Loading Dogodki

« Vsi dogodki

30. Mednarodni festival računalniške umetnosti

18. oktobra 19:00 - 27. oktobra 20:00

Mednarodni festival računalniške umetnosti

30xMFRU: TRI DESETLETJA TEHNOLOŠKIH SKRBI

18. – 27. oktober 2024 // Velika kavarna in Kulturni inkubator

Tokratna edicija dogodka med 18. – 27. oktobrom 2024 bo obarvana s tridesetletnico festivala in ponovnim premislekom tridesetletja radikalnih sprememb na področju računalništva. Ob tem je pomembno spomniti, da se je internet na lokalnih tleh razširil v javno zavest in uporabi po letih 1994 in 1995, letnici pa sovpadata tudi z razvojem video umetnosti, net art umetnosti in širše novomedijske umetnosti pri nas. Ob koncu devetdesetih let je bilo institucij, iniciativ in drugih platform že ogromno, pionirski festival MFRU pa s svojo peto edicijo že dodobra definiran in vsidran v umetnostni sistem. Eden najstarejših tovrstnih festivalov v Sloveniji je v svoji izjemno pestri zgodovini močno zaznamoval in vplival na formiranje intermedijske umetnosti v našem prostoru, hkrati pa je z vsako edicijo, z različnimi kuratorskimi ekipami in umetniškimi pozicijami vedno znova odpiral nove razmisleke o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti tehnologije.

Razstava ‘V fokusu’

18.—27. 10. 2024, Velika kavarna, Glavni trg 1, Maribor

Z razstavo ‘V fokusu’ naslovljeno 30×MFRU se letošnja kuratorska zasedba vrača k pregledu festivalskega arhiva in že pred samim dogodkom raziskuje festivalsko zgodovino skozi pogovor s ključnimi akterji in akterkami na področju intermedijske umetnosti pri nas, ki so bili_e na različne načine vpleteni_e v pretekle edicije MFRU. Pogovori so potekali v začetku leta z namenom vstopiti v organizem s tridesetletno zgodbo – bolje spoznati njihove pozicije, bolje razumeti festivalske mehanizme in, preden se podamo v naslednje tridesetletje, zapisati nekatere ključne premisleke. Odlomki iz pogovorov tako na drugačen način odpirajo in interpretirajo obsežen arhiv pionirske institucije – objavljeni so na uradni spletni strani in festivalskih omrežjih, kjer jih lahko preberete v celoti. Rdečo nit povzema podnaslov obletnice Tri desetletja tehnoloških skrbi, ki naslavlja številne izzive na področju intermedijskih umetniških praks in organizacije festivala, hkrati pa nam tovrstna vsebinska usmeritev lahko omogoči razumevanje novih tehnologij danes ter nakazuje na skrbi, s katerimi se bomo na tem področju skoraj zagotovo srečevali v prihodnje.


Razstava študentskih del in nagrajenih del MFRU30

18.—27. 10. 2024, Kulturni inkubator, Koroška cesta 18, Maribor

Otvoritev razstave študentkih del in nagrajenih del MFRU30, ki jo je kurirala Martina Frangež, bo v soboto, 19. oktobra, ob 18. uri v Kulturnem inkubatorju.


OTVORITVENI KONEC TEDNA

Petek, 18. oktober

11:00

Ob 11. uri bosta kuratorja Lara Mejač in Davide Bevilacqua prisotnosti umetnikov_c izpeljala ekskluzivno vodstvo po razstavi MFRU30: Prazne police ter razstavi V Fokusu na osrednjem prizorišču Velike kavarne. V času vodstva bosta na voljo za podajanje izjav medijem. Vljudno vabljeni, da se nam pridružite na vodstvu za novinarje_ke in goste_je festivala.

19:00
Ob 19. uri bo uradna otvoritev festivala s prisotnostjo direktorice Mladinskega kulturnega centra, kuratorja in kuratorke in umetnikov_c. V času otvoritvenega večera bo potekal performans kolektiva Undoing.Studio, sledil bo glasbeni del večera.


Sobota, 19. oktober

V soboto se bodo čez dan odvile posebne interaktivne aktivnosti s sodelujočimi umetniki_cami (naštete spodaj). Zvečer bo otvoritev razstave študentskih del v Kulturnem Inkubatorju.

