𝗲 𝗿𝗼𝗰𝗸𝗼𝘃𝘀𝗸𝗲 𝗹𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗲
𝘚𝘦𝘭𝘮𝘢. 𝘛𝘢𝘬𝘰 𝘵𝘪 𝘫𝘦, 𝘮𝘢𝘭𝘢 𝘮𝘰𝘫𝘢, 𝘬𝘢𝘥 𝘭𝘫𝘶𝘣𝘪 𝘉𝘰𝘴𝘢𝘯𝘢𝘤. 𝘓𝘰𝘴̌𝘦 𝘷𝘪𝘯𝘰. 𝘋𝘰𝘻̌𝘪𝘷𝘫𝘦𝘵𝘪 𝘴𝘵𝘰𝘵𝘶. 𝘋𝘶𝘳𝘥𝘦𝘷𝘥𝘢𝘯. 𝘚𝘷𝘦 𝘤́𝘦 𝘵𝘰, 𝘮𝘪𝘭𝘢 𝘮𝘰𝘫𝘢, 𝘱𝘳𝘦𝘬𝘳𝘪𝘵𝘪 𝘳𝘶𝘻̌𝘮𝘢𝘳𝘪𝘯, 𝘴𝘯𝘫𝘦𝘨𝘰𝘷𝘪 𝘪 𝘴̌𝘢𝘴̌. 𝘉𝘪𝘵𝘢𝘯𝘨𝘢 𝘪 𝘱𝘳𝘪𝘯𝘤𝘦𝘻𝘢. Saj ni potreba naštevati še več, ne?
Vse je jasno: najavljamo Beli gumb. Tistega, ki je od leta 1974, ko je izšla prva od naštetih skladb, buril in burkal glasbeno sceno bivše skupne države kot nobena druga glasbena zasedba dotlej. In poslej. Naklade albumov in singlov v stotisočicah, razprodani stadioni, legendarne turneje … Pa prav tako legendarne provokacije – saj se še spominjate naslovnice prvega albuma, kajne? Zvezdniški škandali, burni razhodi in enako burna ponovna snidenja. Bolj divje glasbene zgodovine kot je ta, ki so jo pisali Bijelo dugme, ter večjega vznemirjenja in navdušenja, ki pospremi vsak njihov nov nastop, si ne moremo želeti. Polnokrvna rockovska legenda pač, ki bo dobila novo poglavje v Mariboru, na ekskluzivnem koncertu 20. avgusta, ko bosta ob Goranu Bregoviću na odru dva legendarna gumbova frontmana: Alen Islamović in Mladen Vojičić – Tifa, z njimi pa zagotovo predstavniki treh generacij: tiste, ki je Jugoslavijo gradila, tiste, ki jo je pospremila v zgodovino in te, ki jo poznamo zgolj iz učbenikov. Takšen razpon občinstva lahko pritegnejo le največji. In Bijelo dugme to prav gotovo so. Zato jih nikar ne zamudite. Ker to bo koncert, ki bo zagotovo našel pot v glasbene anale. Pa seveda tudi zato, ker bo – žur!
Zasedba:
Goran Bregović,
Alen Islamović,
Mladen Vojičić
Goran Bregović Wedding & Funeral Orchestra.
8 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Razstava: Vino naše vsakdanje
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
KONS V MESTNEM PARKU
POLETNI ART KAMP
9 dogodki,
RAZSTAVA: TAMAS DEZSÖ, HIPOTEZA: VSE JE LIST
RAZSTAVA: TAMAS DEZSÖ, HIPOTEZA: VSE JE LIST
Vabljeni na razstavo Hipoteza: Vse je list v UGM Studiu!
Tamas Dezsö je dokumentarni fotograf, ki dela na dolgoročnih projektih, usmerjenih na rob družbe na Madžarskem, v Romuniji in v drugih delih vzhodne Evrope.
FESTIVAL PRESTOPI: ŽIVELA VULVA
FESTIVAL PRESTOPI: ŽIVELA VULVA
Namizni muzikal po motivih Liv Strömquist, ki nagajivo in humorno spregovori (in zapoje) o nadvse resnih in pomembnih temah ženske seksualnosti.
Risoroman Prepovedani sad švedske striparke Liv Strömquist, ki je pri nas izšel v prevodu Mite Gustinčič Pahor pri založbi Vige Vage knjige, je družbenokritična, politična, feministična in humorna vizualna raziskava percepcije spolnih organov in ženske seksualnosti skozi čas. Ustvarjalci predstave Živela vulva! smo v risoromanu videli inspirativen odrski material. Navidezno lahkoten, sarkastičen način striparske pripovedi je ponujal zanimivo izhodišče za razmislek o ustreznem žanrskem okvirju in gledališkem jeziku, ki bi zmogel biti tako parodičen kot aktivističen. Živela vulva! tako spregovori o zamolčanem, slavi zaničevano in odpira javni prostor za razmislek o najintimnejšem.
