OŽULJENI JEZIK Z DVOJCEM KOČAN & JANČIČ TER LITERARNIM GOSTOM VINCZEM BENCEJEM

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Slam poezija v Vetrinjskem dvoru s pesniško glasbenim nastopom Kočan & Jančič ter literarnim gostom iz Madžarske
Mladinski kulturni center Maribor v sodelovanju s pesniškim društvom Slam zverine, Bando ferdamano in Narodnim domom Maribor pripravlja novo sezono pesniških slam dogodkov Ožuljeni jezik. Otvoritveni dogodek nove serije bo potekal v torek, 19. oktobra 2021, ob 19. uri v dvorani Vetrinjskega dvora (Vetrinjska ulica 30, Maribor).
Nastopili bodo prijavljeni pesniki in pesnice, ki se bodo pomerili v odrski interpretaciji avtorske poezije, njihove nastope, ki bodo potekali v treh krogih, pa bo ocenjevala žirija občinstva. Dogodek bo moderirala Mojca Frim.
Ožuljeni jezik vsak mesec ob nastopih prijavljenih pesnic in pesnikov gosti tudi izbranega uveljavljenega pesnika ali pesnico, ki ga občinstvo spozna v kratkem moderiranem pogovoru. Tokratna gostja je domačinka, pesnica in prevajalka Kristina Kočan, ki bo svojo poezijo podala v obliki koncertne predstavitve – v sodelovanju z bobnarjem Denisom Jančičem je pripravila pojekt Kočan & Jančič, sintezo poezije in glasbe na bobnih, pri čemer Kristina Kočan uporablja glas kot tudi elektroniko. Pred nastopom bo kratek pogovor z avtorico pripravila kritičarka in pesnica Helena Zemljič.
O LITERARNEM GOSTU
Posebni literarni gost dogodka bo tudi pesnik in urednik iz Madžarske – Vincze Bence prihaja iz z Mariborom pobratenega Sombotela, kjer deluje kot urednik in literarni kolumnist kulturnega portala f21.hu. Avtor trenutno gostuje na rezidenci pobratenih mest MKC Črke v Hoistlu Pekarna.
Udeležba je mogoča ob izpolnjevanju pogoja PCT. Dogodek bo potekal v skladu z navodili in priporočili NIJZ in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe COVID-19.
Dogodek organizirajo MKC Maribor – MKC Črka in pesniško društvo Slam zverine, v sodelovanju z Bando ferdamano in Narodnim domom Maribor – Vetrinjskim dvorom ter s finančno podporo Mestne občine Maribor, Javne agencije RS za knjigo in Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport – Urada RS za mladino.

