FESTIVAL LENT, MEDNARODNI MULTIKULTURNI FESTIVAL
Maribor center Ulica heroja Staneta 1 MariborVabljeni v mesto, ki diha, utripa, živi!
Festival, ki razvaja življenje!
Zgodba Festivala Lent je zgodba večerov, ki dišijo po poletju in vabijo v družbo, ven, pod zvezdno nebo, med pisane luči, zvoke, ritme. K Dravi, v kateri odsevajo fantastične podobe iz sanj, med stojnice, s katerih vabijo lokalne dobrote, na trge, kjer srečaš znance, na ulice, ki valovijo s pisano reko obiskovalcev z vsega sveta. V mesto, ki diha, utripa, živi!
Festival Lent je največji slovenski festival na prostem in eden največjih v Evropi.
Že več kot četrt stoletja ob vstopu v poletje Maribor spremeni v velikanski oder in živahno stičišče umetniških izrazov, kultur in jezikov z vsega sveta. Vsako leto ga obišče okoli pol milijona obiskovalcev, vsaj enkrat ga je obiskal že vsak četrti Slovenec.
Festival Lent je festival festivalov. Pod njegovim okriljem namreč potekajo svetovno uveljavljeni mednarodni CIOFF festival Folkart, mednarodni festival jazzovske glasbe Jazzlent, festival uličnega gledališča Ana Desetnica, festival ustvarjanja in radovednosti Art Kamp in festival slovenske kulinarike Sladolent.
Žanrsko pisana, a usklajena paleta prireditev zagotavlja, da vsakdo najde kaj zase. Operne in baletne, gledališke in plesne predstave, jazzovski koncerti, koncerti klasične glasbe, glasba sveta, kantavtorski koncerti, koncerti šansonov in etno glasbe, folklorni večeri, predstave uličnega gledališča, poletni kino, športne dejavnosti ter prireditve in dejavnosti za otroke.
Več kot petdeset festivalskih prizorišč, ki se razprostirajo od obrežja Drave do mestnega parka med seboj loči le nekajminutni sprehod. In ta se ob gostinskih vrtovih, ki se v poletnih večerih zlijejo na trge in ulice ter ob številnih stojnicah, ki mamijo z lokalnimi dobrotami, mimogrede prelevi v odlično večerjo na prostem, pokušino lokalnih vin ali pivskih kreacij lokalnih butičnih pivovarn. Vrhunec kulinaričnih razvajanj ponuja festival Sladolent, ki v mesto privabi najboljše slovenske kuharske mojstre. Tako lahko v enem samem večeru z enim samim sprehodom med festivalskimi prizorišči okusite vse najboljše, kar ponuja sodobna slovenska kulinarika.
OBIŠČITE FESTIVAL LENT! ODKRIVAJTE IN UŽIVAJTE, PREIZKUSITE IN OKUSITE, SREČUJTE IN DELITE SREČO. LENTAJTE!
RAZSTAVA: LJUBI, NE LJUBI
Galerija Media Nox 12 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaGalerija Media Nox v od 9. 7. do 26. 8. 2021 vabi k doživetju projekta LJUBI, NE LJUBI - poskusu neverbalnega odgovora na vprašanje “Kaj za vsakega od nas pomeni ljubezen?”. Projekt je nastal na podlagi otroške igre trganja cvetnih lističev, na osnovi katere si je avtorica - pisateljica Ana Đokić - zamislila nalogo za slikarje in ilustratorje.
Vljudno vas vabimo na svečano otvoritev mednarodne razstave ilustracij Ljubi, ne ljubi, na kateri razstavljajo avtorji iz Slovenije, Avstrije, Nemčije, Turčije, Cipra, Združenih arabskih emiratov, Danske, Bosne in Hercegovine, Makedonije in Hrvaške, v petek, 9. julija 2021, ob 19.00 uri, v galeriji Media Nox v Mariboru.
Spremljevalna razstava mladinskih del na isto temo bo na ogled v Lutkovnem gledališču Maribor od 1. do 30. avgusta 2021.
Kuratorka v Sloveniji: Maša P. Žmitek
Sodelujoči mladi slovenski ilustratorji po izboru Maše P. Žmitek: Alin Kostiov, Ana Maraž, Ana Vičič, Ema Kobal, Eva Mlinar, Eva Rauch, Klara Jager, Liana Saje Wang, Luka Seme, Maja Poljanc, Manca Krošelj, Maruša Račič, Nuša Jurjevič, Tereza Prepadnik, Zala Kalan.
KAKO IZGLEDA LJUBI IN KAKO NE LJUBI??
