Javni razpis za oddajo umetniških ateljejev in ateljejev za mlade umetnike v brezplačno uporabo za umetniške dejavnosti (JR-KUL-AP22)
Mestna občina Maribor 1 Ulica heroja Staneta Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPredmet razpisa je oddaja umetniških ateljejev in ateljejev za mlade umetnike v brezplačno uporabo za umetniške dejavnosti. Več informacij: https://maribor.si/javni_razpisi/javni-razpis-za-oddajo-umetniskih-ateljejev-in-ateljejev-za-mlade-umetnike-v-brezplacno-uporabo-za-umetniske-dejavnosti-jr-kul-ap22/
Razstava: Vino naše vsakdanje
Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaOtvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
Strategija razvoja kulture v Mestni občini Maribor 2022-2026
Maribor, Upravna enota Maribor, 2000Mestna občina Maribor (MOM) je septembra 2021 začela s pripravo novega lokalnega programa kulture – Strategije razvoja kulture v MOM za obdobje 2022–2026 (SRK). Gre za razvojni dokument, ki bo nasledil pretekli lokalni program kulture, veljaven med letoma 2015 in 2020. Lokalni program kulture je dokument, s katerim lokalna skupnost opredeli in razvojno načrtuje javni interes ... Read more
Nevidni Maribor: Nadvojvoda Janez, oče Meranovega
Vinske ceste / Posestvo Meranovo, Vrhov Dol 14, 2341 Limbuš»... Lep dan, zahajajoče sonce, mir. Bog obvarji to božansko deželo, sem si mislil, v tvojih rokah sta mir in sreča te mile pokrajine. Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi ...« (iz dnevnika Nadvojvode Janeza)
LITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN
založba LiteraLITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN
Založba Litera ob svoji dvajsetletnici delovanja razpisuje javni natečaj za nagrado novo obzorje za najboljši slovenski roman v vrednosti 12.000,00 EUR. Nagrada vključuje honorar za izid nagrajenega romana pri založbi Litera v letu 2023.
Avtorji/-ice lahko sodelujejo s svojim avtorskim, še neobjavljenim romanom v slovenskem jeziku, ki ne obsega manj kot 7 avtorskih pol in več kot 15 avtorskih pol, pri čemer šteje ena avtorska pola 30.000 znakov s presledki. Natečaj vključuje tudi žanr kriminalke.
Svoja dela naj sodelujoči/-e pošljejo v tiskani obliki na naslov: Založba Litera, Gosposvetska c. 83, 2000 Maribor (s pripisom Za natečaj novo obzorje) najpozneje do 15. 9. 2022. V e-obliki naj sodelujoči/-e pošljejo dela na e-naslov natecaj.litera@gmail.com.
Komisija, ki jo sestavljajo dr. Alojzija Zupan Sosič, mag. Gabriela Babnik in Aljaž Krivec, bo izbrala peterico najboljših del in razglasila prejemnika/-ico nagrade novo obzorje najpozneje do 15. 11. 2022. Ostala štiri dela bo založba Litera odkupila za izid v letu 2023. Komisija si pridržuje pravico, da nagrade ne podeli nobenemu od prispelih del. LITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN Založba Litera ob svoji dvajsetletnici delovanja razpisuje javni natečaj za nagrado novo obzorje za najboljši slovenski roman v vrednosti 12.000,00 EUR. Nagrada vključuje honorar za izid nagrajenega romana pri založbi Litera v letu 2023. Avtorji/-ice lahko sodelujejo s svojim avtorskim, še neobjavljenim romanom v slovenskem jeziku, ki ne obsega manj kot 7 avtorskih pol in več kot 15 avtorskih pol, pri čemer šteje ena avtorska pola 30.000 znakov s presledki. Natečaj vključuje tudi žanr kriminalke. Svoja dela naj sodelujoči/-e pošljejo v tiskani obliki na naslov: Založba Litera, Gosposvetska c. 83, 2000 Maribor (s pripisom Za natečaj novo obzorje) najpozneje do 15. 9. 2022. V e-obliki naj sodelujoči/-e pošljejo dela na e-naslov natecaj.litera@gmail.com.