PREDSTAVITEV LITERARNE ZBIRKE SRCA V IGRI

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Težko pričakovana literarna antologija Srca v igri je pravkar izšla pri Mladinskem kulturnem centru Maribor, ki s pričujočo knjižno izdajo obeležuje tudi dve desetletji kontinuiranega mladinskega dela na področju gibanja LGBTQ+ v Mariboru.
Izbor del je pripravil Tom Veber, vsestranski ustvarjalec in perspektivni pesnik najmlajše literarne generacije, nabor pa vključuje izbrana leposlovna dela enaidvajsetih mladih slovenskih avtoric_jev LGBTQ+, rojenih med letoma 1987 in 1999. S poeziji in/ali prozo se predstavljajo Ajda Bračič, Alex Kama, Alina Špan, Aljaž Koprivnikar, Bengal Cafuta, Eva Kokalj, Filip Vurnik, Gregor Brdnik, Jaka Šoster, Katja Zgoznik, Lan Aidan Remec, Miha Pongrac, Nela Poberžnik, Nežka Štruc, Pavla Zabret, Pino Pograjc, Sara Nuša Golob Grabner, Špela Setničar, Taja Rihtaršič, Veronika Razpotnik in Vesna Liponik. Tom Veber je prispeval obsežno spremno besedo z naslovom Kako je bilo videti nebo?, v katerem pojasni smernice, ki so ga vodile pri izboru, oriše razvoj skupnosti in scene LGBTQ+ v Mariboru ter nas popelje na kratek sprehod po pokrajini izbranih besedil. Avtorice-ji so v knjigi predstavljeni s fotografijo, izbranim verzom oziroma odlomkom, kratko biografijo s poudarkom na literarnem udejstvovanju ter z različno obsežnimi prispevki. Za nekatere je to prva objava v knjižni obliki, nekatere_i pa so svoja dela že izdali v knjižni obliki in že osvajajo literarne nagrade ter se pozicionirajo na slovenski literarni sceni. Krajši spremni tekst je prispevala tudi pesnica in kritičarka Tonja Jelen, ki je sodelovala tudi pri tehničnem urejanju knjižne izdaje, urednica te izdaje je dolgoletna vodja literarnega programa Mladinskega kulturnega centra Maribor, Petra Kolmančič, delo pa je izšlo v sodelovanju s programom Maribor skozi rožnata očala, ki ga vodi Doris Špurej (pred njo Marja Guček, sedaj direktorica zavoda).
Premierna predstavitev knjige Srca v igri - izbor leposlovnih del mladih slovenskih avtorc-jev LGBTQ+, bo potekala 7. septembra 2021 ob 19. uri na dvorišču Vetrinjskega dvora (Vetrinjska ulica 30, Maribor; v primeru slabega vremena bo prireditev v dvorani). Predstavitev bosta izpeljala moderatorka Tonja Jelen in urednik Tom Veber, na dogodku pa bodo z izbranimi besedili iz knjige nastopile-i številne_i avtorice-ji.
Dogodek bo potekal v soorganizaciji MKC Maribor in Narodnega doma Maribor ter spada v sklop programa MKC Maribor, ki ga sofinancirajo Mestna občina Maribor, Urad RS za mladino ter Javna agencija za knjigo.
9. septembra 2021 s pričetkom ob 19 uri pa bo potekala predstavitev knjige Srca v igri - izbor leposlovnih del mladih slovenskih avtoric_jev LGBTQ+ v Ljubljani v klubu Tiffany (Masarykova cesta 24, Ljubljana). Predstavitev v Ljubljani bosta izpeljala moderator Dejan Koban, sicer pesnik, urednik in aktivist, in Tom Veber, nastopile-i pa bodo številne avtorice ter avtorji. Dogodek bo potekal v soorganizaciji MKC Maribor, ŠKUC-Kulturnega centra Q/Kluba Tiffany in platforme za literaturo, zvočenje in performans IGNOR.
Iz spremne besede Toma Vebra:
»Eden od glavnih namenov pričujoče publikacije je tako vsaj za centimeter premakniti skupnost LGBTQ+ iz odstavnega pasa margine proti avtocesti enakih možnosti. Morda se zdi ideja naivna, a iz idej se razvijejo dejanja in iz dejanj se razvijejo spremembe. … Pokrajina pričujočih besedil je nadvse razgibana, vseeno pa lahko opazimo marsikatero stikanje, tako v tematskem kot v slogovnem smislu, zaradi česar ne moremo zares trditi, da so besedila popolnoma heterogena. Govorica pišočih tvori morsko panoramo. Tako lahko opazimo mnogo majhnih otokov in pol otokov, ki simbolizirajo različne pisave, obdaja jih nekaj sto hektolitrov morja in obala, ki z varne razdalje vse skupaj opazuje.«
Iz spremnega zapisa Tonje Jelen:
»Zbrane pesmi in zgodbe opozarjajo tudi na ranljivost vseh (drugih) nemočnih, vseh opustošenih; kritično opozarjajo na okolijske spremembe, na brezdomne, na živali ... Lahko rečem, da je to literatura o temah zatiranih mikrokozmosov, ki se dotikajo različnih plasti življenja in ga kritično pretresajo.«

* * *
Udeležba je možna le ob izpolnjenem pogoju PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Dogodki bodo potekali v skladu z navodili in priporočili NIJZ in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe z virusom covid-19.

STAND UP: POD OREHOM

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V preteklih mesecih nam je marsikdaj zmanjkalo priložnosti in razlogov za smeh ter zabavo.
Če potrebuješ večer smeha v družbi prijateljev te vabimo, da se v četrtek, 3. 6. 2021 skupaj nasmejimo in podružimo na STAND UP-u v Vetrinjskem dvoru! 😄

Z nami bodo:

🎙 Aleš Novak
🎙 Sašo Stare
🎙 Uroš Kuzman

🎟 Vstopnina na dogodek znaša 10 EUR za nečlane društva KMŠ in 7 EUR za člane društva KMŠ.
Vstopnice bodo na voljo v Pisarni (Vetrinjska ulica 30) vsak delovnik od 7.30 do 14.00, 31. 5. in 1. 6. od 16.00 do 18.00 in na dan dogodka od 19.30 naprej (v primeru, da se dogodek prej ne razproda).

❗ Za udeležbo na dogodku je potrebno dokazilo o PCT (prebolel-cepljen-testiran).

👉 Pridružujemo si pravico do prestavitve dogodka na četrtek, 17. 6. 2021, v primeru slabega vremena ali zaostritve ukrepov. V tem primeru bodo vstopnice kupljene za dan 3. 6. 2021, veljale tudi za nov termin.

Zaradi ukrepov NIJZ je število obiskovalcev še dodatno omejeno, zato priporočamo, da si v primeru zanimanja svojo vstopnico zagotoviš pravočasno.

