UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
- Dogodki
- Prizorišča
- UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.
»HEJ, KJE SI ZDAJ?«
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia»Hej, kje si zdaj?«
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
5. junij - 11. julij 2020
avtorji: Sara Bezovšek, Lea Culetto, Vid Merlak, Danilo Milovanović
kustos: Jure Kirbiš
koproducent: Zavoda za sodobne umetnosti Aksioma
Razstava »Hej, kje si zdaj?« predstavlja štiri projekte dveh mladih avtoric in dveh mladih avtorjev, ki so nastali pod okriljem programa U30+. U30+ je pobuda Zavoda za sodobne umetnosti Aksioma iz Ljubljane, ki mladim avtorjem in avtoricam na začetku ustvarjalne poti omogoči celovito podporo pri realizaciji umetniškega projekta, od ideje do izvedbe in naprej do prve predstavitve v prostorih Aksiome ter kasneje prenosa projekta drugam. Projekti so bili vsak posamezno premierno predstavljeni v Aksiomi, v UGM Studiu pa so prvič predstavljeni skupaj. Po razstavi »Hej, me v redu slišiš?« leta 2018, je tokratna razstava drugo tovrstno sodelovanje med Umetnostno galerijo Maribor in Aksiomo in lahko jo razumemo kot vpogled v ustvarjalne pristope avtorjev najmlajše generacije pri nas, predvsem na področju umetnosti novih medijev.
Če so avtorji, zbrani na razstavi »Hej, me v redu slišiš?«, v svojih delih naslavljali nove oblike komuniciranja in komunikacijske šume, do katerih lahko pride – in to je tema nekaterih projektov tudi tokrat –, potem avtorji na razstavi »Hej, kje si zdaj?« v večji meri naslavljajo še prostorsko komponento bivanja v sodobnosti. Govorijo o spolzkem terenu med zasebnim in javnim prostorom, med intimnim in družbenim prostorom, med realnim in virtualnim prostorom. Lea Culetto v svojem projektu izmišljene blagovne znamke oblačil deflowered by Lea pogosto neizrečene teme, ki zadevajo predvsem ženske in njihova telesa, ponese na ulico. Danilo Milovanović v projektu TOP samovoljno privatizira javno površino v mestu, z namenom kopičenja osebnega dobička. Sara Bezovšek v trilogiji video kolažev Revenge Porn, Sextortion in Cyberstalking naslavlja poroznost mej zasebnosti na spletu, predvsem v odnosu do spolnosti in z njo povezanih zlorab. Vid Merlak v Videno z uprizoritvijo spletnega pogovora v realnem prostoru pokaže, kako je virtualni prostor posegel ne le v interpretacijo povedanega, ampak tudi v sosledje in razmerje med intimnim in banalnim.
Danes, bolj kot kadarkoli prej, ko nekateri delajo ali se izobražujejo od doma, ko se srečujemo na sestankih in zabavah na spletu in ko so druženja v javnem prostoru odsvetovana, če ne prepovedana, razstava »Hej, kje si zdaj?« ob pravem času ponuja priložnost za vnovičen razmislek o našem odnosu med prostorom in sodobnimi oblikami življenja.
PROSTRANOST RISBE KROGA / DELAVNICA S SLIKARKO SIMONO ŠUC
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Sloveniaprostranost risbe kroga
likovna delavnica za mlade in odrasle
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
četrtek, 4. julij 2019, 17.00–20.00
vodi: Simona Šuc, akademska slikarka
Ob razstavi prostranost barvnega pogleda v UGM Studiu vas vabimo na ustvarjalno druženje z avtorico razstave, slikarko Simono Šuc.
Kaj pomeni narisati krog? Kakšen bi naj bil pravi ali pravilni krog? In če ni pravilen? Na delavnici se bomo poigrali s prostorom kroga, izrisovanjem krožnih in drugih oblik ter porajanjem ritma. Likovno govorico bomo povezali z zvokom, besedo, gibom. Udeleženci pa boste domov s seboj odnesli svojo skicirko risb.
Cena: 9 EUR / Klub UGM: 6 EUR
Informacije in prijave do 3. julija 2019: brigita.strnad@ugm.si, 02 22 94 697
VABLJENI!
RUSKA PRAVLJIČNA URA + LIKOVNA USTVARJALNICA
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaSlonček Sava in Levček Ljova / ruska pravljična ura + likovna ustvarjalnica
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
sobota, 23. februar 2019, 10.00 - 11.00
pravljična ura v sodelovanju z Ruskim centrom Maribor
ustvarjalnico vodi: Brigita Strnad, vodja pedagoškega programa UGM
V sklopu razstave Šivarije bomo dve slikanici Manice K. Musil, Slona Staneta in Leva Robija, spoznali še v ruskem jeziku. V sodelovanju z Ruskim centrom Maribor smo pripravili rusko pravljično uro, na kateri se nam bodo pridružili tudi otroci iz mariborske ruske skupnosti. Na ustvarjalnici bomo zatem pod strokovnim vodstvom oblikovali svoje najljubše slikanice. Dogodka se bo udeležila tudi avtorica Manica K. Musil, ki jo bomo lahko povprašali kaj o popotovanjih njenih pisanih junakov.
