Se trenutno dogaja

SPLETNA RAZSTAVA: DOM IN SVET

Splet Maribor

V času, ko se je zgodilo nezamisljivo in se je kolesje sveta nenadoma zaustavilo, si dom & svet in svet & dom še nikoli nista bila hkrati tako blizu in tako daleč.
Skupinska prodajna razstava brez osrednje teme je ad hoc odziv na ta vmesni, čudno nepredvidljivo-neobvladljivi čas, ko smo vsi skupaj, a vsak zase (doma in v svetu) ter ko je vizualna umetnost bivala predvsem virtualno.
Razstava predstavlja dela 31 vodilnih umetnic in umetnikov vseh generacij, ki delujejo v našem lokalnem (domačem) prostoru, iz njega izhajajo ali uhajajo (v svet). Njeno izhodišče je serija grafik (natančneje: grafičnih listov) iz konca 19. stoletja, ki prikazuje reprodukcije znanih in manj znanih svetovnih umetniških del. V času nastanka je grafična mapa služila kot prenosnik znanja, kot vmesnik med domom in svetom. Danes, v tej apokaliptični sezoni 2020/2021, so v vsako posamezno grafiko poljubno intervenirali izbrani umetniki.

RAZSTAVA: STOJAN GRAUF

UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor

Vabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.

RAZSTAVA: POLONA PETEK

UGM Šop 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.

RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA

Odprtje likovne razstave: 22. 4. 2021, 18:00-19:00
Na razstavi v Sinagogi Maribor bo razstavljen izbor likovnih del slikarja in pravičnika med narodi Romana Ericha Petscheta iz zbirk Pokrajinskega muzeja Kočevje in društva Gottscheer Gedenkstätte. Predstavljena dela so motivno posvečena Petschetovemu rodnemu Kočevju in Kočevski. Kustos razstave je Mihael Petrovič ml.

RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA

Maribor center / Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Odprtje likovne razstave: 22. 4. 2021, 18:00-19:00
Na razstavi v Sinagogi Maribor bo razstavljen izbor likovnih del slikarja in pravičnika med narodi Romana Ericha Petscheta iz zbirk Pokrajinskega muzeja Kočevje in društva Gottscheer Gedenkstätte. Predstavljena dela so motivno posvečena Petschetovemu rodnemu Kočevju in Kočevski. Kustos razstave je Mihael Petrovič ml.

RAZSTAVA: PODMLADEK – ART ATTACK

Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 Maribor

MKC Maribor in Galerija Media Nox vabita k ogledu nove razstave umetniškega kolektiva Podmladek, ki bo na ogled od 5. maja do 6. junija 2021.
Člani umetniškega kolektiva Podmladek se združujejo že skoraj štiri leta, skupaj razstavljajo in ob tem razvijajo svoje individualne umetniške izraze. Ti se med seboj srečujejo v nekaterih tematikah, medijih, vselej pa v eksperimentalnosti pristopov in humornosti del. Razstava Art Attack jih združuje skozi idejo dokumentiranega procesa ustvarjanja, ki nas spomni na otroške oddaje, v katerih gledalec sledi ustvarjalnemu postopku z namenom, da videno poustvari. V tem smislu razstavo vsebinsko dopolnjuje zin, ki dela poveže v postopkih njihovega nastajanja.
Razstavljajo: Ema Kobal, Sangara Perhaj, Jaka Juhart, Tjaša Cizej, Petra Korent, Neo Nor, Klara Kracina, Urša Rahne, Vita Eva Weisseisen.
Kuratorici: Ajda Ana Kocutar in Lara Mejač.
O KOLEKTIVU PODMLADEK
Kolektiv Podmladek deluje na področjih ilustracije, slikarstva, grafike, fotografije, videa, animacije in grafičnega oblikovanja, deluje v točkah, kjer se ta področja med seboj prepletajo in kjer med njimi obstajajo vrzeli. S skupnim razstavljanjem in izdajanjem publikacij želijo njegovi člani svoja dela predstaviti širšemu občinstvu. Tako so se v letih 2017 in 2018 predstavili v obliki samoiniciativne pop-up razstave kot del Dneva Križevniške ulice v Mini teatru Ljubljana, v letih 2019 in 2020 pa v sklopu festivala Dobimo se pred Škucem s samostojnima razstavama v Galeriji Škuc v Ljubljani.

MIRAN MIŠO HOCHSTÄTTER / NATURE MORTE 1975

Umetnostna galerija Maribor 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Nature morte je serija kolažev, ki jih je Miran Mišo Hochstätter ustvaril pred skoraj pol stoletja. Po svoje preroška dela so tako zaradi tehnične izvedbe kot zaradi izrazne moči izjemno pomembna za zgodovino fotografije na Slovenskem, a jih je mogoče postaviti tudi na širši zemljevid svetovnega dogajanja tistega časa. Avtor se z njimi »uvršča med prve moderne ekološke aktiviste« (Vasja Nagy).

