RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja MariborVabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.
RAZSTAVA: POLONA PETEK
UGM Šop 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaNa razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.
Razstava: Vino naše vsakdanje
Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaOtvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
Galerija Media Nox 12 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV mednarodni koprodukciji bomo v poletnih mesecih v galeriji Media Nox izvedli projekt Ljubi me, ne ljubi me.
LJUBI ME / NE LJUBI ME je poskus neverbalnega odgovora na vprašanje - kaj pomeni ljubezen vsakemu od nas?
Na podlagi imena otroške igre trganja cvetnih listov je avtorica projekta, pisateljica Ana Đokić, zasnovala nalogo za slikarje in ilustratorje. Kako je videti LJUBEZEN?! Vsak od umetnikov se je tega lotil na individualen in edinstven način, in je v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkril ne le njegovo umetniško pisavo, temveč tudi intimno interpretacijo trenutka, ki je razpet med dvema nasprotnima poloma - sem mu všeč ali me ne mara.
Rezultat tega eksperimenta - umetniške ilustracije - je vedno izreden! Dokaz za to je hitra rast projekta, ki je po prizadevanjih njene avtorice izstopila iz hrvaškega okvira in postal mednaroden. V letu 2021 se mu bodo s svojimi ilustracijami pridružili izbrani slovenski ilustratorji in vsa dela bodo predstavljena v galeriji Media Nox.
KONS V MESTNEM PARKU
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborMed poletjem lahko aktivnosti projekta konS in prijateljev mariborskega vozlišča Inkubator vsak vikend obiščete v mestnem parku, kjer bomo raziskovali zvok, lučke, elektriko in ostale komponente intermedijskega polja, spoznavali kaj dela DJ, zmiksali kakšno skladbo ter se čudili razvoju robotkov, ki se pripravljajo na gledališko predstavo!
10. - 11. 7. / 31. 7. - 1. 8.: PREDSTAVITEV DJ ŠOLE
Če te zanima DJ-anje, glasba in vse kar je povezano z njo, se nam pridruži na predstavitvi DJ šole Akademije Alphawave! Prinesli bomo profesionalno DJ opremo, ki jo boš lahko tudi preizkusil, izvedel pa boš kaj točno DJ dela in kako se znajde med vsemi gumbi in lučkami na opremi, ki jo ima pred seboj. Na ključku lahko prineseš tudi svojo glasbo, da jo skupaj zmiksamo po DJevsko!
17. - 18. 7. / 7. - 8. 8. / 21. - 22. 8.: DELAVNICE NA PRESEKU ZNANOSTI IN UMETNOSTI
Ustvarjalne in raziskovalne intermedijske delavnice, na katerih ekipa projekta konS razpira pogled v svet, kjer ena ob drugo trčijo in tudi spajajo umetnost, znanost in tehnologija. Skozi avtorsko razvite delavnice spoznavamo, kako po različnih materialih potuje elektrika, kako povezujemo žičke od vira energije do žarnice ter s pomočjo zanimivih napravic zganjamo digitalne in analogne vragolije.
konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je odprta in razvijajoča se struktura, ki si prizadeva vzpostaviti povezave med skupnostmi, institucijami znanja, raziskovalnimi središči in gospodarstvom na sistemski ravni, pri čemer so vse strani zainteresirane za soustvarjanje trajnostne, varnejše in bolj etične prihodnosti v dinamičnem, nenehno spreminjajočem se svetu. Skozi različne nivoje želi pristopiti do zainteresirane javnosti (PARK, NOVA, PRAKSA) in si prizadeva za vzpostavitev aktivne mreže raziskav, produkcije in utemeljevanja boljših pogojev za raziskovanje, razvoj in realizacijo sodobnih raziskovalnih umetniških projektov.
