Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
- Dogodki
- Prizorišča
- Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia
DELAVNICE RAČUNALNIŠKE UMETNOSTI
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV okviru projekta Skupaj svobodne_i, te vabimo na naslednji sklop umetniških delavnic, ki jih organiziramo prostovoljke_ci programa Maribor skozi rožnata očala. Računalniška umetnost je umetnost, pri kreaciji ali razstavljanju katere igrajo računalniki in druge digitalne tehnologije pomembno vlogo. To je lahko vse od slikovnih, zvočnih del, animacij, video iger, spletnih strani, performansov, algoritmičnih del in interaktivnih instalacij.
Na delavnicah se bomo spoznavale_i z različnimi tehnikami, ki jih umetniki uporabljajo za ustvarjanje svojih del.
V prvem sklopu bomo raziskovale_i algoritmično generativno umetnost, kjer s pomočjo ponavljajočih se postopkov pridemo do abstraktnega, navidezno naključnega rezultata. Spoznale_i se bomo z osnovami programskega jezika Javascript, ki nam bo omogočal ustvariti poljubno sceno - abstraktno, stilizirano ali video in foto montažo ali celo preprosto videoigro.
Drug sklop bo v ospredje postavil 3D računalniško umetnost, kjer bomo kot kiparke_ji uporabljale programe za ustvarjanje 3D svetov, od dioram in okolji, do ljudi in drugi (resničnih ali izmišljenih) bitij.
V zadnjem sklopu se bomo naučile_i, kako narediti preprosto spletno stran za razstavljanje svojih izdelkov. Na koncu bomo te družile_i v galerijo del vseh udeleženk_cev za virtualno razstavo!
PRIJAVI SE
Prvi sklop bo potekal v avgustu ob sledečih terminih:
Petek, 20. 8. med 10. in 13. uro
Sobota, 21. 8. med 10. in 13. uro
Nedelja, 22. 8. med 10. in 13. uro
* Termini za naslednja sklopa bodo objavljeni naknadno.
Predhodno znanje kateregakoli od področij, ki se jih bomo lotevale_i na delavnicah, pred udeležbo ni potrebno! Vse delavnice bodo potekale pod predpostavko, da se prvič srečuješ z računalniško umetnostjo.
Zaželeno je, da se udeležiš vseh delavnic posameznega sklopa, saj se bodo znanja nadrajevala. Tako boš tudi lahko zaključil_a sklop z vsaj enim izdelkom računalniške umetnosti.
Prijavnica: https://forms.gle/kd9Tew8y4PVKwKCW7
🏳️🌈 AKCIJA »PODPRI PARADO, IZOBESI ZASTAVO«
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaMKC Maribor in program Maribor skozi rožnata očala z začetkom meseca ponosa tudi letos najavljata akcijo »Podpri parado, izobesi zastavo«, s katero že tradicionalno pozivata mariborsko javnost, da v juniju izrazi solidarnost do skupnosti LGBTQIA+. V letu 2021 lahko s tem ponovno podprete tudi samo parado ponosa, ki se konec junija po dveh letih vrača v Maribor.
Mavrična zastava je prvič zaplapolala junija 1978 v San Franciscu. Zasnoval jo je Gilbert Baker kot odgovor na željo skupnosti po univerzalnem simbolu, ki bo pripomogel k njeni vidnosti. Prve, ročno zašite zastave je sestavljalo osem simboličnih barv, vsaka s svojim pomenom: roza (seks), rdeča (življenje), oranžna (zdravljenje), rumena (sonce), zelena (narava), turkizna (umetnost), indigo (harmonija) in vijolična (duhovnost). Kasneje se je rodila različica s šestimi barvnimi trakovi, ki jo poznamo še danes, ko predvsem v času junijskih obeležitev krasi marsikatero poslopje.
Mavrična zastava pa ni zgolj priljubljen in privlačen motiv: predstavlja dolgo zgodovino skupnosti LGBTQIA+ in njihov boj za enakopravnost, ki še zdaleč ni gotov. Njena prepoznavnost je močno orodje za opolnomočenje LGBTQIA+ oseb po celem svetu in prav v času krize je solidarnost pomembna bolj kot kadarkoli prej. Ob pripravah na letošnjo parado in druge aktivnosti v okviru meseca ponosa vas organizacijska in prostovoljska ekipa Maribor skozi rožnata očala znova vabi, da javno izkažete svojo podporo skupnosti.
Akciji se lahko pridružite posameznice_ki ter skupine, organizacije in podjetja s sedežem v Mariboru. Za sodelovanje je potrebno izpolniti spletni obrazec, kjer navedete svoje podatke ter označite, ali zastavo že imate.
V primeru, da si zastavo želite izposoditi, sta na voljo osebni prevzem na MKC Maribor (Ob železnici 16) ali dostava po dogovoru. Ko je zastava pri vas, jo je potrebno samo še izobesiti: vabimo vas, da to storite že v začetku meseca, predvsem pa naj plapola na dan parade, v soboto, 26. junija.