V UGM Kabinetu predstavljamo tri serije: Ljudje in drevesa umirajo skupaj, Nature morte in Dež bo, letala nizko letajo, ki so bile razstavljene pod naslovom razstave Nature morte (20. maja – 1. junija 1975) v Malem salonu Rotovž kmalu po fotografovem končanem študiju v Münchnu. O seriji je fotograf na zloženki zapisal: »Nisem strokovnjak za ekološka vprašanja, v začetku sem celo mislil, da malo pretiravajo s temi kampanjami in govorjenjem o ›zaščiti naravnega okolja‹, a sedaj, ko sem se tako neposredno srečal s tem problemom, vem, da imajo prekleto prav!«

Otvoritveni pogovor bo vodila Breda Kolar Sluga, kustosinja razstave in Miran Mišo Hochstätter

Razstava je del spremljevalnega programa EKO 8, Mednarodnega trienala umetnost in okolje / Pismo za prihodnost.

SPLETNI DOGODEK: MESEC MODE V MUZEJU

Facebook: pomum123, Instagram maribor_museum Maribor

Material v modi. Predstavitev kolekcij uveljavljenih slovenskih modnih oblikovalcev.
V letošnjem MESECU MODE V MUZEJU želimo modno pripoved osredotočiti na njeno materialnost in spregovoriti o kulturni zgodovini tekstilij v modi v zadnjih 200 letih. Z generalno tematiko Materiali v modi bomo predstavili kolekcije že uveljavljenih slovenskih modnih oblikovalcev, predstavili podjetja in posameznike, ki se ukvarjajo s pridelavo in uporabo naravnih materialov, na strokovnem posvetu bomo pozornost namenili sodobnim tekstilnim materialom, projekt pa zaključili kot vsako leto z mladimi – dijaki in študenti, ki se izobražujejo na področju oblikovanja in tekstilnih materialov.
Projekt spremljajte na družbenih omrežjih muzeja Facebook pomum123 in Instagram maribor_museum

RAZSTAVA: PEKRSKI DOGODKI IN SV SLOVENIJA V VOJNI ZA OSAMOSVOJITEV 1991

Muzej narodne osvoboditve Maribor 5 Ulica heroja Tomšiča Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V učna centra za obrambno usposabljanje TO v Pekrah pri Mariboru in na Igu pri Ljubljani je 15. maja 1991 prispela prva generacija nabornikov Teritorialne obrambe Republike Slovenije.
23. maja 1991 so teritorialci v neposredni bližini 710. učnega centra TO v Pekrah nekaj pred 8. uro zjutraj zajeli dva izvidnika JLA in ju privedli v učni center. Čez pol ure so ju izpustili.
Ko je poveljnik 31. korpusa JLA generalmajor Mićo Delić izvedel, da so teritorialci zajeli dva njegova vojaka, je zagrozil, da bo nad center v Pekrah poslal tanke in ga razrušil.

Obkolitev 710. učnega centra TO sta vodila častnika vojaške varnostne službe podpolkovnika Milan Stevilović in Ratko Katalina. Od načelnika centra majorja Andreja Kocbeka sta zahtevala izročitev enote, ki je zjutraj zajela pripadnika JLA, in varnostnega častnika Franca Pulka, ki je bil nedolgo pred tem še varnostni starešina JLA, ter predajo nabornikov in naborniške dokumentacije.

Posebna enota mariborske milice je na cesti proti učnemu centru postavila kordon, ki je Mariborčanom preprečeval dostop do centra. Okoli 16.30 je prispela pred učni center delegacija Skupščine občine Maribor, da bi posredovala med sprtima stranema.
Na sedežu Skupščine občine Maribor so se ob 19. uri začela pogajanja med delegacijama TO in JLA. Ob 19.20 so predstavniki armade pogovore prekinili.
Ob 1.15 so se na sedežu občine ponovno pričela pogajanja. Armadno stran je vodil generalmajor Mićo Delić. V slovenski delegaciji, ki jo je vodil namestnik republiškega sekretarja za ljudsko obrambo Miran Bogataj, je bil tudi poveljnik Vzhodnoštajerske pokrajine podpolkovnik Vladimir Miloševič. Med pogajanji je generalmajor Mićo Delić zaprosil za kozarec vode, kar je bil dogovorjeni znak za ugrabitev. Ob 1.45 so v sobo vdrli armadni specialci ter ugrabili Vladimirja Miloševiča in njegovega spremljevalca Milka Ozmeca.
Po vesti o ugrabitvi so v 710. učnem centru TO v Pekrah pričakovali vdor armadnih sil. Ob 2. uri in 15 minut so pred učnim centrom zabrneli motorji oklepnih vozil. Napetost v centru je dosegla vrhunec, toda enota JLA se je nato z oklepniki pričela vračati v vojašnico.
Jutranja novica, da je armada ponoči ugrabila Vladimirja Miloševiča in ga prepeljala v vojašnico vojvode Mišića, je razburila Mariborčane. Pričeli so se zbirati pred vojašnico. Slovenska stran je dostop do nje blokirala s težkimi kamioni. Podpolkovnika Vladimirja Miloševiča je armadna stran iz pripora izpustila še isti dan ob 16.30, a so skupine ljudi protest pred vojašnico nadaljevale tudi po izpustitvi. Okoli 19. ure je oklepnik JLA do smrti povozil 52-letnega Josefa Šimčika.