24. - 25. 7. / 14. - 15. 8. / 28. - 29. 8.: SPRETEN.SI SE PREDSTAVI
Spreten.si je program za igrivo učenje otrok na področju programiranja, robotike in 3D tehnologij. S pomočjo Mestne občine Maribor (Participatorni proračun), Ministrstva RS za kulturo (Center za kreativnost) in Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj) v Mariboru postavlja Digitalno ustvarjalnico Spreten.si, s katero želi mariborskim otrokom ponuditi vzpodbudno okolje za razvoj njihovih tehničnih in računalniških spretnosti.
Podjetje Doxakey se ukvarja z avtomatizacijo in postavljanjem sistemov v industriji 4.0. V okviru svoje zavezanosti k družbeni odgovornosti že več let na Ptuju in njegovi okolici navdušuje otroke za robotiko in tako skrbi za svoje bodoče kadre. V letih 2020/21 izvajamo projekt Gledališče robotov, s katerim poskušamo v naše delavnice in tudi delo vnesti več ustvarjalnosti in (gledališke) umetnosti. V projektu sodeluje Ustanova Fundacija Sonda, financirata pa ga Ministrstvo RS za kulturo in Evropska unija iz Evropskega sklad za regionalni razvoj.
foto: Marko Lük
POLETNI ART KAMP
Mestni park Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPoletje otvarjamo z butičnimi vikend programi Poletnega Art kampa.
Ob sobotah in nedeljah vabimo vse in vsakršne družine k pravljično lepemu paviljonu v Mestnem parku Maribor, na koncertne poslastice, predstave za otroke, pravljice in plesne delavnice, posamične sklope delavnic ter gibalne, igralne in bralne aktivnosti.
Druženje, raziskovanje, kultura, umetnost in znanje! Smelost zdravega duha v zdravem telesu je gibalo zdrave družbe. Sočutje, spoštovanje sebe in drugih, okolja in narave – imamo to.
Program Poletni Art kamp 2021: Poletni Art kamp
Sodelovanje v programu poteka na lastno odgovornost. V primeru dežja program odpade.
SVET JE PISAN PLANET, 3+
Maribor center / Vetrinjski dvor 30 Vetrinjska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaNaše oči so zmožne zaznavati barve, čeprav jih vsak zaznava nekoliko drugače.
Spoznavali bomo barve, pigmente, slikarske tehnike. S t.i. kuhinjskimi eksperimenti bomo spoznavali odnose med barvami, kako se spreminjajo v vodi, mleku ali medsebojnim mešanjem. Poslikali bi bomo najljubšo skodelico za kakav in izdelali vitraž, ki bo obešen na oknu čez vso leto osvetljeval domače prostore.
Za ustvarjanje bo vsak dan na voljo ves material in oprema, mentorska pomoč pri uporabi in veliko zabave.
Cena za delavnico je 1 kulturni žetonček ali 2 EUR.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa. Čeprav je epidemije uradno konec, na dogodke prihajamo zdravi. Ravnamo odgovorno do sebe in drugih.
Organizira Zavod MARS Maribor. Dogodek je del kulturnega programa Čitalnica na dvorišču in je podprt s strani Mestne občine Maribor. Sofinanciran je tudi s strani Ministrstva za javno upravo in Zavoda RS za zaposlovanje.
PROMENADNI KONCERT: FRAJHAJMSKA GODBA NA PIHALA
Maribor center / Paviljon Mestnega park Mestni park Upravna enota Maribor, 2000 SlovenijaFrajhajmska godba na pihala, ena izmed najstarejših v Sloveniji, je leta 2017 praznovala 190 letnico delovanja. Častitljiv jubilej so obeležili v soboto, 5. avgusta 2017, s prireditvijo v Šmartnem na Pohorju.
Začetki godbe so povezani z glažutarstvom na Pohorju, ko je podjetnik Hieromin Gürtler ustanovil Staro Glažuto. Ustanovitelj Frajhajmske godbe Simon Jurič, po rodu Čeh, je bil eden izmed delavcev z Dunaja, ki jih je najel Gürtler. Kasneje je Jurič kupil »Zgornje Freglovo« posestvo v Frajhajmu. Z Glažuto se je preselil na svojo kmetijo, kjer je leta 1827 tudi ustanovil Frajhajmsko godbo. Danes je v godbi aktivnih 20 članov, med njimi je precej mladih.
