18. Festival komedije Pekre
Dom kulture PekreKORONAVIRUS NI ŠALA, PRAV ZATO SE MORA KOMEDIJA NADALJEVATI Dve leti je minilo odkar smo bili po samo dveh odigranih predstavah na pekrskem odru prisiljeni odpovedati Festival komedije Pekre. Dve leti, odkar se je javno življenje, kot smo ga poznali, ustavilo. Najprej za dva tedna. Potem dlje. V upanju, da nam bo uspelo s festivalom ... Read more
Razstava: Vino naše vsakdanje
Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaOtvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
Strategija razvoja kulture v Mestni občini Maribor 2022-2026
Maribor, Upravna enota Maribor, 2000Mestna občina Maribor (MOM) je septembra 2021 začela s pripravo novega lokalnega programa kulture – Strategije razvoja kulture v MOM za obdobje 2022–2026 (SRK). Gre za razvojni dokument, ki bo nasledil pretekli lokalni program kulture, veljaven med letoma 2015 in 2020. Lokalni program kulture je dokument, s katerim lokalna skupnost opredeli in razvojno načrtuje javni interes ... Read more
Ludvik Pandur: retrospektiva
UGM 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVelika retrospektivna razstava ponuja pregled čez kontinuirano ustvarjalno prakso slikarja Ludvika Pandurja od začetka 70-ih let do danes. Umetnikov obsežen opus bo tokrat prvič celostno prikazan in ovrednoten v tako velikem obsegu. »V mojem slikarstvu je vedno prisotna srhljivost, deluje v razponu od lepote do groteske, tista zarisana lepota, ki draži in provocira.« (Ludvik Pandur) Slikarjevo delo zaznamujejo večna prehajanja med figuro in krajino, med mimetičnostjo in abstrakcijo, med liričnim in epskim, med intimnim in mitološkim. Pandur se z izjemno senzibilnostjo odziva na razpoloženjska stanja svoje okolice, od domačega Maribora do številnih potovanj. Navdih črpa v skrivnostnosti mariborskega parka in izobilju mariborske tržnice, pokrajinah razbeljene Kastilje in romantične južne Bavarske, londonskega Soha in newyorškega Manhattna. Je izjemen erudit, velik poznavalec kanona zahodne umetnosti, prvenstveno slikarstva, ob tem pa še mitologije in književnosti, poezije in glasbe, filma in fotografije.
Anton Nowak, slikar in grafik (1865– 1932)
Maribor center / UGM Kabinet (Strossmayerjeva 6, Maribor)Umetnostna galerija Maribor predstavlja prvo razstavo v Mariboru rojenega slikarja Antona Nowaka. Bil je akademsko šolan slikar, ki se je v svojem času uveljavil na Dunaju, bil je ustanovni član dunajske secesije, vodil je slikarsko šolo v Brnu - v Mariboru in Sloveniji pa je ostal domala povsem neznan. Dela iz umetnikove zapuščine je Pokrajinskemu muzeju Maribor leta 1945 podarila umetnikova sestra, ki je do konca druge svetovne vojne z družino živela v Mariboru. Okrog 70 Nowakovih slik je nato postopoma prešlo v zbirko Umetnostne galerije Maribor, nekaj jih je ostalo v zbirki Pokrajinskega muzeja Maribor. O umetniku je bilo do pred kratkim znanih le nekaj osnovnih biografskih podatkov, zato sta se obe instituciji posvetili raziskovanju njegovega življenja in umetniškega opusa.
Nevidni Maribor: Nadvojvoda Janez, oče Meranovega
Vinske ceste / Posestvo Meranovo, Vrhov Dol 14, 2341 Limbuš»... Lep dan, zahajajoče sonce, mir. Bog obvarji to božansko deželo, sem si mislil, v tvojih rokah sta mir in sreča te mile pokrajine. Z lepoto si jo zaznamoval in vanjo naselil dobre ljudi ...« (iz dnevnika Nadvojvode Janeza)
Anja Jerčič Jakob / Ilustracije
Maribor center / Strossmayerjeva 6Anja Jerčič Jakob, slikarka in pedagoginja, v UGM Šopu predstavlja še en pomemben vidik svojega ustvarjanja – ilustracijo. Predvsem gre za knjižno ilustracijo za otroke, ki jo je objavljala v otroški reviji Galeb. Od leta 2016 pa so nastale tudi štiri slikanice, v katerih likovno dopolnjuje pesmi Jureta Jakoba. Ilustriranje ni Anjino primarno področje ustvarjanja, in ker ni v ilustratorski rutini, ji prav to ponuja več možnosti eksperimentiranja in raziskovanja različnih tehnik in izrazov. V vsaki slikanici je nastal svojstven likovni jezik, ki je z izrazito slikarsko govorico spregovoril v sozvočju z besedami. Zadnja slikanica z naslovom Vranja potovanja je izšla 2021. Vrane, ki potujejo s kolesi, čolni, baloni in si samo od daleč ogledujejo hrupne avtomobile ali pošastnega črva – avtobus, so priklicale idejo črno-belega v tehniki izpiranke. Tehnika umetnici ponuja velik izziv, saj ji končno upodobitev razkrije šele v zadnji fazi izpiranja z vodo.