Vstopnina znaša 5 evrov. Vstopnice so na voljo na spletu in na prizorišču eno uro pred dogodkom.
NAKUP VSTOPNICE
V sodelovanju s Poletnim lutkovnim pristanom in Narodnim domom Maribor.
Primož Ekart je za predstavo prejel nagrado za žlahtnega režiserja na 29. festivalu Dnevi komedije (2021).
Igrajo: Barbara Kranjc Avdić, Maja Kunšič, Zala Ana Štiglic, Iva Lazar
Produkcija: Zavod Imaginarni Koprodukcija: Mini teater
V skladu z odloki vlade je udeležba na kulturnih dogodkih dovoljena osebam z negativnim testom na covid-19, cepljenim ali prebolevnikom. Za otroke to pravilo ne velja.
Upoštevati moramo priporočila glede vzdrževanja medosebne razdalje, pravilnega nošenja maske, higiene rok in higiene kašlja.
10 dogodki,
LENT PO LENTU: DUBIOZA KOLEKTIV
LENT PO LENTU: DUBIOZA KOLEKTIV
Koncert se seli na večje koncertno prizorišče, na Trg Leona Štuklja! Vstopnice so ponovno na voljo.
Dubioza kolektiv je bosanska glasbena skupina iz Sarajeva. Prepoznana je predvsem v prostoru nekdanje Jugoslavije, s svojimi uspešnicami v angleščini pa je prodrla tudi v mednarodni prostor.
Najzabavnejša, najglasnejša in najbolj odpuljena glasbena happy mašina divjega vzhoda bo po mesecih prisilnega koronskega varčevanja energije zagotovo eksplodirala!
Ob vstopu na prizorišče smo kot organizator po zakonu dolžni preverjati dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT. Najenostavnejši in najhitrejši način je, če imate dokazilo s QR kodo na papirju ali telefonu, veljajo pa tudi potrdila/dokazila v drugih oblikah, npr. cepilni kartončki, cepilne knjižice, SMS sporočilo o negativnem hitrem testu …
Aktualno iz Maribora!
Ne zamudite aktualnih doživetij, novosti in odličnih ponudb v turistični destinaciji Maribor - Pohorje. Prijavite se na e-novice!
10 dogodki,
CIKEL ODMEV POLETJA: ANDREJ OFAK, KITARA & BORUT MORI, HARMONIKA
CIKEL ODMEV POLETJA: ANDREJ OFAK, KITARA & BORUT MORI, HARMONIKA
Vljudno vabljeni na zadnji koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
Uveljavljen duo, ki je leta 2017 izdal zgoščenko z naslovom »Odmevi reke Drave«, ki je po izboru Jazzetne postala album leta. Program zajema avtorsko glasbo, ki črpa navdih iz klasične in etno glasbe. V njunih delih se prepletajo spokojnost, veselje, povezanost in brezčasje. Čeprav so skladbe instrumentalne, ob poslušanju publika začuti zgodbe o naravi, prijateljstvu, ljubezni ter o oddaljenih svetovih, ki se približajo skozi lepoto glasbe.
A. Ofak: The Echoes of River Drava
A. Ofak: Blues for Kanai
B. Mori: Iria
B. Mori:Melodia
B. Mori:Tvoja roka
A. Ofak: Macedonian stories
B. Mori: Arabica
B. Mori: Magi
B. Mori: Abra
A. Ofak: Mountain Ride
Andrej Ofak, profesor kitare, je predan tako poučevanju kot ustvarjanju lastne glasbe in koncertiranju. Z glasbo ukvarja že od otroških let. Izhaja iz Dravograda, kjer je že s šestimi leti z očetom preigraval strune. Kmalu se je vpisal v glasbeno šolo za kitaro pri prof. Poloni Blaznik, nato je nekaj časa poleg Gimnazije Ravne obiskoval še Srednjo glasbeno šolo v Velenju. Šolanje je, po opravljenem sprejemnem preizkusu, nadaljeval na Koservatoriju za glasbo v avstrijskem Gradcu, nato še na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu pri prof. Johannu Palierju. V času študija je bil aktiven v različnih glasbenih zasedbah, v klasičnih in popularnih glasbenih smereh. Vseskozi se dodatno izpopolnjuje in udeležuje tekmovanj in seminarjev. Zaposlen je kot učitelj kitare na Glasbeni šoli Ravne na Koroškem.
