Katarina Zdjelar: Preizpraševanje bližine

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V KiBeli je na ogled samostojna razstava umetnice Katarine Zdjelar z naslovom Preizpraševanje bližine. Katarina Zdjelar v svojih filmih raziskuje odnos med zvokom in sliko in njuno povezanost s človekovim organizmom, ki z glasom in pogledom proizvaja nekaj, kar temu organizmu istočasno pripada in ne pripada – nekaj, kar se mu vrača iz fizičnega okolja, prostora družbenosti, iz prostora zaznamovanega s pravili uravnavanja in strukturami moči. Skozi osebno izkušnjo selitve iz enega kulturnega okolja v drugega umetnica preizprašuje načine, na katere učenje jezika ali kakršna koli oblika discipliniranja glasu in zvoka (npr. pevske, jezikovne ali glasbene vaje) umešča telo v dane kulturne in ideološke okvire ter kako se telo na takšno uokvirjanje odziva. Odpiralni čas:

IVANA KOMEL SOLO: NAREJENO IZ METALA IN KAMNOV

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Ivana Komel Solo: Narejeno iz metala in kamnov
Predstavitev pesniške zbirke, moderira Tonja Jelen
MMC KIBLA, četrtek, 3. 10. 2019, ob 19. uri

Spoštovani, spoštovane,
vljudno vabljeni na predstavitev pesniške zbirke Ivane Komel Solo »Narejeno iz metala in kamnov«. Zbirka je izšla pri založbi Litera letos spomladi.

Predstavitev bo potekala v četrtek, 3. 10. 2019, ob 19. uri v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 9) v Mariboru. Pogovor z avtorico bo usmerjala Tonja Jelen.

Vstopnine ni, vljudno vabljeni.

O pesniški zbirki:
Poezija Ivane Komel Solo je v tokratni, tretji zbirki »Narejeno iz metala in kamnov« vpeta med težo in lahkotnost. Med odštevanjem fizičnih gramov in prištevanjem notranje grenčice. Med glasbo in poezijo ter med mir in spomine, ki pred tabo naslikajo nekaj med plesnijo, ki noče izginiti, in med sladkobo, za katero se bojiš, da jo bo zmanjkalo. Med žensko, ki se bori za pravice, in deklico, ki je le še posiljena vest v časopisu. In je tudi poezija, ki še vedno verjame v ljubezen.

Na fotografiji Ivana Komel Solo, avtorica Nina Medved.

MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

LUKA PRINČIČ: RAZPOKE VMESNIKA

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Luka Prinčič: Razpoke vmesnika
MIGAV
MMC KIBLA, petek, 27. 9. 2019, ob 20. uri

Razpoke vmesnika je serija petih avdio-vizualnih raziskovanj, ki jih Prinčič v letih 2013–2017 razvijal v sodelovanju s Slovensko kinoteko. Različne kinozvočne epizode družita metoda in format: potopitvena situacija v temi kinodvorane, uporaba digitalnih in odprtokodnih orodij za generiranje slike in zvoka, razpetost med fiksirano kompozicijo in improvizacijo v času, nagibanje v abstrakcijo, iz katere vznikajo delci konkretnega in igra s sinhronizacijo zvoka in slike.

Ob tem, da je v procesu priprave performansa prisotno preizpraševanje stanja človeka in njegovega bivanja v sodobnem času, pa je konvencionalna narativnost manj pomembna in ostaja v ozadju. Pri Razpokah vmesnika gre torej za fragmentirano potovanje skozi abstrakten zvok in gibljivo sliko. Njuno sinestetično prepletanje izhaja iz procesa iskanja razpok in subjektivnosti v navidezni nepredirnosti gladkih in polariziranih vmesnikov – mediiranih, med-strojnih, medčloveških.

