RAZSTAVA: STOJAN GRAUF

UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor

Vabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.

RAZSTAVA: POLONA PETEK

UGM Šop 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.

RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA

Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Na razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.

Razstava: Vino naše vsakdanje

Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Otvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah

RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ

UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.

KONS V MESTNEM PARKU

Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 Maribor

Med poletjem lahko aktivnosti projekta konS in prijateljev mariborskega vozlišča Inkubator vsak vikend obiščete v mestnem parku, kjer bomo raziskovali zvok, lučke, elektriko in ostale komponente intermedijskega polja, spoznavali kaj dela DJ, zmiksali kakšno skladbo ter se čudili razvoju robotkov, ki se pripravljajo na gledališko predstavo!
10. - 11. 7. / 31. 7. - 1. 8.: PREDSTAVITEV DJ ŠOLE
Če te zanima DJ-anje, glasba in vse kar je povezano z njo, se nam pridruži na predstavitvi DJ šole Akademije Alphawave! Prinesli bomo profesionalno DJ opremo, ki jo boš lahko tudi preizkusil, izvedel pa boš kaj točno DJ dela in kako se znajde med vsemi gumbi in lučkami na opremi, ki jo ima pred seboj. Na ključku lahko prineseš tudi svojo glasbo, da jo skupaj zmiksamo po DJevsko!
17. - 18. 7. / 7. - 8. 8. / 21. - 22. 8.: DELAVNICE NA PRESEKU ZNANOSTI IN UMETNOSTI
Ustvarjalne in raziskovalne intermedijske delavnice, na katerih ekipa projekta konS razpira pogled v svet, kjer ena ob drugo trčijo in tudi spajajo umetnost, znanost in tehnologija. Skozi avtorsko razvite delavnice spoznavamo, kako po različnih materialih potuje elektrika, kako povezujemo žičke od vira energije do žarnice ter s pomočjo zanimivih napravic zganjamo digitalne in analogne vragolije.
konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je odprta in razvijajoča se struktura, ki si prizadeva vzpostaviti povezave med skupnostmi, institucijami znanja, raziskovalnimi središči in gospodarstvom na sistemski ravni, pri čemer so vse strani zainteresirane za soustvarjanje trajnostne, varnejše in bolj etične prihodnosti v dinamičnem, nenehno spreminjajočem se svetu. Skozi različne nivoje želi pristopiti do zainteresirane javnosti (PARK, NOVA, PRAKSA) in si prizadeva za vzpostavitev aktivne mreže raziskav, produkcije in utemeljevanja boljših pogojev za raziskovanje, razvoj in realizacijo sodobnih raziskovalnih umetniških projektov.
24. - 25. 7. / 14. - 15. 8. / 28. - 29. 8.: SPRETEN.SI SE PREDSTAVI
Spreten.si je program za igrivo učenje otrok na področju programiranja, robotike in 3D tehnologij. S pomočjo Mestne občine Maribor (Participatorni proračun), Ministrstva RS za kulturo (Center za kreativnost) in Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj) v Mariboru postavlja Digitalno ustvarjalnico Spreten.si, s katero želi mariborskim otrokom ponuditi vzpodbudno okolje za razvoj njihovih tehničnih in računalniških spretnosti.
Podjetje Doxakey se ukvarja z avtomatizacijo in postavljanjem sistemov v industriji 4.0. V okviru svoje zavezanosti k družbeni odgovornosti že več let na Ptuju in njegovi okolici navdušuje otroke za robotiko in tako skrbi za svoje bodoče kadre. V letih 2020/21 izvajamo projekt Gledališče robotov, s katerim poskušamo v naše delavnice in tudi delo vnesti več ustvarjalnosti in (gledališke) umetnosti. V projektu sodeluje Ustanova Fundacija Sonda, financirata pa ga Ministrstvo RS za kulturo in Evropska unija iz Evropskega sklad za regionalni razvoj.
foto: Marko Lük

POLETNI ART KAMP

Mestni park Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Poletje otvarjamo z butičnimi vikend programi Poletnega Art kampa.
Ob sobotah in nedeljah vabimo vse in vsakršne družine k pravljično lepemu paviljonu v Mestnem parku Maribor, na koncertne poslastice, predstave za otroke, pravljice in plesne delavnice, posamične sklope delavnic ter gibalne, igralne in bralne aktivnosti.
Druženje, raziskovanje, kultura, umetnost in znanje! Smelost zdravega duha v zdravem telesu je gibalo zdrave družbe. Sočutje, spoštovanje sebe in drugih, okolja in narave – imamo to.
Program Poletni Art kamp 2021: Poletni Art kamp

Sodelovanje v programu poteka na lastno odgovornost. V primeru dežja program odpade.