»What are you hungry for?« / zine delavnica / Alice Strete & Simon Browne

Sodelujoči bodo razpravljali o potencialih in prihodnosti prehranskih centrov znanih kot menze. Ali bi lahko bili, zunaj kapitalistične funkcije ustvarjanja prihodkov, to prostori za druženje in oblikovanje skupnosti? Zamisli si svojo različico – Kakšne bi bile dodatne aktivnosti, s katerimi bi se na teh območjih lahko ukvarjali, načini, na katere bi preživljali čas? bi bilo mogoče prinesti lastno hrano in pijačo? Kultura skupnostnega prehranjevanja ima veliko vlogo pri razvoju osebnega odnosa do hrane in kuhanja, za iskanje užitka v hrani in deljenja le-tega z drugimi. Na dveh delavnicah se želimo vprašati: »česa ste lačni?«, prevprašati skupno razumevanje prehranjevalnih navad prisotnih in izdelati tematske zine, ki jih bomo po koncu pustili v osrednjem razstavnem prostoru.

»Pocas: Vzajemna mutacija« / delavnica / Pablo Somonte Ruano

Vzajemno mutacijo bi lahko označili kot taktiko za preoblikovanje kapitalistične poslovne zamisli, ekonomskega koncepta ali mehanizma usklajevanja v vzajemne procese. Običajno gre za postopek obratnega inženiringa kapitalistične prakse in opis, kako bi delovala na mutualističene, skupnostne načine. Umeščanje v opuščeno stavbo kazinoja je odlično okolje za mutualizacijo nekaterih kapitalističnih praks!

Pojem »pocas« je avtor izbral za imenovanje mutualistične mutacije samopostrežne prodajalne, številni sistemi znotraj pocas–a pa so bodisi mutualistične prakse iz različnih kultur bodisi druge mutualistične mutacije same po sebi. Proces »pocas« sestoji iz treh postopkov:

# 1 Postavitev. Poglobitev v pocas, delitev osebnih praks in zanimivih tehnologij, ki posameznika_ce navdihujejo, opredelitev kako oblikujejo subjektivne spekulativne sisteme in kulturo. Raziskovanje posameznih teme na podlagi skupne radovednosti.

# 2 Mutacija. Udeleženci_ke nekaj časa razmišljajo o vzajemni mutaciji, ki bi jo uvedli oziroma dodali v pocasovem multiverzumu.

# 3 Dokončna sprememba pravil. Po končanih premislekih in njihovi izmenjavi se zbrane mutualistične mutacije pretvori v intervencijske kartice za igralno seanso igre »game-changers«. Gre za skupno ustvarjanje specifičnega vesolja: na podlagi vizualnih primerov si udeleženci_ke lažje predstavljajo, kako bi še lahko vključili_e nove elemente tako v »pocas« vesolje in v igro »game-changers«.

»Game-changers«: igranje družabne igre s kartami / Rok Kranjc

»Game-changers« je modularna namizna igra in obenem igra s kartami, ki je hkrati odskočna deska za sooblikovanje igre in navsezadnje gledališka izkušnja z udeležbo. Igralci_ke v dveh navidezno ideološko nasprotnih ekipah (npr. kapitalizem proti komunizmu ali zelena rast proti degrowth) poskušajo osvojiti srca in misli javnosti, da bi si prisvojili besede, ki bodo zaznamovale prihodnost naših gospodarstev (regenerativno, krožno, pametno, kakor hočete!). Na podlagi igralnih kart, ki služijo kot namigi, morata ekipi s pomočjo napol improviziranega pripovedovanja zgodb in igranja vlog prepričati občinstvo, imenovano „udeleženci_ke“, da so prav oni_e tisti, ki imajo največjo domišljijsko in diskurzivno moč. Cilj igre je kolektivno oblikovanje občutkov in vzpostavitev medsebojne podpore pri pripovedovanju živahnih, kritičnih in domiselnih zgodb o obstoječem stanju in možnih alternativah. Vabimo, da sami vstopite v vlogo udeležencev_k, tako da prispevate spodbude za pripovedovanje zgodb, presodite in se odzovete na zgodbe igralcev_k v realnem času.

Povezava do originalnega članka

Podrobnosti

Začetek:
18. oktobra 19:00
Konec:
27. oktobra 20:00
Kategorije:
, ,

Prizorišče

Velika kavarna