FOTONATEČAJ ZA FOTOGRAFIJO ČETRTLETJA – ZIMA
Fotogalerija Stolp Židovska ulica 6 Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPred desetletji, smo se člani kluba dobivali dvakrat tedensko, vsak torek in četrtek. Srečanja so bila intenzivna polna konstruktivnih debat, kritik fotografij. Potekalo je tudi mesečno klubsko tekmovanje za fotografijo meseca. Nov čas, nova država, zadnja leta pa tudi omejevanja gibanja zaradi covida 19, je postalo društveno delovanje okrnjeno. Zaprli smo se med štiri stene, pred računalnike, osebnih stikov skorja ni več.
Miha Kacafura – nimfe našega časa
Fotogalerija Stolp 6 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaAkt ima eno od najdaljših ikonografskih sledi, njegov razvoj pa je neločljivo povezan s človeškim pojmovanjem lepote. Od preprostega prikaza izgleda človeškega telesa brez implikacij seksualnosti, kipcev, ki so služili kot prikaz plodnosti, do čaščenja lepote telesa, je akt preživel že mnogo transformacij in postal ključen umetniški motiv. Le Maja desnuda je bila zaradi njene ... Read more
LITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN
založba LiteraLITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN
Založba Litera ob svoji dvajsetletnici delovanja razpisuje javni natečaj za nagrado novo obzorje za najboljši slovenski roman v vrednosti 12.000,00 EUR. Nagrada vključuje honorar za izid nagrajenega romana pri založbi Litera v letu 2023.
Avtorji/-ice lahko sodelujejo s svojim avtorskim, še neobjavljenim romanom v slovenskem jeziku, ki ne obsega manj kot 7 avtorskih pol in več kot 15 avtorskih pol, pri čemer šteje ena avtorska pola 30.000 znakov s presledki. Natečaj vključuje tudi žanr kriminalke.
Svoja dela naj sodelujoči/-e pošljejo v tiskani obliki na naslov: Založba Litera, Gosposvetska c. 83, 2000 Maribor (s pripisom Za natečaj novo obzorje) najpozneje do 15. 9. 2022. V e-obliki naj sodelujoči/-e pošljejo dela na e-naslov natecaj.litera@gmail.com.
Komisija, ki jo sestavljajo dr. Alojzija Zupan Sosič, mag. Gabriela Babnik in Aljaž Krivec, bo izbrala peterico najboljših del in razglasila prejemnika/-ico nagrade novo obzorje najpozneje do 15. 11. 2022. Ostala štiri dela bo založba Litera odkupila za izid v letu 2023. Komisija si pridržuje pravico, da nagrade ne podeli nobenemu od prispelih del. LITERARNI NATEČAJ ZALOŽBE LITERA ZA NAJBOLJŠI ROMAN Založba Litera ob svoji dvajsetletnici delovanja razpisuje javni natečaj za nagrado novo obzorje za najboljši slovenski roman v vrednosti 12.000,00 EUR. Nagrada vključuje honorar za izid nagrajenega romana pri založbi Litera v letu 2023. Avtorji/-ice lahko sodelujejo s svojim avtorskim, še neobjavljenim romanom v slovenskem jeziku, ki ne obsega manj kot 7 avtorskih pol in več kot 15 avtorskih pol, pri čemer šteje ena avtorska pola 30.000 znakov s presledki. Natečaj vključuje tudi žanr kriminalke. Svoja dela naj sodelujoči/-e pošljejo v tiskani obliki na naslov: Založba Litera, Gosposvetska c. 83, 2000 Maribor (s pripisom Za natečaj novo obzorje) najpozneje do 15. 9. 2022. V e-obliki naj sodelujoči/-e pošljejo dela na e-naslov natecaj.litera@gmail.com.
