RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja MariborVabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.
RAZSTAVA: POLONA PETEK
UGM Šop 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaNa razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.
Razstava: Vino naše vsakdanje
Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaOtvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
Galerija Media Nox 12 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV mednarodni koprodukciji bomo v poletnih mesecih v galeriji Media Nox izvedli projekt Ljubi me, ne ljubi me.
LJUBI ME / NE LJUBI ME je poskus neverbalnega odgovora na vprašanje - kaj pomeni ljubezen vsakemu od nas?
Na podlagi imena otroške igre trganja cvetnih listov je avtorica projekta, pisateljica Ana Đokić, zasnovala nalogo za slikarje in ilustratorje. Kako je videti LJUBEZEN?! Vsak od umetnikov se je tega lotil na individualen in edinstven način, in je v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkril ne le njegovo umetniško pisavo, temveč tudi intimno interpretacijo trenutka, ki je razpet med dvema nasprotnima poloma - sem mu všeč ali me ne mara.
Rezultat tega eksperimenta - umetniške ilustracije - je vedno izreden! Dokaz za to je hitra rast projekta, ki je po prizadevanjih njene avtorice izstopila iz hrvaškega okvira in postal mednaroden. V letu 2021 se mu bodo s svojimi ilustracijami pridružili izbrani slovenski ilustratorji in vsa dela bodo predstavljena v galeriji Media Nox.
KONS V MESTNEM PARKU
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborMed poletjem lahko aktivnosti projekta konS in prijateljev mariborskega vozlišča Inkubator vsak vikend obiščete v mestnem parku, kjer bomo raziskovali zvok, lučke, elektriko in ostale komponente intermedijskega polja, spoznavali kaj dela DJ, zmiksali kakšno skladbo ter se čudili razvoju robotkov, ki se pripravljajo na gledališko predstavo!
10. - 11. 7. / 31. 7. - 1. 8.: PREDSTAVITEV DJ ŠOLE
Če te zanima DJ-anje, glasba in vse kar je povezano z njo, se nam pridruži na predstavitvi DJ šole Akademije Alphawave! Prinesli bomo profesionalno DJ opremo, ki jo boš lahko tudi preizkusil, izvedel pa boš kaj točno DJ dela in kako se znajde med vsemi gumbi in lučkami na opremi, ki jo ima pred seboj. Na ključku lahko prineseš tudi svojo glasbo, da jo skupaj zmiksamo po DJevsko!
17. - 18. 7. / 7. - 8. 8. / 21. - 22. 8.: DELAVNICE NA PRESEKU ZNANOSTI IN UMETNOSTI
Ustvarjalne in raziskovalne intermedijske delavnice, na katerih ekipa projekta konS razpira pogled v svet, kjer ena ob drugo trčijo in tudi spajajo umetnost, znanost in tehnologija. Skozi avtorsko razvite delavnice spoznavamo, kako po različnih materialih potuje elektrika, kako povezujemo žičke od vira energije do žarnice ter s pomočjo zanimivih napravic zganjamo digitalne in analogne vragolije.
konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je odprta in razvijajoča se struktura, ki si prizadeva vzpostaviti povezave med skupnostmi, institucijami znanja, raziskovalnimi središči in gospodarstvom na sistemski ravni, pri čemer so vse strani zainteresirane za soustvarjanje trajnostne, varnejše in bolj etične prihodnosti v dinamičnem, nenehno spreminjajočem se svetu. Skozi različne nivoje želi pristopiti do zainteresirane javnosti (PARK, NOVA, PRAKSA) in si prizadeva za vzpostavitev aktivne mreže raziskav, produkcije in utemeljevanja boljših pogojev za raziskovanje, razvoj in realizacijo sodobnih raziskovalnih umetniških projektov.
24. - 25. 7. / 14. - 15. 8. / 28. - 29. 8.: SPRETEN.SI SE PREDSTAVI
Spreten.si je program za igrivo učenje otrok na področju programiranja, robotike in 3D tehnologij. S pomočjo Mestne občine Maribor (Participatorni proračun), Ministrstva RS za kulturo (Center za kreativnost) in Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj) v Mariboru postavlja Digitalno ustvarjalnico Spreten.si, s katero želi mariborskim otrokom ponuditi vzpodbudno okolje za razvoj njihovih tehničnih in računalniških spretnosti.
Podjetje Doxakey se ukvarja z avtomatizacijo in postavljanjem sistemov v industriji 4.0. V okviru svoje zavezanosti k družbeni odgovornosti že več let na Ptuju in njegovi okolici navdušuje otroke za robotiko in tako skrbi za svoje bodoče kadre. V letih 2020/21 izvajamo projekt Gledališče robotov, s katerim poskušamo v naše delavnice in tudi delo vnesti več ustvarjalnosti in (gledališke) umetnosti. V projektu sodeluje Ustanova Fundacija Sonda, financirata pa ga Ministrstvo RS za kulturo in Evropska unija iz Evropskega sklad za regionalni razvoj.
foto: Marko Lük
POLETNI ART KAMP
Mestni park Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPoletje otvarjamo z butičnimi vikend programi Poletnega Art kampa.