V času študija se je začel intenzivno ukvarjati z avtorsko glasbo, ki jo izvaja na koncertih doma in v tujini. S harmonikarjem Borutom Morijem sta izdala dve zgoščenki Naj letim (uglasbena poezija slovenskih avtorjev, JSKD) in The Echoes of River Drava, 2017 (Založba Klopotec).
Samostojno nastopa z avtorsko meditativno, duhovno glasbo, tudi vokalno (vsak mesec v Galeriji Falke v Libučah, redno v studiu Satya, Slovenj Gradec, v Ljubljani itd.).
Sodeluje s kitaristom Mihaelom Hrustljem, basistom Oskarjem Kolarjem, z Jazz Ravne, je eden od sodelujočih pri projektu Hugo Wolf goes Jazz, s priznano pianistko Majo Kastratovik pripravljata skupni glasbeni projekt.
Cikel Odmev poletja nastaja v produkciji Društva za komorno glasbo Amadeus.
Več informacij: Carpe artem - Odmev poletja
Cena vstopnice:
Odrasli: 6,00 EUR
Upokojenci, študenti: 4,00 EUR
Otroci do 14 let: brezplačno
Posebna ponudba (odrasli):
vstopnica + vozovnica za gondola (povratna vožnja): 11,00 EUR
(Vstopnico in vozovnico prevzamete v TICu Maribor najkasneje 24 ur pred koncertom)
Vstopnice je možno kupiti:
v Turistično informacijskem centru Maribor (Partizanska 6a, 2000 Maribor),
preko spleta,
pol ure pred začetkom koncerta v cerkvici sv. Bolfenka na Mariborskem Pohorju
__________
Za udeležbo na koncertu je obvezno izpolnjevanje pogojev PCT.
CIKEL ODMEV POLETJA: ANDREJ OFAK, KITARA & BORUT MORI, HARMONIKA
Vljudno vabljeni na zadnji koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
29. 8. 2021, 11:30 → 12:30
Pohorje / Cerkev sv. Bolfenka na Pohorju
Zavod za turizem Maribor in Mestna občina Maribor v sodelovanju z Društvom za komorno glasbo Amadeu
info@carpeartem.eu
Koncert
https://www.carpeartem.eu/general-6
8 dogodki,
RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
RAZSTAVA: POLONA PETEK
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Razstava: Vino naše vsakdanje
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
RAZSTAVA: TAMAS DEZSÖ, HIPOTEZA: VSE JE LIST
IZMIŠLJENE REALNOSTI
IZMIŠLJENE REALNOSTI
Pekarna Magdalenske mreže vabi na ogled selekcije najboljših stop animacij Mednarodnega filmskega festivala StopTrik 2019 in 2020, ki bo v ponedeljek, 30. 8. 2021, ob 20. uri v Lutkovnem gledališču Maribor. Dogodek je del preddogodkov StopTrik.
Realizem je mogoče razumeti kot filmsko konvencijo "izposojeno" iz Hollywooda, ki je lahko ironično spreobrnjena, kot recimo v avstralskih animacijah Medtem v zapuščeni tovarni… in Ponovno zagnan. V poljski adaptaciji Fausta je filmski realizem izkrivljen do ravni ekspresionizma križan z gledališko tradicijo. Soetkin Verstegen, ena najbolj fascinantnih talentk evropske stop animacije, vabi gledalce, naj stopijo korak dalje in skozi film Freeze Frame pomeditirajo o samem bistvu kinematografske iluzijske impresije in o izvoru kinematografske opreme. Avtorji animacij Dobre namere, Frnikule in Zastoj ubirajo sofisticirane metode animiranja lutk in predmetov (niti), da postavljajo dvoumna vprašanja o vsakdanji rutini in vzorcih družbenih interakcij. Animacija Machini, koprodukcija med Demokratično republiko Kongo, Belgijo in Italijo, pa se nam razkrije kot ostro in iskreno avdiovizualno pričevanje o grozljivostih kolonializma in še vedno trajajočemu izkoriščanju ljudi in naravnih virov.
IZMIŠLJENE REALNOSTI
IZMIŠLJENE REALNOSTI
Pekarna Magdalenske mreže vabi na ogled selekcije najboljših stop animacij Mednarodnega filmskega festivala StopTrik 2019 in 2020, ki bo v ponedeljek, 30. 8. 2021, ob 20. uri v Lutkovnem gledališču Maribor. Dogodek je del preddogodkov StopTrik.
