Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
- Dogodki
- Prizorišča
- Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
Poletni lutkovni pristan
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaFestival z zanimivim programom, ki ponuja najboljše tuje in domače lutkovne predstave za otroke in odrasle. Že več kot četrt stoletja Lutkovno gledališče Maribor prireja mednarodni festival, ki je stalnica poletnega dogajanja v mestu. Vsako leto si avgusta zanimiv in zabaven program ogleda več tisoč obiskovalcev, festival pa ponuja najboljše tuje in domače lutkovne predstave za otroke, pa tudi predstave za odrasle, delavnice, razstave, instalacije in druge spremljevalne dogodke.
KRALJICA MATI
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPetdesetletni Alfredo se po zakonskem brodolomu in propadli novinarski karieri vrne domov k ostareli, ovdoveli, toda še vedno dominantni materi Regini pod pretvezo, da bo v času bolezni skrbel zanjo; v resnici pa želi napisati knjižno uspešnico o zadnjih mesecih življenja in smrti stare gospe. Življenje z materjo eskalira v nepričakovano; Kraljica matije igra o moči in prilaščanju, zavračanju in sovraštvu. Igra o materi in sinu, ki vsak po svoje hrepenita po notranji pomiritvi in vstopata po poti nenehnega izsiljevanja, medsebojnega obtoževanja, maščevanja, laži. V njunem mikrokozmosu nenehnega priklicevanja in zanikanja mej ves čas zasledujeta, iščeta, zavračata, si prilaščata sedanjost, preteklost in prihodnost ter se v pretečih čustvenih nihanjih približujeta groteski. Čeprav v njunem "dvoboju" podleže sin, tudi tu – tako kot pri parih, ki jih povezujeta življenje in smrt – ni mogoče in ni legitimno ločevati med poraženci in zmagovalci.
*****
Sklop: spremljevalni program
Predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, 1 uro 25 minut in nima odmora.
Produkcija Gledališče Koper in Mestno gledališče Ptuj.
Premiera: 16. 11. 2018, Gledališče Koper
Naslov izvirnika Regina Madre.
*****
Režiser Damir Zlatar Frey
Prevajalec Gašper Malej
Scenograf, kostumograf in koreograf Damir Zlatar Frey
Asistentka scenografa in kostumografa Tina Dobrajc
Dramaturg Rok Andres
Asistenta režiserja Rok Andres, Renata Vidič
Oblikovalec svetlobe Jaka Varmuž
Avtorica videoanimacije Noemi Zonta
Asistent scenografa Mito Gegič
Lektorica Barbara Rogelj
Zasedba
Regina Giannelli Nataša Barbara Gračner
Alfredo Giannelli Aleš Valič
GEORGES
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaLikovno-performativna etuda z lutkami Georges je nastala ob srečanju Julike Mayer, lutkovne ustvarjalke iz Stuttgarta, in Mylène Benoit, koreografke in likovne umetnice iz Lilla. Igra se z biografijami in fikcijo ter v plesni in lutkovni umetnosti raziskuje nevidnost mrtvih v zahodni civilizaciji; ugotavlja, "kako nekateri živi zmorejo pozdraviti prisotnost mrtvih." V predstavi odzvanja več glasov: glasovoma obeh igralk so se na dvorišču Liceja Saint Joseph v Avignonu pridružili drugi.
V dokumentarnih posnetkih slišimo intervjuje z grobarji in svojci. Umetnici zanimajo poklici, ki so zaradi stika s smrtjo marginalizirani. Ujeli sta pripovedi, gibanje, geste in navade, da bi oživili mrtva telesa. Sprašujeta se: Kaj če naju pri tem mrtvi podpirajo, celo tolažijo? Kaj če so z nama, prisotni s svojim esprijem in humorjem? K ponovni oživitvi v novem kontekstu sta povabili lutke iz predstav, ki niso več "žive", lutkovnih umetnikov Gisele Vienna, Renauda Herbina, Ute Gebert, Arnauda Louski-Pana in Paula Duarta. Te lutke izstopajo iz svojih škatel, vreč, letalskih kovčkov kot v posvečenem ritualu.