Obe slikanici v ruščini bo mogoče tudi kupiti.
O slikanicah:
Slon Stane - v Rusiji znan kot slonček Sava - nadvse rad pripoveduje, a kaj ko ga nihče noče poslušati. Med živalskimi kolegi, ki ga drug za drugim precej grobo zavračajo, si zavzeto prizadeva najti poslušalca. Ob tem presliši drobcen glasek mravljice; toda prav ona ga ves čas skuša opozoriti nase in je edina, ki bi ga rada poslušala. Ko Stane že obupa in se ves nesrečen sesede v kup listja, končno zasliši klice male poslušalke. Slon, vesel, da je vendarle našel publiko, in mravljica, vesela, da jo je slon končno zagledal, se spoprijateljita in si začneta pripovedovati zgodbe.
Lev Robi - oziroma levček Ljova - je strašno zaspan, pa nikakor ne more zaspati. Vse ga moti. Končno s pomočjo ptičke najde rešitev. Skupaj se povzpneta na vrh hriba in se spet spustita do vznožja, dokler ne postaneta utrujena in oba zaspita.
Udeležba je brezplačna.
VABLJENI!
PAUL SCHWER / OKNO
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPaul Schwer, Neuschnee, instalacija v skupnih razstavnih prostorih, Kunstraum Alexander Bürkle, Freiburg, 2013 / 2014
Paul Schwer / Okno
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
9. november – 8. december 2018
otvoritev: petek, 9. november 2018, 19.00
kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga
Paul Schwer že skoraj 20 let dela na razširjenem področju kraljevske discipline umetnosti, ki je bila večkrat po krivem razglašena za mrtvo: slikarstvo. Intenzivnosti, s katero umetnik to počne, se lahko gledalec približa le tako, da pristopi k materiji, da jo skuša osvojiti, čeprav mu nikoli ne bo pripadala. Schwer, prvotno zdravnik, je začel s študijem umetnosti šele kasneje, vendar ne s slikarjem, temveč s kiparjem Erwinom Heerichom. Lahko bi rekli, da je šla njegova pot do slikarstva od zadaj naprej - od srca do oči. Dobesedno. Schwerjevi koncepti slikarstva se namreč vedno ukvarjajo z retinalnimi momenti percepcije in s pretvarjanjem teh percepcijskih trenutkov v slikovne konstelacije, v katerih se kaže minljiva narava gledalčevega zaznavanja.
Lahko bi tudi rekli, da želi slikarski pristop Paula Schwera pokazati na neulovljivost in minljivost, da je sleherni trenutek podvržen trenutni nestanovitnosti in krhkosti. Njegovo delo se vrti okoli mešanja barve, svetlobe, prostora in gibanja. Z velikim, skoraj lopovskim užitkom Paul Schwer izkorišča omenjene elemente za razvoj prostorskih postavitev, ki v gledalcu zbujajo ambivalentnost.
(iz besedila Stephena Berga Roby Beauty / Ruppige Schönheit)
Paul Schwer (1951) je nemški vizualni umetnik. Med leti 1981 in 1988 je bil magistrski študent pri profesorju Erwinu Heerichu na Düsseldorfski akademiji umetnosti v Nemčiji, leta 1993 pa je končal doktorski študij na področju otroške in mladostniške psihiatrije na Univerzitetni bolnišnici v Essnu v Nemčiji. Od leta 2007 je bil gostujoči predavatelj na umetniški akademiji v Münstru, kjer je leta 2016 postal tudi gostujoči profesor. Poleg številnih dosežkov, nagrad in mednarodnih razstav je Paul Schwer znan tudi po svojem kuratorskem projektu UnArt, ki je deloval med leti 1984 in 1998 kot odprti studio za psihiatrične bolnike in umetnike, v sodelovanju z Univerzitetno bolnišnico v Essnu ter Dusseldorfsko akademijo umetnosti. Trenutno živi in dela v Dusseldorfu, v Nemčiji in razstavlja v številnih državah po svetu.
VABLJENI!