Več na:
lukaprincic.si
deviator.si
wndv.si

Luka Prinčič (1977) je glasbenik, performer in intermedijski umetnik, ki se skozi leta delovanja na področju računalniške in elektronske glasbe, umetnosti zvoka, inter-medijskih instalacij in performansa posveča raznovrstnim pristopom k ustvarjalnim procesom in njihovi manifestaciji v umetniških dogodkih in delih. Diplomiral je na programu Audio Recording Arts (BA) na SAE Technology Institute v Londonu. Specializiran je za računalniško-podprto elektronsko in eksperimentalno glasbo, razdelane funk ritme, potopitvene zvočne pokrajine, glasbo za oder in video, ter umetniške raziskave na področju digitalnih medijev.

Nastopal je na festivalih kot so Ars Electronica (Linz), EMAF (Osnabrueck), Netmage (Bologna) in Trouble (Brussels), bil je zaposlen na Ljudmili (Ljubljana Digital Media Lab) in lokalnem hekerspace-u Kiberpipa, razstavljal v galeriji Kapelica, Moderni Galeriji in Muzeju sodobnih umetnosti Metelkova MSUM, in s svojimi deli prepotoval Evropo in še dalj (New York, Nova Zelandija).

Je samozaposleni v kulturi od leta 2006 ter prejemnik več delovnih štipendij, državnih subvencij in leta 2013 nagrade Zlata ptica Liberalne akademije skupaj z Majo Delak. Zaposlen je pri zavodu Emanat, kjer med drugim skrbi za Kamizdat, spletno založbo za raziskovalno elektronsko glasbo.

Fotografija: Petra Moser

----------------------
MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

KAKO VZPOSTAVITI DIZAJN SISTEM – SPLETNE URICE MB #101

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Začenja se nova sezona torkovih dogodkov v družbi Spletnih uric Maribor.

PREDAVANJE
Miha Sedej je frontend razvijalec z večletnimi izkušnjami, ki počasi postaja stari maček med predavatelji Spletnih uric Maribor. Tokrat bomo priča predavanju o dizajn sistemu, kaj to sploh je, kako s pomočjo upoštevanja dobrih praks olajšamo delo sebi in drugim, programerjem in dizajnerjem, strankam pa privabimo nasmešek na obraz. Predavanje je primerno tako za začetnike, kot za tiste, ki že imate nekaj kilometrine na tem področju.

Vabljeni!

MOČ / THE POWER

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Moč / The Power
Lutkovna miniaturka, trajanje 60 minut
Lutkovno gledališče Ljubljana
MMC KIBLA, petek, 13. 9. 2019, ob 21. uri

Predstava je rezultat raziskav dveh umetnikov, ki sta bila sošolca na praški akademiji v prejšnjem tisočletju. Martina Mavrič Lazar in Jiři Zeman, avtorja, režiserja in igralca, sta ustvarila impozantno miniaturko. Zelo pomemben avtorski delež v predstavi imata še avtor glasbe Milko Lazar in oblikovalec lutk Gregor Lorenci, oblikovalka svetlobe pa je Maša Avsec.

Ustvarjalci v predstavi raziskujejo področje intimnega lutkovno-predmetnega gledališča. Poiskali so materiale, ki omogočajo dvojni pogled na temo moči; predmete, ki nam videno povečajo ali pomanjšajo, približajo ali oddaljijo, skrijejo ali odkrijejo. Blizu so jim marionete, vrvice, s katerimi jih manipulirajo ali one manipulirajo z njimi in podobe, ki jih znotraj prostora udobja in zaščite lahko razumemo kot nadaljevanje ali drugo obliko nadvlade nad nekom ali nečem. Osredotočili so se na različne postopke upravljanja lutk in gledalce umestili med zrcala, nitke, luči in steklo. Vizualna lutkovno gledališka miniaturka, ki s svojimi izraznimi sredstvi preizprašuje različne motive moči in šibkosti, javnega in zasebnega.