Mylène Benoit in Julika Mayer oktobra 2019 v Lutkovnem gledališču Maribor razvijata medgeneracijski projekt pod okriljem Francoskega inštituta v Ljubljani ter Goethe-Instituta. V projektu sodelujeta Dom Danice Vogrinec in OŠ Toneta Čufarja Maribor.
*****
Sklop: spremljevalni program
Dogodek bo v Minoritski cerkvi in traja 30 minut.
Produkcija Contour Progressif (FR) v koprodukciji s SACD, Festival d'Avignon (FR)
Premiera 2018, Festival d'Avignon
Zasnova in izvedba Mylène Benoit in Julika Mayer
****
S podporo L'échangeur-CDCN Hauts-de-France (FR), Internationales figuren.theater.festival Erlangen (DE), Fitz! Zentrum für Figurentheater Stuttgart (DE)
RAZGALJENO
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaRazgaljeno je uprizoritev po motivih besedila Jana Fabra z naslovom Napaka sem (Ik been een fout) iz leta 1988. Razgaljeno svojo poetiko konstituira skozi ideološko razočaranje in v plesno-gledališki obliki išče svojo subjektivno resnico, kjer se ponovno sprašuje o vrednosti človeka. V odsotnosti ideologije, ki bi se ji lahko uprli, ni več "pravega" razloga za revolucijo, zato tudi čutimo to grozljivo praznino in hkrati nemoč, da bi se ji uprli, čeravno v nas vre neki tihi, notranji upor. Če potegnemo vzporednice med starajočim se telesom in razkrajanjem družbe, ugotovimo, da gre za podobne anomalije. Rosana Hribar v uprizoritvi Razgaljeno skupaj s soustvarjalci, igralcem in gibalcem Vitom Weisom ter plesalkami Kristino Aleksovo, Nežo Blažič, Tino Habun in Katjo Kolarič, ne preizprašuje le vrednosti, sposobnosti in tudi (o)mej(e)nosti človeškega telesa, marveč poskuša ponovno ovrednotiti samega človeka v luči njegove nemoči in ujetosti v razkrajajoči se družbeni sistem.
*****
Sklop: spremljevalni program
Produkcija: Flota Ljubljana in Flota Murska Sobota v koprodukciji s Plesnim teatrom Ljubljana in Zavodom ORLANDINA
Plesno-gledališka predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 55 minut in nima odmora.
Premiera: 13. december 2018, Plesni teater Ljubljana
*****
Koreografka in avtorica idejne zasnove Rosana Hribar
Soustvarjalci in izvajalci Rosana Hribar, Vito Weis, Kristina Aleksova, Tina Habun, Neža Blažič, Katja Kolarič
Izbrani teksti v predstavi Antonin Artaud, Jan Fabre
Avtorski teksti po motivih besedila Jana Fabra Napaka sem, ki so jih napisali Vito Weis in Rosana Hribar
Vizualni in glasbeni izbor v predstavi Rosana Hribar
DJ Kristina Aleksova
Oblikovalec svetlobe Danilo Pečar
Izvedba projekcije Manca Vukelič
Izvedba kostumov Tea Mazaj
*****
O avtorici
Rosana Hribar je bila štipendistka DanceWEB Europe Scholarship Programme residencyza mlade profesionalne plesalce na Dunaju, diplomirala na Akademiji za ples v Ljubljani in magistrirala iz umetnosti giba na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo, smer Umetnost giba. V zadnjih dveh desetletjih je kot plesalka in koreografinja sodelovala s skoraj vsemi najpomembnejšimi slovenskimi koreografi in gledališkimi režiserji ter sodobno plesnimi in baletnimi skupinami doma in v tujini. Za avtorsko delo je prejela Trdinovo nagrado mestne občine Novo mesto 2008 za pomembnejše trajne uspehe na področju sodobne plesne umetnosti, najvišjo nagrado za izjemne umetniške dosežke mesta Ljubljane, Župančičevo nagrado 2011 ter najvišjo državno nagrado, Nagrado Prešernovega sklada 2015.V zadnjih letih še posebej izstopajo serije trans-žanrskega pas de deuxa, ki so gostovale širom sveta. Zanje je večkrat prejela nagrade na priznanih mednarodnih plesnih tekmovanjih in domači platformi Gibanica. Serije duetov so tudi trikratni prejemnik nagrade Povodni mož za najboljšo predstavo leta in plesni film 10 let, ki je med drugim tudi dobitnik nagrade Vesna za najboljši kratki film na festivalu slovenskega filma. Trenutno deluje kot docentka in vodja katedre za sodobni ples na AMEU – Akademiji za ples v Ljubljani.
