Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)
- Dogodki
- Prizorišča
- Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)
Pristava—Gaberke—Veleje / otvoritev razstave
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Vabljeni v UGM Studio na otvoritev razstave Pristava—Gaberke—Veleje umetnika Mladena Stropnika, ki je svojo umetniško pot začel z raziskovanjem razširjenega polja slikarstva, danes pa njegov bogat in intriganten opus obsega slike, dela na papirju ... Stropnik svojo umetniško prakso situira v prostore vsakdanjega življenja – iz njih namreč črpa, obenem pa v njih, z umetniškimi gestami, ki izhajajo iz konceptualizma in minimalizma intervenira in s tem oblikuje prosto asociativne pomene. Umetnik zrcali svoje osebno doživljanje vsakdanjega, poznanega, neposrednega, to doživljanje pa prevaja v umetniška dela, ki gledalcu ponujajo neposredno estetsko izkušnjo, ki pa je zmeraj vezana na in pogojena s posameznikovim asociativnim poljem. S tem Stropnikova intimna izkušnja preide v prostor kolektivnega in predstavlja svojevrsten družbeni komentar, ki ga ni vedno mogoče verbalno ubesediti. V tokratni razstavi se bo Stropnik, izhajajoč iz dejstva, da je delo povsod in da je vse delo, osredotočil na delo, ki je in ostaja nevidno, torej delo v kontekstu umetniškega procesa. Predstavil se bo s »fakti« oziroma umetniškimi deli, ki predstavijo njegov proces dela ter razgrnejo postopke in sistem, s pomočjo katerega umetnik razmišlja.
Modre urice / Ogled razstave in ustvarjalnica: Rišem po knjigi
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Program za starejše odrasle 60+. torek, 10. oktober 2023, 15.00–16.30 vodi: Brigita Strnad, muzejska svetovalka Ogledali si bomo razstavo Zgodba o knjigi. Na ogled so dela sodobnih slovenskih umetnic in umetnikov, ki se posvečajo knjigi: knjigo vključujejo kot motiv, jo uporabijo kot material ali ustvarjajo avtorsko knjigo, v kateri se izražajo v likovnem jeziku. Svoje razumevanje in doživljanje razstave bomo podkrepili še z lastno izkušnjo ustvarjanja o knjigi oz. s knjigo. Vabimo vas, da na ustvarjalnico prinesete s seboj poljubno knjigo. Po njej boste lahko risali, če pa tega ne boste želeli, jo boste pa narisali. cena: 5€prijave: 02 22 94 697 ali brigita.strnad@ugm.si
Zgodba o knjigi
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Kaj je knjiga? Je enkraten izum shranjevanja informacij, ki nas v znamenitem kvadrastem formatu spremlja že dobrih 1500 let in morda mnogo več! 6. oktober–25. november 2023Otvoritev: petek, 6. oktober 2023, 18.00 V zahodni likovni umetnosti so knjigo slikali z navdušenjem, pogoste so upodobitve svetih knjig, enciklopedij, romanov in priročnikov. Včasih je očarala njena lepota in redkost, največkrat vsebina. A lahko razmišljamo tudi širše, ni vseeno, s katero knjigo smo upodobljeni, niti ali beremo na glas ali v intimni tišini, veliko knjig je napisanih, a obstajajo izjeme, kaj se zgodi s knjigo, če jo zavržemo? razstavljajo: Ksenija Čerče, Darko Golija, Aleksandra Saška Gruden, Marko Jakše, Natalija Juhart Brglez, Petra Kapš, Metka Kavčič, Petra Kolmančič, Bojana Kovačič Zemljič in Mira Strnad, Boštjan Pucelj, Polona Poklukar, Borut Popenko, Vojko Pogačar, Jože Slaček, Natalija Šeruga Golob, Jože Šubic, Simona Šuc, Reciklirane knjige (Mladinski kulturni center Maribor), Knjiga risb (Društvo likovnih umetnikov Maribor), Risoromani (VigeVageKnjige)