Godba redno nastopa v različnih krajih po Sloveniji. Letos aprila je pet dni gostovala v Bruslju, kjer je zaigrala v evropskem parlamentu. Sodelujejo tudi na krajevnih prireditvah in pri mašah.
Tradicionalni koncerti, ki se že desetletja odvijajo ob sončnih nedeljah v paviljonu Mestnega parka v Mariboru, so del kulturne in turistične ponudbe mesta. V organizaciji Narodnega doma Maribor in letošnje leto tudi pod okriljem mariborske občine, koncerte izvajajo lokalna in okoliška kulturna društva, pogosto pa se jim pridružijo društva iz ostalih slovenskih regij. Kljub epidemiji koncerti potekajo varno, ob upoštevanju vseh ukrepov za varovanje zdravja in le nekaj korakov stran od akvarija-terarija. Mladim družinam z otroki, naključnim obiskovalcem, turistom in predvsem stalnemu domačemu občinstvu polepšajo nedeljski sprehod.
Tudi v letu 2021 bodo ob lepem vremenu znova poživili idilično okolje enega najlepših mestnih parkov v Sloveniji.
Ogled koncertov je brezplačen.
Ob slabem vremenu prireditev odpade.
Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.
Vse obiskovalce naprošamo, da upoštevajo navodila NIJZ in organizatorja za varovanje zdravja. Hvala!
Koncerte v parku je podprla Mestna občina Maribor.
SLIKARSKA USTVARJALNICA ZA MLADE IN ODRASLE
Maribor center / Umetnostna galerija Maribor 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaLjubitelje umetnosti vabimo na ustvarjalno druženje z umetninami iz Zbirke UGM ter drug z drugim.
Seznanili vas bomo z razvojem slovenske umetnosti od konca 19. stoletja vse do sodobnosti. Predvsem se bomo osredotočili na slikarstvo realizma, impresionistov in abstraktnega ter sublimnega slikarstva. Nato vas bomo povabili, da si boste izbrali najbolj zanimivo sliko. To boste poustvarili in na svoj način interpretirali v svojo sliko v izbrani slikarski tehniki. Na delavnici nas bo 4. avgusta obiskala tudi akademska slikarka Anka Krašna – Kocijan, katere slika Pri koritu je del aktualne razstave 100+ Vrhunci iz Zbirke UGM in bo prav ta spodbuda za pogovor z njo. Za udeležbo na ustvarjalnici ni potrebno predznanje.
Cena: 30€ / Klub UGM: 21€ (v ceno je vključeno strokovno vodenje in material)
Info in obvezne prijave do 26. julija 2021: blagajna@ugm.si ali 02 229 46 93
Ustvarjalnica bo potekala v skladu z NIJZ protokolom.
DOBRO SEM: PROGRAM ZA KREPITEV DUŠEVNEGA ZDRAVJA RANLJIVIH SKUPIN
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborMKC Maribor bo v sodelovanju z ZPM Ljubljana Moste-Polje izvedel sklop delavnic v manjši skupini, ki bo nudila varno in podporno okolje za soočanje z različnimi izzivi. Program bo trajal 12 tednov, srečanja bodo potekala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor. Prvo srečanje bo v četrtek, 5. 8. 2021, z začetkom ob 16.30.
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo. Vse aktivnosti v programu so za udeležence brezplačne.
Prijave zbirajo preko prijavnice do četrtka, 22. 7. 2021.
PRIJAVI SE
Za vsa morebitna vprašanja lahko kontaktirate izvajalko Urško Novak na elektronskem naslovu: urska.no@gmail.com ali preko telefonske številke 051 243 049.
-------
O PROGRAMU DOBRO SEM
Program Dobro sem so pri Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje zasnovali leta 2015. Namenjen je ozaveščanju in izobraževanju posameznikov iz ranljivih skupin, s ciljem, da lažje vplivajo na svoje duševno zdravje in dobro počutje, ga krepijo in varujejo.