NATEČAJ OB DNEVU IDAHOBIT: “SKUPAJ: UPOR, PODPORA, CELJENJE!”

Maribor Maribor

Kot del predparadnega dogajanja v Mariboru v letošnjem letu v sodelovanju z Mladinskim kulturnim centrom Maribor (MKC Maribor), programom Maribor skozi rožnata očala* in Stigmo* – spletno LGBTQ+ platformo pripravljamo umetniški natečaj v znamenju IDAHOBIT z naslovom “Skupaj: upor, podpora, celjenje!”.
IDAHOBIT je mednarodni dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji, ki ga obeležujemo 17. maja, saj je omenjena problematika še vedno močno prisotna, ne glede na zakonodajo s področja nediskriminacije. Z IDAHOBIT opozarjamo na univerzalnost človekovih pravic. Človekove pravice nam pripadajo že samo zato, ker smo ljudje, ne glede na kulturne, tradicionalne, verske vrednote, spolno identiteto ali spolno usmerjenost! Človekove pravice nam pripadajo, ker se vse_i rodimo svobodne_i, z enakimi pravicami.
Ker so za LGBTQ+ posameznice_ke, posebej za mlajše generacije, zelo pomembni skupnost, varen prostor in svoboda lastnega izraza, vam ponujamo nekaj iztočnic za ustvarjanje vaših izdelkov:
· Skupnost: katere spremembe se ti zdijo ključne za širše sprejemanje LGBTQ+ skupnosti v družbi?
· Varen prostor: kaj je zate varen prostor?
· Svoboda lastnega izraza : kaj potrebuješ od okolice, da se počutiš sprejeto_ega in se lahko svobodno izražaš?
Natečaj se razpisuje za področje poezije, proze in vizualne umetnosti in bo odprt od 17. 5. do 11. 6. 2021.
Omejitev za prozo je do 3 strani, za poezijo v ciklusu do 5 pesmi in za vizualno umetnost izdelki v 300dpi z vsaj 1500 piksli po dolgi stranici. Prijavljeni v kategorijo vizualne umetnosti pošljite tudi naslov dela, leto izdelave in kratek opis koncepta. Vsa dela morajo biti podpisana.
Namenjen je mladim med 15. in 29. letom.
Svoj izdelek lahko pošlješ na:
· Poezijo: tomveber@gmail.com
· Prozo: veronika.razpotnik@gmail.com
· Vizualno umetnost: saranusa.golob@gmail.com
NAGRADE:
Poezija:
1. mesto: za kategorijo poezija je kot prva nagrada predviden znesek v vrednosti 50€ neto
2. mesto: knjižna nagrada in vrečka presenečenja
3. mesto: knjižna nagrada
Proza:
1. mesto: za kategorijo proza je kot prva nagrada predviden znesek v vrednosti 50€ neto
2. mesto: knjižna nagrada in vrečka presenečenja
3. mesto: knjižna nagrada
Vizualna umetnost:
1. mesto: za kategorijo vizualna umetnost je kot prva nagrada predviden znesek v vrednosti 50€ neto
2. mesto: knjižna nagrada in vrečka presenečenja
3. mesto: knjižna nagrada
Rezultati poziva bodo razglašeni 17. 6. 2021 ob 19. uri prek Instagram live na Instagram strani programa Maribor skozi rožnata očala ter na Facebook in Instagram profilu Stigme.

EKO 8, MEDNARODNI TRIENALE UMETNOST IN OKOLJE

Nekdanja tovarna MTT Maribor / Melje Maribor

Obuditev trienala bo potekala na nekonvencionalni lokaciji nekdanje Mariborske tekstilne tovarne MTT. EKO 8 napoveduje živahno in razvejano dogajanje, ki nas s 25 projekti priznanih mednarodnih in domačih umetnikov, vodstvi, pogovori, sprehodi, festivalom, vključevanjem lokalnih akterjev in institucij ter glasbenimi dogodki čakajo na fascinantni lokaciji spečega velikana ob Dravi.

Vstopite v 360° zvočno izkušnjo gejzirja sredi Islandije! Podajte se na pot po reki Mississippi v ladji iz odpadnih kosov! Odkrijte zelene gozdičke, ki poganjajo sredi urbanih središč! Naj vas vase posrkajo 3D duhovi mariborske industrije! Spoznajte izzivalna umetniška dela svetovno znanih umetniških imen!