Iztok Maroh: Uprizoritev prikazovanja
Maribor center / Glavni trg 14, MariborVljudno vabljeni_e na odprtje samostojne razstave umetnika Iztoka Maroha z naslovom Uprizoritev prikazovanja, ki bo v petek, 25. februarja 2022, ob 18. uri v galeriji artKIT. Transparentnost, krhkost. Iztok Maroh, ki kot umetnik, kurator in predavatelj deluje predvsem na področju umetniške skulpturalne keramike, v svojih kontinuiranih redefinicijah »umetniških dogodkov« raziskuje odnos med vizualnim, pojavnim svetom in človekom ter načine, na katere en drugega dekonstruirata, vzpostavljata, definirata, preoblikujeta. Kateri so tisti dejavniki, ki te procese pogojujejo? Kaj definira človeka skozi opazovanje umetniškega dela in obratno? Odpiralni čas: od ponedeljka do petka od 15. do 19. ure sobota od 10. do 13. ure
Potujoča razstava Zsolta Szabója: Življenje zunaj Sahare
Kulturni inkubatorDelavničarski studio Kulturnega inkubatorja med 1. in 18. marcem vabi na ogled potujoče razstave fotografij Zsolta Szabója z naslovom Življenje zunaj Afrike, ki so nastale v okviru fundacije IMRO.
Vlatka Škoro: Pol človek, Paul Newman in Krdelo
Maribor center / MMC KIBLA / KiBela (Ulica kneza Koclja 9, Maribor)Vljudno vabljeni na samostojno razstavo hrvaške kiparke Vlatke Škoro. Otvoritev: petek, 4. marca 2022, ob 19. uri v KiBeli. Živalske skulpture, ki se jim je umetnica posvetila v zadnjih letih, nas navdajajo z neko domačnostjo in celo ljudskostjo. Kljub realističnemu videzu globlji pogled razkriva njihove značaje, subtilno psiho. Krdelo afriških psov in monumentalno antropomorfno bitje, čigar človeško-živalske poteze se zdijo bizarne, v svoji fascinantnosti nosijo sporočilo o svetu in človeku ter njuni simbiozi in odgovornosti do narave. Odpiralni čas:
STIK – skupinska razstava študentk_ov ALUO
K18WD-30STIK - skupinska razstava študentk_ov ALUO Vabljena_a na otvoritev skupinske razstave študentk_ov ALUO, Kontakt, ki bo v četrtek, 10. 3. 2022 ob 18.00 v K18WD-30* v Vetrinjskem dvoru. Razstavljajo študentke in študenti Akademije za likovno umetnost v Ljubljani: Ajda Podgorelec, Dora Dacar, Lara Ocvirk, Patricija Pirc, Hana Zadnikar, Ana Marija Palir Nina Munih, Mark Šircel, ... Read more
Gledališka predstava: Slava Klavora – Spomenik
Mali oder Narodnega domaOsrednja platforma predstave je komunistično gibanje v Mariboru, kjer gledalke_ci pridejo v stik z mariborskimi aktivistkami_ti, kasnejšimi narodnimi heroji_njami. Dogajanje je postavljeno v nestabilni čas poznih tridesetih let, ko so Jugoslavijo pretresali mednacionalni spori, v bližnji soseščini pa je že zavladal nacifašizem, ki se je leto za letom, kakor temna senca, bližal Jugoslaviji. Predstava gledalke_ce ... Read more
Mica pri babici
Maribor center / SNG Maribor, Stara dvoranaAvtor: Andrej Predin Režija: Miha Golob Ponorela piratska pustolovščina za neustrašneže 6 + Mica in Ludvik v gledališki adaptaciji Piratov iz dežele Merikaka s ponorelim kompasom odplujeta na razburkano morje. Tam pot prekrižata kapitaun Cvenku in njegovi piratski ladji, ki je začuda ne poganja veter in ne pluje na bencin, paro ali elektriko. Kaj pri "smrčeči morski pošasti" žene Cvenkovo ladjo po širnih morjih, lahko na lastni koži preizkusijo mladi gledalci, saj jih kapitan vabil na čisto pravo piratsko preizkušnjo. Kako bosta Mica in Ludvik krmarila po deželi Merikaka, kjer je veliko nevarnih stvari zavitih v lepo in slastno embalažo, bodo v nabriti, zaviti in duhoviti pustolovščini pod režijskim poveljstvom inovativnega snovalca otroških uprizoritev Mihe Goloba, ki je pripravil tudi priredbo besedila, spoznali vsi neustrašni pomorščaki od blizu in daleč.