Ker želimo pokazati, da je Maribor mavrično mesto, ne pozabite poslati fotografije izobešene zastave na maribor-pride@mkc.si ali katerega od spletnih kanalov (stran Maribor Pride ali Maribor skozi rožnata očala na Facebooku in @maribor_pride na Instagramu).
Rezervacije bodo sprejemale_i tudi po 1. juniju, a svetujejo, da si zastavo rezervirate čimprej, saj je število omejeno. Obrazec je že na voljo na naslednji povezavi:
REZERVIRAJ ZASTAVO
Vsem sodelujočim se zahvaljujemo za podporo in želimo vesel mesec ponosa!
POGOVORNA SKUPINA ZA MLADE, KI VSTOPAJO NA TRG DELA
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaSi zaključil_a z izobraževanjem in se podajaš na lov za službo. Se pri tem srečuješ s strahovi, dilemami, vprašanji?
MKC Maribor v sodelovanju s Centrom Mentalis začenja s kratkim programom za mlade posameznike, ki vstopajo na trg dela. Prvo srečanje bo potekalo v četrtek, 27. 5., ob 14. uri, v prostorih MKC Maribor.
Pogovorno skupino bosta vodili Tjaša Antolič in Alenka Cvetko.
Program bo zajemal teme:
Vstop mladih na trg dela – soočanje z izzivi.
Iskanje mojih prednosti, pričakovanj in strahov.
Kako se predstaviti delodajalcu?
Kako se soočati z občutki pri procesu zaposlitve (razgovor za službo, zavrnitev) in ostati motiviran?
Skrb za duševno zdravje v času iskanja zaposlitve.
Srečanja bodo potekala enkrat mesečno po dve šolski uri. Spoznal_a boš lahko druge mlade, ki se soočajo s podobno situacijo, si izmenjal_a izkušnje in se opolnomočil_a za lažje iskanje službe in nasploh vključevanje na trg dela.
Ker je število mest omejenih, je potrebna predhodna prijava na tej povezavi.
Za dodatne informacije lahko pišeš na doris.spurej@mkc.si.
Veselimo se srečanja!
[SDKVMB2021] PREDFESTIVALSKI PROGRAM OB SVETOVNEM DNEVU KNJIGE
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaMKC Maribor in literarni festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru ob letošnjem Svetovnem dnevu knjige, ki ga bomo obeležili 23. aprila, ponovno vabi na raznolik predfestivalski program za vse generacije bralk in bralcev.
“
“Dragi ljubitelji branja in prijatelji knjig! Že drugič zapovrstjo smo festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru zaradi izrednih razmer prestavili. Skupaj s številnimi partnerji ga bomo izvajali predvidoma od 18. do 24. junija 2021. Svetovni dan knjige, 23. april, pa bomo vendarle praznovali in obeležili z nekaj aktivnostmi, ki bodo potekale v tem tednu od 21. do 24. aprila .
— Petra Kolmančič, producentka
Zakaj je branje prav zdaj, v teh izrednih časih, še pomembnejše kot sicer?
Tako se te dni sprašujejo v organizaciji UNESCO, ki je na konferenci v Parizu pred 27. leti dala pobudo o svetovnem dnevu knjige. V času, ko je večina šol po vsem svetu zaprtih in smo ljudje omejeni s preživljanjem časa zunaj in v družbi, lahko bolj kot kdaj koli prej moč knjig izkoristimo za boj proti samoti, osamitvi, za razširitev obzorij, za spodbujanje uma in ustvarjalnosti ter zato, da se s pomočjo knjig odpremo drugim svetovom in ljudem, novim idejam, novim vsebinam, oddaljenim krajem in neznanim prostorom. To je tudi priložnost za uvajanje naših otrok v svet knjig – odlična priložnost, da otrokom privzgojimo vseživljenjsko ljubezen do branja.
V Mariboru smo v počastitev svetovnega dneva knjige pripravili večdnevni spletni literarni program, ki ga spremlja izvirna fotografska razstava Obrazi knjig na Starem mostu, pridružujemo pa se tudi kot promotorji prireditve Sejem s kavča, ki letos poteka že drugič zapovrstjo. Pri oblikovanju vsebin smo sodelovali dolgoletni partnerji festivala Mariborska knjižnica, Založba Pivec ter Mladinski kulturni center Maribor, ki nastopa tudi v vlogi koordinatorja. V programu sodelujejo tudi Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru, platforma konS, Bralna značka Slovenije in Pesniško društvo Slam zverine, Sejem s kavča pa poteka na pobudo skupnosti založnikov ter v organizaciji pisarne Ljubljane, Unescovega mesta literature.