Sodobna slovenska ilustracija
Maribor center / Umetnostna galerija Maribor (Strossmayerjeva 6,l Maribor)Razstava 14. Slovenskega bienala ilustracije. V Umetnostni galeriji Maribor s ponosom gostimo veliko razstavo 14. Slovenskega bienala ilustracije! Razstava ponuja pregled čez odličnost, raznolikost in naboj nagovora sodobne slovenske ilustracije. Na razstavi je predstavljenih več kot 80 avtorjev in avtoric z originalnimi ilustracijami, nastalimi v zadnjem obdobju. Ob tem lahko obiskovalci prelistajo več kot 50 knjig, ilustriranih z originali na razstavi. Bienale ilustracije že od leta 1993 organizira Cankarjev dom skupaj z Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov. Ta likovna manifestacija že več kot četrt stoletja združuje starejše in mlajše generacije umetnikov ilustratorjev ter njihove najboljše dosežke potrjuje z nagrado, plaketami in priznanji Hinka Smrekarja. Bienalna razstava letos prvič gostuje v Mariboru. Tokrat je posebna pozornost namenjena ilustratorju Danielu Demšarju, prejemniku nagrade Hinka Smrekarja za življenjsko delo. Ob tem je bilo v okviru bienala podeljenih še 13 drugih nagrad. Več o 14. Slovenskem bienalu ilustracije in nagrajencih.
Natalija Šeruga Golob / Iz zbirke W.B.
Maribor center / Umetnostna galerija Maribor, UGM Šop (Strossmayerjeva 6, Maribor)Ustvarjanje Natalije Šeruga Golob zaznamuje prepoznavna govorica, ki se kot vrtinec suče okrog neznanega in skrivnostnega. Srčika tega vrtinca se zbira okrog doživljanja in raziskovanja mističnega, raziskovanja in doživljanja univerzalnosti bivanja, ki obstaja kot neprestano kroženje ciklov med življenjem in smrtjo. Sama točka vrtinca - točka nič - je točka prehoda, s človeškim jezikom poimenovana tudi smrt. Umetnica zase pravi, da ji ustvarjanje pomeni ritual oziroma most med realnim in transcendentnim. In kako ji uspeva ta prestop v drugo dimenzijo? Natalija Šeruga Golob v svoja dela pogosto vključuje pradavne simbole, ornamente, različne pisave in čipke, za podlago uporablja stare tiske, zasledimo tudi reminiscence na zgodovino likovne umetnosti, predvsem pa se vse te plasti na platno (ali na papir) nalagajo skozi občutljivo sito umetničinega duha, ki se napaja pri številnih mistikih, pesnikih in mislecih. Tokratni navdih je povezan z nemškim filozofom Walterjem Benjaminom, ki mu je umetnica posvetila aktualni cikel Iz zbirke W. B. V seriji risb majhnega formata izstopa motiv belega konja v preskoku
Iz sivega v barve
Maribor center / Ulica škofa Maksimilijana DržečnikaRazstava ob jubilejnem tridesetem Festivalu Lent. Razstava bo na ogled do 15. 6. 2022. Nekoč je bil – siv. Ne, ne Maribor – četudi ob omembi sivine marsikateremu Mariborčanu spomin še vedno naslika tisto razvpito Štihovo puščavo. A sivina, o kateri teče beseda tukaj, je sivina na fotografijah prvih festivalskih dogodkov. Kajti tri desetletja nazaj, ko je ekipa Narodnega doma Maribor prvič zavzela nabrežje Drave in ga pred začudenimi očmi Mariborčanov spremenila v oder, so bile fotografije še črno-bele. In redke. Danes, ko se po zaslugi mobilnikov vsakodnevno utapljamo v fotografijah vsega in vsakogar, si to le težko predstavljamo. Dejstvo je, čeprav je bil premierni Festival Lent zelo odmeven dogodek in »prvi multimedialni festival«, kot so ga opisali v Večerovem članku leta 1993, da je za njim ostala le peščica fotografij. Zato nas je toliko bolj razveselilo, ko smo leta 2019 pridobili tudi posnetke Večerovih fotoreporterjev, saj je za te posnetke dolgo časa veljalo, da so izgubljeni. Te črno-bele spomine na prvi festival bomo na razstavi, ki bo od 16. maja do sredine junija na ogled v Ulici škofa Maksimilijana Držečnika, postavili ob bok sodobnim foto utrinkom in tako izrisali zgodbo Festivala Lent skozi tri desetletja. To je zgodba o mestu, ki se je tudi s pomočjo festivalskega dogajanja otreslo pregovorne sivine, se umestilo na zemljevid festivalskih mest, z isto mero ponosa gostilo svetovne glasbene zvezdnike in ponudilo odre domačim ustvarjalcem, se obiskovalcem od blizu in daleč predstavilo v najboljši luči, Mariborčanom vseh generacij pa pokazalo, da je v njem lepo živeti.In je zgodba o festivalu, ki že tri desetletja skrbi, da so mariborska poletja polna glasbe, gledališča, plesa, radovednosti, ustvarjalnosti, druženja in – barv!