Dogodek bo izpeljan v skladu z vsemi ukrepi glede preprečevanja širjenja virusa COVID-19. Vljudno prosimo, da ravnaš v skladu z ukrepi ter na prizorišče prideš samo zdrav/a, uporabljaš zaščitno masko in vzdržuješ varnostno razdaljo.

Rezervacija miz NI MOŽNA.

*Dogodek poteka v soorganizaciji Kluba mariborskih študentov in Tovarne urbane kulture.

POZDRAVLJENA, VESNA!: (FL)ETNO DRUŽINSKO PRAZNOVANJE POMLADI Z DUŠICO KUNAVER, 4+ IN NAPREJ BREZ MEJ

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Z dogodkom pozdravljamo prihod toplejšega dela leta, prebujajočo se naravo, ter obujamo čaščenje Vesne, slovanske boginje pomladi, v ljudskem izročilu.
V posebno čast si štejemo, da v Maribor, na dogodek Pozdravljena, Vesna prihaja Dušica Kunaver, lahko bi rekli kar »zakladnica naših korenin«. Upokojena profesorica angleškega in ruskega jezika, dobro znana publicistka, izjemna zbiralka in prenašalka ljudskega izročila, ki ga uspešno posreduje mlajšim generacijam, bo v interaktivnem predavanju razkrivala šege in navade naših prednikov v pomladnem času. Kako je bilo, na kaj smo morda pozabili, pa ne bi smeli.
Ob tem pa še izdelovanje velike lutke boginje Vesne, izdelovanje vencev, glinenih zvonov, folklorni nastopi, razstava ljudskih voščil, verzov in pesmi o pomladi.
Oj, vigred!

REDOSLED DNEVA

10.00–13.00
OD POMLADI DO POMLADI, pogovori, petje in ustvarjanje z Dušico Kunaver (brezplačno)
VESNA, izdelovanje velike lutke in njene obleke iz naravnih materialov, Zavod MARS Maribor (brezplačno)
VESNINI VENCI, izdelovanje pomladnih vencev iz šibja, cvetja in zelenja z ljudskim posvetilom iz življenja, Meta Pivec, Društvo prijateljev botaničnega vrta (1 Kulturni žetonček)
ZVONOVI IZ GLINE, simboli veselja, izdelovanje zvonov, velikih ali malih, na vretenu ali prostoročno, Suzana Rajh, Lončarski center Maribor (1 Kulturni žetonček)
S PLESOM V POMLAD, predstavitev folklornih plesov, otroška folklorna skupina Krila učencev OŠ Angela Besednjaka, vrtec Otona Župančiča Maribor (brezplačno)
NA HARMONIKI, Vojko Selinšek, Svetovno združenje ljubiteljev harmonik (brezplačno)
OJ, VIGRED ZELENA, razstava ljudskih voščil, verzov in pesmi o pomladi, Zavod MARS Maribor (brezplačno)
11.00
»PRIŠLA BO POMLAD« Z DUŠICO KUNAVER, pomlad v slovenskih ljudskih šegah in pesmih, pogovori z zbiralko ljudskega izročila, etnologinjo, publicistko (brezplačno)

O VESNI IN POMLADI
Prihod pomladi so naši predniki najverjetneje na dan enakonočja proslavili s posebnim praznikom. Pokristjanjevanje je ta poganski obred odpravilo, ljudske navade in šege, ki so bile na ta praznik še posebno bogate in pestre, pa niso izginile in so v veliki meri prešle v krščanske praznike. Vesna je slovanska boginja pomladi. Bila je vzor v vsakem pogledu. Slovani so želeli, da bi bile njihove hčerke vesele, lepe, čiste in dišeče kot ona. Kot navaja Kuret so njeno lutko fantje oblačili v oblačilo iz trave, vejic s popki, s cvetjem in listjem. Nosili so jo skozi naselja. Okusno in lepo oblečena boginja Vesna je širila okoli sebe opojne vonjave. S tem je očarala Slovanke, ki so iskale in našle način, da so pričele dišaviti sebe in svoja oblačila. Poleg zanosne lepote naj bi Slovani Vesni pripisovali gospodarjenje nad sončno toploto, brez katere ne bi bilo obnavljanja narave v zeleno in cvetoče, niti ne bi bilo klitja in rasti, načeto zdravje, pa tudi skladnost med srcem in razumom. S tem je ljudi naredila dobre in blage in zaradi tega ljudje med seboj negujejo spoštovanje in slogo. Na kratko, Vesna je ljudem prinašala srečo in ljubezen. Simboli boginje Vesne so lutke, venci, jajca in zvonovi, njeni ptici sta lastovka in štorklja. Od rastlin naj bi jo simbolizirali breza, vrba, vijolica, oljka in cvet breskve.