PREDFESTIVALSKI PROGRAM:
21. 4. // Literarna matineja z Andrejo Peklar
22. 4. // Sejem s kavča
23. 4. // Pogovor z nagrajencem večernice Andrejem Rozmanom Rozo
23. 4. // Fotografska razstava Mariborske knjižnice Obrazi knjige
23. 4. // Spletna akcija spodbujanja branja Knjiga, ki me je premaknila
23. 4. // Polfinale pesniškega turnirja Založbe Pivec
23. 4. // Delavnica kodne poezije z Rosi Grillmair
24. 4. // Ožuljeni jezik z gostom Muanisom Sinanovićem
PREVERI CELOTEN PROGRAM
Dogodek je del projekta literarnih prireditev, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.
Festival Slovenski dnevi knjige v Mariboru sofinancirata tudi Mestna občina Maribor in Urad RS za mladino.
BRALNI KLUB MKC ČRKE – BORIS KOLAR: TRINAJST
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaLiterarni program MKC Črka, ki deluje pod okriljem Mladinskega kulturnega centra Maribor, organizira nov cikel srečanj Bralnega kluba MKC Črke, ki bo tako kot lani potekal po spletu.
Spletni bralni pogovor bo tokrat namenjen izjemni zbirki kratkih zgodb Trinajst Borisa Kolarja, ki bo odlično izhodišče za vznemirljiv pogovor o motivih, ki jih avtor razgrinja v svoji knjigi. Pogovor bo tekel o času, o iskanju svobode znotraj omejitev narave in kulture, o družbeni hierarhiji depriviligiranih, o nanosvetu vonjev in vonjav …
Zgodbe na resen in obenem neprizanesljivo ironičen način popeljejo v situacije, ki so skoraj že bizarne. Zato vas MKC Maribor vabi, da preberete knjigo trinajstih kratkih zgodb, ki je lansko leto izšla pri založbi Goga in se pridružite na video povezavi v sredo, 31. 3. 2021, ob 18:00 iz svojih najljubših prostorov ter z podelite mnenje o knjigi. O njej pa bo na sredini dogajanja spregovoril tudi pisatelj Boris Kolar, ki bo z udeleženci delil tudi kakšen izbran odlomek. Bralni klub bo vodila Tonja Jelen.
Knjigo je mogoče naročiti po 20 % nižji ceni na založbi Goga (goga@goga.si, če želite uveljavljati popust, pripišite ob naročilu »Bralni klub MKC Črke«) ali pa si jo izposoditi v več knjižnicah v fizični obliki.
Za udeležbo v bralnem klubu MKC Črke je potrebna predčasna prijava na naslovu jelen.tonja@gmail.com ali potrditev udeležbe preko zasebnega sporočila na Facebook-profilu MKC Črke.
LITERARNI NATEČAJ: “ALI GOVORIŠ EMOJŠČINO?”
Mladinski kulturni center Maribor 16 Ob železnici Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaMKC Maribor in festival 24. Slovenski dnevi knjige v Mariboru razpisujeta nagradni literarni natečaj za mlade ustvarjalke in ustvarjalce “Ali govoriš emojščino?”
Razpisan je 6. nagradni natečaj za najboljši prevod pesmi iz simbolnega jezika emoji v slovenščino. Izbor najbolj uspelih, drznih in kakovostnih prevodov bo objavljen na spletni strani in na Facebook straneh MKC Maribor in Dnevi knjige v Mariboru.
Poslane prevode bo ocenjevala literarna žirija, ki jo sestavljata sodelavka literarnega festivala Slovenski dnevi knjige v Mariboru, pesnica in kritičarka Tonja Jelen in avtorica letošnje pesmi v emojščini, pesnica in kritičarka Helena Zemljič, tudi zmagovalka drugega natečaja prevajanja pesmi iz emojščine leta 2017. Nagrada za najboljši prevod je honorar v višini 100 evrov v bruto znesku.
Zmagovalec ali zmagovalka natečaja bo razglašen oziroma razglašena na knjižnem sejmu festivala 24. Slovenski dnevi knjige v Mariboru ter povabljen ali povabljena k nastopu.
EMO… JI? …KONI?
Emotikoni so digitalni piktogrami, ki predstavljajo vsakdanje predmete ali pojme. Izvirno je beseda emoji japonska skovanka med »e« (絵, slika) in »moji« (文字, simbol). Danes so emotikoni postali pomembni v vsakdanji pisni komunikaciji in jih najdemo v vseh porah našega vsakdanjika. Posamezen simbol izraža določen pomen, ki si ga včasih lahko razlagamo po svoje, z združevanjem različnih simbolov pa lahko izrazimo tudi bolj zapletene misli. Kako emotikone vidiš in si jih interpretiraš ti?
Postani prevajalec_ka iz emojščine, odklikaj na to povezavo, preberi pesem in jo prevedi v slovenščino!