Ob sobotah in nedeljah vabimo vse in vsakršne družine k pravljično lepemu paviljonu v Mestnem parku Maribor, na koncertne poslastice, predstave za otroke, pravljice in plesne delavnice, posamične sklope delavnic ter gibalne, igralne in bralne aktivnosti.
Druženje, raziskovanje, kultura, umetnost in znanje! Smelost zdravega duha v zdravem telesu je gibalo zdrave družbe. Sočutje, spoštovanje sebe in drugih, okolja in narave – imamo to.
Program Poletni Art kamp 2021: Poletni Art kamp
Sodelovanje v programu poteka na lastno odgovornost. V primeru dežja program odpade.
MUZIKA NA BOLFENKU: TANJA LONČAR, CITRE
Pohorje / Cerkev sv. Bolfenka na Pohorju 39 Na slemenu Upravna enota Maribor, 2208 SlovenijaVljudno vabljeni na drugi koncert v sklopu cikla koncertov v cerkvici sv. Bolfenka.
Predstavitev:
Sem molekulska in funkcionalna biologinja, citrarka ter pevka in športna osebna trenerka. Glasba je in vedno bo del moje poti in velik sestavni del mozaika življenja, saj že od malih nog prepevam ter se ukvarjam z glasbo, zato me v življenju vodijo besede pesmi Svet je tvoj: »Ujemi svoje sanje, deli svoje znanje…najdi svojo pot in z njo- svet je tvoj!«
Citre sem se začela učiti pred 19-imi leti v glasbeni šoli Frana Koruna Koželjskega Velenje pri prof. Petru Napretu. Že od malih nog tudi prepevam. Pričela sem v pevskem zboru Sonce pri Ireni Vrčkovnik, nato v MPZ Frana Koruna Koželjskega in MeMPZ ŠC Velenje. Svoje pevsko znanje izpopolnjujem tudi s solo petjem pri Ireni Vrčkovnik in Nataši Nahtigal.
Na svoji glasbeni poti združujem oboje- citre in petje, ter napišem priredbe za pesmi v “pop preobleki”, saj prav ta kombinacija predstavlja zame velik izziv in to v čemer najbolj uživam in kar želim pokazati tudi vsem poslušalcem.
Cena vstopnice:
Odrasli: 4,00 EUR
Upokojenci, študenti: 3,00 EUR
Otroci do 14 let: brezplačno
Vstopnice je možno rezervirati preko rezervacijskega sistema.
Vstopnice bo prav tako možno kupite 30 minut pred začetkom koncerta.
__________
Za udeležbo na dogodku je potrebno dokazilo PCT - izpolnjen vsaj 1 pogoj (potrdilo o prebolelosti, potrdilo o cepljenju ali negativen test (ne starejši od 48 ur)).
KAKEC – KAKČEVE DOGODIVŠČINE
Maribor center / Lutkovno gledališče Maribor, Avditorij 2a Vojašniški trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaAvtorica besedila Pernilla Stalfelt / Mini teater, Ljubljana / 40 min
Režiser Ivica Buljan
Avtorji vizualne podobe Sonda3 in Toni Soprano
Avtor glasbe Jose
Kostumografka Ana Savić Gecan
Igralca Jose in Petja Golec Horvat
Po Kakčevih dogodivščinah nas popeljeta dr. Ek in dž. Ekica, ki temo kakca in kakanja skupaj z otroki obravnavata zelo natančno in z brezmejnim humorjem. Opazujeta njegovo obliko, ki včasih spominja na klobaso, spet drugič pa je lahko podoben storžu, vijaku ali kokosu, primerjata barvo in gostoto glede na to, kaj (po)jemo, spomnita nas, kako je, ko nas muči driska, kaj se zgodi, ko smo zaprti, in kako pomembno je, da otroci nosijo pleničke. Skupaj z otroki ugotavljata, kaj so kravjeki, kaj bobki, kurjeki, konjske fige in kaj golobčki, otroci pa se ob tem ves čas neizmerno zabavajo. Otroci tudi izvejo, da se kakec lahko spremeni v koristno gnojilo, zaradi katerega cvetijo rožice in rastejo jagode, v Afriki pa iz kakca celo gradijo hiše! Če ne prej, zagotovo po predstavi "vsak dobro ve, da brez kakanja ne gre".
DELAVNICE RAČUNALNIŠKE UMETNOSTI
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV okviru projekta Skupaj svobodne_i, te vabimo na naslednji sklop umetniških delavnic, ki jih organiziramo prostovoljke_ci programa Maribor skozi rožnata očala. Računalniška umetnost je umetnost, pri kreaciji ali razstavljanju katere igrajo računalniki in druge digitalne tehnologije pomembno vlogo. To je lahko vse od slikovnih, zvočnih del, animacij, video iger, spletnih strani, performansov, algoritmičnih del in interaktivnih instalacij.
Na delavnicah se bomo spoznavale_i z različnimi tehnikami, ki jih umetniki uporabljajo za ustvarjanje svojih del.
