VODEN OGLED PO RAZSTAVI PLAKATI PRIREDITEV V MARIBORU 1920-1941

Pokrajinski arhiv Maribor 7 Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Na razstavi predstavljamo izbor plakatov različnih prireditev v Mariboru iz časa 1920-1941, ki jih hranimo v Pokrajinskem arhivu Maribor.

S plakati so vabili v gledališče (1920), na nastop artista in transformista Fregolina (1921), dobrodelno loterijo (1926), proslavo ob 15-letnici Pevskega društva Jadran (1934), koncert Slovenskega pevskega društva Maribor (1934), evharistični kongres za lavantinsko škofijo (1934), kmetijsko razstavo (1934), tečaje francoščine (1934), razstavo hranilnic Dravske banovine (1934), proslavo ob 65-letnici Prostovoljne gasilske čete v Mariboru (1936), sokolski zlet ob 30-letnici Sokolskega društva Maribor matica (1937) in na koncert pevskega zbora Glasbene matice Maribor (1941).

Med svetovnima vojnama so v Mariboru za plakatiranje uporabljali okrogle stebre s strešico in lesene reklamne (oglaševalne) table. Plakatna mesta so bila tudi na pročeljih in vogalih stavb. Razstavljene fotografije prikazujejo način plakatiranja v mestu.

Razstavo bo predstavila avtorica razstave Sabina Lešnik.

Razstava bo na ogled do decembra 2019.

MARIBOR V ČASU MESTNEGA NAČELNIKA DR. FRANJA LIPOLDA (1931-1935)

Pokrajinski arhiv Maribor 7 Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Avtorica mag. Nina Gostenčnik v knjigi Maribor v času mestnega načelnika dr. Franja Lipolda obravnava obdobje, ko sta se Maribor in širša regija soočala z resnimi težavami. Svetovna gospodarska kriza je Maribor precej zaznamovala. Mesto je bilo odvisno od svojega prej cvetočega gospodarstva, ki pa je v obravnavanem obdobju doživljalo več padcev kot vzponov. Vodstvo mariborske mestne občine se je tako spopadalo z močnim udarcem gospodarske krize, posledicami doseljevanja prebivalstva in socialno stisko, potrebno je bilo sprejemati hitre in pametne odločitve ter meščanom omogočiti dostojno življenje.
Avtorica predstavlja delo mestne uprave v času dr. Franja Lipolda: reorganizacijo mestne uprave ter ustanovitev Mariborskih mestnih podjetij, poskuse za uresničitev ideje o Velikem Mariboru, nekatere izmed investicij ter socialno sliko mesta. Knjiga prinaša podrobnosti o »rojstvu« ideje o prireditvi Mariborski teden, z realizacijo katere se je Maribor postavil ob bok Ljubljanskemu sejmu. Opisane so tudi okoliščine nakupa Mariborskega gradu, ki ga je občina kasneje namenila muzeju, zazidave nove šole v Magdalenskem predmestju, današnje OŠ Franceta Prešerna. Prinaša tudi podrobnosti nekaterih pomembnejših dogodkov v mestu, med njimi tudi imenovanje Rudolfa Maistra.za častnega občana mesta Maribor.