SOBOTA ZA DRUŽBO
Sobote za družbo na Marsu so prijetna doživetja, v katerih se ob knjigi, filmu, plesu, gledališču, glasbi, kulturni dediščini in vizualni umetnosti srečujemo vse in vsakršne družine ter posamezniki, ki si želimo prijetne bližine.

KULTURNI ŽETONČEK
MARS je skupina predanih pedagogov_inj, mentorjev_ic in ustvarjalcev_k v kulturi, ki z veseljem ustvarja kvalitetne in zabavne kulturne dogodke ter izobraževalne vsebine za otroke in družine, mlade in odrasle.
Da bomo lahko še naprej pripravljali programe, jih širili, poglabljali in izboljševali, za nekatere vsebine uvajamo simbolično plačilo – Kulturni žetonček.
Cena 1 žetončka je 2 EUR. Ob nakupu 5 žetončkov prejmete darilo (mošnjiček), ob nakupu 10-ih pa vam poleg mošnjička podarimo še dodaten žetonček.
NOVOST v ponudbi je DRUŽINSKA VSTOPNICA, ki vsem družinskim članom omogoča udejstvovanje na vseh Sobotah za družbo, neomejeno ustvarjanje in izobraževanje skozi vse leto.
Cena družinskega paketa za vse družinske člane je 149 EUR.
Žetončke in paket je mogoče kupiti ob vsakem dogodku in v rednem odpiralnem času Zavoda MARS Maribor v Vetrinjskem dvoru.

Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa!

Organizira Zavod MARS Maribor. Projekt je sofinanciran s strani Mestne občine Maribor, Ministrstva za javno upravo, Centra za kreativnost in EU – Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR).

MARSOVO MALO GLEDALIŠČE: PREDSTAVA A. R. ROZA: MAKARONI, OŠ TONETA ČUFARJA, 4+ IN NAPREJ BREZ MEJ

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Sobota za družbo bo v znamenju gledališča, s predstavo Makaroni se predstavijo učenci in učenke gledališke skupine Povej Naprej! OŠ Toneta Čufarja.
Pesem Makaroni, po kateri je nastala predstava, je iz zbirke Andreja Rozmana Roze, Rimanice za predgospodiče. Govori o Zvonetu, ki … in makaronih, katerih glavni namen je, da bi jih Zvone že končno skuhal in pojedel. Seveda je besedilo smešno in zabavno, kot je za Rozo značilno.
V kulinarični delavnici bomo pripravljali čisto prave domače testenine, preizkusili pa se bomo tudi v gledaliških športih. Gledališki športi? Zanje sta potrebni veščini hitrega izmišljanja in čisto posebne možganske kondicije.
Špasno bo!

REDOSLED DNEVA

10.00, MAKARONI, gledališka predstava skupine Povej Naprej! OŠ Toneta Čufarja (1 Kulturni žetonček)
11.00–13.00
DOMAČE TESTENINE, kulinarična delavnica (1 Kulturni žetonček)
GLEDALIŠKI ŠPORTI, delavnice gledališke improvizacije in drugih veščin v gledališču (brezplačno)

O PREDSTAVI MAKARONI
Igrajo Lia Smodej, Lana Beber, Marlen Anžel, Deja Klajžar, Jakob Vršič Riedl, Blaž Jesenik, Jaša Podhostnik in Teja Črepinko. Režija in koreografija Oskar Kranjc, dramaturgija Oskar Kranjc, Lili Kolarič, scenografija in kostumografija Neva Vrba, luč in zvok Haris Sinanović, mentorica Lili Kolarič, koprodukcija OŠ Toneta Čufarja Maribor, gledališka skupina Povej Naprej!, Zavod MARS Maribor.

SOBOTA ZA DRUŽBO
Sobote za družbo na Marsu so prijetna doživetja, v katerih se ob knjigi, filmu, plesu, gledališču, glasbi, kulturni dediščini in vizualni umetnosti srečujemo vse in vsakršne družine ter posamezniki, ki si želimo prijetne bližine.

KULTURNI ŽETONČEK
MARS je skupina predanih pedagogov_inj, mentorjev_ic in ustvarjalcev_k v kulturi, ki z veseljem ustvarja kvalitetne in zabavne kulturne dogodke ter izobraževalne vsebine za otroke in družine, mlade in odrasle.
Da bomo lahko še naprej pripravljali programe, jih širili, poglabljali in izboljševali, za nekatere vsebine uvajamo simbolično plačilo – Kulturni žetonček.

Cena 1 žetončka je 2 EUR. Ob nakupu 5 žetončkov prejmete darilo (mošnjiček), ob nakupu 10-ih pa vam poleg mošnjička podarimo še dodaten žetonček.