SIMPOZIJ: IMPLICIRANE POZICIJE.TRANSFEMINISTKE.RADIKALNI QUEER
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia24. Mednarodni festival računalniške umetnosti - MFRU
Simpozij: Implicirane pozicije.Transfeministke.Radikalni queer
Sobota in nedelja, 13. in 14. oktober, 2018, 18.00
>> sobota, 13. oktober 2018
> 18.00 • dr. Saša Kesić; Beograd-queer v srbskem postsocialističnem filmu: od neobstoja do roza zlorabe; predavanje in izseki iz filmov
> 20.00 • dr. Marina Gržinić in dr. Tjaša Kancler (uvod); Sumničavo, implicirano delovanje: spolne mutantke, dekolonizirane transfeministke, militantne filmmejkerke, radikalne teoretičarke, migrantske spolne delavke; projekcija filmov
>> nedelja, 14. oktober 2018
> 18.00 • dr. Marina Gržinić (Ljubljana/Dunaj); Evropa: Družbeni spol, razred, rasa + dr. Tjaša Kancler (Maribor/Barcelona); Politike teles, trans* imaginarnost in dekolonialnost; 60 minutno predavanje v dveh avtonomnih delih + vprašanja
> 20.00 • Reni Hofmüller (Graz); zvočni performans
Prispevki Saše Kesića, Marine Gržinić in Tjaše Kancler v spletnem simpoziju:
>> http://mfru.org/simpozij/marina-grzinic-europe-gender-class-race/
>> http://mfru.org/simpozij/sasa-kesic-queer-in-serbian-postsocialistic-cinema-from-non-existence-to-pinkwashing/
>> http://mfru.org/simpozij/tjasa-kancler-body-politics-transimaginary-and-decoloniality/
24th International Computer Art Festival, Maribor
Symposium: Implicit Positions.Transfeminists.Radical Queer
Saturday and Sunday, 13. and 14. October 2018, 18.00
>> Saturday, 13 October 2018
> 18.00 • Dr Saša Kesić; Belgrade-Queer in Serbian Postsocialistic Cinema: From Non-existence to Pinkwashing; a lecture with film excerpts
>20.00 • Dr Marina Gržinić and Dr Tjaša Kancler (introduction); Suspicious, Implicated Agencies: Gender Mutants, Decolonial Transfeminists, Militant Filmmakers, Radical Theoreticians, Migrant Sex Workers; screening programme
>> Sunday, 14 October 2018
> 18.00 • Dr Marina Gržinić (Ljubljana,/Vienna); Europe: Gender, Class, Race + Dr Tjaša Kancler (Maribor/Barcelona); Body-politics, Trans* Imaginary and Decoloniality; a 60 min. lecture presented in two autonomous parts, Q&A
> 20.00 • Reni Hofmüller (Graz); sound performance
Articles by Saša Kesić, Marina Gržinić and Tjaša Kancler on the web symposium:
>> http://mfru.org/simpozij/marina-grzinic-europe-gender-class-race/
>> http://mfru.org/simpozij/sasa-kesic-queer-in-serbian-postsocialistic-cinema-from-non-existence-to-pinkwashing/
>> http://mfru.org/simpozij/tjasa-kancler-body-politics-transimaginary-and-decoloniality/
VIDEASTKE IZ ZBIRKE UGM
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVideastke iz Zbirke UGM
+ WikiAkcija
+ simpozij - Implicirane pozicije. Transfeministke. Radikalni queer
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
12. - 27. oktober 2018
otvoritev: petek, 12. oktober 2018, 19.00
Med 12. in 19. oktobrom 2018 bo na več lokacijah v Mariboru potekal že 24. Mednarodni festival računalniške umetnosti - MFRU. S tokratno se bo zaključila trilogija edicij festivala pod skupnim imenom Zaupanje. Zaupanje.3 bo v znamenju »ženskega foruma«.
V UGM Studiu bo na ogled izbor videov iz Zbirke UGM. Izbor videov bo predstavil dela videastk, ki so skozi štiriindvajsetletno zgodovino MFRU sodelovale na festivalu - Nuša Dragan & Srečo Dragan, Ema Kugler, Nataša Prosenc Stearns, Jasna Hribernik in Apolonija Šuštaršič. UGM od leta 1999 vodi prvo zbirko video umetnosti v Sloveniji. S sistematičnim zbiranjem najpomembnejših del vidnih slovenskih videastov UGM ustvarja zbirko, ki postaja referenčna v domačem in mednarodnem prostoru in se tako uvršča v skupino najdejavnejših mednarodnih akterjev tega področja.
Več: www.ugm.si/razstave/mfru-2018-zaupanje3-3053/
Video Artists from the UGM Collection
+WikiAction
+symposium - Implicit Positions. Transfeminists. Radical Queer
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
12 – 27 October 2018
opening: Friday, 12 October 2018, 19:00
The already 24th International Festival Of Computer Arts will take place on multiple locations in Maribor between 12 and 19 October 2018. This edition wraps up a trilogy under a common title – Trust. Trust.3 is going to be marked by the »female forum«.
In UGM Studio a selection of video clips from the UGM Collection will be on display, presenting the works of female videographers who took part in the Festival during its 24-year history - Nuša Dragan & Srečo Dragan, Ema Kugler, Nataša Prosenc Stearns, Jasna Hribernik in Apolonija Šuštaršič. UGM | Maribor Art Gallery (UGM) has been running the first collection of video art in Slovenia since 1999. With its systematic compilation of the most important works of prominent Slovenian video artists, the gallery has created a collection that has become a reference point in the national and international arena, being one of the most active international players in this field.
More: www.ugm.si/en/exhibitions/mfru-2018-trust3-3054/