FRANC KOZJEK. OD SLIKE DO ZBIRKE
UKM 10 Gospejna ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaDr. Franc Kozjek, magister farmacije in zaslužni profesor Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani, je v petdesetih letih zbral preko 200 likovnih del 150-ih avtorjev. Ustvaril je obsežno zasebno zbirko, katere sestavni del je tudi spremno dokumentarno gradivo, ki ga poleg osnovnih podatkov o delih bogatijo zapisi o pogovorih z avtorji – v njihovih ateljejih ali ... Read more
Podpri parado, izobesi zastavo
MKC MariborMesec ponosa junij bo kmalu tukaj in kot je že navada, vas ekipa Maribor skozi rožnata očala tudi letos vabi, da nam pomagate odeti Maribor v barve mavrice v znak solidarnosti do skupnosti LGBTQIA+. V veliko veselje nam je, da lahko uradno napovemo že četrto akcijo »Podpri parado, izobesi zastavo«.
57. Festival Borštnikovo srečanje
Maribor center / Slovensko narodno gledališče MariborOsrednji, najstarejši in najuglednejši gledališki festival v Sloveniji. Festival Borštnikovo srečanje vsako leto postreže z najboljšimi predstavami slovenskih gledališč. Ob koncu festivala strokovna žirija podeli nagrade za najboljšo predstavo, igralce, režijo in druge umetniške dosežke. Nekatere predstave so izvedene tudi v tujih jezikih.
IZKUSI ŠENTJAKOBSKO GLEDALIŠČE
UKM 10 Gospejna ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaRazstavo ob stoletnici Šentjakobskega gledališča so zasnovale dramaturginja in gledališka pedagoginja Ira Ratej, arhitektka in scenografka Barbara Matul Kalamar ter arhitektka, scenografka in kostumografka Katja Komljanec Koritnik s sodelavci. V UKM je na ogled v sklopu dogodkov ob dnevu Šentjakobskega gledališča na 57. festivalu Borštnikovo srečanje. Vsebuje 10 postaj, nekatere večje, nekatere manjše. VHOD NA ... Read more
Program: Mavrični junij v Mariboru 2022
MKC MariborMesec ponosa skupnosti LGBTQIA+ bomo tudi letos obeležile_i z zdaj že dobro znanim Mavričnim junijem v Mariboru, v okviru katerega ekipa Maribor skozi rožnata očala ponovno obljublja veliko odličnih vsebin. V Mariboru letos ne korakamo na paradi, a kljub temu upamo, da se bomo v čim večjem številu ponosno srečevale_i na dogodkih, ki jih za vas pripravljamo.
Nika Rupnik: Prostor igre
Maribor center / Galerija artKIT (Glavni trg 14, Maribor)Vljudno vabljeni na ogled razstave Prostor igre umetnice Nike Rupnik. Prostorsko specifična instalacija Nike Rupnik je prostor, ki se z vsakim premikom gledalca nenehno spreminja. Otvoritev raztave: četrtek, 2. junija 2022, ob 18. uri v galeriji artKIT Umetnica prostor gradi s plastenjem podob arhitekturnih in urbanih struktur na lebdečih objektih, ki pa jih preveva subtilna atmosfera, zaznamovana z občutji odtujenosti, minljivosti in krhkosti. Večplastnost prostorskega vizualnega spomina, ki ga umetnica poustvarja v eksperimentalnih grafičnih tehnikah in svetlobnih projekcijah daje vtis neskončne globine, pri čemer se v prepletu linij, ploskev, senc in svetlobe vzpostavlja mnoštvo relacij med gledalcem in umetniškim delom. Ogled razstave je možen:
konS modul ≡ Maribor 2022: Festival delavnic
Modna hišaFestival delavnic - raziskovalni poligon na presečišču umetnosti znanosti in tehnologije - bo zabaven superdogodek. V sodelovanju s Kulturnim dnevnikom, pod okriljem projekta konS in v izvedbi partnerske organizacije MKC Maribor, v Modni hiši pripravljamo malo morje raziskovalnih in ustvarjalnih otokov.
Vse poti vodijo na Lent: Utrinki preteklosti
Maribor center / Sodni stolp (Pristan 8, Maribor)Življenje na Lentu nekoč. Otvoritev razstave: četrtek, 9. junija 2022, ob 17. uri v Sodnem stolpu v MariboruAvtorica: Sabine Lešnik Preteklost najstarejšega dela mesta Maribor, Lenta, je zelo razgibana in raznolika. Vse poti iz središča mesta namreč vodijo k prostoru ob Dravi, ki predstavlja pomembno mestno veduto. Kakšne so bile nekoč poti na Lent? Kako so izgledali Splavarski, Žički, Minoritski in Mesarski prehod ter Pristaniška, Vojašniška in Dravska ulica v preteklosti? Katera imena so imele ulice in kako so se ta skozi zgodovino spreminjala? Razstava Pokrajinskega arhiva Maribor odgovarja na vsa ta vprašanja in prikazuje fotografske utrinke uličic in trgov, Pristana in samega Sodnega stolpa, v katerega je tudi umeščena. Fotografije na razstavi so del Zbirke fotografij in razglednic ter gradbene fototeke fonda Zavod za urbanizem Maribor, ki jih hrani Pokrajinski arhiv Maribor. V sklopu odprtja bo tudi voden ogled po razstavi z avtorico. Ogled je možen: Vljudno vabljeni!