Vsak od umetnikov se te naloge loti na svojstven, individualen način in v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkrije ne samo svoj likovni rokopis, temveč tudi intimno razlago trenutka razpetega med dva nasprotna stanja – ljubi in ne ljubi. Odgovori na postavljeno vprašanje presenečajo s svežino in originalnostjo. Rezultati tega eksperimenta – umetniške ilustracije – so bile do sedaj odlične! Dokaz temu je hitri rast projekta, ki je, zaradi truda avtorice, stopil iz hrvaškega okvirja in postal mednarodni. Pridružili so se mu slikarji iz Bosne in Hercegovine, Turčije, Nemčije, Avstrije in Cipra, sedaj pa tudi iz Slovenije. Projekt se še dalje širi, razvija, pridobiva nove sodelujoče, osvaja nove države. Do sedaj je bila razstava na ogled v Zagrebu, Sarajevu, Istanbulu, Berlinu, Dunaju, Pafosu, Skopju, Kopenhagnu in Dubaju in zajema več kot 70 del umetnikov iz različnih držav. Z zadovoljstvom lahko potrdimo, da univerzalnost teme te razstave pritegne tudi veliko število obiskovalcev.
Udeležba je mogoča ob izpolnjevanju pogoja PCT. Dogodek bo potekal v skladu z navodili in priporočili NIJZ in ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe COVID-19.
LETNI KINO MINORITI 2021
Maribor center / Avditorij Lutkovnega gledališča Maribor na Minoritih Vojašniški trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia10. julij – 21. avgust, 2021, vsako sredo in soboto ob 21. uri.
Filmski vrhunci leta iz Evrope in vsega sveta, pogovori z gosti, razstave in glasbeni dogodki v prekrasnem ambientu poletnega avditorija Lutkovnega gledališča Maribor.
Vabljeni!
POČITNIŠKA USTVARJALNICA: AKCIJA – SNEMAMO FILM!
UGM Okolica MariborEKO trienale je namenjen vizualni umetnosti, ki raziskuje in komentira številne spremembe okolja. 8. edicija trienala - naslovljena Pismo za prihodnost - je poziv, da začnemo razmišljati izven sedanjosti ter da s pomočjo sodobne umetnosti širimo znanja.
Otroke vabimo na filmsko ustvarjalnico.
Najprej si bomo ogledali razstavo Eko 8 – Pismo za prihodnost. Ogledali si bomo film, video umetnine, instalacije in druge umetnine, ob katerih se bomo pogovarjali o ekologiji – naši skrbi za okolje. Ogledu bo sledila filmska ustvarjalnica. Film bo pismo, naše sporočilo za prihodnost. Jakob Vogrinec, dijak Srednje šole za oblikovanje Mariboru, ki je za svoje filme prejel že več nagrad, nam bo predstavil orodja, ki jih potrebujemo za snemanje. Nato bomo sestavili scenarij in akcija – snemali bomo film.
Število mest je omejeno, zato prosimo, da se na ustvarjalnico predhodno prijavite na brigita.strnad@ugm.si ali 02 22 94 697.
FOTOGRAFSKE DELAVNICE NA TEMATIKO LGBTQIA+
MKC Maribor Ob železnici 16 Maribor SlovenijaMKC Maribor okviru programa Maribor skozi rožnata očala in projekta Skupaj svobodne_i! organizira fotografske delavnice, ki bodo potekale med 22. 7. in 30. 7., pod vodstvom Eme Širec in v sodelovanju z Gregorjem Salobirjem. Delavnice so namenjene mladim med 15. in 29. letom, ki jih zanima fotografija in LGBTQIA+ tematika.
Ker gre za serijo fotografskih delavnic, je zaželeno, da se udeležiš vseh treh sklopov. V primeru, da imaš vprašanja glede delavnic, nam lahko pišeš na: maribor-pride@mkc.si
Udeležba na delavnicah je brezplačna. Na delavnice se je potrebno prijaviti, saj je število mest omejeno. https://forms.gle/qRUZfGDcjZ45kcsF6
PODROBNEJŠI OPIS DELAVNIC
1. Osnove fotografije (MKC Maribor, 22. 7. 2021, 15.00 - 18.00)
kratka zgodovina fotografije,
predstavitev fotografskih tehnik,
razlaga funkcij na fotoaparatu,
razlaga kompozicij, svetlobe ...
2. Delavnica analogne fotografije (GT22, 27. 7 ali 29. 7., uro še javimo)
Dopoldne se dobimo in se odpravimo na “foto” sprehod
Vsak udeleženec (če nima svojega filma) dobi črno-bel film s 24 posnetki.