Predstava je avtorsko delo treh luktovnih ustvarjalcev. Jiří Zeman, igralec in režiser, je član mednarodnega gledališča Krepsko, ki ustvarja specifični gledališki jezik z absurdno tragikomiko, s čarobnimi atmosferami in prepletom cirkuških ter lutkovnih elementov. Gregor Lorenci, likovnik in izumitelj svojstvenih tehnik izdelave lutk in scene je eden od vidnejših ustvarjalcev lutkovnih podob pri nas (Ostržek, Meso ali razodetje). Martina Maurič Lazar, igralka in režiserka, članica LGL, se po Nariši mi backa, Poštarski pravljici in Laili ponovno predstavlja z lastnim projektom.

Predstava je namenjena odrasli publiki.
V predstavi so uporabljeni svetlobni efekti, ki lahko motijo občutljive gledalce.

Premiera: 20. junija 2019, Vadbenica LGL; Ljubljana

Več na: www.lgl.si
http://www.lgl.si/si/predstave/vse-predstave/805-Moc

MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

+ + + ENG

The Power
A Puppet Miniature, length 60 min
Lutkovno gledališče Ljubljana / Ljubljana Puppet Theatre
MMC KIBLA, Friday, 13 September 2019, 9 p. m.

In this performance the creators explore the field of an intimate puppet-object theatre. They found the materials that allow a double glimpse into the theme of power, the objects that enlarge or reduce, draw nearer or distance, hide or reveal the seen.

They are fond of marionettes, strings, with which they manipulate them or are manipulated by them as well as the images that we can understand within the comfort and security zone as the continuation or other form of hegemony over somebody or something. The authors also focused on different methods of manipulation with puppets, placing the audience between mirrors, strings, lights and glass. This visual puppet theatre miniature thus re-questions with its means of expression different motives of power and weakness, as well as of public and private.

The performance was originally conceived by three puppet creators. Jiří Zeman, actor and stage director, is a member of the International Theatre Group Krepsko, which creates a specific theatre language with absurd tragicomics, magical atmospheres and a fusion of circus and puppet elements. Gregor Lorenci, artist and inventor of unique set and puppet making techniques, is one of the most prominent creators of puppet images in our country (Pinocchio, Meat or Revelation).Martina Maurič Lazar, actor and stage director, and a member of the Ljubljana Puppet Theatre, presents to the audience yet another of her projects, which follows her successful productions of Draw me a Sheep, The Postman’s Tale and Laila.

The show is aimed at an adult audience.
The show uses light effects that can upset sensitive viewers.

Premiere: 20 June 2019, Vadbenica LGL; Ljubljana, Slovenai

More: www.lgl.si
and
http://www.lgl.si/en/performances/repertory/818-The-Power#.XQiodeSP5zl

Venue: MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor; Slovenia

SERGEJ HARLAMOV: MNOGOBOJI MITOLOGIJ

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Sergej Harlamov: Mnogoboji mitologij
Predstavitev pesniške zbirke, moderira Tonja Jelen
MMC KIBLA, četrtek, 12. 9. 2019 ob 19. uri

Spoštovani, spoštovane,
vljudno vabljeni na predstavitev pesniške zbirke Sergeja Harlamova »Mnogoboji mitologi«*. Zbirka je izšla pri založbi Litera letos spomladi. Predstavitev bo potekala v četrtek, 12. 9. 2019, ob 19. uri v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 9) v Mariboru. Pogovor z avtorjem bo usmerjala Tonja Jelen.

Vstopnine ni, vljudno vabljeni.

O zbirki:
»Mnogoboj mitologij« je sodobna 'psihomahija' ‒ dušni boj ali boj duš. Spopad mnogo-obličnih ideologij v verzu. Je pa tudi smrt duše pesništva, vsaj kolikor sta verz in glas materialna, ideološke sile pa povsem posvetne. Tako se na koncu bela stran izkaže za 'psihomantium', kraj, v katerem se izgubljamo med odmevi in govore sence; na katerem nekromanti animirajo trupla.

Na fotografiji Sergej Harlamov, fotografija Andrej Lamut.

MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor

MIŠO HOCHSTÄTTER: NATURE MORTE 1975

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Mišo Hochstätter: Nature morte 1975
sreda, 11. 9. 2019, ob 19. uri – odprtje razstave
artKIT, Glavni trg 14, Maribor

V sredo, 11. 9. 2019, ob 19. uri vas vabimo v artKIT na Glavnem trgu 14 v Mariboru na odprtje razstave z naslovom Nature morte 1975, serije fotokolažev Miša Hochstätterja. Razstava je del programa Festivala fotografije 2019 z naslovom Svet – svetloba.

Nature morte je serija fotokolažev, ki jih je Mišo Hochstätter ustvaril pred skoraj pol stoletja. Z njimi je postavil v ospredje problem industrijskega onesnaževanja okolja in jo poimenoval Nature morte, kar ga uvršča med prve moderne ekološke aktiviste, kajti s temi deli je ozaveščal rastočo potrošniško populacijo o posledicah njenega vedênja. To njegovo delo je, prav zato, ker nosi staro letnico, pomembno za ozaveščenje o zgodovini krajinske teme.

Na razstavi bodo predstavljena dela v tehniki fotokolaža iz prve polovice 70-ih let 20. stoletja: fotokolažna sklopa Ljudje in drevesa umirajo skupaj (1973–74) in Nature morte (1974–75) ter fotokolaž Dež bo, letala nizko letajo (1975). Gre za dela, s katerimi je avtor v ospredje postavil problem industrijskega onesnaževanja okolja, kar ga uvršča med prve moderne ekološke aktiviste, kajti s temi deli je ozaveščal rastočo potrošniško populacijo o posledicah njenega ravnanja z naravo in viri, ki so pomembni za preživetje. S tem je jasno pokazal na človekovo eksistenčno odvisnost od okolja, v katerem živi in na nevarnost, ki jo šele v današnjem času, torej skoraj četrt stoletja kasneje, potrjujejo in napovedujejo tudi znanstveniki.

Ta, po svoje preroška dela so tako zaradi tehnične izvedbe kot zaradi izrazne moči izjemno pomembna za zgodovino fotografije na slovenskem, a jih je mogoče postaviti tudi na širši zemljevid svetovnega dogajanja tistega časa, saj so še danes enako, če ne še bolj, aktualna kot takrat.

(Vasja Nagy)

Razstava bo na ogled do 28. 9. 2019.

PREDSTAVITEV KNJIGE ADMIRALA MAHIĆA (LITERARNI ZDAJ-TRK)

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Literarni zdaj-trk
Predstavitev knjige Admirala Mahića
Željko Perović in Tonja Jelen
MMC KIBLA, četrtek, 20. 6. 2019, ob 19. uri

Dobrodošli, dobrodošle,
v prvi vročinski val – Literarni zdaj-trk je kot nalašč za prve poletne bralne predloge.

Zato vljudno vabljen_a na predstavitev knjige Admirala Mahića (1945–2015) z naslovom *In potiskal bom vinograd po ulicah Maribora*, ki jo je posthumno izdal Kulturni center Maribor (2019), prevedel pa jo je pesnik in prevajalec Željko Perović.

Predstavitev knjige in sprehod skozi avtorjevo življenje in njegovo delo bo v četrtek, 20. 6. 2019, ob 19. uri v MMC KIBLA. S prevajalcem farse Željko Perovićem se bo pogovarjala Tonja Jelen.

Literarni zdaj-trk, ki ga Društvo za sodobno umetnost X-OP izvaja s partnerji v okviru mednarodnega projekta sodelovanja Druge besede/Other Words, literarnega kroga za majhne in manjšinske jezike v Evropi bo tokrat predstavil delo bosanskega, žal že pokojnega avtorja Admirala Mahića, ki je v Maribor kot rezidenčni pisatelj, dramatik in pesnik prihajal pogosto in nadvse rad.

Prisrčno in prijazno vabljen_a, vstopnine ni.

