Gary Graden & Komorni zbor Megaron | Oratorij Mesija – G. F. Händel

Unionska dvorana 3 Prešernova ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Praznični čas je čas številnih tradicij. Naše domove napolnjuje vonj domačih dobrot, greje toplina družinskih in prijateljskih vezi, marsikdo med nami v tem času poišče priložnost za umiritev, vse pa radi pospremimo z zvoki prijetnih melodij. Eno najslavnejših prazničnih glasbenih tradicij nedvomno predstavlja oratorij Mesija, ki ga je leta 1741 ustvaril baročni skladatelj Georg Friedrich ... Read more

KVARTET DOVER

Unionska dvorana 3 Prešernova ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Glasbeniki Dover Quartet – violinista Joel Link in Bryan Lee, violistka Milena Pajaro-van de Stadt ter violončelist Camden Shaw – so prepričani, da si poslušalci zaslužijo več kot le glasbo in izvedbe, ki (pre)hitro očarajo. Kvartet Dover torej ne stavi na prvi vtis in se dobro zaveda, da je pot do vrhunca pogosto zapletena in da vztrajnost odpira mnoga vrata.

Za mednarodni sloves tega mladega ameriškega kvarteta je v prvi vrsti poskrbela zmaga na uglednem tekmovanju Banff v Kanadi. Glasbeniki so kasneje prejeli še nagrado Kvarteta Cleveland in štipendijo Avery Fisher. Podpora domačih inštitucij jim je omogočila mednarodne nastope, s katerimi so prepričali kritika časopisa The Chicago Tribune, ki je zapisal »da imajo v sebi tisto, zaradi česar lahko postanejo naslednji Godalni kvartet Guarneri«, in New Yorkerja, ki je kvartet razglasil za »trenutno najboljši mladi ameriški kvartet«. Prav tako so glasbeniki prepričali slavnega režiserja Davida Lyncha, ki jih je povabil na svoj Festival of Disruption. Kvartet muzicira v pomembnih koncertnih dvoranah Severne Amerike, pogosto z zvezdniškimi glasbeniki, kot sta na primer violinistka Janine Jansen in pianist Jean-Yves Thibaudet (z njima so nastopili v dvorani Carnegie).

Glasbenike občinstvo na različnih koncih sveta pozna po njihovem prodornem mladostnem zagonu, odločni ritmičnosti in mehkem fraziranju. Številni uspehi, ki so jih doživeli v prvih letih delovanja, jih še utrjujejo v prepričanju, da je njihov pristop h klasični glasbi pravi: temelji na pozornosti do najzahtevnejše glasbe ter spoštovanju glasbenega čuta svojega poslušalstva. S Kvartetom Dover se nam tako zagotovo obeta intenziven koncert.

✨ 3. koncert Komornega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Kvartet Dover (Dover Quartet)
Joel Link, violona
Bryan Lee, violina
Milena Pajaro-van de Stadt, viola
Camden Shaw, violončelo

Spored:
Ludwig van Beethoven: Godalni kvartet št. 6 v H-duru, op. 18, št. 6
Benjamin Britten: Godalni kvartet št. 1 v D-duru, op. 25
***
Paul Hindemith: Godalni kvartet št. 3 v C-duru, op. 16

✨ Več informacij: http://bit.ly/2kwaqvC

V ŽIVO: M. OMERZEL MIRIT, VEDUN: ČAROBNOST ZVOKA IN ŽIVLJENJA

Unionska dvorana 3 Prešernova ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Dr. Mira Omerzel-Mirit, znanstvenica in umetnica, zdravilka, duhovna učiteljica in pisateljica, začetnica nove znanstvene discipline etno-arheo-medicinske muzikologije, že skoraj 50 let raziskuje različne kulture, ljudstva sveta in njihove modrosti. Že več kot 25 let pomaga ljudem ozaveščati in odpravljati raznovrstne življenjske težave. Sodi med redke »kozmične kirurge«. Od leta 2000 živi brez hrane, od kozmične prane torej. Skupaj s sinom Tinetom Omerzel Terlepom ter s svojim ansamblom Vedun (že več kot 40 let) z besedo in zvokom pripravlja svojstvene zvočno-energijske dogodke doma in po svetu.

Na srečanju se bomo dotaknili tem:
- moč zvoka, misli, besede in čustev
- kozmična »kirurgija« in resonanca
- suhi post in življenje brez hrane
- veliki misteriji življenja

Pridružite se nam na dogodku ČAROBNOST ZVOKA IN ŽIVLJENJA
in zvočni magiji ansambla VEDUN.

Vstopnice v prizidku Večera ali na Eventimu
http://www.eventim.si/si/vstopnice/mira-omerzel-mirit-maribor-dvorana-union-531875/event.html

Cena 10 €.

DANIEL MÜLLER-SCHOTT, SIMON TRPČESKI

Unionska dvorana 3 Prešernova ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

S tako zahtevnim sporedom, kot ga napovedujemo za zaključni koncert Komornega cikla v sezoni 2019/2020, se bosta zmogla uspešno spopasti zgolj glasbenika, dobro vajena herojskih koncertnih podvigov. Daniel Müller-Schott in Simon Trpčeski sta na vrhuncu svojih moči, s svojimi širokopotezno zasnovanimi nastopi pa mahoma osvojita poslušalstvo. Pred nobenim izzivom se ne umakneta, nobene sloveče koncertne dvorane ni, katere odra in občinstva ne bi že dobro poznala. In vse to na pragu srednjih let, ko medijsko zanimanje za vzpenjajoči se mladi talent navadno že pojenja, hkrati pa je čas, ko glasbenik obvelja za legendo, še predaleč.

