ARS PHARMACEUTICA – UMETNOST LEKARNIŠTVA

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

STALNE RAZSTAVE
Razstava prikazuje rekonstrukcijo historične lekarne s konca 19. stoletja. Predstavljeni so prodajni prostor lekarne (oficina), z originalnimi lekarniškimi omarami in stojnicami ter recepturno mizo, lekarniški laboratorij z opremo za izdelavo zdravil in materialka (skladišče za surovine). Posebej so izpostavljeni predmeti iz nekdanjih samostanskih lekarn v Olimju in Slovenski Bistrici ter iz nekdanjih štajerskih mestnih lekarn. Razstavljena je tudi lekarniška knjiga s konca 16. stoletja. Na ogled so rastlinske droge, ki jih obiskovalci lahko primejo in povohajo, izvedo pa tudi o zlorabi drog.

KLAVIRSKI KONCERT JAPONSKE PIANISTKE HANAKO OGASAWARA

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Na Poletno muzejsko noč vas vabimo na klavirski koncert japonske pianistke Hanako Ogasawara, ki bo 15. junija 2019 ob 20. uri v viteški dvorani mariborskega gradu v okviru projekta VARIACIJE - HOMMAGE FRANZU LISTZU, ob 173. obletnici koncerta Franza Liszta v viteški dvorani mariborskega gradu.

Program:

Eugen Suchoň (1908-1993): Metamorphoses
1. Andante con moto
2. L´istesso tempo
3. Allegro moderato

Johann Nepomuk Hummel (1778-1837): Sonata v f-molu op. 20
1. Allegro moderato. Allegro
2. Adagio maestoso
3. Presto

Franz Liszt (1811 - 1886): Pet kratkih skladb
Št. 1 - Adaggio

Robert Schumann (1810-1856) - Kreisleriana op. 16
1. Zelo razgibano
2. Zelo intimno in ne prehitro
3. Zelo navdušeno
4. Zelo počasi
5. Zelo živo
6. Zelo počasi
7. Zelo hitro
8. Hitro in igrivo

Hanako Ogasawara se je rodila v mestu Fukuoka na Japonskem. S poukom klavirja je pričela s tremi leti. Med šolanjem na gimnaziji v Fukuoki je obiskovala pouk klavirja pri profesoricah Sayaka Kawaguchi in Midori Tanabe. Od leta 2011 je študirala visoki glasbeni šoli Kunitachi v Tokiju, v razredu porfesorice Seiko Ezawa. Med študijem se je redno udeleževala tekmovanj in osvojila številna priznanja (med njimi tudi na tekmovanjih Beethoven Piano Competition na Japonskem in Chopin International Piano Competition in Asia). Leta 2014 je prejela štipendijo za udeležbo na mednarodni poletni glasbeni na Mozarteumu v Salzburgu (Internationalen Sommerakademie Mozarteum in Salzburg). Na visoki šoli Kunitachi v Tokiju je igrala na številnih koncertih, tudi kot korepetitorka, pod mentorstvom prof. Jacoba Leuschnerja in prof. Reinerja Küchla. Po zaključenem dodiplomskme študiju je igrala na zaključnem koncertu najboljših absolventov.
Hanako Ogasawara od leta 2016 študira klavir na Glasbeni univerzi v Gradcu (Kunstuniversität Graz) pri profesorici Zuzani Niederdorfer. Pomladi leta 2018 se je udeležila izobraževanja na Tirolskem pod mentorstvom profesorjev Wolfganga Manza in Grigorya Gruzmana. Istega leta je prejela nagrado na mednarodnem klavirskem tekmovanju Forum per tasti na Slovaškem.

Prijazno vabljeni.

POLETNA MUZEJSKA NOČ 2019

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

17. Poletna muzejska noč bo potekala v soboto, 15. junija 2019, od 18. do 24. ure.

Pripravili smo bogat program:

- 18.00, 18.30 in 21.30 vodstvo po stalni razstavi

- 20.00 Hanako Ogasawara: Variacije - Hommage Franzu Lisztu, klavirski koncert v viteški dvorani

- 18.00, 19.00, 21.00, 22.00, 23.00 Gugalnik idej 2019: Labirint, plesni performance Mojca Kasjak v Kino Partizan

Prijazno vabljeni.