METKA KAVČIČ: ODMIK (KIBELA)

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Metka Kavčič: Odmik
KiBela, 14. 6.–12. 7. 2019
petek, 14. 6. ob 19. uri – odprtje razstave

Poletje ne prinaša le toplote, omogoča tudi neskončne možnosti kulturnega udejstvovanja. Vljudno vas vabimo na temperaturno angažirano, žareče pločevinasto odprtje razstave priznane slovenske kiparke Metke Kavčič, naslovljene Odmik, v petek, 14. junija, ob 19. uri v KiBeli, prostoru za sodobno umetnost (MMC KIBLA, Ulica kneza Koclja 9, Maribor).
Prepoznavnost Metke Kavčič temelji na unikatnem kiparsko-industrijskem slogu, s katerim vliva nežnost oblik ter vizualno reinkarnira grobe, surove materiale, kot sta bron ali pločevina, v navidez fragilne skulpture, mehke kot tkanine ali prosojne kakor čipke. V mariborski KiBeli se umetnica predstavlja s projektom, v katerem obiskovalce s pomočjo vizualno-zvočne naracije popelje iz urbanega doma v najbližji gozd, v naravo, v svet. S tem želi izpostaviti izziv modernih bivanjskih okolij, katerih vsakdan je prenasičen z agresivnimi, nenaravnimi zvoki, in odmik od le-teh zahteva takorekoč pobeg, ne le odmik daleč v ruralno okolje, ki naj – če je danes to sploh še mogoče – individuumu omogoči sprostitev.
Odmik Metke Kavčič tako postaja odklop: pobeg pred vrvežem civilne družbe, umik v osamo in – predvsem! – eksplicitna ezoterična izkušnja tišine ali vsaj tihote, ki je takorekoč izginila.

Kuratorica:
Nina Jeza, Artists&Poor's

Fotografija: Branimir Ritonja

Obdelava zvoka: Andrej Hrvatin

Razstava bo na ogled do 12. 7. 2019.

KiBela (MMC KIBLA), Ulica kneza Koclja 9, Maribor
Odpiralni čas: ponedeljek−petek: 9.00–22.00, sobota 16.00–22.00

SPLETNE (Ž)URICE MARIBOR #100

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

"Le urno, le urno obrni pete,
le urno, le urno - 100-te urice so že!"

Pa smo jih dočakali - 100-te urice oz. Spletne (Ž)urice!™

Od leta 2011 dalje se ob torkih zvečer družimo v KID Kibla - v tem času smo slišali marsikatero predavanje, nemalo slabih šal in spili pivo ali dve ob zanimivih debatah o tehnologiji in svetu nasploh.

V tem času nam je uspelo prijadrati do piši-reči kar 100-ih dogodkov (ajde, imeli smo tudi dogodek #99.1, samo sej veš kaj mislimo) - tega ne bi bilo brez vas obiskovalcev, za kar se vam iz srca zahvaljujemo!

V ta namen te vljudno vabimo, da se nam pridružiš na tem mega praznovanju in hkratnem zaključku letošnje sezone, kjer se bomo:

- spominjali preteklih uric,
- se mastili ob bureku in pivu in
- družno zapeli kakšno ob tabornem ognju (Sivo pot menda znamo vsi zapet, kitarista še iščemo).

Z nami bodo tudi predstavniki podjetja Domovanje.com, kateri so ponosni sponzor Spletnih (ž)uric, pretekli predavatelji in ostali podporniki uric.

Če se nam boš pridruži(a), si rezerviraj svojo zastonj karto na dogodek preko Eventbrite povezave v dogodku - število kart je omejeno!

Pripravi se na najbolj fine urice do danes - Spletne (Ž)urice!™

3. SLOVENSKI DAN BRISAČE

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

V soboto, 25. maja 2019, med 17. in 22. uro bo v Multimedijskem centru Kibla v Mariboru potekala povsem običajna nenavadna prireditev, imenovana "Dan brisače".

Dan brisače (angleško Towel Day) se praznuje vsako leto 25. maja kot poklon Douglasu Adamsu, avtorju znamenite knjižne serije Štoparski vodnik po Galaksiji. Spominski dogodek je bil prvič obeležen leta 2001, dva tedna po njegovi smrti 11. maja, in se od takrat dalje praznuje vsako leto. Na ta dan pisateljevi privrženci širom sveta ves dan okrog vratu nosijo brisače. Brisača se nanaša na odlomek iz Adamsovega priljubljene serije knjig Štoparski vodnik po Galaksiji, v kateri je brisača okarekterizirana kot "približno naj-naj koristnejša stvar, ki si jo medzvezdni popotnik lahko omisli".