Realizem je mogoče razumeti kot filmsko konvencijo "izposojeno" iz Hollywooda, ki je lahko ironično spreobrnjena, kot recimo v avstralskih animacijah Medtem v zapuščeni tovarni… in Ponovno zagnan. V poljski adaptaciji Fausta je filmski realizem izkrivljen do ravni ekspresionizma križan z gledališko tradicijo. Soetkin Verstegen, ena najbolj fascinantnih talentk evropske stop animacije, vabi gledalce, naj stopijo korak dalje in skozi film Freeze Frame pomeditirajo o samem bistvu kinematografske iluzijske impresije in o izvoru kinematografske opreme. Avtorji animacij Dobre namere, Frnikule in Zastoj ubirajo sofisticirane metode animiranja lutk in predmetov (niti), da postavljajo dvoumna vprašanja o vsakdanji rutini in vzorcih družbenih interakcij. Animacija Machini, koprodukcija med Demokratično republiko Kongo, Belgijo in Italijo, pa se nam razkrije kot ostro in iskreno avdiovizualno pričevanje o grozljivostih kolonializma in še vedno trajajočemu izkoriščanju ljudi in naravnih virov.
7 dogodki,
8. GALA PODELITEV ZIZ NAGRAD
8. GALA PODELITEV ZIZ NAGRAD
Mariborska neodvisna gledališka scena še živi, če ste spregledale ali spregledali, je ravno našponala anualni festival. In če ne drugega, jo pridite počastit vsaj na el grande finale.
Z že 8. Gala podelitvijo ZIZ nagrad bo zaključek letošnjega ZIZ festivala bleščeče izstopajoč. V soboto, 11. 9. ob 20. uri, bo v prenovljenem Sodnem stolpu drzen ansambel ZIZ kabareja podelil nagrade zaslužnim. Poleg ZIZ nagrad bo podelil tudi ZIZ prstan, nagrado za pomemben prispevek k oblikovanju alternativne uprizoritvene scene v Mariboru.
Dobrodošle in dobrodošli … na Gali ZIZ!
Še vseeno pa – rezervirajte si svoje mesto na prestižni Gali s sporočilom na info@kolektiv-ziz.com.
*Dogodek bo potekal ob spoštovanju vseh priporočil in ukrepov NIJZ. Za vstop na prizorišče velja pogoj PCT.
7 dogodki,
Strategija razvoja kulture v Mestni občini Maribor 2022-2026
Strategija razvoja kulture v Mestni občini Maribor 2022-2026
Mestna občina Maribor (MOM) je septembra 2021 začela s pripravo novega lokalnega programa kulture – Strategije razvoja kulture v MOM za obdobje 2022–2026 (SRK). Gre za razvojni dokument, ki bo nasledil pretekli lokalni program kulture, veljaven med letoma 2015 in 2020. Lokalni program kulture je dokument, s katerim lokalna skupnost opredeli in razvojno načrtuje javni interes ... Read more
LIKOVNA RAZSTAVA: PETJA KOLENKO
LIKOVNA RAZSTAVA: PETJA KOLENKO
Na tablah v parku v Pekarni bo od 1. septembra naprej na ogled razstava Petje Kolenko, ki se tokrat predstavlja z zaokroženo serijo devetih del – kolažev mešane tehnike, ki jih v maniri asemblaža kombinira tudi z drugimi materiali in tudi odpadnimi predmeti, kot so kasete in drugi glasbeni mediji, s čimer izpostavi rdečo nit svojih del – glasbo.
Izbrane pesmi tako likovno upodobi, pri čemer se osredotoči na lastna občutja ter osebna doživetja, gre za interpretacijo in impresijo njej ljube glasbe, s katero nagovarja občinstvo.
Kuratorka: Martina Frangež
O UMETNICI
Petja Kolenko, rojena leta 1994 v Murski Soboti, je leta 2021 zaključila magistrski študij likovne pedagogike pod mentorstvom Zore Stančič na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Kot študentka je več let aktivno sodelovala tako na področju muzejsko-galerijske in likovne pedagogike kot tudi z Mednarodnim grafičnim in likovnim centrom - MGLC v Ljubljani.
Ukvarja se z grafičnim oblikovanjem, oblikuje unikatne modne dodatke, trenutno pa projektno deluje kot sodelavka priznane neodvisne glasbene založbe Dallas Records. Do sedaj se je s svojo likovno produkcijo predstavila na številnih skupinskih ter samostojnih razstavnih projektih tako doma kot v tujini.
Podpora:
Mestna občina Maribor
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport – Urad za mladino
8 dogodki,
27. OBLETNICA KC PEKARNA / 2. DEL
27. OBLETNICA KC PEKARNA / 2. DEL
Junija so nam ukrepi preprečili izvedbo obletnice v polni obliki, zato smo se uporabniki Kulturnega centra Pekarna odločili, da bomo obletnico razdelili na dva dela. Prvi del je obeležil obletnico z raznimi manjšimi kulturnimi dogodki, prihajajoči drugi del pa bo izveden kot glasbeni festival z raznovrstnimi glasbenimi izvajalci.