MMM 2019 – MODA IN MLADI

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na modno revija kolekcij dijakinj in dijakov Srednja šola za oblikovanje Maribor, Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Ljubljana ter študentk in študentov Fakulteta za strojništvo, Naravoslovnotehniška Fakulteta in Fakulteta za dizajn · Faculty of Design.

MMM 2019 – OTVORITEV OGLEDNEGA DEPOJA MODNIH OBLAČIL IN DODATKOV

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na strokovni posvet
Moda – kulturni in komunikacijski pojav,
na katerem bodo sodelovali prof. dr. Breda Luthar, izr. prof. dr. Vlado Kotnik in doc. dr. Alica Grilec in
na otvoritev Oglednega depoja modnih oblačil in dodatkov.

10.00 - strokovni posvet
12.00 - otvoritev

Foto: Kreacija Kletka Alana Hranitelja iz zbirke Pokrajinskega muzeja Maribor

MEDNARODNI MUZEJSKI DAN 2019

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Dan odprtih vrat.

Prijazno vabljeni.

MMM 2019 – OBUTEV, POKRIVALA IN TORBICE

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na otvoritev občasne razstave izdelkov, ki so jih oblikovali Mario Herzog, Ana Lazovski, Polona Poklukar, Jasmina Granduč in Teja Jeglič.

Foto: Čevlji iz zbirke Pokrajinskega muzeja Maribor

VARIACIJE – HOMMAGE FRANZU LISZTU

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Predmaturitetni recital dijakov Konservatorija za balet in glasbo Maribor Katarina Barbara Krnjak (sopran) in Blaž Stajnko (klavir).
(viteška dvorana, vhod z Grajske ulice)

BLAŽ STAJNKO (1999) letos šolanje klavirja na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor pod mentorstvom profesorice Tatjane Dvoršak zaključuje. Poleg klavirja se pod mentorstvom profesorice Alenke Češarek Krnjak šola na oddelku za petje. Lani je pod mentorstvom magistra Roberta Kampleta in profesorja Petra Novaka Smoliča maturiral iz predmeta glasbeni stavek. S številnimi koncerti, nastopi in tekmovanji pridobiva odrske izkušnje. Iz klavirja se je regijskega tekmovanja udeležil leta 2013 (zlato priznanje v kategoriji 1. c). Državnega tekmovanja – TEMSIG se je udeležil leta 2013 (bronasta plaketa v kategoriji 1. c). Leta 2010 se je udeležil mednarodnega tekmovanja v Pavolettu (srebrna nagrada v kategoriji A). Regijskih, državnih in mednarodnih (Osijek) tekmovanj se je uspešno udeleževal tudi iz petja. Svoje klavirsko znanje je širil z udeležbo na poletnih šolah in seminarjih pod mentorstvom Rubena Dalibaltayana, Zuzane Niederdorfer, Jasminke Stančul idr. Udeležil se je številnih glasbenih festivalov (npr. Festival Amadeus). Kot nadebudni komponist pa se je aprila 2019 s svojimi deli predstavil na tradicionalnem koncertu skladb dijakov komponistov.