Ko se ti (posnetki) na sprehodu zapolnijo se naredi odmor za kosilo (lahko iz nahrbtnika lahko na pizzo-denar za hrano imejte s seboj).
Po odmoru se skupaj prestavimo v GT22 oz. Mišnico, kjer boste s pomočjo Gregorja Salobirja razvili svoj film, ki ste ga pofotkali dopoldne.
Možnost bo tudi skeniranje filma in nadaljevanje dela.
3. Delavnica digitalne fotografije (MKC Maribor, 30. 7. 2021, uro še javimo)
Potrebščine so digitalen fotoaparat, ki ima sd kartico in polno baterijo)
Uvodno (za tiste, ki se s fotoaparati ne znajdejo najbolje ali tiste, ki znanje želijo obnoviti) ponovimo osnovne funkcije na fotoaparatu.
Oblikovanje koncepta za eno ali serijo fotografij na temo LGBTQ+ skupnosti.
Fotografiranje same ideje.
Pregled in izbor fotografij za razstavo v okviru MKC Maribor.
O IZVAJALKI:
Ema Širec prihaja iz Maribora in študira fotografijo na Likovni akademiji v Ljubljani. Aktivno se v fotografiji udejstvuje 5 let, priložnostno pa že od malih nog. Največ se ukvarja s koncertno in portretno fotografijo, slednja ji je tudi najbolj pri srcu. Zanima jo eksperimentiranje z različnimi tehnikami, pri čemer se še posebej rada posveča analogni fotografiji. Svoje subjekte se trudi prikazati v skladu s tem, kar ji predstavljajo in kot jih v danem trenutku vidi sama. Rada ima pristno in spontano fotografijo, zato ljudi pogosto lovi v nenavadnih ali celo nerodnih situacijah. Širčeva s kraljicami iz Haus of Vulva sodeluje vse od ustanovitve skupine. Pravi, da je skozi njihov napredek od skromnih začetkov do širše prepoznavnosti napredovala tudi sama, zato ima v načrtu nadaljnje kolaboracije. Razstavo Vulve opisuje kot produkt tesne vezi s kvalitetno ekipo, ki zmeraj ve, kaj hoče od njenih fotografij.
Veselimo se srečanja!
foto: Ema Širec
POSTAVLJANJE KLOPOTCA PRED HIŠO STARE TRTE
pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu MariborVabljeni v mesto najstarejše trte na svetu, kjer vsako zadnjo soboto v juliju na tradicionalni prireditvi postavljamo klopotec - edinstveni simbol lokalne vinske pokrajine - ki dela družbo Stari trti vse do martinovanja.
Tradicionalna etnografska prireditev poteka pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu.
Pridružite se nam, da bomo skupaj prisluhnili pesmi, ki jo bo klopotec zapel Stari trti, najstarejši trti na svetu, ter simbolično pozdravili jesen in prihajajoči Festival Stare trte.
"Sonči po trsju se grozdje zoreče
in tiho v soncu se polni z močjo
in tiho z žlahtnostjo polni se v pesmi,
ki prek goric jo klopotci pojo".
(Janko Glazer, Jesenska pesem)
Zavod za turizem Maribor - Pohorje, pripravlja prireditev v sodelovanju s Kmetijskim gozdarskim zavodom Maribor.
Aktualno iz Maribora!
Ne zamudite aktualnih doživetij, novosti in odličnih ponudb v turistični destinaciji Maribor - Pohorje. Prijavite se na e-novice!
UNTITLED EVENT
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborPOLETNI GLASBENI BALKONI: SAŠO GAČNIK »SVAROGOV« IN KRISTINA OBERŽAN
Maribor center / Balkon Mestne hiše Rotovž Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaSašo Gačnik »Svarogov« je pianist, pevec, avtor besedil in glasbe, ki umetniško deluje tako v Sloveniji kot tudi na ogromnem ruskem jezikovnem tržišču ter ima za seboj že zelo bogato glasbeno kariero.
Kristina Oberžan je magistrica jazz petja in vokalna učiteljica. Leta 2006 je na festivalu Slovenska popevka prejela nagrado za najboljšo izvedbo.
Vstopnine ni!
SVET JE PISAN PLANET, 3+
Maribor center / Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaNaše oči so zmožne zaznavati barve, čeprav jih vsak zaznava nekoliko drugače.
Spoznavali bomo barve, pigmente, slikarske tehnike. S t.i. kuhinjskimi eksperimenti bomo spoznavali odnose med barvami, kako se spreminjajo v vodi, mleku ali medsebojnim mešanjem. Poslikali bi bomo najljubšo skodelico za kakav in izdelali vitraž, ki bo obešen na oknu čez vso leto osvetljeval domače prostore.