Slike (prijateljice) in naslovi slik, ki še niso narejene / otvoritev razstave
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Vabljeni na otvoritev razstave Slike (prijateljice) in naslovi slik, ki še niso narejene umetnika Milana Goloba v UGM Studiu, ki predstavlja avtorjevo delo zadnjih dveh desetletij. Petek, 4. avgust 2023, 19.00 Kustosinja: Andreja Borin Pred približno dvajsetimi leti je Milan Golob prvič naključno naslikal štiri kroge. Odtlej ostajajo stalnica v njegovem ustvarjanju. Njegove slike manjših formatov kažejo različno dinamiko med barvo, ozadjem, naslikanimi krogi, geometrično mrežo in ostalimi elementi. Vsak najmanjši detajl šteje. Ko je slika gotova, ji avtor podeli naslov, ki je enako pomemben kot sama slika. Naslove za slike je umetnik sprva poiskal med osebnostmi s področja umetnosti, literature, zgodovine, znanosti ipd., sedaj pa jih večinama najde na potovanjih – predvsem ob obiskih pokopališč. Naslov slike je lahko recimo: Joan Beaufort (1407–1445), Zmago Jeraj (1937–2015), Sylvia Plath (1932–1963), Ljubica Rafajlovič (1932–1958), Boro Đukić (1951–2013), Hafsa Mouini (2014–2014) … V istem prostoru in v isti vrsti se na razstavi torej lahko znajdejo druga ob drugi slika, poimenovana po škotski kraljici, slovenskem slikarju, ameriški pesnici, neznancu in neznanki ter otroku.
Milan Golob / Slike (prijateljice) in naslovi slik, ki še niso narejene
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Samostojna razstava Milana Goloba v UGM Studiu predstavlja avtorjevo delo zadnjih dveh desetletij: razstavil bo tretjino slik iz tega obdobja, tri video/avdio dela in seznam naslovov slik, ki še niso naslikane. 4. avgust–30. september 2023Otvoritev: petek, 4. avgust 2023, 19.00 Kustosinja: Andreja Borin Pred približno dvajsetimi leti je Milan Golob prvič naključno naslikal štiri kroge. Odtlej ostajajo stalnica v njegovem ustvarjanju. Njegove slike manjših formatov kažejo različno dinamiko med barvo, ozadjem, naslikanimi krogi, geometrično mrežo in ostalimi elementi. Vsak najmanjši detajl šteje. Ko je slika gotova, ji avtor podeli naslov, ki je enako pomemben kot sama slika. Naslove za slike je umetnik sprva poiskal med osebnostmi s področja umetnosti, literature, zgodovine, znanosti ipd., sedaj pa jih večinama najde na potovanjih – predvsem ob obiskih pokopališč. Slike Milana Goloba vzpostavljajo nenavadno matriko povezav, v kateri morda za hip prestrežemo poblisk nekega višjega reda. Zveza med imenom in priimkom je in obenem ni naključna. Leto nastanka slike je in ni naključno. Prostor, ki ga zariše pomišljaj med letom rojstva in letom smrti je hipnotično nabit in tudi nedoumljivo odprt proti neznanemu.