Intenzivnost izvedb in raziskovanje repertoarja spodbujata nemškega violončelista Daniela Müller-Schotta, da se loteva vedno novih projektov in kreativnih sodelovanj, ki segajo od klasične glasbe do vizualne umetnosti. S posebnim zanimanjem išče tehtno, a pozabljeno glasbo, in če najde takšno, ki ni bila ustvarjena za njegovo glasbilo, jo priredi. Tako ne preseneča, da glasbenik redno sodeluje s skladatelji in na svojih koncertih pogosto izvaja nova dela.

Če je Müller-Schottu kot Nemcu Olimp klasične glasbe tako rekoč stal ob strani in je imel vse poti široko odprte, je bila za makedonskega pianista Simona Trpčeskega velika svetovna kariera bistveno manj samoumevna. Pianist, ki je odraščal v Makedoniji v turbulentnih devetdesetih letih, je s talentom in vztrajnostjo zažarel daleč prek meje svoje domovine. Na začetku novega tisočletja je osvojil številne pomembne nagrade in si utrl pot do mednarodne kariere. Danes je Trpčeski kot »izrazit, možat in duhovit« interpret (tako je zapisal kritik New York Times) izredno iskan koncertni solist pri vodilnih svetovnih orkestrih, s katerimi igra najbolj ognjevita in zahtevna dela klavirskega repertoarja. Kljub kozmopolitskemu življenju pa ostaja zvest svojim koreninam: Skopje ostaja njegov dom, Makedonijo pa s pomočjo glasbe ponaša v svet.

✨ 5. koncert Komornega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Daniel Müller-Schott Official Site, violončelo
Simon Trpčeski, klavir

Spored:
Johannes Brahms: Sonata za violončelo in klavir št. 2 v F-duru, op. 99
Anton Webern: Tri male skladbe za violončelo in klavir, op. 11
***
Robert Schumann: Adagio in Allegro za violončelo in klavir v As-duru, op. 70
Richard Strauss: Sonata za violončelo in klavir v F-duru, op. 6

✨ Več informacij: http://bit.ly/2mNDek7

ALEKSANDAR MADŽAR, KLAVIR

Unionska dvorana 3 Prešernova ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Beograjski pianist, ki trenutno živi v Bruslju, je pravi glasbenik – državljan sveta. Odkar je leta 1996 v Leedsu osvojil tretjo nagrado na enem najuglednejših mednarodnih pianističnih tekmovanj, nastopa z najpomembnejšimi orkestri in glasbeniki sveta.

Kot solist je s Kraljevimi in BBC filharmoniki, škotskimi BBC simfoniki in Narodnim orkestrom BBC iz Walesa ter dirigenti Paavom Berglundom, Ivánom Fischerjem, Paavom Järvijem, Johnom Nelsnom, Andréjem Previnom, Andrisom Nelsonsom in Marcellom Viottijem prepotoval tako rekoč ves svet. Dandanes se Aleksandar Madžar posveča tudi poučevanju ter kot predavatelj deluje na Kraljičinem konservatoriju v Bruslju in na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Bernu, v komornih sestavih pa nastopa z izbranimi partnerji, kot sta violinist Ilja Gringolts in sopranistka Juliane Banse. Z violončelistom Nicolasom Altstaedtom se je lani podal na enomesečno turnejo po Avstraliji, slišati pa ga je bilo mogoče tudi v dvoranah Concertgebouw in Wigmore, na Beethovnovem festivalu v Bonnu, na festivalih Bad Kissingen in Schleswig-Holstein, na klavirskem festivalu v Ruhru, v Salzburgu in Aldeburghu. Poleg tega se z veseljem vrača v domače kraje in s svojo velikodušnostjo in muzikalno pronicljivostjo bogati glasbeno življenje svoje domovine.

V Mariboru smo že lahko občudovali Madžarjevo pianistično eleganco ter poglobljeno in lahkotno podajanje tako najbolj dramatičnih kot tudi ponotranjenih partitur. Tokrat pričakujemo glasbeno presenečenje, v katerem bo razgrnil še nadaljnje plasti velikih glasbenih del pianistične literature.

➡ SPORED:

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio v h-molu, KV. 540
Frédéric Chopin:
Balada št. 1 v g-molu, op. 23
Balada št. 2 v F-duru, op. 38
Balada št. 3 v As-duru, op. 47
Balada št. 4 v f-molu, op. 52

***

Maurice Ravel:
Miroirs
»Noctuelles« (Nočni metulji)
»Oiseaux tristes« (Žalostni ptiči)
»Une barque sur l'océan« (Čoln na oceanu)
»Alborada del gracioso« (Šaljivčeva alborada)
»La vallée des cloches« (Dolina zvonov)
Menuet sur le nom de Haydn (Menuet na Haydnovo ime)
La valse (Valček)

➡ ZASEDBA: Aleksandar Madžar, klavir

➡ VIDEO: https://bit.ly/2CLLMfv

➡ VSTOPNICE: https://bit.ly/2UjnCjH

➡ VEČ INFORMACIJ: https://bit.ly/2TgcbJA