RAZSTAVA: TAMAS DEZSÖ, HIPOTEZA: VSE JE LIST

Maribor center / UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabljeni na razstavo Hipoteza: Vse je list v UGM Studiu!
Tamas Dezsö je dokumentarni fotograf, ki dela na dolgoročnih projektih, usmerjenih na rob družbe na Madžarskem, v Romuniji in v drugih delih vzhodne Evrope.

FESTIVAL PRESTOPI: ŽIVELA VULVA

Intimni oder GT22 22 Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Namizni muzikal po motivih Liv Strömquist, ki nagajivo in humorno spregovori (in zapoje) o nadvse resnih in pomembnih temah ženske seksualnosti.
Risoroman Prepovedani sad švedske striparke Liv Strömquist, ki je pri nas izšel v prevodu Mite Gustinčič Pahor pri založbi Vige Vage knjige, je družbenokritična, politična, feministična in humorna vizualna raziskava percepcije spolnih organov in ženske seksualnosti skozi čas. Ustvarjalci predstave Živela vulva! smo v risoromanu videli inspirativen odrski material. Navidezno lahkoten, sarkastičen način striparske pripovedi je ponujal zanimivo izhodišče za razmislek o ustreznem žanrskem okvirju in gledališkem jeziku, ki bi zmogel biti tako parodičen kot aktivističen. Živela vulva! tako spregovori o zamolčanem, slavi zaničevano in odpira javni prostor za razmislek o najintimnejšem.
Vstopnina znaša 5 evrov. Vstopnice so na voljo na spletu in na prizorišču eno uro pred dogodkom.
NAKUP VSTOPNICE
V sodelovanju s Poletnim lutkovnim pristanom in Narodnim domom Maribor.
Primož Ekart je za predstavo prejel nagrado za žlahtnega režiserja na 29. festivalu Dnevi komedije (2021).
Igrajo: Barbara Kranjc Avdić, Maja Kunšič, Zala Ana Štiglic, Iva Lazar
Produkcija: Zavod Imaginarni Koprodukcija: Mini teater
V skladu z odloki vlade je udeležba na kulturnih dogodkih dovoljena osebam z negativnim testom na covid-19, cepljenim ali prebolevnikom. Za otroke to pravilo ne velja.
Upoštevati moramo priporočila glede vzdrževanja medosebne razdalje, pravilnega nošenja maske, higiene rok in higiene kašlja.

CIKEL ODMEV POLETJA: ANDREJ OFAK, KITARA & BORUT MORI, HARMONIKA

Pohorje / Cerkev sv. Bolfenka na Pohorju Maribor

Vljudno vabljeni na zadnji koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
Uveljavljen duo, ki je leta 2017 izdal zgoščenko z naslovom »Odmevi reke Drave«, ki je po izboru Jazzetne postala album leta. Program zajema avtorsko glasbo, ki črpa navdih iz klasične in etno glasbe. V njunih delih se prepletajo spokojnost, veselje, povezanost in brezčasje. Čeprav so skladbe instrumentalne, ob poslušanju publika začuti zgodbe o naravi, prijateljstvu, ljubezni ter o oddaljenih svetovih, ki se približajo skozi lepoto glasbe.
A. Ofak: The Echoes of River Drava
A. Ofak: Blues for Kanai
B. Mori: Iria
B. Mori:Melodia
B. Mori:Tvoja roka
A. Ofak: Macedonian stories
B. Mori: Arabica
B. Mori: Magi
B. Mori: Abra
A. Ofak: Mountain Ride
Andrej Ofak, profesor kitare, je predan tako poučevanju kot ustvarjanju lastne glasbe in koncertiranju. Z glasbo ukvarja že od otroških let. Izhaja iz Dravograda, kjer je že s šestimi leti z očetom preigraval strune. Kmalu se je vpisal v glasbeno šolo za kitaro pri prof. Poloni Blaznik, nato je nekaj časa poleg Gimnazije Ravne obiskoval še Srednjo glasbeno šolo v Velenju. Šolanje je, po opravljenem sprejemnem preizkusu, nadaljeval na Koservatoriju za glasbo v avstrijskem Gradcu, nato še na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu pri prof. Johannu Palierju. V času študija je bil aktiven v različnih glasbenih zasedbah, v klasičnih in popularnih glasbenih smereh. Vseskozi se dodatno izpopolnjuje in udeležuje tekmovanj in seminarjev. Zaposlen je kot učitelj kitare na Glasbeni šoli Ravne na Koroškem.
V času študija se je začel intenzivno ukvarjati z avtorsko glasbo, ki jo izvaja na koncertih doma in v tujini. S harmonikarjem Borutom Morijem sta izdala dve zgoščenki Naj letim (uglasbena poezija slovenskih avtorjev, JSKD) in The Echoes of River Drava, 2017 (Založba Klopotec).
Samostojno nastopa z avtorsko meditativno, duhovno glasbo, tudi vokalno (vsak mesec v Galeriji Falke v Libučah, redno v studiu Satya, Slovenj Gradec, v Ljubljani itd.).
Sodeluje s kitaristom Mihaelom Hrustljem, basistom Oskarjem Kolarjem, z Jazz Ravne, je eden od sodelujočih pri projektu Hugo Wolf goes Jazz, s priznano pianistko Majo Kastratovik pripravljata skupni glasbeni projekt.
Cikel Odmev poletja nastaja v produkciji Društva za komorno glasbo Amadeus.
Več informacij: Carpe artem - Odmev poletja
Cena vstopnice:
Odrasli: 6,00 EUR
Upokojenci, študenti: 4,00 EUR
Otroci do 14 let: brezplačno
Posebna ponudba (odrasli):
vstopnica + vozovnica za gondola (povratna vožnja): 11,00 EUR
(Vstopnico in vozovnico prevzamete v TICu Maribor najkasneje 24 ur pred koncertom)
Vstopnice je možno kupiti:
v Turistično informacijskem centru Maribor (Partizanska 6a, 2000 Maribor),
preko spleta,
pol ure pred začetkom koncerta v cerkvici sv. Bolfenka na Mariborskem Pohorju
__________
Za udeležbo na koncertu je obvezno izpolnjevanje pogojev PCT.
CIKEL ODMEV POLETJA: ANDREJ OFAK, KITARA & BORUT MORI, HARMONIKA
Vljudno vabljeni na zadnji koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
29. 8. 2021, 11:30 → 12:30
Pohorje / Cerkev sv. Bolfenka na Pohorju
Zavod za turizem Maribor in Mestna občina Maribor v sodelovanju z Društvom za komorno glasbo Amadeu
info@carpeartem.eu
Koncert
https://www.carpeartem.eu/general-6

