27. slovensko zborovsko tekmovanje Naša pesem 2022

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

IZBRANI ZBORI Izbor so naredili člani umetniškega sveta Martina Batič, Karmina Šilec in Stojan Kuret. MEŠANI ZBORI 1. Zbor sv. Nikolaja Litija, zb. Helena Fojkar Zupančič 2. Mešani pevski zbor Viva Brežice, zb. Simona Rožman Strnad 3. Komorni zbor MEGARON, zb. Damijan Močnik 4. Komorni zbor Kor, zb. Daniel Tement 5. Komorni zbor Glasis, zb. ... Read more

ŽIGA BRANK, PETAR MILIĆ

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Ko razmišljamo o življenjskem opusu Ludwiga van Beethovna, nas prešine, kako polna nasprotij je njegova glasba. Kar težko si je zamisliti osebnost, ki bi bila zmožna takšnih presežkov in skrajnosti. Verjetno je prav iz tega pognal mit o Beethovnu kot neprilagojenem romantičnem geniju, ki je razvnemal domišljijo glasbenikov in literatov desetletja, celo stoletja po njegovi smrti. Opisovali so ga kot divjega in težavnega, a tudi milega in nežnega; in res, njegova glasba ponuja gradivo za prav vsako od teh podob velikega skladatelja.

O tem, kakšnih skrajnosti je bil Beethoven zmožen, nazorno pričata njegovi najbolj priljubljeni sonati za violino in klavir, zgodnejša Pomladna ter poznejša Kreutzerjeva sonata. Znotraj istega abstraktnega vzorca je znal Beethoven ustvariti dva izrazito različna glasbena univerzuma. Sonata op. 25 pričuje o blagem in družabnem Beethovnu, ki je znal z vtisom lahkotnosti stresati salve milozvočne glasbe. Sonata op. 47 pa kakor da strni vse, kar je bilo v tem umetniku spotikljivega: demoničnost, samosvoje uporništvo, nezadržno potrebo po tem, da se njegov glas sliši. Kreutzerjeva sonata je koncertantno virtuozno delo tako intenzivne dramatičnosti, da je neki ugledni kritik ob zaključku ene njenih prvih izvedb zapisal, da je bil pravkar prisiljen pretrpeti »nekakšen estetski ali artistični terorizem«. In čeprav se zdi ta stavek iz današnje perspektive nenavaden, nam vsekakor daje misliti. Velika umetnost verjetno res ne more nastati po hitri poti milozvočnosti in všečnosti.

Tega se zavedata virtuoza, ki bosta za nas zagrizla v sladko-kislo jabolko Beethovnovih sonat. Žiga Brank in Petar Milić sta se uveljavila kot zelo zanimiva, pronicljiva in prepričljiva slovenska glasbenika, ki jima bolj kot zunanja dopadljivost ustrezata preiskovanje in posredovanje globljih resnic, ki jih nosi v sebi notno črtovje velikih del. Njun pristop jima zagotavlja privržene poslušalce, ki se na koncertih potopijo v neštete plasti glasbe in v resnični blišč in lepoto, ki se skrivata v njenih globinah.

✨ 4. koncert Komornega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Ziga Brank, violina
Petar Milić, klavir

Spored:
Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 5 v F-duru, op. 24, »Pomladna«
***
Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 9 v A-duru, op. 47, »Kreutzerjeva«

✨ Več informacij: http://bit.ly/2m2wNcp

NEMŠKI NARODNI MLADINSKI ORKESTER

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V letu 2020 bomo z mislimi in ušesi pogosto pri velikanu klasične glasbe, praznovali bomo namreč 250. obletnico rojstva Ludwiga van Beethovna.

Spominjali se ga bomo v vseh njegovih razsežnostih: kot glasnika in zagovornika novega, kot drznega in edinstvenega skladatelja, pristnega humanista, romantika in revolucionarja. Za otvoritev »svojega« leta bi verjetno tudi sam skladatelj podprl koncert, ki vre od mladosti, raznolikosti in aktualnosti, prav takšnega, kot nam ga obljublja nastop Nemškega narodnega mladinskega orkestra.