NOVOST v ponudbi je DRUŽINSKA VSTOPNICA, ki vsem družinskim članom omogoča udejstvovanje na vseh Sobotah za družbo, neomejeno ustvarjanje in izobraževanje skozi vse leto.

Cena družinskega paketa za vse družinske člane je 149 EUR.

Žetončke in paket je mogoče kupiti ob vsakem dogodku in v rednem odpiralnem času Zavoda MARS Maribor v Vetrinjskem dvoru.

Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa!

Organizira Zavod MARS Maribor. Projekt je sofinanciran s strani Mestne občine Maribor, Ministrstva za javno upravo, Centra za kreativnost in EU – Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR).

RAZSTAVA “MIGRACIJE – MED STRAHOM IN REALNOSTJO”

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Migracije so stare toliko kot je star svet in človek. Vsi naši predniki so nekoč prišli od nekod in se ustalili tukaj, kjer smo sedaj. V modernem svetu pa ljudje iz svojih domovin odhajajo zaradi neenakosti, strahu in/ali želje po boljšem življenju. So ljudje okoli nas, ki jih srečujemo v vseh segmentih našega vsakdanjega življenja – vrtcu, izobraževalnem sistemu, pri zdravniku, v kulturnih in drugih ustanovah.

Leta 2018 je število priseljencev oz. prebivalcev, katerih prvo prebivališče je bilo v tujini, obsegalo 12.1% celotnega prebivalstva Slovenije, to je 250.000. S takim deležem priseljencev se Slovenija med državami članicami EU uvršča na 16. mesto. »Novodobnih« priseljencev, to so tisti, ki so se priselili v zadnjih desetih letih, je 38%. V Slovenijo so prišli iz 163 držav sveta, skoraj polovica iz Bosne in Hercegovine, veliko tudi iz držav EU, iz 45 držav Azije in 43 držav Afrike.

V letu 2019 je bilo v Sloveniji 3.821 prosilcev za mednarodno zaščito, ki je bila priznana 88 osebam. Skupno število oseb s priznano mednarodno zaščito v Sloveniji je trenutno 719 . V integracijski hiši Maribor jih je 30 , predvidoma okoli 200 po zasebnih nastanitvah v Mariboru in okolici.

Vabimo vas na otvoritev razstave »Migracije – med strahom in realnostjo«, ki bo v Vetrinjskem dvoru – Preddvorana v I. nadstopju, v četrtek, 6. februarja 2020, ob 14. uri.

Razstava bo na ogled do 21.2.2020.

Ogledu razstave bo sledilo druženje z manjšo pogostitvijo

Ob predvidoma 14.45 bo v Večnamenski dvorani v I. nadstropju sledilo predvajanje filma Stranger in Paradise (trailer - https://www.youtube.com/watch?v=BgRAEUBtz3g), nizozemskega filma iz leta 2016, prejemnika 11 mednarodnih filmskih nagrad in deset nominacij.

Sinopsis filma: Na novo prispeli begunci se v učilnici naučijo lekcije o raznovrstni Evropi. Stranger in Paradise na presečišču igranega in dokumentarnega filma na odkrit način razmišlja o razmerjih moči med Evropejci in begunci.

GRAFO:SKOP – KALEJDOSKOP GRAFIČNIH ODTISOV

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Od nekdaj je v človeku živela želja zapustiti sled za seboj, o sebi, o obstajanju,… črta, pika, ploskev, skupek le-teh, ki nam pove nekaj o ustvarjalcu zapisa, o sledi. Grafični odtis kot multipliciranje sledi, črno – belo, prvinsko.

Letošnji projekt je učencem ARTdidakte dal misliti. Kako samo s črto povedati gledalcu, kar sicer mnogo lažje storijo z barvo. Kako se vrniti na začetke ustvarjanja, na risbo. Saj je risba osnova grafične tehnike globokega tiska, imenovane suha igla. Nekateri so dodali svojim odtisom še slepi tisk, drugi so eksperimentirali z barvo ali s papirjem, nekateri pa s samo obliko matric.

Projektna razstava GRAFO:SKOP ponuja gledalcu kalejdoskop grafičnih odtisov štiridesetih učencev likovne šole.

ANIMOKU JEOPARDY (KVIZ) NA MOKUMATSURIJU 2019

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Ker smo letos v Izoli iz malhe povlekli enega izmed naših starih kvizov in se je ponovno izkazalo, da je zadeva med sodelujočimi zelo priljubljena, smo se odločili, da se na letošnjem MokuMatsuriju ponovno vrnemo k eni naših najpopularnejših oblik kviza, tako da se bomo ponovno posvetili Animoku Jeopardyju.