KATARINA BARBARA KRNJAK (1993) je na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor pod mentorstvom profesorja Franja Peternela zaključila nižjo glasbeno šolo iz violine ter glasbeno pot nadaljevala na oddelku za petje. Pod mentorstvom profesorice Jolande Korat letos šolanje petja na Konservatoriju zaključuje. Vzporedno se je šolala na Ekonomsko-poslovni fakulteti, kjer je letos magistrirala. Odrske izkušnje je krepila s številnimi nastopi ter udeležbo na tekmovanjih. Regijskega tekmovanja se je udeležila leta 2010 (zlato priznanje v kategoriji 1. a) in 2013 (zlato priznanje v kategoriji 1. c). Državnega tekmovanja – TEMSIG se je udeležila leta 2010 (bronasta plaketa v kategoriji 1. a), 2013 (srebrna plaketa v kategoriji 1.c) ter nazadnje marca 2019 (srebrna plaketa v kategoriji III. a). Leta 2010 se je udeležila mednarodnega tekmovanja v Beogradu (II. nagrada v predkategoriji) ter leta 2017 v Osijeku (II. nagrada v IV. kategoriji). Sodelovala je na številnih pevskih projektih, kot so »Večer pesmi in arij«, »Baročni večer«, »Zvoki adventa« idr. Kot honorarna članica opernega zbora SNG Maribor v sezoni 2018/2019 sodeluje v Verdijevi operi Nabucco.

BLAŽ STAJNKO, klavir,
KATARINA BARBARA KRNJAK, sopran.

Mentorici:
TATJANA DVORŠAK, klavir,
JOLANDA KORAT, petje.

Korepetitorica:
ZVJEZDANA PLEŠKO ALEKSIN

Program:

G. Caccini: Amarilli, mia bella
G. F. Händel: Angels, ever bright and fair, arija Theodore iz oratorija Theodora
Katarina Barbara Krnjak

J. S. Bach: Preludij in fuga št. 12 v f-molu, BWV 881
Blaž Stajnko

R. Schumann: Liederkreis, op.39, št. 2: Intermezzo
H. Wolf: Verborgenheit
J. Brahms: Acht Zigeunerlieder, op. 103, št. 3: Wisst ihr, wann mein Kindchen
B. Britten: Folksong Arrangements, vol. 4, št. 3: How sweet the answer
Katarina Barbara Krnjak

J. Ravnik: Moment
S. Rachmaninoff: Etude-Tableau v Es-duru, op. 33, št. 7
Blaž Stajnko

Z. Prelovec: Dekliška pesem
J. Michl: Nezakonska mati
M. Lipovšek: Sinček
Katarina Barbara Krnjak

L. van Beethoven: Sonata št. 13 v Es-duru, ˝Quasi una fantasia˝, op. 27, št. 1
Blaž Stajnko

W. A. Mozart: In uomini, in soldati, arija Despine iz opere Così fan tutte
Katarina Barbara Krnjak

F. Chopin: Ballade št. 3 v As-duru, op. 47
Blaž Stajnko

Prijazno vabljeni.

MESEC MODE V MUZEJU 2019

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na otvoritev projekta MMM z modno revijo izdelkov, ki so jih oblikovali TANJA UVERA - fashion, Tanja Basle, David Bacali, Julia Kaja Hrovat, Sanija Reja Aske, Simona Kogovšek, Barbara Vrbancic, Patricia Pie, Renata Bedene.

Arkade gradu, vhod z Grajske ulice, četrtek, 9.5.2019 ob 20. uri.

VARIACIJE – HOMMAGE FRANZU LISZTU

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Predmaturitetni recital dijakinj Konservatoria za glasbo in balet Maribor Ine Krajnc in Ajde Pušaver.

AJDA PUŠAVER (2000) je svojo glasbeno pot pričela s sedmimi leti v privatni glasbeni šoli v Makolah pri profesorici Ani Pravdič Trnjar. Po končani nižji glasbeni šoli je opravila sprejemni izpit na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor. Od leta 2017 je članica klavirskega tria Aeternum. S triom se udeležuje različnih tekmovanj: Svirel (2018), 1. nagrada, Verona (2019), srebrno priznanje. Obiskuje 4. letnik umetniške gimnazije pod mentorstvom profesorja Petra Kuharja. Redno se izpopolnjuje na raznih seminarjih.

INA KRAJNC (2000) je pričela svoje glasbeno izobraževanje v Glasbeni šoli Karol Pahor na Ptuju v razredu profesorice Tanje Stošič Kozar. Po končani glasbeni šoli je opravila sprejemni izpit na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, kjer je pod mentorstvom profesorice Andreje Kepeski. Od leta 2017 je članica klavirskega tria Aeternum, s katerim se udeležuje različnih tekmovanj: Svirel (2018), 1. nagrada, Verona (2019), srebrno priznanje. Redno se izobražuje pri znanih pedagogih, kot so: Aleksandar Serdar, Nataša Veljković, Jasminka Stančul.