EKO 8 z razstavo Pismo za prihodnost bo največji dogodek v Mariboru to poletje!

S kupljeno vstopnico lahko brezplačno obiščete tudi Umetnostno galerijo Maribor. EKO 8 je odprt vsak dan od ponedeljka do sobote med 11.00 in 19.00.

Vabljeni, da se pridružite pestremu dogajanju ob Dravi!

RAZSTAVA: KRASNI TOPLI SVET

Muzej narodne osvoboditve Maribor 5 Ulica heroja Tomšiča Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Nova razstava Krasni topli svet bo na ogled od 18. maja 2021 do 17. junija 2021.

Bojan Golčar, r. 1966 v Mariboru. S fotografijo se ukvarja od konca 80. let, sprva na področju gledališke fotografije. Dela iz gledaliških predstav Igorja Štromajerja, nastala v tem obdobju, je prvič razstavil v Cankarjevem domu v Ljubljani in nato v takratnem Foto salonu v Mariboru (Pogled pogleda, 1993/94). Sledil je avtorski projekt v sodelovanju s plesalko in koreografijo Mojco Kasjak z naslovom Medprostori teles (Umetnostna galerija Maribor, Razstavišče tehniških fakultet, 1997). Na področje avtorske fotografije je ponovno vstopil leta 2017 s fotomonografijo Usedline in sledovi, izdano pri Založbi Litera, ki je posvečena Mariboru v katerem živi. Knjigo dopolnujejo besedila Bojane Kunst. Spremljale so jo razstave v Likovnem razstavišču UKM in v Galeriji Epeka in Layerjevi hiši v Kranju). Sledili sta seriji Onkraj tišine (Foto galerija Stolp, 2017 in Layerjeva hiša) ter Posledice, ki je objavljena v knjigi, ki je izšla v samozaložbi v kateri se je prvič dotaknil vprašanj ekološke in podnebne problematike. Spremno besedo zanjo je prispevala Tatjana Pregl Kobe. Serija je bila razstavljena v okviru Festivala fotografije Maribor (2019), v Galeriji Inštituta Jožef Stefan v Ljubljani in v Knjižnici Urbanističnega inštituta v Ljubljani. S problematiko podnebnih sprememb in človekovega odnosa do svojega naravnega okolja se ukvarja tudi v zadnji seriji z naslovom Krasni topli svet, ki na še bolj eksplicitni način prikazuje svet, v katerega bi nas lahko pripeljala naša ravnanja v sedanjosti. Distopične podobe prihodnjega sveta in okolja v katerem ne bo več obstajala marsikatera živalska vrsta, sveža pitna voda bo redka in draga dobrina, deli današnjega kopnega, ki ga poseljujejo ljudje bodo pod vodo, gozdovi bodo požgani in stopljeni ledeniki bodo odprli pokrov zemlje in na prosto spustili ogromne količine ogljika...

Znanstveniki opozarjajo, da je marsikje že danes Pandorina skrinjica na stežaj odprta.

RAZSTAVA NAJBOLJŠIH FOTOGRAFIJ MEDNARODNEGA FOTOGRAFSKEGA NATEČAJA ČLOVEK IN REKA DRAVA

Vodni stolp 10 Usnjarska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V Vodnem stolpu v Mariboru je od 18. maja do 18. junija 2021 na ogled razstava najboljših fotografij Mednarodnega fotografskega natečaja Človek in reka Drava.
Fotografije prikazujejo mnoštvo odnosov, ki jih spletata človek in Drava.
Fotografska razstava predstavlja zaključek Mednarodnega fotografskega natečaja Človek in reka Drava, s katerim je družba AquaSystems, organizatorka natečaja, želela spodbuditi kulturni utrip v krajih ob Dravi in opozoriti na našo skupno odgovornost za čisto Dravo.
Strokovna žirija v sestavi Arne Hodalič, mednarodno priznani slovenski fotograf, Igor Debevec, predsednik Fotografske zveze Slovenije, Branimir Ritonja, predsednik Fotokluba Maribor, Bojan Golčar, uveljavljen slovenski fotograf ter Leon Lozar, direktor družbe AquaSystems je med 357 prispelimi deli iz Slovenija, Avstrije in Hrvaške izbrala deset najboljših, ki so postavljene na ogled. Vsaka od njih prikazuje poseben vidik odnosa, ki ga spletata človek in Drava. Med njimi sta tudi dve zmagovalni fotografiji, ena po izboru strokovne žirije in druga po izboru javnosti. Razstavo dopolnjuje še petdeset fotografij, ki so si zaradi svoje kakovostno zaslužile častno omembo žirije.

RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA

Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Na razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.