Gre za podaljšano praznovanje obletnice, hkrati pa STATEMENT, da se KC Pekarna še razvija, deluje, raste, povezuje, živi v sožitju z družbo. MI SMO TU IN VEDNO BOMO! ZA PEKARNO GRE!
PROGRAM
𝑂𝐷𝐸𝑅 𝑁𝐴 𝑃𝑅𝑂𝑆𝑇𝐸𝑀
ČETRTEK, 2. 4. 2021
𝐒𝐋𝐎𝐖𝐌𝐎𝐓𝐈𝐎𝐍 𝐋𝐈𝐕𝐄𝐒𝐓𝐑𝐄𝐀𝐌
Slowmotion Livestream, domači bolj znan kot Matevž Kovačič, je marca na slovensko alternativno glasbeno sceno prišel z dvema odličnima EP -jema, ki sta dvignila prah v poslušalnicah vseh radovednih. Prva, “From beak to bone”, je postavila novo raven slovenske trip-hop glasbe in vanjo vmešala na videz neskončne vplive iz vseh drugih zvrsti, kar je pritegnilo pozornost kritikov in si prislužilo osupljive kritike izdelka. Drugi, “Memory Collapses Time”, je obrnil ploščo in odstranil vse bobne; ostala pa je očiščena, razdrobljena, zelo premišljeno vodena ambientalna glasba, ki bi jo lahko postavili ob bok sodobnim atmosferskim velikanom, kot sta Tim Hecker in Ben Frost.
"Rituals" so zdaj izšli kot zadnji v trilogiji obljubljenih EP. Album z eno samo skladbo, ki traja več kot 22 minut, predstavlja Matevža v najbolj introspektivni luči .
https://betonrecords.bandcamp.com/album/from-beak-to-bone
𝐇𝐀𝐋𝐎𝐁𝐀𝐍
Haloban je skupina glasbenih amaterjev, ki jih druži moto "nič nas ne boli in dol nam visi".
Svojo glasbeno inspiracijo so tekom svojega ustvarjanja in eksperimentiranja našli predvsem v nekomercialnih zvrsteh, posebej pri srcu pa jim je ruski hardbass. Izdali so tri studijske albume Lepe skladbe lepi ljudje, Iz palme vtrgal bom banano in Konec, ki je bil odskočna deska v vode ruskih ritmov.
https://www.youtube.com/watch?v=0X29veeeBls
PETEK, 3. 9. 2021
𝐓𝐀𝐒𝐓𝐄 𝐎𝐅 𝐏𝐋𝐀𝐆𝐔𝐄
Relativno mladi pubeci iz Maribora, ki veselo in poskočno preigravajo mešanico death metala, black metala, slama in deathcore-a.
https://m.facebook.com/tasteofplague
https://youtu.be/12K2moq7_-U
𝐃𝐄𝐂𝐀𝐓𝐇𝐎𝐋𝐈𝐂𝐈𝐙𝐄
Decatholicize je slovenski death-thrash metal band iz Maribora, ki je na sceni že zelo dolgo, kar od leta 1989, sicer z vmesno pavzo. Sprva so se imenovali Newsagent, dve leti kasneje pa so se preimenovali na ime, ki ga nosijo še danes. Na odre so se ponovno vrnili leta 2018.
https://www.facebook.com/decatholicizeband/
https://www.youtube.com/watch?v=59GAfWok2oU
𝐔𝐏𝐎𝐑𝐀𝐁𝐍𝐈𝐊𝐈
Skupina je nastala po golem naključju, pred letom dni. Ime se je izbralo samo, a kar je še najbolj pomembno - igrajo mastno in glasno. Skratka tišični trešerji. Smo Jošt, Tin, Leon in Žan. Če bo šlo vse po sreči bo skočil še Alen.
𝐑𝐎𝐂𝐊 𝐆𝐀𝐋𝐋𝐄𝐑𝐘
Izbrana dela iz področja rocka in hard rocka.
Zasedba:
Vokal: Peter Vake Kitara: Zdravko Jerkovič, Dragan Lazič Bobni: Egon Kovačevi Bas: Vitja Kovačevič
SOBOTA, 4. 9. 2021
𝐊𝐑𝐎𝐊𝐀𝐑
Projekt KROKAR je glasbena formulacija treh ljudi, ki jih glasba že lep čas ne pusti na miru, v kakršnemkoli smislu že... vsak po svojih poteh so skozi leta sodelovanj v različnih bendih in projektih ugotovili, da se je nabralo kar nekaj glasbenega materiala, ki se ni udejanil. Skupna misel jim je bila, da bi bilo škoda, če bi ti osnutki zbledeli vnemar. Še vedno polni ustvarjalnega entuzijazma so pričeli sestavljat, komponirat, aranžirat,... muzicirat !!
