BREZMADEŽNA/IMMACULATA

SNG Maribor Slovenska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Uprizoritev, zasnovana po romanu Colma Tóibína Marijin testament (2012) v priredbi in režiji Tomaža Pandurja. Tomaž se je navdušil nad Tóibínom, enim najuglednejših sodobnih irskih pisateljev, ki je z romanom Marijin testament humaniziral Kristusovo mater in ji končno podelil lastni glas. Njegova Marija živi v izgnanstvu in obnavlja spomin na dogodke, ki so privedli do brutalne smrti njenega sina. Ne spominja se ga kot odrešitelja, pač pa kot občutljivega človeka; otroka, ki je živel v času velikih sprememb in pretresov med ljudmi, ki jim ne bi smel zaupati. Marijina legenda je v uprizoritvi Brezmadežna / Immaculata, ki jo je po Tomaževi gledališki viziji oblikovala Livija Pandur s sodelavci, prestavljena v intelektualno in emocionalno klimo našega časa.

Če je oltar tam, kjer pokleknemo, je oltar zame gledališki oder. Prostor, kjer sem s Tomažem preživela vse svoje gledališko življenje, tesno prepleteno z njegovo intimno vizijo sveta, z njegovimi svetlimi in temnimi sanjami, ki jih je v ustvarjalnem zagonu strastno živel v udejanjanju svoje Poezije in Resnice.
Brezmadežna je predstava, ki sva jo za mariborsko Dramo pred letom dni začela oblikovati v miselne pokrajine, v oltar ljubezni, izgube, samote, iskanja smisla v ranah, ki jih ne more nič zaceliti. Ob njegovem odhodu je moja rana tako globoka, da jo lahko prenese le gledališki oder. Brezmadežno posvečam Njemu, ki je trdil, da se vse, kar vstopi v prostor gledališča, spremeni. Tomažu. Moje tišine so tvoje tišine.

Livija Pandur

ZasedbaMarija - Nataša Matjašec Rošker

Dramatizacija in priredba Livija Pandur in Tomaž Pandur, prevod in dramaturgija Livija Pandur, scenograf Marko Japelj, kostumograf Leo Kulaš, lektor Janez Bostič, avtorja glasbe Boris Benko, Primož Hladnik (Silence), sodelavci pri predstavi Branko Jordan, Tibor Hrs Pandur, Edward Clug, Andreja Japelj, Marjeta Borštnar Mini, Janez Balažic, oblikovalka svetlobe Vesna Kolarec, fotograf Aljoša Rebolj, oblikovalec tona in video opreme Gorazd Vever

BOG MASAKRA

SNG Maribor Slovenska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Yasmina Reza
Bog masakra

Dva najstnika sta se na šolskem dvorišču stepla in eden izmed njiju je izgubil zob. Gre za nesrečen incident pri običajnem pobalinskem ravsanju? Ali za primer nevarne mladostniške agresije, ki bi ga bilo treba ostro sankcionirati? Zdi se, da je v urejenem okolju urbanega srednjega sloja, ki mu pripadajo protagonisti Rezine igre, mogoče doseči trezen dogovor, ki bo pomiril sovražnosti in zacelil rane (tudi z ustreznim plačilom novega zoba), fantoma pa zagotovil vzgojno lekcijo. Prav s tem namenom se srečajo starši obeh mulcev. Vsi štirje so dovolj zreli in kultivirani, relativno dobro situirani in varni. Seveda pa ima vsak od njih svoje šibke točke in njihovo razumevanje stvari je mestoma povsem nasprotno … ko se mehanizem spora enkrat sproži, ga ne morejo več zaustaviti. V ostrih in duhovitih dialogih, ki se sučejo skoz vratolomne preobrate in spremenljiva zavezništva (spočetka si nasproti stojijo v parih, a seveda se moška potem povežeta nasproti svojima ženama, onidve pa tudi), bodo izpostavljeni, poveličani in ironizirani najrazličnejši motivi iz njihovega vsakdana, pa tudi njihovi življenjski nazori – in vse postane orožje: domače pecivo in skrb za hišne ljubljenčke, obsedenost s telefonom, navdušenje nad neevropsko umetnostjo, problematični farmacevtski posli, odnos do žensk, odnos do otrok, odnos vojn po svetu … V meščanskem stanovanju se sproži prava vojna, ki pa jo vseskozi bijejo z orožjem komedije.