Nemški narodni mladinski orkester (Bundesjugendorchester) deluje pod okriljem nemškega Glasbenega sveta in je sestavljen iz najboljših nemških glasbenikov, starih od 14 do 19 let. Izbrani glasbeniki delujejo pod botrstvom Berlinskih filharmonikov in v sodelovanju z najboljšimi svetovnimi dirigenti. Zato ne preseneča, da so mnogi izmed glasbenikov, ki so se v mladosti brusili v tem orkestru, pozneje postali člani vodilnih svetovnih orkestrov oziroma ugledni solisti. Pri svojih nastopih doma in po svetu orkester neredko igra ob pomembnih političnih dogodkih ter tako deluje kot glasnik povezovanja in pravičnosti.

Tokrat bo glasbenike vodil Lothar Zagrosek, eminenca nemške glasbene kulture, ki izhaja iz velike dirigentske šole Hansa Swarovskega, Bruna Maderna in Herberta von Karajana in je s svojo široko glasbeno razgledanostjo zaslužen za razširitev koncertnega in opernega repertoarja. Bogato kariero, ki jo zaznamujejo redna sodelovanja z najboljšimi evropskimi opernimi hišami in orkestri, dopolnjuje z angažmajem za nemško glasbo in mlade glasbenike. Vrsto let je bil prvi gostujoči dirigent in glasbeni svetovalec Mlade nemške filharmonije, je pa tudi aktivni član Nemškega glasbenega sveta. Zagrosek je predan svežim glasbenikom in sodobni glasbi, zato ne preseneča, da bo s sporedom koncerta, ki nas čaka, premoščal razdalje med starim in novim.

Slišali bomo dve Beethovnovi deli in dve refleksiji sodobnih skladateljev na njegovo izročilo. Nedavno preminuli Klaus Huber, ki je za delo Tenebrae leta 1970 prejel ugledno skladateljsko Beethovnovo nagrado mesta Bonn, je utelešal predvsem humanistično noto, ki je močno zaznamovala Beethovnovo delo. Na drugi strani mlajšega skladatelja Sergeja Maingardta z velikim slavljencem povezuje poglobljeno kritičen čut za sodobni trenutek; in pri tem posega po vseh sredstvih, ki jih ima na voljo kot sodobni glasbenik in otrok digitalne dobe.

To nas čaka na koncertu v pravem Beethovnovem duhu. Drzen, presenetljiv, provokativen in aktualen glasbeni dogodek!

✨ 3. koncert Orkestrskega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Nemški narodni mladinski orkester (Bundesjugendorchester)
Lothar Zagrosek, dirigent

Spored:
Ludwig van Beethoven: Uvertura k operi Fidelio, op. 72
Klaus Huber: Tenebrae za veliki orkester
***
Sergej Maingardt: novo delo, posvečeno 250. obletnici rojstva Ludwiga van Beethovna
Ludwig van Beethoven: Simfonija št. 5 v c-molu, op. 67

✨ Več informacij: http://bit.ly/2KHveJQ

OD MINUTNIH ZGODB DO EPSKIH PESNITEV

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Žiga Brank in Milan Hudnik, vrhunska in izjemno dejavna slovenska glasbenika, nam v Minutnih zgodbah predstavljata raznolikost, zanimivosti in zvočno razkošje svojih glasbil, violine in violončela. Otrokom tretje triade osnovnih šol in srednješolcem ju bosta približala na zabaven, lahkotnejši, igriv in poučen način.

Kot pravita glasbenika: »Glasba, ki ji prisluhnemo s srcem, nagovarja naša čustva. Če je zraven besedilo, nas nagovori s svojo vsebino. Na koncertu, kjer ne bo ne pevca ne teksta, se bomo spraševali, ali nam lahko zvok dveh godal pričara kaj več kot le občutke. Imajo toni svoj skrivni jezik? Nam lahko povejo zgodbo?«

👧 3. koncert Mladinskega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Duo Brank–Hudnik
Ziga Brank, violina
Milan Hudnik, violončelo

👧 Več informacij: http://bit.ly/2kyccwg

TRIO CON BRIO IZ KØBENHAVNA

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Trio con Brio Copenhagen svojega mednarodnega ugleda ne kuje zgolj z očarljivo poletnim imenom. V dvajsetih letih svojega delovanja (okroglo obletnico glasbeniki praznujejo prav letos) so se v danski prestolnici živeči korejski sestri, violinistka Soo-Jin Hong in violončelistka Soo-Kyung Hong, ter danski pianist Jens Elvekjaer vedno budno odzivali na sporočilnost del, ki jih izvajajo, ter na dojemljivost občinstva, ki mu jih namenjajo. Zato koncerte tria že vse od začetkov prežarjata iskriva radovednost in svežina.