Za ustvarjanje bo vsak dan na voljo ves material in oprema, mentorska pomoč pri uporabi in veliko zabave.
Cena za delavnico je 1 kulturni žetonček ali 2 EUR.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa. Čeprav je epidemije uradno konec, na dogodke prihajamo zdravi. Ravnamo odgovorno do sebe in drugih.
Organizira Zavod MARS Maribor. Dogodek je del kulturnega programa Čitalnica na dvorišču in je podprt s strani Mestne občine Maribor. Sofinanciran je tudi s strani Ministrstva za javno upravo in Zavoda RS za zaposlovanje.
PROMENADNI KONCERT: FRAJHAJMSKA GODBA NA PIHALA
Maribor center / Paviljon Mestnega park Mestni park Upravna enota Maribor, 2000 SlovenijaFrajhajmska godba na pihala, ena izmed najstarejših v Sloveniji, je leta 2017 praznovala 190 letnico delovanja. Častitljiv jubilej so obeležili v soboto, 5. avgusta 2017, s prireditvijo v Šmartnem na Pohorju.
Začetki godbe so povezani z glažutarstvom na Pohorju, ko je podjetnik Hieromin Gürtler ustanovil Staro Glažuto. Ustanovitelj Frajhajmske godbe Simon Jurič, po rodu Čeh, je bil eden izmed delavcev z Dunaja, ki jih je najel Gürtler. Kasneje je Jurič kupil »Zgornje Freglovo« posestvo v Frajhajmu. Z Glažuto se je preselil na svojo kmetijo, kjer je leta 1827 tudi ustanovil Frajhajmsko godbo. Danes je v godbi aktivnih 20 članov, med njimi je precej mladih.
Godba redno nastopa v različnih krajih po Sloveniji. Letos aprila je pet dni gostovala v Bruslju, kjer je zaigrala v evropskem parlamentu. Sodelujejo tudi na krajevnih prireditvah in pri mašah.
Tradicionalni koncerti, ki se že desetletja odvijajo ob sončnih nedeljah v paviljonu Mestnega parka v Mariboru, so del kulturne in turistične ponudbe mesta. V organizaciji Narodnega doma Maribor in letošnje leto tudi pod okriljem mariborske občine, koncerte izvajajo lokalna in okoliška kulturna društva, pogosto pa se jim pridružijo društva iz ostalih slovenskih regij. Kljub epidemiji koncerti potekajo varno, ob upoštevanju vseh ukrepov za varovanje zdravja in le nekaj korakov stran od akvarija-terarija. Mladim družinam z otroki, naključnim obiskovalcem, turistom in predvsem stalnemu domačemu občinstvu polepšajo nedeljski sprehod.
Tudi v letu 2021 bodo ob lepem vremenu znova poživili idilično okolje enega najlepših mestnih parkov v Sloveniji.
Ogled koncertov je brezplačen.
Ob slabem vremenu prireditev odpade.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.
Vse obiskovalce naprošamo, da upoštevajo navodila NIJZ in organizatorja za varovanje zdravja. Hvala!
Koncerte v parku je podprla Mestna občina Maribor.
SLIKARSKA USTVARJALNICA ZA MLADE IN ODRASLE
Maribor center / Umetnostna galerija Maribor 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaLjubitelje umetnosti vabimo na ustvarjalno druženje z umetninami iz Zbirke UGM ter drug z drugim.
Seznanili vas bomo z razvojem slovenske umetnosti od konca 19. stoletja vse do sodobnosti. Predvsem se bomo osredotočili na slikarstvo realizma, impresionistov in abstraktnega ter sublimnega slikarstva. Nato vas bomo povabili, da si boste izbrali najbolj zanimivo sliko. To boste poustvarili in na svoj način interpretirali v svojo sliko v izbrani slikarski tehniki. Na delavnici nas bo 4. avgusta obiskala tudi akademska slikarka Anka Krašna – Kocijan, katere slika Pri koritu je del aktualne razstave 100+ Vrhunci iz Zbirke UGM in bo prav ta spodbuda za pogovor z njo. Za udeležbo na ustvarjalnici ni potrebno predznanje.
Cena: 30€ / Klub UGM: 21€ (v ceno je vključeno strokovno vodenje in material)
Info in obvezne prijave do 26. julija 2021: blagajna@ugm.si ali 02 229 46 93
Ustvarjalnica bo potekala v skladu z NIJZ protokolom.