O producentu
Flota je neprofitni zavod, ki ga je leta 2001 ustanovil plesalec in koreograf Matjaž Farič. Flota producira sodobnoplesne predstave številnih uveljavljenih umetnikov in predstave mlajše generacije ustvarjalcev ter organizira festival Front@ sodobnega plesa s sedežem v Murski Soboti, s čimer pomembno prispeva k decentralizaciji sodobnega plesa v Sloveniji.
ALIEN EXPRESS: DRUGI LET / SECOND FLIGHT
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaUrbani plesni stili, povezovanje različnih gibalnih praks in neobremenjenost so se združili v prvencu Alien Express, premierno uprizorjenem leta 2016 v Plesnem Teatru Ljubljana. Projekt je Kunšku in Kranjčanu prinesel nagrado Ksenije Hribar za najperspektivnejša plesalca, povabilo v mednarodno mrežo Aerowaves in preko šestdeset nastopov v svetu. Po uspešnem prvem vzletu je enigmatični gibalni dvojec na odru Kina Šiška v okrepljeni glasbeni zasedbi didžeja SunnySuna in jazzista Kristijana Kranjčana, z gverilsko svetlobno intervencijo Boruta Bučinela in zvočno pokrajino Jureta Vlahovića marca 2019 uprizoril Drugi let, ki med drugim odpira vprašanja umetniškega navdiha in ustvarjalne življenjske energije. Od kod prihaja, kako potuje in kam gre? Kaj se zgodi, če se neznana sila, ki je hkrati motor našega bivanja, naseli v nas in nas ne spusti? Se ji prepustiti ali jo nadzirati? Med redom in kaosom, zunaj in znotraj, mojim in tvojim (gibom) obstaja z apokalipso navdihnjeno stanje, ki preizkuša robove naših lastnih (z)možnosti in omejitev. Drugi let ne ponuja le spopadanja s silami na ravni dveh teles in njunega odnosa, temveč tudi na ravni gledaliških znakov, prostora, svetlobe, zvoka in odnosa med izvajalci in gledalci. Ključ do razgibane, deloma spektakelske stvaritve je v strukturirani improvizaciji in iskrivi spontanosti obeh akterjev, ki vsako uprizoritev (os)mislita – na novo.
*****
Sklop: spremljevalni program
Produkcija Flota Ljubljana in Flota Murska Sobota v koprodukciji s CUK Kino Šiška in Dijaškim domom Ivana Cankarja (DIC)
Dogodek bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 1 uro in nima odmora.
Premiera: 23. 3. 2019, CUK Kino Šiška
*****
Avtorja ideje, koreografije in izvedba Gašper Kunšek, Žigan Kranjčan
Avtorja glasbe in izvajalca DJ SunnySun in Kristijan Kranjčan
Oblikovalec svetlobe in videa Borut Bučinel
Dramaturginja Andreja Kopač
Oblikovalec zvoka Jure Vlahović
Producentka Nataša Zavolovšek
Zahvala Dansstationen, Malmö, Dança em Trânsito, Brazilija, in KLAP Maison pour la danse, Marseille, Francija
SONG
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Sloveniajezik je eden
telo je eno
življenje je eno
en dotik
en poljub
en dih
samo en
samo ti
samo jaz
samo on
samo moja ljubezen
moja golobica
samo ena
samo …
Mala Kline z metodološko natančno razvito plesno prakso izhaja iz gradnje nenavadnih odrskih podob, ki nikoli ne preidejo na raven razvidnega in nedvoumno strukturiranega odrskega znaka, ampak prej ustvarjajo specifična, pomensko pretočna in potentna ozračja, sestavljena iz konsistentnih in metodološko natančno organiziranih koreografskih organizmov. V predstavi Songu se posveča ljubezenskim temam, Song je "ljubezenska pesem, ki jo pišemo v vsakem izjavljanju".