Strokovna kritiška imena navdušujejo njihove interpretacije osrednjih del bogatega repertoarja za klavirski trio, se pravi Beethovna, Schuberta in Brahmsa, ki jih trio obuja z razumevanjem njihove brezčasnosti in s tem aktualnosti. Na koncertih Tria con brio nihče ne more trditi, da je komorna glasba namenjena zgolj poznavalcem nekega oddaljenega glasbenega obdobja, ravno nasprotno, trio jo pred nami dela sodobno in relevantno.

Glasbeniki stik s poslušalstvom poglabljajo na Festivalu komorne glasbe v Københavnu, ki so ga soustanovili in ga umetniško vodijo. Pri tem poseben pomen namenjajo sodelovanju z nordijskimi skladatelji ter se tako vpenjajo še v sodobna kompozicijska gibanja.

V želji, da bi poslušalstvu omogočili lažjo potopitev v glasbene svetove, ki jih podajajo, sporede svojih koncertov pogosto uglašujejo na posebno temo. In tako bo tudi v Mariboru. Čaka nas mistično razpoloženje, ki ga bo začrtalo delo izjemnega danskega skladatelja Pera Norgarda, razgrnili pa deli L. van Beethovna in D. Šostakoviča.

✨ 2. koncert Komornega cikla 2019/2020

Izvajalci:
Trio con Brio Copenhagen
Soo-Jin Hong, violina
Soo-Kyung Hong, violončelo
Jens Elvekjaer, klavir

Spored:
Ludwig van Beethoven: Klavirski trio v D-duru, op. 70, št. 1, »Duh«
Per Nørgård: Čar
***
Dmitrij Šostakovič: Klavirski trio št. 2 v e-molu, op. 67

✨ Več informacij: http://bit.ly/2U6HW90

HELENA INTIMNO

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Glasbena diva Helena Blagne, z enim najlepših in čutnih glasov na našem območju, že tri desetletja osvaja številna srca poslušalcev s skladbami, ki se takoj po izidu zavihtijo med najbolj predvajane na številnih radijskih postajah v državi. Tokrat bo na samostojnem koncertu "Helena intimno" prvič v Unionski dvorani v Mariboru v živo predstavila svoje glasbene zgodbe. Prejemnica mnogih festivalskih nagrad, glasbenica ki je razprodala največje slovenske dvorane, vključno z ljubljansko Areno Stožice, bo ob izbrani vrhunski glasbeni ekipi, na koncertu predstavila številne uspešnice zadnjih let ('Ti boš vedno prvi', 'Kar bo, pa bo'), kot tudi tiste, s katerimi se je njena glasbena pot začela. Jesenski večer tako preživite v romantičnih ritmih aktualnih in zimzelenih uspešnic izjemne pevke, glasbenice in umetnice.

POVEZOVANJE STOLETIJ

Unionska dvorana Prešernova ulica 3 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Michael Godard gradi mostove med renesančno in jazzovsko glasbo, in to s tubo ter njenim prednikom serpentom, kot kača zvitim trobilom, ki mu slonokoščeni ustnik podarja značilno topel, a intenziven ton.

Gradnja mostov med glasbenimi obdobji, kulturami, narodi in njihovimi dediščinami, posebno tistimi z Balkanskega polotoka, je še kako blizu tudi mariborskemu saksofonistu in flavtistu Vasku Atanasovskemu.

Dodajte še Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije ter spored, v katerem se bo glasba Godarda in Atanasovskega prepletla z glasbo renesančnega velikana Jakoba Gallusa – in že je tukaj: čudovita in neponovljiva priložnost za popotovanje skozi čas in prostor?

Michel Godard, tuba in serpent
Vasko Atanasovski, saksofon in flavta
Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije

Vasko Atanasovski, Michel Godard, Jakobus Handl - Gallus

Vstopnice: festivalski abonma 60 € / 20 € / predprodaja 16 € / upokojenci 16 € / študenti, invalidi 10 €

Vstopnice s popustom je možno kupiti le v Informacijski pisarni Narodnega doma Maribor in največ uro pred koncertom na prizorišču koncerta.

Več informacij: http://bit.ly/2LRmKSf