Sladki protokoli
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Razstava Sladki protokoli predstavlja štiri projekte umetnic in umetnikov mlajše generacije, ki so v letih 2021 in 2022 nastali v okviru programa U30+ Zavoda za sodobne umetnosti Aksioma. otvoritev: petek, 23. junij 2023, 19.00 Avtorice in avtorji: FaceOrFactory, Tamara Lašič Jurković, Dorijan Šiško, Andrej ŠkufcaKustos: Jure Kirbiš Umetniška dela platforme FaceOrFactory (Eva Smrekar, Aljaž Rudolf) ter umetnic in umetnikov Tamare Lašič Jurković, Dorijana Šiška in Andreja Škufce so po samostojnih predstavitvah v Aksiominem projektnem prostoru tokrat prvič sopostavljena v zaokroženo celoto. Razstava tako ponudi kompleksnejše branje posameznih del, ki pa v medsebojnem dialogu vzpostavljajo prostor za poglobljeno refleksijo družbenih, političnih, ekonomskih in estetskih fenomenov in transformacij v post-digitalni dobi. V pričujoči razstavi avtorji in avtorice naslavljajo vzporednice med mikroorganizmi in družbenimi strukturami, igrifikacijo ekonomskih in drugih družbenih procesov, problematiko ideologije pozitivnega mišljenja znotraj stalnega stanja krize ter konflikta med zlorabo neobnovljivih naravnih virov in okoljskimi zahtevami po zmanjševanju rasti – fenomene in transformacije, ki jih za potrebe lastnega ohranjanja generira kapitalizem.
Sobotna ustvarjalnica / Naslikajmo živalske junake
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Junak razstave Lunar / Recycle or Try je maček. Ta je moder, rdeč , vijoličen, lahko ima krila ali je obut. Predvsem pa umetnik Slaven Lunar Kosanović ne kupuje novega papirja ali platen, temveč ga slika na rabljen material. Vodi: Brigita Strnad, muzejska svetovalka UGM Otroci, kdo pa je vaš živalski junak ali junakinja? Pridite in jo/ga naslikajte! Tokrat vam na delavnici ne bomo pripravili novih risalnih listov - saj veste, da je zdravo za naše okolje, če smo varčni s papirjem. Na delavnico prinesti svoj nosilec, na katerega boste slikali. Uporabite lahko rabljeno kartonasto škatlo, kos odvržene lesene površine ali ovitek zvezka, ki ste ga hoteli vreči v smeti. Naj vas ne moti, če je na nosilcu že kakšna črta, oblika ali barva. Cena posamezne ustvarjalnice: 4 € Obvezne predhodne prijave: 02 22 94 697 ali brigita.strnad@ugm.si
Od sgraffitov do grafitov
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Od 24. marca do 1. aprila se bomo v devetih festivalskih dnevih znova sprehajali po mestnih ulicah in trgih ter spoznavali zgodbe, ki delajo naše mesto tako zelo posebno. Tudi letos se v UGM pridružujemo programu Festival sprehodov. Našega bomo začeli v UGM Studiu s krajšim ogledom razstave Recycle or Try hrvaškega grafitarja in multidisciplinarnega umetnika Slavena Lunarja Kosanovića.. Vodi: Brigita Strnad, muzejska svetovalka UGM Pot nas bo dalje vodila po mariborskih ulicah in trgih, na kateri bomo opozorili na sodobno obliko ulične umetnosti – grafite, saj ti na likovno atraktiven način popestrijo velikokrat prikrite ali zanemarjene dele mesta. Udeležba je brezplačna.
Borut Popenko / Odpiranja
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)»Vse se začne v praznem prostoru, ki v Popenku sprošča adrenalin,« je pred petindvajsetimi leti ob razstavi v Razstavnem salonu Rotovž zapisala Aleksandra Kostič. kustos: Jure Kirbiš Četrt stoletja kasneje se slikar Borut Popenko vrača v Razstavni salon Rotovž, zdaj poimenovan UGM Studio. A izhodišče ostaja isto. Popenka od začetka zanimajo osnovne prvine slikarstva, ki izhajajo iz praznega prostora, od materialnosti slikarskega medija do oblikovanja slikovnega polja. V raziskovanju barv in oblik, razmerij, kompozicij, volumnov in harmonij se sklicuje na abstraktno slikarsko tradicijo, od abstraktnega ekspresionizma, slikarstva barvnih polj, geometrijske abstrakcije do monokromnega slikarstva in minimalizma. Med vzornike navaja velikane abstraktne umetnosti - Mark Rothko, Josef Albers, Morris Louis, Ellsworth Kelly – ter sodobnike - Anish Kapoor, Peter Halley, Gerwald Rockenschaub. Popenko s svojo slikarsko prakso v premislek postavlja napeto razmerje med sliko-predmetom in sliko-podobo - kako prepogibati platno, kako razpreti plasti platna v pahljačo, kako odpreti platno, kakor vrata?