V Mariboru je "Dan brisače" tradicionalna liholetna prireditev, ki bo letos potekala že tretjič. Povod zanjo je bila ponovna izdaja najbolj priljubljene trilogije v štirih knjigah in petih delih – serije Štoparski vodnik po Galaksiji, ki jo v letih 2014-2015 v prevodu Alojza Kodreta ponatisnilia Založba Pivec, še več, serijo je izdala tudi v e-knjižni obliki. Da pa bi bila mera polna so izdali še šesti, v slovenščino še neprevedeni del serije, ki ga je po Adamsovi smrti napisal njegov prijatelj Eoin Colfer.

Po neuspešnih prvih dve dnevih brisače organizatorji niso vrgli ražnja, dokler zajec teče po gozdu, v koruzo, temveč ob svoji evidentni netalentiranosti za organizacijo tovrstnih dogodkov vztrajajo. Za to leto so pripravili karseda šibko duhamoren program, začenši z delavnico pisanja vogonske poezije, nadaljevavši z branjem priljubljenih odlomkov iz Štoparca in končavši z gledališko predstavo O smislu življenja, vesolja in sploh vsega, narejene po motivih knjižne serije. Seveda vas bodo spet silili z najboljšo pijačo v Galaksiji – pangalaktičnim grlorezom.

VLJUDNO VABLJENI IN SAMO BREZ PANIKE!
IN NE POZABITE BRISAČE!

Kakšen je torej pomen brisače?

Štoparski vodnik po Galaksiji ve o brisačah povedati kar dosti stvari: Brisača, pravi, je takole približno naj – naj najkoristnejša stvar, ki si jo medzvezdni popotnik lahko omisli.

Po eni plati ima veliko praktično vrednost – lahko jo ovije okrog sebe, da ga greje, ko prečka mrzle lune Bete Jaglana; na lesketajočih se plažah iz marmornega peska na Santraginusu V se lahko uleže nanjo in vdihava opojne morske hlape; na njej lahko spi pod zvezdarni, ki sijejo tako žareče rdeče na puščavskem Kakrafoonu; lahko jo razpne kot jadro na majhnem splavu in se odpelje po počasni težki reki Moth; mokro lahko uporabi kot orožje v boju z golimi rokami; lahko si jo ovije okrog glave, da se zaščiti pred škodljivimi izparinami ali da se obrani pogleda traalskega hroščatega krvoloka (neznansko neumna žival: če ga ne morete videti, sklepa, da tudi on ne vidi vas – zabit ko štor, ampak zelo zelo krvoločen); z njo lahko maha v stiski, da prikliče pomoč, in seveda se z njo lahko tudi obriše, če je še vedno dovolj snažna.

Še mnogo pomembnejša je psihološka vrednost brisače. Je že tako, da vsak strag (strag: ne-popotnik), brž ko pri štoparju opazi brisačo, samodejno privzame, da poseduje štopar tudi zobno krtačko, flanelasto otiračo za obraz, milo, pločevinko keksov, čutarico, kompas, zemljevid, klobčič vrvice, razpršilec proti obadom, opremo za dež, vesoljski skafander itd itd. Še več, taisti strag bo tudi z veseljem posodil štoparju katerokoli od teh ali nadaljnjega ducata drugih stvari, ki jih je štopar po nesreči “izgubil”.

Strag si namreč misli, da je vsakdo, ki je prepotoval Galaksijo podolgem in počez, se prebil skozi njene temačne kotičke, vzdržal v strahotno neenaki borbi s sovražnimi silami in jih končno tudi premagal, pri vsem tem pa še vedno ve, kje ima brisačo, očitno človek, s katerim je treba računati. Odtod tudi izraz, ki se je ustalil v štoparskem žargonu, kot na primer v zvezi “Hej, ti gnaš tega hupi Forda Prefecta? Tapravi frud, ve, kje ima brisačo.” (Gnaš, gnajti: poznati, vedeti za, srečati, spati z; hupi: kul tip; frud: res blazno kul tip.)