Sodobna francoska komediografinja Yasmina Reza je avtorica najuspešnejših komedij našega časa. Pogosto jo primerjajo z velikim Molièrom, saj so njene komedije izoblikovane z izjemno metjejsko bravuroznostjo in vzbujajo salve smeha, pri tem pa vselej izkazujejo resen in izostren premislek o sodobnem svetu.

Zasedba
Véronique Houillé - Ana Urbanc
Michel Houillé - Vladimir Vlaškalić, Matevž Biber
Annette Reille - Ksenija Mišič
Alain Reille - Kristijan Ostanek

Režija: Ajda Valcl

Prevajalec Aleš Berger, scenograf Matej Stupica, kostumografinja Belinda Radulović, skladateljica Polona Janežič, lektor Janez Bostič, oblikovalec svetlobe Igor Remeta, asistentka lektorja (študijsko) Mojca Marič

VEČNO MLADI

SNG Maribor Slovenska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Erik Gedeon
Večno mladi

Staranje je postalo najhujši bavbav, najstrašnejša bolezen novega veka. Ker časa ne moremo zaustaviti, je najbolje, da skozi solze smeha pogledamo v leto 2065, kako bo, ko v gledališki stavbi na Slovenski 27 ne bo več hrama umetnosti, ampak dom za ostarele.
V uprizoritvi Večno mladi skupina igralcev in igralk, članov nekdanje mariborske Drame, na groteskno zabaven način, s pomočjo pevske oz. glasbene terapije, poskrbi za vse prej kot dolgočasen rock'n'roll tretjega življenjskega obdobja. Ob izvrstnih igralsko-pevskih interpretacijah hitov, kot so "I Love Rock'n'Roll", "Born To Be Wild", "I Got You Babe" itd., trohneče odrske deske ponovno katarzično zavibrirajo.

V songdrami Švicarja Erika Gedeona Večno mladi (2007), ki jo je vsestranski glasbenogledališki ustvarjalec Sandy Lopičić z ustvarjalci uprizoritve v vsebinsko in dramaturško adaptirani obliki postavil na oder, so (iz)našli težko iskani zvarek za večno mladost – zabavo, ki trese oder in ruši stereotipe o starcih.

Zasedba
Sestra Irena - Irena Varga
Gospod Lopičić von Horvat - Denis Horvat, Sandy Lopičić
Gospa Pucko - Mateja Pucko
Gospod Ostanek - Kristijan Ostanek
Gospod Biber - Matevž Biber
Gospod Drevenšek - Jurij Drevenšek
Gospa Šajinović Drevenšek - Mirjana Šajinović

Režija: Sandy Lopičić

Prevajalka Mojca Kranjc, prirejevalci besedila ustvarjalci uprizoritve, scenografa Matic Gselman, Sandy Lopičić, korepetitorja Sandy Lopičić, Denis Horvat, dramaturg Vili Ravnjak, kostumograf Leo Kulaš, oblikovanje maske Leo Kulaš, Jasminka Marksl, lektor Janez Bostič, oblikovanje luči Sandy Lopičić

******

Nagrade

Žlahtna komedija po izboru strokovne žirije na 25. festivalu Dnevi komedije v Celju, 2016

Žlahtna komedija po izboru občinstva na 25. festivalu Dnevi komedije v Celju, 2016

Mateja Pucko - Žlahtna komedijantka na 25. festivalu Dnevi komedije v Celju, 2016

Sandy Lopičič - Žlahtni režiser na 25. festivalu Dnevi komedije v Celju, 2016

Posebno priznanje celotni zasedbi - 40. festival Dnevi satire Fadila Hadžića, Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb, 2016

Mateja Pucko - igralska nagrada, 40. festival Dnevi satire Fadila Hadžića, Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb, 2016