*****
Sklop: spremljevalni program
Predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 55 minut in nima odmora.
Produkcija ELIAS 2069, Mercedes Klein s koproducenti: Pekinpah, Center kulture Španski borci/Zavod EN-KNAP, Platform 0090 Antwerpen, CUK Kino Šiška, Nomad Dance Academy (CoFestival)
Premiera: 27. 11. 2018, Španski borci
*****
Avtorica koncepta in koreografije Mala Kline
Avtorica kreacije in izvajalka Eftychia Stefanou
Oblikovanje prostora Petra Veber
Avtor glasbe in oblikovalec zvoka Nenad Sinkauz
Oblikovalec svetlobe in tehnični vodja Jaka Šimenc
Kostumografka Amanda Kapić
Tehnična pomoč Anže Kreč
Kreativni dialog Mesut Arslan
Izvršna producentka Ajda Kline
*****
O avtorici
Koreografinja, plesalka, filozofinja in plesna pedagoginja Mala Kline, ki že več let živi in ustvarja hkrati v Sloveniji in Belgiji, je eno najprepoznavnejših koreografskih imen svoje generacije. Izvrstna plesalka in performerka z obsežnim koreografskim opusom in metodološko natančno razvito plesno prakso ima za sabo izjemno plodno in mednarodno prepoznavno plesno pot, saj je v profesionalno polje sodobnega plesa vstopila že pri sedemnajstih letih. Njeno samostojno koreografsko delo vse od začetkov izhaja iz gradnje nenavadnih odrskih podob, ki nikoli ne preidejo na raven razvidnega in nedvoumno strukturiranega odrskega znaka, ampak prej ustvarjajo specifična, pomensko pretočna in potentna ozračja, sestavljena iz konsistentnih in metodološko natančno organiziranih koreografskih organizmov.
Njeno umetniško in teoretsko delo izvira iz prakse sanjanja. Sanjanje je izkustvena metoda, s katero telo razvije svoj gibalni tok iz čutnih podatkov, tako da slednje ves čas pretvarja v podobe. Na osnovi prakse Saphire®je Mala Kline razvila ustvarjalno in performativno prakso navzočanja, načina, s katerim se gibajoče telo razpre volji vznikajočih podob in njihovim afektivnim in pretvorbenim silam, da bi se tako ustvaril in razširil spekter gibalnega jezika med oblikovanjem telesnih dejanj v času.
Partner Platforma sodobnega plesa – Plesna izba Maribor, Zavod MOJA KREACIJA Maribor
GROΒE ERWARTUNGEN | VELIKA PRIČAKOVANJA
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV svoji šesti avtorski predstavi Groβe Erwartungen | Velika pričakovanja kolektiv Beton Ltd. preizprašuje same temelje gledališča kot tudi družbe preizprašujejo pozicije moči, reprezentacije in privilegije. Kolektiv pogosto uporabi svoje osebne impulze in jih pretvori v analitično prezentacijo širšega stanja stvari. Portretirajo se kot predstavniki evropske, bele, bogate, heteroseksualne ali bolj rečeno privilegirane in nadreprezentirane družbene skupine. Uprizarjajo veliko gledališče zahodnega sveta, oder privilegirane rase, ki si dovoli zavzeti vse in vsakogar, elegantno in upravičeno, zares in brez oklevanja. Predstava temelji na fizičnem in performativnem izrazu igralcev ter živi glasbi.