Modre urice / Roman v fotografijah
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Fotografije Matije Brumna razkrivajo nepoznano in samosvoje bivanje mesta: stavb, prizidkov, barak, ulic, mostov, prehodov in podhodov, tu in tam tudi osamelih dreves. Avtor pravi, da je ob ustvarjanju te serije imel pogosto v mislih roman Severni sij Draga Jančarja. Na tokratni Modri urici bomo brali citate iz romana in iskali vzporednice z razstavljenimi fotografijami. Cena posamezne ustvarjalnice: 5 € Obvezne predhodne prijave: 02 22 94 697 ali brigita.strnad@ugm.si
Eklektični poizkus dokončati torzo v moji glavi + Omara (Mara Oláh)
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)UGM | Umetnostna galerija Maribor in Everybody Needs Art (Budimpešta, Madžarska) s ponosom predstavljamo dvojno razstavo v dveh nivojih. Ustanovitelj in programski vodja Peter Bencze v pritlični etaži UGM Studia na razstavi z enigmatičnim naslovom Eklektični poizkus dokončati torzo v moji glavi prikazuje medgeneracijski izbor umetnikov in umetnic, pretežno iz bazena srednje Evrope. Mednarodna skupinska razstava ponuja nabor upodobitev telesa skozi različne medije, nekje med folklornim punkom in novim materializmom. Etaža nižjega pritličja je medtem posvečena eni sami umetnici – prva samostojna razstava Omare (Mare Oláh) v Sloveniji – postavitev pa si za izhodišče jemlje umetničin slikarski zapis: »Kolikokrat ti moram povedati - da ne vedežujem doma - samo po TV.« Everybody Needs Art je hibridna organizacija s tremi razstavnimi prostori v Budimpešti – ENA Viewing Space, ENA Korner in Longtermhandstand. Ob tem se ukvarja s predstavitvijo sodobne umetnosti v mednarodnem prostoru. UGM | Umetnostna galerija Maribor bo prihodnje leto v Budimpešti organizirala drugo v paru razstav v izmenjavi z . Odpiralni čas UGM Studio
Spet je konec sveta / otvoritev razstave
Maribor center / UGM Studio (Trg Leona Štuklja 2, Maribor)Vabljeni na otvoritev razstave Spet je konec sveta mlade fotografinje Ane Zibelnik v UGM Studiu. Kustosinja: Simona Vidmar Mlada fotografinjo Ano Zibelnik (r. 1995, Ljubljana) živi v Haagu na Nizozemskem. Na Univerzi v Ljubljani je diplomirala iz vizualnih komunikacij, na Univerzi v Leidnu pa magistrirala iz filmskih in fotografskih študij. Raziskuje teme smrti, dolgoživosti in dojemanja časa, ki jih prepleta z ekologijo in razmišlja o trenutnem statusu človeka kot akterja na našem planetu. Avtorica v svoji praksi združuje raziskovalni pristop s poetično interpretacijo, pri čemer pogosto črpa navdih iz literature. Ana Zibelnik trenutno dela kot samostojna kustosinja in urednica za nizozemsko nevladno organizacijo Paradox. Njen življenjepis si lahko preberete tukaj. V UGM smo se z obetavno fotografinjo srečali na platformi PARALLEL, evropski platformi za mednarodno promocijo in izobraževanje mladih evropskih fotografov, katere ustanovna članica je tudi Umetnostna galerija Maribor.