DOBRO SEM: PROGRAM ZA KREPITEV DUŠEVNEGA ZDRAVJA RANLJIVIH SKUPIN
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborMKC Maribor bo v sodelovanju z ZPM Ljubljana Moste-Polje izvedel sklop delavnic v manjši skupini, ki bo nudila varno in podporno okolje za soočanje z različnimi izzivi. Program bo trajal 12 tednov, srečanja bodo potekala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor. Prvo srečanje bo v četrtek, 5. 8. 2021, z začetkom ob 16.30.
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo. Vse aktivnosti v programu so za udeležence brezplačne.
Prijave zbirajo preko prijavnice do četrtka, 22. 7. 2021.
PRIJAVI SE
Za vsa morebitna vprašanja lahko kontaktirate izvajalko Urško Novak na elektronskem naslovu: urska.no@gmail.com ali preko telefonske številke 051 243 049.
-------
O PROGRAMU DOBRO SEM
Program Dobro sem so pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje zasnovali leta 2015. Namenjen je ozaveščanju in izobraževanju posameznikov iz ranljivih skupin, s ciljem, da lažje vplivajo na svoje duševno zdravje in dobro počutje, ga krepijo in varujejo.
Program prispeva k zmanjševanju neenakosti s tem, da je dostopen najbolj ranljivim ciljnim skupinam in da jim omogoči programe usposabljanja za (samo)pomoč pri varovanju duševnega zdravja. Program zagotavlja preventivo in nudi prve korake spoprijemanja z duševnimi stiskami. Hkrati pa skupine, ki v programu nastanejo, ostanejo trajne, samostojne in neodvisne, ki poznajo osnovna orodja za spoprijemanje z duševnimi stiskami.
KOMU JE NAMENJEN PROGRAM DOBRO SEM
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo.
Z vključitvijo v srečanja lahko posamezniki pridobite zmožnost izbire najbolj primernih strategij in veščin za reševanje problemov, konfliktov ali prilagajanja na spremembe. Skozi sodelovanje s skupino se naučite prožnosti v vedenju, mislih in čustvih. Pridobite pa tudi znanje za varovanje lastnega duševnega zdravja.
IZVEDBA SREČANJ NA MKC MARIBOR
Program traja 12 tednov. Skupina se bo srečevala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor, posamezno srečanje pa bo trajalo predvidoma 2 uri.
Začetek delavnic je predviden v mesecu avgustu. Vsak udeleženec bo na prvem srečanju prejel gradivo (delovni zvezek), ki ga bo uporabljal na vseh nadaljnjih srečanjih.
VSEBINE SREČANJ:
Spoznavanje in samopodoba
Stanje ega
Temeljna prepričanja, vzorci in razmišljanja
Izražanje čustev
Komunikacija in asertivnost
Konflikti in njihovo reševanje
Reševanje problemov in ustvarjalnost
Odnosi
Stres, izgorelost
Sproščanje in čuječnost
Postavljanje ciljev, motivacija
Zaključek, ovrednotenje, lasten načrt delovanja
Srečanja bo vodila Urška Novak, prostovoljka in trenerka v programu Dobro sem ter sodelavka MKC Maribor.
O IZVAJALKI
Urška je po študiju turizma svojo študijsko pot nadaljevala na področju prehranskega svetovanja – dietetike na Fakulteti za vede o zdravju Univerze na Primorskem. Od leta 2014 je aktivna na področju mladinskega dela in promocije zdravja ter zdravega življenjskega sloga. Z MKC Maribor sodeluje kot prostovoljka in sodelavka na projektih od leta 2018. Svoje znanje nenehno nadgrajuje z raznimi oblikami neformalnega izobraževanja. Opravila je usposabljanje za promotorje zdravja pod okriljem mreže Za zdravje mladih ter nato v letu 2019 zasnovala in s skupino mladih izvedla program Stresi stres, s čuječnostjo do lažjega spoprijemanja s stresom, kamor je bilo vključenih več kot 150 udeležencev. S programom delujejo na področju krepitve duševnega zdravja mladih, s poudarkom na krepitvi zavedanja in učenju strategij za lažje spoprijemanje s stresom.
Od leta 2020 se intenzivneje izobražuje še na področju krepitve duševnega zdravja in čuječnosti. Opravila je uvodni in nadaljevalni program čuječnosti po principu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) ter izobraževanje za učitelje čuječnosti po principu MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), ki jih je organiziralo Društvo za razvijanje čuječnosti. Je tudi prostovoljka Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, v njihovi organizaciji se je udeležila usposabljanja za trenerje za izvedbo preventivnih delavnic za krepitev duševnega zdravja.
* Projekt Dobro sem je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.