Program prispeva k zmanjševanju neenakosti s tem, da je dostopen najbolj ranljivim ciljnim skupinam in da jim omogoči programe usposabljanja za (samo)pomoč pri varovanju duševnega zdravja. Program zagotavlja preventivo in nudi prve korake spoprijemanja z duševnimi stiskami. Hkrati pa skupine, ki v programu nastanejo, ostanejo trajne, samostojne in neodvisne, ki poznajo osnovna orodja za spoprijemanje z duševnimi stiskami.
KOMU JE NAMENJEN PROGRAM DOBRO SEM
Program Dobro sem je namenjen mladim, starim med 18 in 30 let, ki potrebujejo podporo in pomoč pri soočanju in reševanju trenutne situacije oziroma si želijo poskrbeti za svoje dobro počutje in s tem bolj kvalitetno življenje. Predvsem vabljeni mladi, ki se soočate z brezposelnostjo ali socialno in finančno negotovostjo.
Z vključitvijo v srečanja lahko posamezniki pridobite zmožnost izbire najbolj primernih strategij in veščin za reševanje problemov, konfliktov ali prilagajanja na spremembe. Skozi sodelovanje s skupino se naučite prožnosti v vedenju, mislih in čustvih. Pridobite pa tudi znanje za varovanje lastnega duševnega zdravja.
IZVEDBA SREČANJ NA MKC MARIBOR
Program traja 12 tednov. Skupina se bo srečevala 1x tedensko v prostorih MKC Maribor, posamezno srečanje pa bo trajalo predvidoma 2 uri.
Začetek delavnic je predviden v mesecu avgustu. Vsak udeleženec bo na prvem srečanju prejel gradivo (delovni zvezek), ki ga bo uporabljal na vseh nadaljnjih srečanjih.
VSEBINE SREČANJ:
Spoznavanje in samopodoba
Stanje ega
Temeljna prepričanja, vzorci in razmišljanja
Izražanje čustev
Komunikacija in asertivnost
Konflikti in njihovo reševanje
Reševanje problemov in ustvarjalnost
Odnosi
Stres, izgorelost
Sproščanje in čuječnost
Postavljanje ciljev, motivacija
Zaključek, ovrednotenje, lasten načrt delovanja
Srečanja bo vodila Urška Novak, prostovoljka in trenerka v programu Dobro sem ter sodelavka MKC Maribor.
O IZVAJALKI
Urška je po študiju turizma svojo študijsko pot nadaljevala na področju prehranskega svetovanja – dietetike na Fakulteti za vede o zdravju Univerze na Primorskem. Od leta 2014 je aktivna na področju mladinskega dela in promocije zdravja ter zdravega življenjskega sloga. Z MKC Maribor sodeluje kot prostovoljka in sodelavka na projektih od leta 2018. Svoje znanje nenehno nadgrajuje z raznimi oblikami neformalnega izobraževanja. Opravila je usposabljanje za promotorje zdravja pod okriljem mreže Za zdravje mladih ter nato v letu 2019 zasnovala in s skupino mladih izvedla program Stresi stres, s čuječnostjo do lažjega spoprijemanja s stresom, kamor je bilo vključenih več kot 150 udeležencev. S programom delujejo na področju krepitve duševnega zdravja mladih, s poudarkom na krepitvi zavedanja in učenju strategij za lažje spoprijemanje s stresom.
Od leta 2020 se intenzivneje izobražuje še na področju krepitve duševnega zdravja in čuječnosti. Opravila je uvodni in nadaljevalni program čuječnosti po principu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) ter izobraževanje za učitelje čuječnosti po principu MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), ki jih je organiziralo Društvo za razvijanje čuječnosti. Je tudi prostovoljka Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, v njihovi organizaciji se je udeležila usposabljanja za trenerje za izvedbo preventivnih delavnic za krepitev duševnega zdravja.
* Projekt Dobro sem je sofinanciran s strani Ministrstva za zdravje.