https://www.facebook.com/projektkrokar
https://www.youtube.com/watch?v=Eo5IyAMLFHg
𝐏𝐈𝐂𝐓𝐔𝐑𝐄 𝐆𝐑𝐄𝐘
Alternativna rock zasedba je novembra 2019 izdala svoj prvi izdelek - EP z naslovom You(th) ... Jaša
Lorenčič je kmalu po tem zapisal: "You(th) je točno to, kar je sam želel, da bi bil. Čuti se, ko skupina začuti sebe in ne sprejema kompromisov. Pogumno, zaletavo, brezglavo, zvesto. Je post-mladost. Sama zase." Podrobneje tukaj: http://www.sigic.si/pet-odtenkov-sive.html
https://www.facebook.com/picturegrey/
https://www.youtube.com/channel/UCauO5saMTfxFSLph8fCRoZg
𝐋𝐈𝐁𝐔𝐑𝐎𝐀
Liburoa je skupina petih mladih glasbenih ustvarjalcev, katere druži želja po igranju kvalitetne glasbe z alternativnim pridihom. V njihovih avtorskih pesmih lahko posameznik uživa v prepletu alternativnega rocka, rocka ter funka, katere dopolnjujejo izvirna in tematsko raznolika angleška besedila.
https://www.facebook.com/liburoa
https://www.youtube.com/watch?v=FUotEY9b5T8
𝐏𝐑𝐄𝐏𝐋𝐄𝐓𝐄𝐍 𝐊𝐎𝐍𝐂𝐄𝐑𝐓: 𝐀𝐍𝐆𝐀𝐓𝐀 𝐅𝐎 𝐈𝐍 𝐃𝐉𝐄𝐌𝐁𝐀𝐁𝐄
ANGATA FO: Zasedba Angata Fo je nastala iz želje po igranju in poustvarjanju tradicionalnih afriških melodij, za katere je značilna pristnost, veselje do življenja, globoko doživljanje in zahtevna ritmika. Repertoar skupine vsebuje malijske, gvinejske, kenijske, senegalske tradicionalne melodije z avtorskimi aranžmaji, pa tudi avtorske skladbe celotne zasedbe. Člani so: Beno Soršak (el. kitara, ak. kitara, back vokal), Špela Huzjak (violina, back vokal), Tina Sovič (djembe, afriška buča, drobna tolkala), Dalanda Diallo (vokal, afriški ples). Angata Fo verjame v karizmatičnost repetativnih malijskih tradicionalnih ritmov, subtilnega, a odločnega zvoka violine, ter afriških kitarskih rifov, zmešanih z jazzovskimi harmonijami.
https://www.youtube.com/watch?v=vORPdzmbKGA
DJEMBABE: Osnovo glasbenega ustvarjanja si sposodimo (z vsem spoštovanjem) tradicionalne zahodnoafriške ritme in jim dodamo ščepec slovanskega temperamenta. Glasbena energija, ki se poraja v naših ženskih srcih in prihaja izpod ženskih rok, je zanimiva kombinacija starega kot zemlja, divjega in neukrotljivega ter nežnega in preprostega. V imenu povezovanja spajamo na prvi pogled nezdružljive izvorne afriške ritme in slovanske ljudske pesmi, z avtorskim pristopom poustvarjamo zahodnoafriške tradicionalne melodije in kreiramo lastne skladbe. V zasedbi: Tina Sovič - tolkala, Petra Hudrap - tolkala, vokal, Tamara Povh - tolkala, klaviature, Asja Grauf - tolkala flavta, Špela Huzjak - violina.
https://www.youtube.com/watch?v=tgcNEFNpO9A
𝑀𝐼𝑁𝐼 𝑃𝐴𝑅𝐾
PETEK, 3. 9. 2021
𝟑𝐊 𝐂𝐎𝐋𝐋𝐄𝐂𝐓𝐈𝐕𝐄 (𝟑𝐊 𝐊𝐎𝐋𝐄𝐊𝐓𝐈𝐕) - začetek ob 15.00:
Glasbeni kolektiv iz Maribora. Sestavljajo ga neprofesionalni glasbeniki iz različnih področij. Njihov skupen cilj se je razvijati, zabavati ob glasbi in širiti kulturo. Njihovi projekti obsegajo različna področja, vse od notranjega počutja človeka, do kritiziranja in blatenja družbenih norm ter političnega stanja. Kolektiv je nastal zaradi želje po učenju, ustvarjanju in deljenju svoje glasbe ter čustev kar pa je najlažje v krogu prijateljev.