EKO 8 UMETNIŠKI PROJEKTI / CHRIS WATSON

UGM 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE
Chris Watson, Hverir, Islandija, 2020
8-kanalna prostorska zvočna instalacija, 15 min 43 sek
Hverir (izgovorjava ‘kveriš’) je 8-kanalna prostorska zvočna instalacija, ki poslušalca postavi v dinamično in sovražno okolje nad vulkanskim prelomom tektonskih plošč, ki prečijo Islandijo. Watson zapiše: »Srednjeatlantski hrbet je geološki prelom med tektonskima ploščama, ki razdeljujejo Islandijo med severnoameriško ploščo na zahodu in evrazijsko ploščo na vzhodu. ‘Hverir’ sedi na tej celinski ločnici in občasno oddaja signale iz podzemlja, ki se prebijajo na površje kot tlenje, puhanje, vdihi, brbotanje, vretje, prežanje, zlomi in nas opozarjajo, naj, kljub prizorom polnih čudes, stopamo previdno. Hverir nam v enem samem trenutku razkrije pripoved globin časa, sage o pokrajini v večnem nastajanju, kjer je edino vprašanje - kdaj.«
Chris Watson (r. 1952, Velika Britanija) je glasbenik in snemalec zvoka, ki se že 30 let posveča iskanju in zapisovanju zvokov narave. Je ustanovitveni član vplivne eksperimentalne glasbene skupine iz Sheffielda, Cabaret Voltaire, ki je delovala v 70ih in 80ih letih. Od takrat dalje razvija svoje specifično in zagreto zanimanje za snemanje zvokov divjih živali in habitatov z vsega sveta. Kot neodvisni skladatelj in zvočni zapisovalec Watson ustvarja prostorske zvočne instalacije, ki jih odlikuje intenzivno zaznavanje in prenos prostora. Poznan je tudi po svojih številnih sodelovanjih z Davidom Attenboroughom, s katerim sodeluje od 90-ih let dalje pri ustvarjanju legendarnih dokumentarcev za BBC.

UMETNOSTNA GALERIJA MARIBOR: 2 ZA 1 / UMETNOST V GALERIJI + UMETNOST V TOVARNI

UMETNOST V GALERIJI + UMETNOST V TOVARNI je prava izbira za vse tiste, ki cenijo ustvarjalnost in iščejo nekaj posebnega. Paket je sestavljen iz obiskov dveh med seboj zelo različnih umetniških razstav na dveh zelo različnih lokacijah.
V UGM | Umetnostni galeriji Maribor v središču mesta pri tržnici lahko vso poletje obiščete razstavo 100 + VRHUNCI IZ ZBIRKE UGM in najpomembnejša imena slovenske umetnosti 20. stoletja – slikarja Ivana Kobilca in Zoran Mušič, kipar Slavko Tihec in več kot 100 drugih največjih imen.
Na fascinantnem prizorišču nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) pa doživite najbolj odbito sodobno umetnost v najbolj čudaškem okolju. Razstava PISMO ZA PRIHODNOST povezuje aktualna okoljska vprašanja z najnovejšimi umetniškimi pristopi, od 3D skeniranja do 360° zvočnih izkušenj.
Cena:
3,00 € po osebi
2,00 € za starejše in mlade.
Ponudba vključuje 30 % popust na vse UGM izdelke (npr. publikacije, tote vrečke, razglednice) v muzejski prodajalni Umetnostne galerije Maribor.
Odpiralni čas: UGM I torek-nedelja, 10.00-18.00 + MTT I ponedeljek-sobota, 11.00-19.00
Med obema prizoriščema – Umetnostno galerijo Maribor in industrijsko cono Melje – se lahko sprehodite v 25 minutah.

UMETNOSTNA GALERIJA MARIBOR: 2 ZA 1 / UMETNOST V GALERIJI + UMETNOST V TOVARNI

Okolica / Umetnostna galerija Maribor Maribor

UMETNOST V GALERIJI + UMETNOST V TOVARNI je prava izbira za vse tiste, ki cenijo ustvarjalnost in iščejo nekaj posebnega. Paket je sestavljen iz obiskov dveh med seboj zelo različnih umetniških razstav na dveh zelo različnih lokacijah.
V UGM | Umetnostni galeriji Maribor v središču mesta pri tržnici lahko vso poletje obiščete razstavo 100 + VRHUNCI IZ ZBIRKE UGM in najpomembnejša imena slovenske umetnosti 20. stoletja – slikarja Ivana Kobilca in Zoran Mušič, kipar Slavko Tihec in več kot 100 drugih največjih imen.
Na fascinantnem prizorišču nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) pa doživite najbolj odbito sodobno umetnost v najbolj čudaškem okolju. Razstava PISMO ZA PRIHODNOST povezuje aktualna okoljska vprašanja z najnovejšimi umetniškimi pristopi, od 3D skeniranja do 360° zvočnih izkušenj.
Cena:
3,00 € po osebi
2,00 € za starejše in mlade.
Ponudba vključuje 30 % popust na vse UGM izdelke (npr. publikacije, tote vrečke, razglednice) v muzejski prodajalni Umetnostne galerije Maribor.
Odpiralni čas: UGM I torek-nedelja, 10.00-18.00 + MTT I ponedeljek-sobota, 11.00-19.00
Med obema prizoriščema – Umetnostno galerijo Maribor in industrijsko cono Melje – se lahko sprehodite v 25 minutah.