AJDA PUŠAVER, violina,
INA KRAJNC, klavir.

Mentorja: Peter Kuhar, violina in Andreja Kepeski, klavir.

Korepetitorica: Mirjam Strlić

PROGRAM:

A. Skrjabin: Etuda op. 8, št. 5
V. Ukmar: Zamaknjenost
R. Schumann: Papillons, op. 2
Ina Krajnc, klavir
F. B. Mendelssohn: Koncert v d-molu
Allegro molto appassionato,
Andante,
Allegretto non troppo – Allegro molto vivace.
Ajda Pušaver, violina

J. S. Bach: Preludij in fuga v Es-duru, WTK II
L. van Beethoven: Sonata op. 22, št. 11 v B-duru
Allegro con brio,
Adagio con molto espressione,
Menuetto,
Rondo – Allegretto.
Ina Krajnc, klavir

Prijazno vabljeni v viteško dvorano mariborskega gradu.

Foto: Ina Krajnc

PREDSTAVITEV KNJIGE KULTURNA DEDIŠČINA MIZARSKIH DELAVNIC

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije
avtorice dr. Mirjana Koren
KULTURNA DEDIŠČINA MIZARSKIH DELAVNIC.

V glasbenem programu bosta sodelovala
Ženski pevski zbor Glasbene matice Maribor in Alfi Nipic.

Prireditev bo v sredo, 24. aprila 2019, ob 18. uri
v Viteški dvorani mariborskega gradu.

Delo dr. Mirjana Koren Kulturna dediščina mizarskih delavnic je izšlo kot šesta knjiga v zbirki Osvetljena dediščina, ki jo izdaja Pokrajinski muzej Maribor. V osrednjem delu knjige je podrobno predstavljenih šest mizarskih delavnic z območja slovenske Štajerske, katerih začetki večinoma segajo v 19. stoletje. Avtorica uvaja termin kulturna dediščina mizarskih delavnic, pri čemer poudarja pomen prenosa znanja iz roda v rod in to sporočilo strne v stavku: Nesnovna dediščina, ki je posledica ročnega dela, odpira številna vprašanja o načinih pridobivanja in prenosa znanja, o utelešenem znanju, pa tudi o razumevanju dela, pripadnosti, družbeni umeščenosti in identiteti.

Veselimo se Vašega obiska!

COPY OF PREDSTAVITEV KNJIGE KULTURNA DEDIŠČINA MIZARSKIH DELAVNIC

Pokrajinski muzej Maribor 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Vabimo vas na predstavitev znanstvene monografije
avtorice dr. Mirjana Koren
KULTURNA DEDIŠČINA MIZARSKIH DELAVNIC.

V glasbenem programu bosta sodelovala
Ženski pevski zbor Glasbene matice Maribor in Alfi Nipic.

Prireditev bo v sredo, 24. aprila 2019, ob 18. uri
v Viteški dvorani mariborskega gradu.

Delo dr. Mirjana Koren Kulturna dediščina mizarskih delavnic je izšlo kot šesta knjiga v zbirki Osvetljena dediščina, ki jo izdaja Pokrajinski muzej Maribor. V osrednjem delu knjige je podrobno predstavljenih šest mizarskih delavnic z območja slovenske Štajerske, katerih začetki večinoma segajo v 19. stoletje. Avtorica uvaja termin kulturna dediščina mizarskih delavnic, pri čemer poudarja pomen prenosa znanja iz roda v rod in to sporočilo strne v stavku: Nesnovna dediščina, ki je posledica ročnega dela, odpira številna vprašanja o načinih pridobivanja in prenosa znanja, o utelešenem znanju, pa tudi o razumevanju dela, pripadnosti, družbeni umeščenosti in identiteti.

Veselimo se Vašega obiska!