Sobotna ustvarjalnica / Izdelovanje darilc

UGM 5 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Tokrat bomo čisto sami ustvarjali darilca in darila, ki jih bomo v prazničnem času lahko podarili svojim najdražjim. Vodi: Brigita strnad, vodja pedagoškega programa UGM Na voljo nam bodo različni materiali: kartoni, lesene kocke, vrvice, barve, morda tudi bleščice in pentljice. Cena posamezne ustvarjalnice: 3 €Obvezne predhodne prijave: 02 22 94 697, brigita.strnad@ugm.si Za otroke do 12 leta PCT protokoli niso potrebni. Program bo potekal v skladu in navodili NIJZ.

3€

KOLESARSKO VODSTVO PO MARIBORSKIH DREVESIH

UGM 5 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Kolesarsko vodstvo po mariborskih drevesih
zbirno mesto: UGM, Strossmayerjeva 6
sobota, 28. september 2019, 11.00
vodi: Miran Krivec, univerzitetni diplomirani inženir krajinske arhitekture, konservatorski svetnik na Zavodu za varstvo kulturne dediščine

Vabljeni na posebno kolesarsko vodstvo, ki ga navdihuje prodajna razstava Tine Konec Transparetnosti, ki je v Umetnostni galeriji Maribor še do nedelje 29. septembra. Navdih Tine Konec so drevesa, predvsem iglavci. Mlada umetnica z najpreprostejšimi likovnimi sredstvi ustvarja senzibilne in občutene podobe dreves, ki delujejo sveže in sodobno.
Pod strokovnim vodstvom Mirana Krivca bomo obiskali nekatera posebna drevesa v mestu, spoznali zgodbe povezane z njimi in okrepili zavedanje o pomenu ohranjanja dreves v mestnem okolju. Začeli bomo s platano v bližini UGM, ki je ena največjih v mestu. Nadaljevali bomo do mestnega parka, ki velja za najlepši mestni park v Sloveniji. Združuje veliko pestrost drevesnih in grmovnih vrst, vodne motive in arhitekturne elemente. Tomšičev drevored divjega kostanja je edini izven parka, ki ni obcestni in je namenjen izključno pešcem. Zvedeli bomo zanimivo zgodbo o tem zakaj so med divjimi kostanji zasajene štiri lipe. Naslednja postaja bo drevored kavkaškega oreškarja, ki je edini v Sloveniji. Gre za eksotično drevesno in neobičajno drevoredno vrsto. Vodstvo bomo zaključili s častitljivim hrastom pri Minoritih, ki je največje in najstarejše drevo v starem mestnem jedru.
Primerno tudi za večje otroke. V primeru rahlega dežja vodstvo s pelerinami. V primeru močnejšega dežja vodstvo odpade.
Udeležba brezplačna.

PREŠERNOV DAN V UGM

UGM 5 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

»Ko brez miru okrog divjam…« No, Umetnostna galerija Maribor ob Prešernovem dnevu široko odpira svoja vrata in vabi nemirne duše, pa tudi vse druge obiskovalce, v zavetje vizualne umetnosti. Na slovenski kulturni praznik bo vstop v UGM brezplačen, razglednice, zloženke, katalogi in sploh vse publikacije UGM v muzejski trgovini pa 30% cenejše. Na ogled ponujamo veliko mednarodno razstavo sodobne umetnosti Ne glej nazaj, okej? v razstavišču UGM, izbor iz Zbirke UGM pod naslovom Ulica v UGM Kabinetu in Šivarije - očarljive pravljične junake Manice K. Musil v UGM Studiu.

Program:
Manica K. Musil / Šivarije
vodstvo po razstavi za družine
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
11.00
vodi: Brigita Strnad, vodja pedagoškega programa
Trije mucki in zmaj, koza Cilka, pobalinska pujsa, čarobna školjka, komar Janez, mravljinčar Franc, lev Robert ter slon Stane so glavni junaki slikanic Manice K. Musil, ki svojih podob ne riše, ampak šiva, lepi in kvačka. Na razstavi so na ogled veliki formati pisanih Šivarij ter slikanice, ki so bile do sedaj prevedene že v 14 jezikov.