Pravljična ura za otroke v Knjižnici Pekre ob 17. uri
Knjižnica Pekre Bezjakova ulica 6 Limbuš, Upravna enota Maribor, 2341 SloveniaPravljična ura za otroke V torek, 15. marca 2022, ob 17. uri. Vabljeni v pravljično sobo Knjižnice Pekre. Spoštovane prijateljice in spoštovani prijatelji Mariborske knjižnice, ker želimo, da je obisk naših prireditev in dogodkov še naprej varna in prijetna izkušnja, vas prosimo za sodelovanje in upoštevanje ukrepov: v prireditvene prostore vstopamo le, če smo zdravi, upoštevamo varnostno razdaljo, uporabljajmo maske in si razkužimo roke. Povezava ... Read more
Pogovor z Erico Johnson Debeljak
Sodni stolp na LentuKnjižnični cikel Pogovor z Erico Johnson Debeljak Torek, 15. marca 2022, ob 17. uri v Sodnem stolpu, Pristan 8, Maribor V goste prihaja Erica Johnson Debeljak, pisateljica, publicistka in prevajalka. Lani je pri založbi Mladinska knjiga izšla njena, med bralci zelo odmevna, leposlovno – esejistična knjiga Devica, kraljica, vdova, prasica. V romanu lastno izkušnjo in ... Read more
Pravljična ura za otroke. Pionirska knjižnica Rotovž gostuje v Vetrinjskem dvoru ob 17.00
Vetrinjski dvorV torek, 15. marca 2022, ob 17. uri v Vetrinjskem dvoru, Vetrinjska ulica 30, Maribor Spoštovane prijateljice in spoštovani prijatelji Mariborske knjižnice, ker želimo, da je obisk naših prireditev in dogodkov še naprej varna in prijetna izkušnja, vas prosimo za sodelovanje in upoštevanje ukrepov: v prireditvene prostore vstopamo le, če smo zdravi, upoštevamo varnostno razdaljo, uporabljajmo maske in si razkužimo roke. Povezava do originalnega ... Read more
Vanja, Sonja, Maša in Špik
Maribor center / SNG Maribor, Stara dvorana (Slovenska ulica 27, Maribor)Komedija, pri kateri ne vemo, ali brišemo solze smeha ali žalosti. Avtor: Christopher DurangNaslov izvirnika: Vanya and Sonia and Masha and SpikeRežija: Dino Mustafić Ameriški ustvarjalec Christopher Durang (1949) je konec sedemdesetih let dvajsetega stoletja zaslovel kot pisec inteligentnih črnih komedij, njegova zadnja drama Vanja, Sonja, Maša in Špik (2012) z nagrado tony 2013 za najboljšo dramo pa se bere kot absurd, ki ga trenutno živimo. To je žlahtna komedija, ki inteligentno izkorišča vse komedijske registre, a hkrati ostaja, kot je že po naslovu jasno nakazano, čehovljansko hrepeneča, s koncem, ob katerem gledalec ne ve, ali briše solze smeha ali žalosti. Vanja, Sonja, Maša in Špik je ljubezenska zgodba teatru, duhovito posvetilo avtorjem in poustvarjalcem, kajti glavne like sta pokojna starša, pretenciozna gledališka režiserja, poimenovala po kultnih likih iz dram Čehova in jim po grški tradiciji s tem nadela tudi prekletstva, ki jim pritičejo. Osamljeni in samooklicani ostareli homoseksualec Vanja bolj ali manj harmonično sobiva s posvojeno sestro Sonjo, depresivno žensko srednjih let, ki ji da z vsakim stavkom vedeti, kako zelo jo je sreča zapustila, ljubezen pa nikdar niti povohala. V družinski hiši, ki zavestno spominja na Čehov priljubljeni dogajalni prostor domačij, Vanja in Sonja preživljata dneve ob srčnem prerekanju in tarnanju o njunih usodah, ki ga vsake toliko začini služkinja Kasandra (njenim prerokbam tako kot prerokbam Priamove hčere iz grške mitologije nihče ne verjame). Zatohlo idilo zmoti prihod Maše, zvezde gledališkega in filmskega sveta, ki z leti počasi zahaja. S sabo pripelje nadobudnega igralca Špika, trenutno v vlogi njenega ljubimca, ko se vmeša še Nina, dekle Špikove generacije, ki Mašo občuduje, a ji s svojo lepoto in mladostjo predstavlja grožnjo. Po zabavi v maskah se začno odnosi krhati in drobne tragedije vse bolj poglabljati. Vanja se prvič opogumi in prebere del svoje drame, Sonja dobi klic in povabilo na zmenek. V končnem monologu Vanja kulminira mnogo frustracij, ki se ne tičejo le njegovega izgubljenega in žalostnega življenja, a vsi vemo, da opisuje usodo človeštva v stoletju, ki nam je ušlo izpod nadzora. Durangovo žlahtno komedijo, ki izpostavlja predvsem človeško hrepenenje, bo režiral bosanski režiser Dino Mustafić, ki je na oder mariborske Drame mojstrsko postavil s številnimi nagradami ovenčano uspešnico Od blizu.