Pravila smo sicer še nekoliko prilagodili. Število sodelujočih ni omejeno, v rednem delu bo na voljo 6 kategorij po 5 vprašanj (vsaka kategorija bo točkovana od 100 do 500 točk). Odgovarjalo se bo po principu, kdor prvi dvigne roko, lahko odgovarja. Če tisti, ki je prvi dvignil roko, ni odgovoril pravilno, boste imeli nekaj sekund časa tudi ostali, da podate pravilni odgovor. Ko se čas izteče in nihče ne odgovori, se odgovor razkrije in so te točke za vse sodelujoče izgubljene.

Vsak napačen odgovor pomeni tudi minus točke, tako da je treba tehtno premisliti, ali želite odgovarjati. Vsak napačen odgovor vas bo vedno stal -100 točk, tudi če odgovarjate na vprašanje za 500 točk.

Tudi pri vprašanju za Final Jeopardy sodelujete vsi. Pravilni odgovor pa vam lahko prinese 1500 dodatnih točk, z napačnim odgovorom pa jih lahko izgubite 500.

Ker smo v Izoli uporabili stara vprašanja, vas ne rabi skrbeti, saj bomo za MokuMatsuri za vas pripravili povsem nova vprašanja.

MOKUMATSURI: SAYONARA, GOBLIN-CHAN

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Spoštovani,

letos smo se na sestanku dogovorili, da bomo naredili malce posebno obliko MokuMatsurija, saj je v društvu Zlati Goblin prišlo do marsikaterih sprememb, ena izmed teh je tudi ta, da bi se naj v naslednjih mesecih Društvo Zlati Goblin preimenovalo v Društvo Animoku, kar pomeni, da letos GobliCon popolnoma odpade. Ali pač?

Ravno zato smo rekli, da bo to posebna oblika, saj se bomo s tem dogodkom poslovili od Goblina in zakorakali povsem novim izivom naproti. Tako bo ta dogodek združeval tako elemente GobliCona kot tudi MokuMatsurija.

Naj samo še opomnimo, da bo ta dogodek v večji meri usmerjen v interaktivnost in igre, tako video kot tudi namizne, tako da smo se odločili, da letos ne bo Cosplay tekmovanja, pa tudi prostora za umetnike tokrat žal ne bo, saj tokratna tematika tega pač ne dopušča. Ste pa cosplayerji in umetniki vsekakor dobrodošli, da se nam pridružite kot obiskovalci in še sami malce sodelujete na kakšnem tekmovanju, ki pa naj zaenkrat še ostanejo presenečenje. Ne razumite napak, cosplayerji so vsekakor dobrodošli na dogodku, samo tekmovanja ne bo, morda pa kakega posameznika v cosplayu pričaka tudi majhno presenečenje. ;)

Zaenkrat je načrtovani termin za dogodek sobota,19. oktober 2019. Dejstvo je, da bomo dogodek vseeno letos izvedli šele jeseni, saj se nam spomladanski termin ni izšel.

To je zaenkrat vse. Ko bomo imeli več informacij, pa se ponovno javimo.

BUČNA SLAM POEZIJA // OŽULJENI JEZIK

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

🎃 torek, 8. 10. 🎃 ob 19:00 🎃 klub Wetrinsky
Brez vstopnine

MKC Črka in pesniško društvo Slam zverine pričenjamo z novo sezono Ožuljenega jezika! Mesečni termin večerov slam poezije ostaja drugi torek v mesecu. Prvi v seriji tekmovalnih dogodkov se bo torej odvil v torek, 8. oktobra, ob standardni 19. uri.

Ponovno bomo slamali na odru kluba Wetrinsky, dogodek bo popestrila izjemna literarna gostja Lidija Dimkovska, s katero se bo pogovarjala Helena Zemljič, moderacijo pa bo prevzela Mojca Frim iz improligaške skupine Banda ferdamana.

Kaj je Ožuljeni jezik?
Ožuljeni jezik je tekmovalni pesniški dogodek, ki poteka v treh krogih. Tekmovalci in tekmovalke se na odru predstavijo z avtorsko poezijo, žirija, sestavljena iz občinstva, pa nastope ocenjuje. Na podlagi ocen se v finalni krog uvrstita le najboljša_i nastopajoča_i. Zmagovalec_ka je tisti_a, ki prejme največji aplavz iz publike. Poleg naziva zmagovalca_ke prejme tudi simbolično nagrado.

Pravila za nastopajoče:
🎤nastopa se z lastno poezijo,
🎤za posamezen nastop so na voljo tri minute,
🎤na odru samo jezikaš, brez rekvizitov, kostumov in glasbil,
🎤pesmi se naučiš na pamet (bralci_ke imajo med nastopi na glavi odpičen klobuk).

✏️Prijave za nastop na Ožuljenem jeziku sprejemamo na ozuljenijezik@gmail.com, preko ZS sporočila na facebook strani Slam zverine ali na kraju dogodka, pol ure pred pričetkom. Obisk dogodka je brezplačen, zaželene so donacije v podporo delovanja društva Slam zverin.