EKO 8 TRIENALE UMETNOST IN OKOLJE / PISMO ZA PRIHODNOST

Nekdanja tovarna MTT Melje Maribor

Velika mednarodna razstava sodobne umetnosti z naslovom Pismo za prihodnost,ki se bo odvijala na več kot 40.000 m2 velikem poslopju Mariborske tekstilne tovarne (MTT), je sporočilo prihodnjim generacijam, da se v sedanjosti že zavedamo lastne odgovornosti, ki jo imamo do Zemlje. A le v prihodnosti bodo vedeli, če smo naredili dovolj za naš planet!

Vstopite v 360° zvočno izkušnjo gejzirja sredi Islandije! Podajte se na pot po reki Mississippi v ladji iz odpadnih kosov! Odkrijte zelene gozdičke, ki poganjajo sredi urbanih središč! Naj vas vase posrkajo 3D duhovi mariborske industrije! Spoznajte izzivalna umetniška dela svetovno znanih umetniških imen!

Pismo za prihodnost je razstava kot je v Mariboru še ni bilo!

S kupljeno vstopnico lahko brezplačno obiščete tudi Umetnostno galerijo Maribor. EKO 8 je odprt vsak dan od ponedeljka do sobote med 11.00 in 19.00.

Se vidimo na EKO 8!

SIMPTOMI PRIHODNOSTI. RAZSTAVA V ŠKATLI

GT 22 GLAVNI TRG 22 Maribor

Na ogled v GT22 od 29.5. do 23.6. 2021. Vstopnine ni.
Vabljeni k ogledu razstave Simptomi prihodnosti. Razstava v škatli, ki bo na ogled od 29. maja ob 12ih do 23. junija v GT22, Glavni trg 22.
SIMPTOMI PRIHODNOSTI: RAZSTAVA V ŠKATLI (SYMPTOMS OF THE FUTURE: EXHIBITION IN A BOX) izhaja iz publikacije, ki so jo v zadnjem letu kolektivno razvile Dušica Dražić (Out of Sight), Mirjana Dragosavljević (Stereovizija) in Irena Borić in ki vsebuje prispevke Anamarije Batista, Irene Borić, Mirjane Dragosavljević, Dušice Dražić, Maje Hodošček, Petre Mrša, Tanje Šljivar in Nataše Šuković.
Vsebina publikacije ni razstava, lahko pa to vsekakor postane. Je poskus ustvariti okolje, ki bo omogočilo kolektivno razmišljanje in povezovanje. Vztraja pri generiranju situacije, ki vključuje – ali ponuja – prisotnost teles v prostoru skozi stik bodisi s publikacijo bodisi z razstavnim prostorom. Sprejele smo povabilo, vzele tiskana gradiva iz škatle, prenesle dela v obliki video in zvočnih posnetkov ter jih preoblikovale v razstavo.
Publikacija se želi izogniti linearnosti vsevednega narativa, ki naslavlja temo solidarnosti, zato vsebuje prispevke, ki stojijo na ramenih drugih dosežkov, raziskav in umetniških del. Ko se poskuša spopasti s temo solidarnosti, se dotakne širokega nabora idej – vključno s skrbjo, situiranim znanjem ter skupnostjo in krizo – ki se prepletajo skozi prispevke. Povabljene umetnice Dušica Dražić, Petra Mrša in Maja Hodošček razgrnejo različne poglede na potenciale skupnosti. Medtem ko Dušica Dražić oriše fragmente halštatske civilizacije iz bronaste dobe, ko sta bila delo in bogastvo enakomerno porazdeljena, in špekulira o njihovem jeziku, se Maja Hodošček prav tako posveti jeziku kot dejavniku, ki hkrati razdvaja in povezuje, ter poudari pomen kolektivnega procesa učenja. Petra Mrša je razvila specifičen nabor navodil, ki radovedne vabijo k sodelovanju pri aktivnostih, ki terjajo ponovni premislek o tem, kako smo skupaj in kaj se učimo drug od drugega.
Kolektivno prizadevanje je artikulirano tudi v prispevku Mirjane Dragosavljević, Dušice Dražić in Tanje Šljivar – igri, ki se spopada s temo kolektivnega desetletje trajajočega pogozdovanja Jugoslavije. Navdihnjena s tem sodelovanjem Mirjana Dragosavljević predstavi odmev starih in novih referenc, vizualnih in besedilnih, in tako ustvari nov narativ, ki poskuša razodeti proces produkcije znanja in pomena kolektivnega skupnega zunanja, ki izhaja iz družbe za družbo.
Anamarija Batista artikulira gospodarske dimenzije jugoslovanske in post-jugoslovanske družbe, ko piše o ekonomiji daril, deljenja in skupne rabe v zvezi s kolektivom in solidarnostjo v produktivnih in neproduktivnih stanjih. Prispevek Irene Borić deluje kot vezivo med vsemi temi vidiki, saj obiskovalcu/bralcu v razmislek ponuja besede, povezane z vsakim izmed njih.
SIMPTOMI PRIHODNOSTI: RAZSTAVA V ŠKATLI želi aktualizirati nekatere dosežke, dela, misli in dogodke ter pri tem upa, da bo odprla najširša možna obzorja znanja in razumevanja ter tako zapustila pozicijo pasivizacije in jo nadomestila s konstrukcijo nekih novih-starih narativov. Od svojih začetkov je bila umetnost vedno neločljiva spremljevalka družabnosti in ta ideja nas je vodila, ko smo se potopile v knjige, intervjuje, arhive, muzeje in depoje ter odkrivale, kaj nam naša zgodovinska in kulturna dediščina lahko povesta o nas, danes, v tem zgodovinskem kontekstu. Uprle smo se univerzalni zapovedi hiperprodukcije, tako da smo uporabile obstoječe vsebine in raziskave, ki smo jih lahko ovrednotile kot brezčasne. Vanje smo vpisale svoje lastne interpretacije in pomene in ta interakcija je omogočila nove narative, ki jih tu delimo z vami.
SIMPTOMI PRIHODNOSTI: RAZSTAVA V ŠKATLI v galeriji Out of Sight gosti še dva projekta: OBJECTBOOK, začasno knjižnico prestavljene zbirke umetniških knjig, ki so del fonda Mestne knjižnice Zagreb, ter radijsko igro CONSTRUCTED LANDSCAPE.
Publikacija SIMPTOMI PRIHODNOSTI: RAZSTAVA V ŠKATLI so izdale Out of Sight (Antwerpen), Stereovizija (Beograd) in Onomatopee (Eindhoven) maja 2021.