V prvem sklopu bomo raziskovale_i algoritmično generativno umetnost, kjer s pomočjo ponavljajočih se postopkov pridemo do abstraktnega, navidezno naključnega rezultata. Spoznale_i se bomo z osnovami programskega jezika Javascript, ki nam bo omogočal ustvariti poljubno sceno - abstraktno, stilizirano ali video in foto montažo ali celo preprosto videoigro.
Drug sklop bo v ospredje postavil 3D računalniško umetnost, kjer bomo kot kiparke_ji uporabljale programe za ustvarjanje 3D svetov, od dioram in okolji, do ljudi in drugi (resničnih ali izmišljenih) bitij.
V zadnjem sklopu se bomo naučile_i, kako narediti preprosto spletno stran za razstavljanje svojih izdelkov. Na koncu bomo te družile_i v galerijo del vseh udeleženk_cev za virtualno razstavo!
PRIJAVI SE
Prvi sklop bo potekal v avgustu ob sledečih terminih:
Petek, 20. 8. med 10. in 13. uro
Sobota, 21. 8. med 10. in 13. uro
Nedelja, 22. 8. med 10. in 13. uro
* Termini za naslednja sklopa bodo objavljeni naknadno.
Predhodno znanje kateregakoli od področij, ki se jih bomo lotevale_i na delavnicah, pred udeležbo ni potrebno! Vse delavnice bodo potekale pod predpostavko, da se prvič srečuješ z računalniško umetnostjo.
Zaželeno je, da se udeležiš vseh delavnic posameznega sklopa, saj se bodo znanja nadrajevala. Tako boš tudi lahko zaključil_a sklop z vsaj enim izdelkom računalniške umetnosti.
Prijavnica: https://forms.gle/kd9Tew8y4PVKwKCW7
BIJELO DUGME
Trg Leona Štuklja Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia𝗡𝗼𝘃𝗼 𝗽𝗼𝗴𝗹𝗮𝘃𝗷𝗲 𝗿𝗼𝗰𝗸𝗼𝘃𝘀𝗸𝗲 𝗹𝗲𝗴𝗲𝗻𝗱𝗲
𝘚𝘦𝘭𝘮𝘢. 𝘛𝘢𝘬𝘰 𝘵𝘪 𝘫𝘦, 𝘮𝘢𝘭𝘢 𝘮𝘰𝘫𝘢, 𝘬𝘢𝘥 𝘭𝘫𝘶𝘣𝘪 𝘉𝘰𝘴𝘢𝘯𝘢𝘤. 𝘓𝘰𝘴̌𝘦 𝘷𝘪𝘯𝘰. 𝘋𝘰𝘻̌𝘪𝘷𝘫𝘦𝘵𝘪 𝘴𝘵𝘰𝘵𝘶. 𝘋𝘶𝘳𝘥𝘦𝘷𝘥𝘢𝘯. 𝘚𝘷𝘦 𝘤́𝘦 𝘵𝘰, 𝘮𝘪𝘭𝘢 𝘮𝘰𝘫𝘢, 𝘱𝘳𝘦𝘬𝘳𝘪𝘵𝘪 𝘳𝘶𝘻̌𝘮𝘢𝘳𝘪𝘯, 𝘴𝘯𝘫𝘦𝘨𝘰𝘷𝘪 𝘪 𝘴̌𝘢𝘴̌. 𝘉𝘪𝘵𝘢𝘯𝘨𝘢 𝘪 𝘱𝘳𝘪𝘯𝘤𝘦𝘻𝘢. Saj ni potreba naštevati še več, ne?
Vse je jasno: najavljamo Beli gumb. Tistega, ki je od leta 1974, ko je izšla prva od naštetih skladb, buril in burkal glasbeno sceno bivše skupne države kot nobena druga glasbena zasedba dotlej. In poslej. Naklade albumov in singlov v stotisočicah, razprodani stadioni, legendarne turneje … Pa prav tako legendarne provokacije – saj se še spominjate naslovnice prvega albuma, kajne? Zvezdniški škandali, burni razhodi in enako burna ponovna snidenja. Bolj divje glasbene zgodovine kot je ta, ki so jo pisali Bijelo dugme, ter večjega vznemirjenja in navdušenja, ki pospremi vsak njihov nov nastop, si ne moremo želeti. Polnokrvna rockovska legenda pač, ki bo dobila novo poglavje v Mariboru, na ekskluzivnem koncertu 20. avgusta, ko bosta ob Goranu Bregoviću na odru dva legendarna gumbova frontmana: Alen Islamović in Mladen Vojičić – Tifa, z njimi pa zagotovo predstavniki treh generacij: tiste, ki je Jugoslavijo gradila, tiste, ki jo je pospremila v zgodovino in te, ki jo poznamo zgolj iz učbenikov. Takšen razpon občinstva lahko pritegnejo le največji. In Bijelo dugme to prav gotovo so. Zato jih nikar ne zamudite. Ker to bo koncert, ki bo zagotovo našel pot v glasbene anale. Pa seveda tudi zato, ker bo – žur!
Zasedba:
Goran Bregović,
Alen Islamović,
Mladen Vojičić
Goran Bregović Wedding & Funeral Orchestra.