SOBOTA, 4. 9. 2021
𝐇𝐄𝐃𝐎𝐍𝐈𝐒𝐓𝐈𝐂 𝐂𝐑𝐄𝐀𝐓𝐈𝐕𝐈𝐓𝐘 - začetek ob 15:00:
Pod psevdonimom Hedonistic Creativity deluje ekipa mladih kreativk in kreativcev, ki v ustvarjanju iščejo izziv in hkrati užitek. Združuje jih ljubezen do kreativnosti - ta je hkrati razlog in cilj njihovega delovanja, kakor tudi povezovalni člen, skozi katerega se ekipa fluidno spreminja, razstavlja in ponovno sestavlja. Zato v središču niso posamezni ustvarjalci in ustvarjalke, temveč jedrna ideja - ustvarjati, uživati in to deliti z drugimi.
V sklopu 27. obletnice KC Pekarne ekipa vabi na popoldansko glasbeno popotovanje po zvokih funka, disca, nu-disca in najrazličnejših podzvrsti house glasbe, s katero bodo v mini-parku Pekarne poskrbeli za ambient, ki bo vabil k druženju in uživanciji vse do večernih ur.
VSE DNI (2. 9. - 4. 9.)
𝑀𝐶 𝑃𝐸𝐾𝐴𝑅𝑁𝐴
𝐑𝐀𝐙𝐒𝐓𝐀𝐕𝐀 𝐊𝐎𝐍𝐂𝐄𝐑𝐓𝐍𝐈𝐇 𝐅𝐎𝐓𝐎𝐆𝐑𝐀𝐅𝐈𝐉
Razstava koncertnih fotografij, nastalih na dogodkih društva Solar Pulse Music v zadnjih nekaj letih.
Na ogled bodo dela izbranih mariborskih (in okoliških) koncertnih fotografov, ki so v obdobju pred epidemijo fotografirali glasbene dogodke omenjenega društva: Ivana Frajman, Melisa Ćehić, Saša Huzjak.
Več info:
https://mkc.si/.../2021/9/2/razstava-koncertnih-fotografij
𝑀𝐼𝑁𝐼 𝑃𝐴𝑅𝐾
𝐃𝐄𝐋𝐀𝐕𝐍𝐈𝐂𝐀 𝐒𝐈𝐓𝐎𝐓𝐈𝐒𝐊𝐀 (𝟑. 𝟗. - 𝟒. 𝟗.)
Delavnica bo potekala v petek in soboto v mini parku KCP od 17:00 do 21:00.
Več info:
https://mkc.si/koledar-kc.../2021/8/23/delavnica-sitotiska
𝐑𝐀𝐃𝐈𝐎 𝐌𝐀𝐑Š - 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐣𝐬𝐤𝐚 𝐩𝐨𝐤𝐫𝐢𝐭𝐨𝐬𝐭 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐞𝐠𝐚 𝐝𝐞𝐥𝐚 𝐨𝐛𝐥𝐞𝐭𝐧𝐢𝐜𝐞
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KAJ PA KORONA? PREVERJANJE PCT?
Skrb za zdravje naših obiskovalcev in sodelujočih je na prvem mestu. Dogodek bo izveden v skladu s predpisanimi ukrepi. Pogoj za udeležbo na nekaterih dogodkih je izpolnjevanje pogojev PCT, ki jih bomo DOSLEDNO preverjali ob vhodu v prizorišče.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Glavni organizatorji: 𝗚𝗹𝗮𝘃𝗻𝗶 𝗼𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗮𝘁𝗼𝗿𝗷𝗶: AGD Gustaf, Društvo IndiJanez, MKC Maribor, KD Brutal Partysan, KUD Solar Pulse Music, KUD A Cure for Happiness, Pekarna Magdalenske mreže, Defenders of Metal, Tanja Cvitko in KUD Coda, festival Skuštrane in bradati; www.skustraneinbradati.si.
Kontaktna oseba: Darjan Lorenčič (041 826 878)
11 dogodki,
KATINKA THEIS: PREPOVEDANE MISLI
KATINKA THEIS: PREPOVEDANE MISLI
V okviru Festivala fotografije Maribor 2021, ki ga organizira Fotoklub Maribor, se bo v galeriji Media Nox predstavila fotografinja Katinka Theis (D) z razstavo Prepovedane misli.
Razstava bo na ogled od 3. - 24. septembra 2021, svečana otvoritev vseh razstav v okviru Festivala fotografije pa bo 18. 9. 2021 na Židovskem trgu v Mariboru.
Kurator: Vasja Nagy
O AVTORICI
Katinka (1975) je leta 2000 diplomirala na Alanus University of Art and Society v Bonnu. Leta 2009 je magistrirala na Art Academy Belin-Weißensee. Živi in dela v Berlinu. Ukvarja se s fotografijo, kiparstvom in instalacijo. Njeno delo prevprašuje razmerja med arhitekturo in krajino na sploh ter mikroprostorom človeka. Predstavila se je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah v mednarodnem prostoru.