PROGRAM

17: 00 Delavnica pisanja vogonske poezije

Ste mislili, da nemara pišete najslabšo poezijo v vesolju? Moramo vas razočarati, a se boste morali postaviti v dolgo vrsto, saj so vas tudi na tem področju prehiteli že vsaj vsi vogonski pesniki, s prostetnikom Vogonom Jeltzem iz Galaktičnega sveta za hiperprostorsko načrtovanje na čelu, po vsej neverjetnosti pa niste niti približno tako neokretni v pisanju kot Paula Nancy Millstone Jennings iz Essexa v Angliji ali tako pregrešno nesamokritični kot William Topaz McGonagall iz Edinburgha na Škotskem. In še on je zgolj najslabši pesnik na celem našem planetu!
Torej, če to ni ubilo vašega veselja do pesnikovanja, če vas navdihujejo čudaški nesmisli, nagravžne podobe o vsakovrstnih packarijah ali – pri svetem robcu – lepota birokracije, potem ste popolnoma nepričakovani idealni udeleženec naše delavnice!

Skupaj si bomo zatiskali ušesa ob branju najstniške poezije Douglasa N. Adamsa, nato pa se še sami preizkusili v pisanju po navdihu slišanega. S seboj ne potrebujete ničesar, saj dobra priprava ubija ustvarjalnega duha!

Delavnico bo vodila Nina Medved, pripravljena pa je v sodelovanju s pesniškim društvom Slam zverine.

18:30 Branje priljubljenih odlomkov Štoparskega vodnika po Galaksiji (berejo slovenski ljubitelji serije)

19:00 Predstava O smislu življenja, vesolja in sploh vsega v izvedbi gledališča GLEDEJA po motivih knjižne serije Štoparski vodnik po Galaksiji

Gledališka skupina Gledeja se po uspešni predstavi Restavracija na koncu vesolja izpred 10-ih let ponovno podaja na štopanje poGalaksiji, tokrat z novo priredbo O smislu življenja, vesolja in sploh vsega.

Ford Prefect, dopisnik Štoparskega vodnika po galaksiji, ki je obtičal na Zemlji, nekega jutra reši svojega zemeljskega prijatelja Arthurja Denta, tik preden Vogoni uničijo Zemljo. Kot se izkaže kasneje, Arthur ni edini preživeli Zemljan, saj po vesolju že nekaj časa štopa njegova znanka in skrita ljubezen Trillian. Po spletu okoliščin, o katerih je govorila Gledejina predstava “Restavracija na koncu vesolja” (2007), se naši junaki znajdejo v vesoljski ladji za posebne učinke benda Totalno Razdejanje. Ladje ne morejo pilotirati, saj je programirana tako, da na vrhuncu koncerta trešči naravnost v sonce. Prepričani, da je to njihov konec, v skrajnem obupu najdejo na pol zmontiran teleport – napravo za potovanje skozi prostor in čas – ki pa mu manjka vmesnik za nastavitev lokacije. V upanju, da bodo tako preživeli, se teleportirajo brez nastavitve lokacije, kar pomeni, da lahko vsakega izmed njih odnese na naključno lokacijo v vesolju in času. Kam jih je odneslo in kaj se je zgodilo z njimi, boste izvedeli v predstavi O smislu življenja, vesolja in sploh vsega.

Igrajo:
Artur Dent – Matej Polzelnik
Ford Perfect – Simon Marolt / Dren Gruden
Trilian – Neja Š. Pečnik / Pavla Lušin
Vodnik – Dan Grešak
Drugi – Polona Goršič
Kapitan – Aiken Ahac
Ovečeni Velepotež, upravna svetovalka – Jaša Nika Petrovič
Tržna svetovalka – Maša Samsa
Agentka – Mojca Šilc
Slednjih pet se pojavi tudi v vlogah domorodcev in današnjih Zemljanov.
Predstava je narejena po motivih knjižne serije Douglasa N. Adamsa Štoparski vodnik po galaksiji, ki jo je v slovenščino prevedel Alojz Kodre.