*****
Sklop: spremljevalni program
Predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 1 uro in nima odmora.
Produkcija: Bunker Ljubljana
Premiera: 30. avgust 2018, Festival Mladi levi, Stara mestna elektrarna
*****
Koncept in režija Beton Ltd.
Glasba VIS U$IŁ (Maksim Špelko, Janez Weiss) featuring DEAD TONGUES
Oblikovalca prostora, svetlobe in kostumov Toni Soprano Meneglejte + Sonda 57
Oblikovalec zvoka Jure Vlahovič
Vizualne vsebine Toni Soprano Meneglejte
Dramaturška sodelavka Urška Brodar
Tehnični vodja Andrej Petrovčič
Izvršna producentka Maja Vižin
Stiki z javnostmi Tamara Bračič Vidmar
Umetniška rezidenca Santarcangelo Festival
Zasedba
Katarina Stegnar, Primož Bezjak, Branko Jordan
*****
O avtorjih
Beton Ltd. je eden vodilnih slovenskih kolektivov na področju sodobnih scenskih umetnosti, ki so ga leta 2010 osnovali trije priznani slovenski igralci, Katarina Stegnar, Branko Jordan in Primož Bezjak. Kolektiv Beton Ltd. se problematik sodobnega sveta vsakič znova loteva z dobršno mero samorefleksije in humorja, z inovativnimi uprizoritvenimi načini in postopki.
O producentu
Bunker je neprofitni zavod za izvedbo in organizacijo kulturnih prireditev, ki producira in predstavlja sodobne gledališke in plesne predstave, organizira različne delavnice ter ostale izobraževalne programe, raziskave. Oblikuje enega najvidnejših mednarodnih festivalov sodobnih uprizoritvenih umetnosti Mladi levi in upravlja Staro mestno elektrarno.
SINE
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaSine je poskus antropološke raziskave specifičnega fenomena v performativni obliki. Je osupla fascinacija nad podobami in zgodbami zapriseženih devic oz. virdžin z oddaljenih predelov Črne gore, Albanije, Kosova in Metohije. Je luknja v sistemu, ki taisti sistem vzdržuje. Je drag, ki se tiče vprašanja preživetja v moškem svetu in ki nam postavlja vprašanje, v kakšnem svetu živimo mi.
*****
Sklop: spremljevalni program
Predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 35 min.
Produkcija Mesto žensk v koprodukciji z Zavodom Bunker – Stara mestna elektrarna
Premiera: 6. 10. 2018, Stara mestna elektrarna
****
Avtorica in izvajalka Nataša Živković
Izvajalci Daniel Petković, Loup Abramovici, Slobodan Malić
Oblikovalka prostora in scenografka Lenka Đorojević
Oblikovalka luči in tehnična vodja Špela Škulj
Svetovalka Teja Reba
Izvršna producentka Eva Prodan
Sine! – mi ljubkovalno reče bližnja sorodnica, ko grem na obisk v Črno goro.
*****
V okviru projekta Uprizarjati spol – ples razlik.
Projekt je finančno podprla Kreativna Evropa, Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Ljubljana.
*****
Predstavi sledi pogovor z ustvarjalci.
SHIFTING BASELINES
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia16. 10. 2019 / 17.00 / Minoritska cerkev
Shifting Baselines: Teoretsko srečanje in fizični uvod za publiko
19. 10. 2019 / 18.00 / Maribor Lutkovno gledališče Maribor
Shifting Baselines: Izkustveno gledališče (zaključna produkcija)
V okviru festivala Borštnikovo srečanje bo Lutkovno gledališče Maribor od 16. do 19. oktobra postalo prostor sodelovanja med umetniki in znanstvenimi raziskovalci iz Nemčije, Avstrije in Slovenije. Na štiridnevni umetniško-znanstveni platformi bomo poskušali osvetliti različne vidike in razsežnosti fenomena 'shifting baselines' ter organizirali dva javna dogodka, ki bosta obiskovalce popeljala na eksperimentalno potovanje po 'shifting baselines' v fizičnem, teoretskem, vizualnem kot tudi performativnem smislu.
