Razstava: Vino naše vsakdanje

Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Otvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah

Nevidni Maribor: Nadvojvoda Janez, oče Meranovega

Vinske ceste / Posestvo Meranovo, Vrhov Dol 14, 2341 Limbuš

»... Lep dan, zahajajoče sonce, mir. Bog obvarji to božansko deželo, sem si mislil, v tvojih rokah sta mir in sreča te mile pokrajine. Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi ...« (iz dnevnika Nadvojvode Janeza)

Razstava Odpiranja

Maribor center / Koroška in Slovenska cesta v Mariboru

Decembra bo okna na Koroški in Slovenski cesti zapolnila razstava Odpiranja, pod katero se je podpisala avtorica Karin Rošker. Ilustracije grafične oblikovalke Karin Rošker vključujejo citate navezujoče se na božič in vse kar z božičem povezujemo. S svojo minimalističnostjo se izogibajo prenasičenosti, ki je pogosta v decembrski dekoraciji in se trudijo usmeriti pozornost na vrednote in občutja, ki nas spremljajo v decembrskem času. Inspiracija, pridobljena od naslovnic klasičnih književnih del, nas opominja, da je simboličnost praznikov dolga in bogata, obenem pa neštetokrat obeležena v literaturi, kjer je božič s vso njegovo večplastnostjo vedno služil kot izhodišče za poglobitev. Premislek vzbujajoča dela ciljajo k nežnemu nagovarjanju mimoidočih in estetski dopolnitvi mestnih ulic.

Pravljica Pogumni snežakec v KC parku

Maribor center / Ob železnici 16, Maribor

V parku k branju vabi pravljica o pogumnem snežaku in njegovih prigodah. Od 1. decembra dalje bo v parku pred Mladinskim kulturnim centrom Maribor (MKC Maribor) k branju vabila pravljica. V prazničnem vzdušju bomo namreč izobesili pravljico z naslovom Pogumni snežakec avtorice Lidije Šket Kamenšek. Pravljica nas bo popeljala v zimsko deželo, kjer bomo spoznali Snežka in se z njim podali na zanimive prigode! K branju bo v parku vabila ves december.

Skupnostno okraševanje smrečic

Maribor center / vogal Jurčičeve in Vetrinjske ulice, Trg svobode, Ulica škofa Maksimilijana Držečnika, Židovski trg, Koroška cesta, Vojašniški trg, vogal Slovenske, Tyrševe in Gosposke ulice, Slomškov trg ter Grajski trg

Sreča je! V majhnih stvareh, toplih ljudeh, v stisnjenih dlaneh.

Odprtje Zimske Pravljice

Vinske ceste / Fontana vin - Vodole (Vodole 2, Malečnik)

Pravljična okrasitev, zimske dobrote ter zanimivi dogodki bodo krasili Fontano vin v decembru!

Aleksander (Saša) Dev, arhitekt

Maribor center / Strossmayerjeva 6

Za konec leta 2022 v UGM napovedujemo veliko arhitekturno razstavo najvidnejšega mariborskega modernista, Saše Deva (1903-1967).Saša Dev je s svojim delom bistveno vplival na razvoj arhitekture v Sloveniji, bil je usmerjevalec njenega razvoja. Sodi v prvo generacijo slovenskih arhitektov v Mariboru, ki je v obdobju med vojnama v mladostnem entuziazmu smelo uveljavljal načela in spoznanja ... Read more

3€

[konS] VJizložbe

Kulturni inkubator

Kulturni inkubator, prostor, v katerem deluje vozlišče konSa, bo v decembru s svojo animacijo spremenil v akvarij Matic Gselman. Matic se igra z možnostmi, ki jih ponuja globina, ustvarjena z relacijo med projektorjem in platnom/oknom ter skozi njih ustvarja privid vodnega ribjega kraljestva.

Milan Ketiš / Trakovi

Maribor center / UGM Šop, Strossmayerjeva 6

Slikar Milan Ketiš se v UGM Šopu predstavlja novo serijo slik majhnega formata. 16. december 2022 – 12. marec 2023Otvoritev: sreda, 23. november 2022, 19.15 (v okviru programa InterEKO 8 1⁄3) »Gre za igranje s tistim, kar je pri roki, kar je na voljo, kar je tukaj, kar je nekje ležalo in hoče biti znova uporabljeno, vrnjeno v življenje; globlje, gre za iskanje smisla nekim odvrženim stvarem. V dar sem dobil majhna platna iz neke otroške likovne delavnice. Nabralo se je polno ozkih odrezanih trakov, ki so ostajali ob napenjanju na platna. V omari sem našel stare voščenke še iz otroštva. Vse skupaj, na kupu, tako naključno, nekje v kotu. K temu dodam malce pozornosti; čas + domišljija = serija majhni slik s trakovi.« Milan Ketiš (r. 1992) je študiral slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je leta 2015 diplomiral in nato leta 2019 še magistriral. Leta 2016 se je dodatno izpopolnjeval na študijski izmenjavi v Helsinkih (Kuvataideakatemia, Uniarts Helsinki). V svojem delu raziskuje ontološka vprašanja človeškega subjekta, narave in duhovnosti.