UGM Kabinet/ Ulica
vodstvo po razstavi
UGM, Strossmayerjeva 6
12.00
vodi: Jure Kirbiš, kustos razstave
Izbor del iz Zbirke UGM v UGM Kabinetu v ospredje postavlja ulico, natančneje mariborske ulice, kot so jih skozi preteklo stoletje v različnih medijih ujeli v Mariboru živeči umetniki. Dela nas popeljejo skozi zgodovino Maribora in hkrati čez raznolike likovne pristope upodabljanja ulice in mesta.

Ne glej nazaj, okej?
vodstvo po razstavi
UGM, Strossmayerjeva 6
16.00
vodi: Simona Vidmar, kustosinja razstave
Razstava predstavlja 18 mladih in uveljavljenih umetnikov iz Slovenije in tujine, ki svojo prakso usmerjajo k raziskovanju spomina, zgodovinjenja in gradnji identitete. Dela na razstavi so s področja sodobnih vizualnih umetnosti. Na ogled bodo instalacije, video dela in projekcije, risbe, slike in performativne intervencije.

VABLJENI!

INGE MORATH – RETROSPEKTIVA

UGM 5 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

View fullsize
http://www.ugm.si/razstave/inge-morath-retrospektiva-2893/
UGM, Strossmayerjeva 6
otvoritev razstave: petek, 29. junij 2018, 19.00
otvoritveno vodstvo: sobota, 30. junij 2018, 11.00
29. junij – 21. oktober 2018

Razstava del Inge Morath v Umetnostni galeriji Maribor zajema celoten fotografski opus umetnice. Gre za prvo retrospektivno razstavo v Sloveniji ter v takšnem obsegu v širši regiji. Na ogled bo več kot 200 del, ki predstavljajo njene prve fotografske projekte iz zgodnjih petdesetih let 20. stoletja v Španiji in Benetkah, obsežno serijo portretov umetnikov, ki jih je spremljala vse življenje, in sega od intenzivnega raziskovanja New Yorka, njenih potovanj vzdolž Donave vse do Romunije, do posnetkov iz Maribora ob koncu njenega življenja.

Inge Morath sodi med tiste umetnike, ki so na dolgih potovanjih dokumentirali prostrane kulturne prostore in skozi intenzivno ukvarjanje z ljudmi ustvarjali brezčasne portrete. Svojo pozornost je enako ljubeče namenjala neznanim računovodkinjam kot filmskim zvezdam, kakršna je bila Marilyn Monroe. Velike umetnike 20. stoletja, kot so Picasso, Giacometti, Anaïs Nin in Alexander Calder, je fotografirala z enako intimnim pristopom kot neznane fante z ulic v Benetkah ali plesalce v majhnem baru v Španiji.

Veliko retrospektivno rastavo Inge Morath spremljata še dokumentarni film "Avtorske pravice Inge Morath" nemške filmske režiserke Sabine Eckhart in zelo osebne fotografije ateljejskih in bivalnih prostorov Morathove, ki jih je Kurt Kaindl posnel v obdobju več kot 15 let.

Inge Morath (1923) je bila med prvimi člani Magnuma. Njena mednarodna kariera se odraža v njenem življenju: njena družina prihaja iz Slovenj Gradca, rojena je bila v avstrijskem Gradcu; mladost je preživela v različnih evropskih mestih, konec druge svetovne vojne je doživela v Berlinu; nato je sodelovala z Ernstom Haasom na Dunaju ter s Henrijem Cartier-Bressonom v Parizu; po poroki z Arthurjem Millerjem se je leta 1962 preselila v ZDA. Od tam je kot fotografinja prepotovala vse celine in leta 2002 umrla med fotografskim projektom o avstrijsko-slovenski obmejni regiji.

Razstava je nastala v sodelovanju s Fotohof Salzburg in s podporo Avstrijskega kulturnega foruma. Partner projekta je galerija Photon – Center za sodobno fotografijo.

kustosa: Brigitte Blüml-Kaindl in Kurt Kaindl
avtorske pravice: © Inge Morath / Magnum Photos / FOTOHOF archiv

PROGRAM OB RAZSTAVI

vodstva sobote, 7. in 21. julij 2018 ter 4. in 18. avgust 2018, 11.00
vodita: Breda Kolar Sluga, direktorica UGM in Jure Kirbiš, kustos

predavanje četrtek, 19. julij 2018, 18.00
Kako postati zbiralec umetniške fotografije?
vodi: Dejan Sluga, direktor in programski vodja Galerije Photon