Projekt Shifting Baselines opazuje in premišljuje transformativne procese, ki jih opisuje kot odnose med zaznavami, vrednotami in vzorci dejanj na eni strani, in kot spreminjajoče se okolje na drugi. Pogosto se zgodi, da procesov spremembe, ki preoblikujejo pogoje družbenih okvirov, ljudje in družbe, v katerih potekajo, ne prepoznajo, ker se jim istočasno – in prav tako nezavedno – spreminjajo tudi percepcije, vrednote in vzorci delovanja. Posledično celo pomembnih zgodovinskih dogodkov ali sprememb pogosto ne prepoznamo ali se z njimi ne spoprimemo v trenutku, ko se zgodijo.
Skupina kuratorjev – Petra Hazabent, Mona Schwitzer in Philipp Krüger – bo skupaj z vsemi 14 udeleženci vzpostavila različne ustvarjalne formate: SB_PODIUM kot prostor diskurza, SB_LAB kot prostor ustvarjanja in raziskovanja ter SB_KLUB kot prostor refleksije med umetniki, znanstvenimi raziskovalci in občinstvom. V formatu 4 dnevnega dogajanja, kjer se bosta odvila dva dogodka je prvi zastavljen kot teoretski in fizični uvod v sam fenomen ter drugi kot izkustveno gledališče oziroma izkušnjo v kontekstu fenomena in ustvarjalnih praks vseh akterjev.
SODELUJOČI UMETNIKI in ZNANSTVENI RAZISKOVALCI: Matthias Wanner, Simon Belak, Daphne Büllesbach, Sandra Chatterjee, Jan Tage-Kühling, Robert Läßig, Katja Legin, Pablo Leiva, Elena Messner, Blaž Ploj, Jovita Pristovšek, Andrea Sodomka, Anja Bornšek, Tomaž Tomljanović / Dualik Street-Fashion.
SKUPINA KURATORJEV: Petra Hazabent, Mona Schwitzer / Mona Maria Mikula and Philipp Krüger / Phil le Krueger
PARTNERJI PROJEKTA: Nagib Maribor, Goethe-Institut Ljubljana, Avstrijski kulturni forum Ljubljana / Österreichisches Kulturforum Laibach,Festival Borštnikovo srečanje, Maribor Puppet Theatre.
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.
Vstopnine ni, število mest pa je omejeno!
VARJA HRVATIN: VSE SE JE ZAČELO Z GOLAŽEM IZ ZAJČKOV
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVarja Hrvatin
Vse se je začelo z golažem iz zajčkov
Kot izpoved se pred nas razpre skorajda celo življenje avtorice besedila, ki ga gradi in razvija skozi občutje krivde. Ali je v tej zasebni drami vse res ali je napisana zgolj po motivih resničnega življenja, sploh ni pomembno: trpka in surova razpoloženja sočasno odstirajo intimno življenje, ki vztrajno vztrajno išče pot k osmišljevanju zavratnih situacij. Drama, ki je hkrati krik: "In potem so me utišali. Vedno ko hočem nekaj povedat, me utišajo". Prepredeno z drobnimi, vsakodnevnimi nasilji: od tistega v naivni otroški igri, babičinem golažu iz zajčkov … zapredeno globlje v brutalna nasilja – širše v svet, v vojne, nadlegovanje, diskriminacijo, spoznavamo, da je nasilje ne glede na dimenzijo vselej nasilje. Dinamični prehodi med pričevanjem in realizmom, med domišljijo in stvarnostjo, med utopijo in bolečino.
*****
Sklop: spremljevalni program
Produkcija Kulturno umetniško društvo Krik
Predstava bo v Lutkovnem gledališču Maribor, traja 1 uro 30 minut in nima odmora.