⭐️ Literarna gostja ⭐️
Lidija Dimkovska (1971) je slovensko-makedonska pesnica in pisateljica, ki od leta 2001 živi v Ljubljani. Doslej je objavila pet pesniških zbirk in tri romane: Skrita kamera, Rezervno življenje in Non-Oui. Dimkovska prevaja slovensko in romunsko književnost v makedonski jezik, v Makedoniji je uredila antologijo mlade makedonske poezije in prevedla ter uredila antologijo sodobne slovenske poezije, v Sloveniji pa antologijo sodobne manjšinske priseljenske književnosti Iz jezika v jezik. Od leta 2016 je predsednica žirije za mednarodno literarno nagrado Vilenica.

Njena dela so prevedena v številne tuje jezike, prejela je vrsto domačih in tujih nagrad, med njimi makedonsko nagrado za najboljši pesniški prvenec, makedonski nagradi za najboljšo prozno knjigo leta za prvi in drugi roman, romunski nagradi za poezijo Poesis in Tudor Arghezi, nemško nagrado Huberta Burda za poezijo in nagrado EU za književnost za roman Rezervno življenje, evropsko nagrado Petruja Krduja za poezijo ter posebno priznanje Evropska kulturna dediščina za kratko zgodbo Ko sem zapustila Karl Liebknecht na natečaju za najboljšo evropsko zgodbo, namenjenem dobitnikom nagrade EU za književnost.

Leta 2012 je bila nominirana za nemško nagrado Brücke Berlin, leta 2013 za ameriško The Best Translated Book Award, leta 2016 za poljsko nagrado Evropski pesnik svobode, leta 2018 pa z romanom Non-Oui za mednarodno nagrado Balkanika. Udeležila se je številnih literarnih srečanj in branj po svetu in kot literarna štipendistka bivala v Iowi, Londonu. Berlinu, Gradcu, Kremsu, Salzburgu in na Dunaju. V slovenščino so prevedeni njeni pesniški zbirki Nobel proti Nobelu in pH nevtralna za življenje in smrt ter vsi trije romani.

📖 Za v beležko: naslednjič bomo s tabo v mesecu novembru; t.j. v torek, 12. 11. ob 19. uri. 😊

🖱 Obišči tudi:
http://mkc.si/slam-poezija
Fb: Slam zverine, Mkc Črka, SiSlam

✨ Dogodek organizirajo MKC Maribor - MKC Črka in pesniško društvo Slam zverine, ki so tudi del neformalne mreže za razvoj in promocijo slam poezije SiSlam, v sodelovanju z Banda Ferdamana, Narodni dom Maribor – Vetrinjski dvor in klubom Wetrinsky ter s finančno podporo Mestna občina Maribor, Javna agencija za knjigo RS in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport - Urad RS za mladino.

DAN ODPRTIH VRAT: BEREMO SE IGRAMO, SLIKAMO, MEJE PREMIKAMO

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

MARSOV DAN ODPRTIH VRAT: Beremo, se igramo, slikamo – meje premikamo, za vse generacije
Sobota, 5. 10. 2019, 10.00–13.00
Dvorišče Vetrinjskega dvora (v primeru dežja klub Wetrinsky v Vetrinjskem dvoru)

SOBOTE ZA DRUŽBO
Doživetja na Marsu za družine

V središču mesta, za obokanimi vrati Vetrinjskega dvora je dvorišče s starim orehom, kjer pripravljamo druženja za vse in vsakršne družine, ki si želite prijetnih dogodkov, pospremljenih z ustvarjalnimi doživetji in radoznalimi raziskovanji.
Knjiga, film, ples, gledališče, kulturna dediščina in še MARSikaj – raziskujmo skupaj!

Tokratna Sobota za družbo je Marsov dan odprtih vrat.
Prazna platna na slikarskih stojalih povabijo na slikarsko delavnico na čudovitem dvorišču Vetrinjskega dvora sredi mesta, ki jo vodi izkušena likovna pedagoginja Irena Pamič. Knjige za branje v udobnih blazinah, glasno branje poezije za male in velike in igra, ki povezuje.
Vabljeni v svet ustvarjalnosti, vabljeni na druženje!

KRATKA PREDAVANJA ZA STARŠE, 12.00
V novi sezoni Sobot za družbo bogatimo program s Kratkimi predavanji za starše ob 12. uri.

Na Marsov dan odprtih vrat povabimo na prvo od osmih, z naslovom
PAMETNE NAPRAVE ALI/IN UMETNOST ali Katero pot ubrati, da se izognemo pastem sodobnega sveta,
ki ga bo vodila Martina Medved, magistra zakonskih in družinskih študijev, specializantka zakonske in družinske terapije.