Dramatizacija in priredba: Gregor Grešak, Matej Polzelnik, Ana Porenta
Avtorska glasba in zvočna oprema: Dan Grešak
Scenografija: Simon Lušin in Gledeja
Kostumi: Gledeja
Dramaturgija: Ana Porenta
Režija: Gregor Grešak
Oblikovanje tiskovin: Gaja Grešak
Tehnika: Urban Gruden, Drejc Gruden
Produkcija: Gledeja – KUD Primož Trubar in Zavod za razvijanje ustvarjalnosti, december, 2018

LITERARNI ZDAJ-TRK: KRISTINA KOČAN

KID Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

/// ENG below ///
Literarni zdaj-trk: Kristina Kočan
Predstavitev knjige S|PREHOD (založba Litera)
MMC KIBLA, sreda, 22. 5. 2019, ob 19. uri

Dobrodošli in dobrodošle, v bralno pomlad.
Vljudno vabljeni na pomladni Literarni zdaj-trk s Kristino Kočan, ki bo v sredo, 22. 5. 2019, ob 19. uri v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 14, Maribor).
Z avtorico se bo pogovarjala Tonja Jelen.

Kristina Kočan (1981) je pesnica, pisateljica, prevajalka, doktorica s področja sodobne ameriške poezije. Njena prva pesniška zbirka Šara (Založba Litera, 2008) je bila nominirana za najboljši pesniški prvenec, vse tri pesniške zbirke, zraven še Kolesa in murve ter Šivje, pa so dobrosprejete tako med stroko kot tudi širšim bralstvom. Svoje pesmi pogosto nadgrajuje na glasbeni ravni z različnimi performansi. Ravno te dni pa je pri založbi Litera izšla večmedijska knjiga S|PREHOD, ki poleg Kristinine poezije vključuje fotografije Maribora, ki jih je posnel fotograf Bojan Atanaskovič, ter zvočne posnetke, ki so jih poleg pesnice uglasbili Denis Jančič, Samo Šalamon in Vasko Atanasovski, oblikoval pa jo je Kristijan Robič.
Literarni zdaj-trk Društvo za sodobno umetnost X-OP izvaja s partnerji v okviru mednarodnega projekta sodelovanja Druge besede / Other Words, literarnega kroga za majhne in manjšinske jezike v Evropi.
Prijazno vabljeni, vstopnine ni.

/// ENG ///

Literary break-fast: Kristina Kočan
Book presentation: S|PREHOD (Litera publishing house)
MMC KIBLA, Wednesday, 22 May 2019, at 7 p. m.

Welcome to a spring of good reads.
You are hereby kindly invited to attend our springtide Literary break-fast with Kristina Kočan, on Wednesday, 22 May 2019, at 7 p. m., at the MMC KIBLA in Maribor.
The discussion with the author will be moderated by Tonja Jelen.
Kristina Kočan (1981) is a poet, writer and translator with a PhD in contemporary American poetry. Her first poetry collection Šara / Junk (Litera, 2008) was nominated for Best Debut Award. All three of her poetry collections, the other two titled Kolesa in murve / Bicycles and Mulberries and Šivje, have been well received by readers as well as critics. Her poems are often upgraded at the music level by means of various performances. Just recently, Litera publishing house released Kristina's multimedia book entitled S|PREHOD, in which her poetry is accompanied by photographs of Maribor taken by Bojan Atanaskovič, and sound recordings turned into music by the poetess herself, Denis Jančič, Samo Šalamon and Vasko Atanasovski, while Kristijan Robič designed the cover.
Literary break-fast is organized by the X-OP Association for Contemporary Art with partners as part of the international collaboration project Druge besede / Other Words, a literary circle for small and minority languages in Europe.
Kindly welcome. Admission free.