Premiera: 22. 3. 2019, Slovensko mladinsko gledališče - Nova pošta
*****
Režiserka Eva Kokalj
Avtor videa Peter Perunović
Zasedba
Katarina Stegnar, Lara Vouk, Tines Špik
*****
Gledalce vljudno prosimo, da imajo za uprizoritev pripravljen svoj pametni telefon z internetno povezavo, naloženo aplikacijo za skeniranje QR kod (npr. QR Code Reader ali QR Code Scanner) ter slušalke.
PREVODNI PRANGER | STANKO JARC (*1933–†2006)
Lutkovno gledališče Vojašniški trg 2a Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPosebni hommage mariborskemu Sovretovemu nagrajencu Stanku Jarcu ob navzočnosti dedinj, poznavalcev in nekdanjih sodelavcev
30. september 2019 ob 19.00, Mala dvorana LGM
⭐ Dan sv. Hieronima, zavetnika prevajalstva, 30. september, bo letos v Sloveniji zaznamoval začetek novega mednarodnega festivala, namenjenega prevodom svetovne književnosti in humanistike - Prevodni Pranger!
Prvi festivalski večer bo posvečen vrhunskemu književnemu in televizijskemu prevajalcu Stanku Jarcu.
Selektorica Urška P. Černe bo vzela pod drobnogled dve deli iz njegovega zelo obsežnega opusa, in sicer dve deli Nobelovih nagrajencev:
📗 Heinrich Böll: Ženske pred rečno pokrajino
📗 Elias Canetti: Rešeni jezik: zgodba neke mladosti
Večer bo potekal v skladu z že uveljavljenim Prangerjevim formatom: vodstvo izbere po en tuj jezik in za vsak jezik selektorja ali selektorico. Ta izbere 2 knjigi oz. revijalni objavi, za kateri je mnenja, da bi ju bilo dobro osvetliti. Svojo argumentacijo podpre z vizualno projekcijo zanimivih "najdb" v obravnavanih prevodih.
👤 STANKO JARC (*1933 – † 2006) | V svoji dolgi in plodoviti karieri je prevajal predvsem leposlovna dela iz nemškega in angleškega jezika. Najpogosteje je posegal po družbenih, zgodovinskih in biografskih romanih, skupno pa je prevedel več kot 70 literarnih del samo iz nemškega jezika. Med njegovimi prevajalskimi dosežki tako najdemo dela Ericha Marie Remarqua, Hansa Hadesa, Hansa Hellmuta Kirsta, Hansa Habeja, Eliasa Canettija, Guentherja Grassa … Za prevod romana Winterspelt Alfreda Anderscha je prejel najvišjo nagrado na področju prevajanja na Slovenskem, to je Sovretovo nagrado za vrhunski književni prevod (1980). V zadnjih letih življenja je prevajal tudi delo, ki mu je bilo še posebej pri srcu in sicer zbirko miniatur Stefana Zweiga Zvezdni trenutki človeštva. Prevod z njegovo spremno besedo je izdala Mohorjeva založba (2004) in v letih 2014 in 2018 tudi ponatisnila. Poleg tega je za nacionalno televizijo prevedel več kot 150 filmov in nadaljevank. Tudi na tem področju si je prislužil posebno priznanje za televizijsko ustvarjalnost in sicer za prevod Schillerjevega Wallensteina (1991).
🚌 Iz Ljubljane in Celja bo organiziran brezplačen prevoz. Prijave na translat@pranger.si.
🥂 Po uradnem delu bomo diskusije nadaljevali v neformalnem Pranger Loungu.
🎫 Vstopnice: 4 € | 3 € za študente in upokojence | brezplačen za brezposelne osebe (s potrdilom)
Izkupiček od prodaje bo namenjen razvoju prevodne umetnosti.
Prevodni Pranger se osredotoča na vznemirljive refleksije o prevodih romanov, kratkih zgodb, otroške in mladinske literature, esejistike, dramatike, teorije in poezije. Tako se specialist za poezijo Pranger razširja še na področje proze in drugih slovstvenih zvrsti.
Več na http://pranger.si/.