LAČNI KULTURE? Lokalni akcijski načrt (promocijski dogodek) v okviru projekta RESTART_4Danube (Interreg Danube)
Glavni trg, Maribor Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaSlužba za prenos znanja in tehnologij Univerze v Mariboru v sodelovanju z Mestno občino Maribor v okviru projekta RESTART_4Danube (Interreg Danube) pripravlja promocijski dogodek, kjer bomo aplikacijo, ki smo jo razvijali v okviru delavnic, predstavili širši javnosti. Dogodek bo potekal v petek, 10.6.2022, ob 14.00 uri na Glavnem trgu v Mariboru. Trajal bo predvidoma do ... Read more
Jazz ‘ma mlade 2022 // drugi petek
Židovski trgFestival Jazz 'ma mlade med 3. in 17. junijem 2022 šestič združuje ljubitelje jazz glasbe, umetnosti, vina in kulinarike. Mestu in širši publiki predstavlja mlade perspektivne umetnike ter z dogajanjem bogati Kulturno četrt Židovska, pomembno kulturno dediščino mesta Maribor.
modul ≡ Zvočni mikroskop
Delavnica Zavoda Cona za otroke od 9. do 14. let v Modni hiši Maribor, Partizanska cestaSlišati in ustvarjati zvok vsakdanjih predmetov in hkrati sestaviti mehansko napravo za poslušanje komaj zaznavnih, tihih zvokov, to je zvočni mikroskop.
Najraje bi se udrla v zemljo
Mali oderLina Akif, Maša Grošelj, Varja Hrvatin, Vid Merlak in Mia Skrbinac Najraje bi se udrla v zemljo Več informacij na spletni strani:https://www.melara.si/?p=862 Povezava do originalnega članka
Branje za življenje. Dr. Jože Ramovš
Lutkovno gledališče MariborBranje za življenje Dr. JOŽE RAMOVŠ Petek, 10. junija, ob 19. uri v Veliki dvorani Lutkovnega gledališča Maribor, Vojašniški trg 2A. Tokratni gost v ciklu Branje za življenje bo antropolog in socialni delavec, dr. Jože Ramovš. Njegova knjiga Sožitje v družini v skrbno pretehtanem jeziku tematizira življenje sodobne družine in razvijanje poglobljenih vezi ob vsakdanjih ... Read more
Društveni dnevi ZaŽivali!: Čebela v družbeno-kulturnem kontekstu
PEKARNA MAGDALENSKE MREŽEDruštveni dnevi ZaŽivali! Čebela v družbeno-kulturnem kontekstu V petek, 10. 6. 2022, te ob 19.00 vabimo, da se v okviru Društvenih dnevov ZaŽivali!, ki letos potekajo v znamenju čebele v družbeno-kulturnem kontekstu, udeležiš dveh predavanj. 19.00 Čebele v neantropocentrični perspektivi V predavanju bodo predstavljeni sistematika, genetika in družbeno organiziranje čebel v skupnosti. Opredelili se ... Read more
Start of summer
Atrij"Še malo pa bodo počitnice!" je verjetno najbolj slišan in izrečen stavek v juniju. In kaj je boljšega od začetka počitnic, kot pa topel poletni večer, dobra družba in obilo zabave?
modul ≡ Fon:Drašler:Kobal
improvizacijski koncert v Modni hiši MariborPrvi teden Festivala delavnic zaključujemo z edinstvenim improvizacijskim koncertom mojstrov eksperimentalnih elektronskih zvokov: popotovanje po zvočnih pokrajinah z Andrejem Fonom, Vidom Drašlerjem in Andrejem Kobalom.
Koala Voice
Mc pekarnaTa slovenski četverec je s svojo neobremenjenostjo, razbijaško indie punk prezenco polno nalezljivih melodij in zasoljenih kitarskih riffov zelo hitro prirastel k srcu množicam, tako po Sloveniji kot tudi drugje po Evropi, predvsem po zaslugi prvenca Kangaroo’s a Neighbour (2015) in drugega albuma Wolkenfabrik (2017). Leta 2018 pa so svojo diskografijo obogatili še z akustičnim ... Read more