5. FESTIVAL PRESTOPI

GT22 22 Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Cenjena publika! Iz globin garderobne omare izbezajte najboljše obleke in spolirajte najlepše čevlje. Po (pre)dolgem času imamo priložnost, da se uredimo za gledališče! Začenja se najdaljši mariborski festival tega leta, začenjajo se Prestopi!
Od 29. maja naprej bomo pripravljali dogodke, ki bodo popestrili mestni vsakdan, predstave, ob katerih bomo uživali pod milim nebom in v temačnosti gledaliških dvoran, pogovore, druženja in še kaj. Veselimo se posedanja, spoznavanja in dolgih debat pozno v noč.
Z otvoritvijo začnemo ob 19.00, ko bomo na zadnji steni GT22 razgrnili novi mural celjskega umetnika Mihe Peperka. Dovolimo si spreminjati stvarnost. Upajmo navkljub, vztrajajmo z vnemo Don Kihota in Sanča Panse. Bodimo realisti in zahtevajmo nemogoče. To so sporočila, ki jih želimo deliti z vami tudi skozi novi mural.
Ob razgrnitvi murala nas čaka tudi imenitno operno presenečenje. Če boste ob pravem času na pravem mestu, pa ga lahko ujamete že prej na sprehodu po mestu.
***
Avtor murala Miha Peperko je po izobrazbi univ. dipl. inž. arhitekture, v prostem času pa grafitar. Je član Umetniške četrti U4 v Celju in idejni vodja prehoda Graffiti Street, v sklopu katerega vsako leto organizira grafiti druženja tako za mlade nadobudneže kot izkušene mojstre. Porisal je gostinske lokale, trgovine, otroške sobe, razstavne prostore, podhode … Njegov največji grafit pa je še danes osemmetrski rudar v Velenju.
***
V skladu z odloki vlade je udeležba na kulturnih dogodkih dovoljena osebam z negativnim testom na covid-19, cepljenim ali prebolevnikom. Za otroke to pravilo ne velja.
Upoštevati moramo priporočila glede vzdrževanja medosebne razdalje, pravilnega nošenja maske, higiene rok in higiene kašlja.
PROGRAM
29. maj / 10.00 / Lutkovno gledališče Maribor
TRIGGER 2021: DECENTRALIZACIJA UMETNOSTI – TRIGGER konferenca
(Center za kreativnost, Gledališče Glej, Festival Prestopi)
DECENTRALIZACIJA UMETNOSTI: TRIGGER konferenca v sodelovanju Gledališča Glej s Centrom za kreativnost in Festivalom Prestopi 2021
29. maj / 17.00 / Velika dvorana Lutkovnega gledališča Maribor
TRIGGER 2021: Heroj 2.0 – Predstava vseh predstav
(Moment in En-Knap, Slovenija)
Danes šteje samo zmaga. Zgodovina si zapomni zgolj tiste, ki so na vrhu. Ostali so le statisti.
29. maj / 19.00 / vogal GT22
Svečana otvoritev festivala Prestopi + Lirični utrinki
(Moment + Bunker in Ensemble Leporello, Slovenija)
Cenjena publika! Začenja se najdaljši mariborski festival tega leta, začenjajo se Prestopi!
4. in 5. junij / 15.00 in 18.00 / vogal GT22
Roke so zlato
(Andraž Jug in Slam zverine, Slovenija)
Tlakujmo pot nazaj v gledališče, nazaj na Intimni oder!
5. junij / 19.00 / Intimni oder, GT22
B U M !
(Moment in GT22, Slovenija)
Na meji med dramo in performansom, znanostjo in umetnostjo
11. in 12. junij / 18.00 / Galileo 3000, terasa Čira Čara pri GT22
Kako smo prišli do sem?
(Moment in Gledališče Glej, Slovenija)
Pripovedovalska epopeja
24., 25. in 26. junij / 19.00 / Avditorij Lutkovnega gledališča Maribor
Jubilej
(Gledališče Glej in Moment, Slovenija)
Radikalno nežen ceremonial
7. in 8. julij / 19.00 in 21.00 (oba dneva) / Intimate Stage, GT22
Mi gran obra/Moje veliko delo
(David Espinosa, Španija)
Lutkovna miniaturka
9. julij / 19.00 / Glavni trg
Žonglerski koncert
(Mismo Nismo, Slovenija)
Žongliranje in glasba povezana – skupaj: z večjo subverzivno močjo kot kdajkoli doslej.
9. julij / 21.00 / Avditorij Lutkovnega gledališča Mariobr
Predstavljaj si (Imagine-toi)
(Julien Cottereau, Francija)
Sodobna klovnska predstava o neslutenih svetovih junaka epskih razsežnosti