Predavanja bodo v Freskah, v 1. nadstropju Vetrinjskega dvora.
Predavanje stane 1 Kulturni žetonček na osebo, za Vaše otroke pa v času predavanja nudimo brezplačno animirano varstvo.

Vse dejavnosti na dan odprtih vrat, razen Kratkega predavanja za starše, so brezplačne in nadvse privlačne.

KULTURNI ŽETONČEK
MARS je skupina predanih pedagogov, mentorjev in ustvarjalcev v kulturi, ki z veseljem ustvarja kvalitetne in zabavne kulturne dogodke ter izobraževalne vsebine za otroke in družine, mlade in odrasle.
Da bomo lahko še naprej pripravljali programe, jih širili, poglabljali in izboljševali, za nekatere vsebine uvajamo simbolično plačilo – Kulturni žetonček. Za predstavo bo tako potrebno odšteti 2, za ples, film in nekatere delavnice 1 žetonček, določene vsebine pa ostajajo brezplačne.
Cena 1 žetončka je 2 EUR. Ob nakupu 5 žetončkov prejmete darilo (mošnjiček!), ob nakupu 10-ih pa vam poleg mošnjička podarimo še dodaten žetonček.
NOVOST v ponudbi je DRUŽINSKA VSTOPNICA, ki vsem družinskim članom omogoča udejstvovanje na vseh Sobotah za družbo, teh je kar 30, neomejeno ustvarjanje in izobraževanje skozi vse leto.
Cena družinskega paketa za vse družinske člane je 149 EUR, v posebni ponudbi, ki traja od 21. 9. do 21. 10. 2019 pa lahko izkoristite popust v vrednosti 30 EUR in kupite družinski paket že za 119 EUR.
Žetončke in paket je mogoče kupiti ob vsakem dogodku in v rednem odpiralnem času Zavoda MARS Maribor v Vetrinjskem dvoru.

Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa!

Organizira Zavod MARS Maribor. Sofinanciran je s strani Mestne občine Maribor, Ministrstva za javno upravo, Centra za kreativnost in EU – Evropski sklad za regionalni razvoj (ESRR).

UMETNOST DANES: ŠOLA NOVOMEDIJSKE UMETNOSTI, 10+, MLADI, ODRASLI

Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

UMETNOST DANES: Šola novomedijske umetnosti, 10+, mladi, odrasli
Vsak torek, razen med počitnicami, 16.00–18.00, do 19. maja 2020
Marsova izba, Vetrinjski dvor

V želji spodbuditi mlade in odrasle k spoznavanju in ustvarjanju novomedijske umetnosti, Zavod MARS Maribor že drugo leto zapored organizira Šolo novomedijske umetnosti (prej Arduino). Izraz novomedijska umetnost zajema različna umetniška dela in prakse, ki se ukvarjajo z novomedijskimi tehnologijami ob svojem nastanku.

V celoletnem programu se bomo 1x tedensko srečevali v manjši skupini do 5 udeležencev, saj delo zahteva veliko individualnega pristopa. Začeli bomo z uvodom v novomedijsko umetnost s primeri, nadaljevali z uvodom v delovanje mikrokontrolerja Arduino, nato pa se ukvarjali s praktičnim delom z mikrokontrolerjem in s preprostimi primeri elektrotehnike ter s snovanjem in z realizacijo lastnega projekta, ki ga bomo predstavili na zaključni razstavi.

Aktivnosti v šoli vzpodbujajo kreativno mišljenje, iskanje rešitev, urjenje ročnih spretnosti in finomotorike, povabijo k izmenjavi mnenj, znanj in vedenj ter tako krepijo tudi socialne kompetence.

Arduino je odprtokodno razvojno okolje, ki nudi preproste in različne tehnološke, umetniške in oblikovne rešitve. Primeren je za raziskovanje in učenje, preprost za uporabo in je namenjen predvsem začetnikom, ki se želite pobliže spoznati s področji programiranja in elektrotehnike.

Šola novomedijske umetnosti Umetnost danes je namenjen vsem tistim, ki vas zanimata umetnost in tehnologija ter njuno združevanje v povezano celoto in izdelek.

Tečaj vodi profesorica likovne vzgoje in izkušena mentorica umetniških delavnic Irena Pamič.

Morda se sliši zapleteno, pa ni! Oči in ušesa na stežaj, akcija, tri štiri zdaj!

Število udeležencev je omejeno (največ 5).

CENA: 103,70 EUR/mesec, ki vključuje strokovno mentorstvo, vse materiale in orodja
OBVEZNE PRIJAVE in več informacij na telefonski številki 040 261 931 ali na e-naslovu irenapamic.kulturnik@gmail.com (Irena).

Organizira Zavod MARS Maribor.