IZMIŠLJENE REALNOSTI

Pekarna Magdalenske mreže vabi na ogled selekcije najboljših stop animacij Mednarodnega filmskega festivala StopTrik 2019 in 2020, ki bo v ponedeljek, 30. 8. 2021, ob 20. uri v Lutkovnem gledališču Maribor. Dogodek je del preddogodkov StopTrik.
Realizem je mogoče razumeti kot filmsko konvencijo "izposojeno" iz Hollywooda, ki je lahko ironično spreobrnjena, kot recimo v avstralskih animacijah Medtem v zapuščeni tovarni… in Ponovno zagnan. V poljski adaptaciji Fausta je filmski realizem izkrivljen do ravni ekspresionizma križan z gledališko tradicijo. Soetkin Verstegen, ena najbolj fascinantnih talentk evropske stop animacije, vabi gledalce, naj stopijo korak dalje in skozi film Freeze Frame pomeditirajo o samem bistvu kinematografske iluzijske impresije in o izvoru kinematografske opreme. Avtorji animacij Dobre namere, Frnikule in Zastoj ubirajo sofisticirane metode animiranja lutk in predmetov (niti), da postavljajo dvoumna vprašanja o vsakdanji rutini in vzorcih družbenih interakcij. Animacija Machini, koprodukcija med Demokratično republiko Kongo, Belgijo in Italijo, pa se nam razkrije kot ostro in iskreno avdiovizualno pričevanje o grozljivostih kolonializma in še vedno trajajočemu izkoriščanju ljudi in naravnih virov.

IZMIŠLJENE REALNOSTI

Lutkovnem gledališču Maribor Maribor

Pekarna Magdalenske mreže vabi na ogled selekcije najboljših stop animacij Mednarodnega filmskega festivala StopTrik 2019 in 2020, ki bo v ponedeljek, 30. 8. 2021, ob 20. uri v Lutkovnem gledališču Maribor. Dogodek je del preddogodkov StopTrik.
Realizem je mogoče razumeti kot filmsko konvencijo "izposojeno" iz Hollywooda, ki je lahko ironično spreobrnjena, kot recimo v avstralskih animacijah Medtem v zapuščeni tovarni… in Ponovno zagnan. V poljski adaptaciji Fausta je filmski realizem izkrivljen do ravni ekspresionizma križan z gledališko tradicijo. Soetkin Verstegen, ena najbolj fascinantnih talentk evropske stop animacije, vabi gledalce, naj stopijo korak dalje in skozi film Freeze Frame pomeditirajo o samem bistvu kinematografske iluzijske impresije in o izvoru kinematografske opreme. Avtorji animacij Dobre namere, Frnikule in Zastoj ubirajo sofisticirane metode animiranja lutk in predmetov (niti), da postavljajo dvoumna vprašanja o vsakdanji rutini in vzorcih družbenih interakcij. Animacija Machini, koprodukcija med Demokratično republiko Kongo, Belgijo in Italijo, pa se nam razkrije kot ostro in iskreno avdiovizualno pričevanje o grozljivostih kolonializma in še vedno trajajočemu izkoriščanju ljudi in naravnih virov.