KURATOR O RAZSTAVI
Vsaka družba je sistem vrednot in vsak sistem vrednot, naj bo še tako preprost, ima nek nabor pravil, po katerih potekajo procesi v njem. Ta pravila, napisana in nenapisana, določajo, kaj je dovoljeno, dopustno in kaj ni. Poseganje po najstrožje prepovedanih stvareh, tabujih, je ponavadi tudi strogo kaznovano. Morda je najbolj znana prispodoba o tem zgodba o raju na Zemlji in izgonu človeka iz njega v Stvarjenju, kjer idealen sistem nadomesti trpljenje kot posledica kršenja edine zapovedi. Kršenje pravil je tako rekoč v naravi človeka, saj predstavlja preseganje vnaprej določenih meja. Včasih je destruktivno, vnaša nered in nepredvidljivost v sistem, vendar je prav dvom v avtoriteto in rušenje oblasti obenem tudi izvor vsakega napredka.. Vsaka oblast, politična, moralna, znanstvena, ekonomska, vsaka avtoriteta poskuša imeti čim večji nadzor nad svojim področjem in predvsem nadzorovati in zadrževati spremembe, predvsem tiste, ki bi ogrozile njen položaj v hierarhiji.
Upor proti inertnosti sistema se dogaja praktično na vseh področjih človeškega delovanja in je včasih skrit, prikrit in zakamufliran, deluje podtalno in počasi, včasih pa poskoči z vso silnostjo in povzroči hitre spremembe. Prepovedane misli so torej tiste misli, ki jih ureditev nekega sistema preganja in čeprav so v različnih okoljih različne, imajo povsod podoben karakter: hočejo biti svobodne.
foto: arhiv avtorice
KATINKA THEIS: PREPOVEDANE MISLI
KATINKA THEIS: PREPOVEDANE MISLI
V okviru Festivala fotografije Maribor 2021, ki ga organizira Fotoklub Maribor, se bo v galeriji Media Nox predstavila fotografinja Katinka Theis (D) z razstavo Prepovedane misli.
Razstava bo na ogled od 3. - 24. septembra 2021, svečana otvoritev vseh razstav v okviru Festivala fotografije pa bo 18. 9. 2021 na Židovskem trgu v Mariboru.
Kurator: Vasja Nagy
O AVTORICI
Katinka (1975) je leta 2000 diplomirala na Alanus University of Art and Society v Bonnu. Leta 2009 je magistrirala na Art Academy Belin-Weißensee. Živi in dela v Berlinu. Ukvarja se s fotografijo, kiparstvom in instalacijo. Njeno delo prevprašuje razmerja med arhitekturo in krajino na sploh ter mikroprostorom človeka. Predstavila se je na številnih samostojnih in skupinskih razstavah v mednarodnem prostoru.
KURATOR O RAZSTAVI
Vsaka družba je sistem vrednot in vsak sistem vrednot, naj bo še tako preprost, ima nek nabor pravil, po katerih potekajo procesi v njem. Ta pravila, napisana in nenapisana, določajo, kaj je dovoljeno, dopustno in kaj ni. Poseganje po najstrožje prepovedanih stvareh, tabujih, je ponavadi tudi strogo kaznovano. Morda je najbolj znana prispodoba o tem zgodba o raju na Zemlji in izgonu človeka iz njega v Stvarjenju, kjer idealen sistem nadomesti trpljenje kot posledica kršenja edine zapovedi. Kršenje pravil je tako rekoč v naravi človeka, saj predstavlja preseganje vnaprej določenih meja. Včasih je destruktivno, vnaša nered in nepredvidljivost v sistem, vendar je prav dvom v avtoriteto in rušenje oblasti obenem tudi izvor vsakega napredka.. Vsaka oblast, politična, moralna, znanstvena, ekonomska, vsaka avtoriteta poskuša imeti čim večji nadzor nad svojim področjem in predvsem nadzorovati in zadrževati spremembe, predvsem tiste, ki bi ogrozile njen položaj v hierarhiji.
Upor proti inertnosti sistema se dogaja praktično na vseh področjih človeškega delovanja in je včasih skrit, prikrit in zakamufliran, deluje podtalno in počasi, včasih pa poskoči z vso silnostjo in povzroči hitre spremembe. Prepovedane misli so torej tiste misli, ki jih ureditev nekega sistema preganja in čeprav so v različnih okoljih različne, imajo povsod podoben karakter: hočejo biti svobodne.
foto: arhiv avtorice