🏳️‍🌈 AKCIJA »PODPRI PARADO, IZOBESI ZASTAVO«

Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

MKC Maribor in program Maribor skozi rožnata očala z začetkom meseca ponosa tudi letos najavljata akcijo »Podpri parado, izobesi zastavo«, s katero že tradicionalno pozivata mariborsko javnost, da v juniju izrazi solidarnost do skupnosti LGBTQIA+. V letu 2021 lahko s tem ponovno podprete tudi samo parado ponosa, ki se konec junija po dveh letih vrača v Maribor.
Mavrična zastava je prvič zaplapolala junija 1978 v San Franciscu. Zasnoval jo je Gilbert Baker kot odgovor na željo skupnosti po univerzalnem simbolu, ki bo pripomogel k njeni vidnosti. Prve, ročno zašite zastave je sestavljalo osem simboličnih barv, vsaka s svojim pomenom: roza (seks), rdeča (življenje), oranžna (zdravljenje), rumena (sonce), zelena (narava), turkizna (umetnost), indigo (harmonija) in vijolična (duhovnost). Kasneje se je rodila različica s šestimi barvnimi trakovi, ki jo poznamo še danes, ko predvsem v času junijskih obeležitev krasi marsikatero poslopje.
Mavrična zastava pa ni zgolj priljubljen in privlačen motiv: predstavlja dolgo zgodovino skupnosti LGBTQIA+ in njihov boj za enakopravnost, ki še zdaleč ni gotov. Njena prepoznavnost je močno orodje za opolnomočenje LGBTQIA+ oseb po celem svetu in prav v času krize je solidarnost pomembna bolj kot kadarkoli prej. Ob pripravah na letošnjo parado in druge aktivnosti v okviru meseca ponosa vas organizacijska in prostovoljska ekipa Maribor skozi rožnata očala znova vabi, da javno izkažete svojo podporo skupnosti.

Akciji se lahko pridružite posameznice_ki ter skupine, organizacije in podjetja s sedežem v Mariboru. Za sodelovanje je potrebno izpolniti spletni obrazec, kjer navedete svoje podatke ter označite, ali zastavo že imate.
V primeru, da si zastavo želite izposoditi, sta na voljo osebni prevzem na MKC Maribor (Ob železnici 16) ali dostava po dogovoru. Ko je zastava pri vas, jo je potrebno samo še izobesiti: vabimo vas, da to storite že v začetku meseca, predvsem pa naj plapola na dan parade, v soboto, 26. junija.
Ker želimo pokazati, da je Maribor mavrično mesto, ne pozabite poslati fotografije izobešene zastave na maribor-pride@mkc.si ali katerega od spletnih kanalov (stran Maribor Pride ali Maribor skozi rožnata očala na Facebooku in @maribor_pride na Instagramu).

Rezervacije bodo sprejemale_i tudi po 1. juniju, a svetujejo, da si zastavo rezervirate čimprej, saj je število omejeno. Obrazec je že na voljo na naslednji povezavi:
REZERVIRAJ ZASTAVO

Vsem sodelujočim se zahvaljujemo za podporo in želimo vesel mesec ponosa!