MATEJ ČEPIN: NASLEDNJI DAN

Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Matej Čepin
Naslednji dan
25. - 30. 1. 2020

Vljudno vabljeni v prostor za umetnost KiBela, ki ponovno odpira svoja vrata! Od ponedeljka, 25. januarja do sobote, 30. januarja, bo na ogled razstava Mateja Čepina z naslovom Naslednji dan. Razstava bo odprta od ponedeljka do petka od 10. do 18. ure, v soboto pa od 10. do 14. ure. Da bomo lahko ponovno varno uživali v ogledu razstav in drugih kulturnih dogodkov, vas prosimo, da ob obisku upoštevate priporočila NIJZ.

"Matej Čepin je v prvi vrsti slikar, ki ga zanima zgodba in njena gradnja v slikovni prostor. Ta je načeloma le en filmski okvir, eno okno v svet, vendar ob nizanju kolažnih komponent dosega dimenzijo filmske ali sanjske zgodbe. Njegova dela vsebujejo direktne ali zabrisane na mračno romantični del slikarstva, na film-noir, začetke uporabe fotografije, na bizarno črno kroniko in na eklatantne zgodbe iz resničnosti, zapisane v zgodovinsko kolektivno podzavest; še posebej nekateri odmevi iz slikarstva in aspiracije slikarske umetnosti v fotografiji in filmu." (Aleksandra Kostič)

Katalog razstave: https://tinyurl.com/y4ks7dnp

Matej Čepin, rojen 1977 v Celju, se je doslej predstavil na številnih samostojnih (KiBela, MMC KIBLA, Maribor, Prečudoviti vrtovi gospe R., 2015, Galerija Murska Sobota, Kje smo zdaj, 2016, Likovni salon Celje, Para-Noir, 2016, Miheličeva galerija Ptuj, Sove niso kar se zde, 2015, Galerija Alkatraz Ljubljana, Lep dan, mar ne, 2013, Galerija Plevnik-Kronkowska, La Notte, 2015, Kvartirna hiša Celje, Zima, 2015, in Vrnitev, 2019, St Anna am Aigen (Avstrija), Kralj v rumenem, 2015 in drugih) in skupinskih razstavah (Mestna galerija Piran, Galerija Murska Sobota, Center sodobnih umetnosti Celje, Slovenj Gradec, Koroška galerija likovnih umetnosti, MIG 21 / KIBLA PORTAL, Maribor, Pogledu 8 v Lamutovem Likovnem salonu v Kostanjevici na Krki in druge). Za svoje ustvarjalno delo je prejel več nagrad in priznanj, med drugim drugo nagrado na 4. bienalu slik malega formata v Ljutomeru leta 2006 in leta 2009 veliko nagrado na slikarski prireditvi Ex-tempore v Piranu. Leta 2013 je prejel Grand prix mednarodnega slikarskega Ex-tempora v Piranu. Bil je štirikrat nominiran za Grand prix (2008, 2009, 2013 in 2016). Živi in dela v Celju.

KONCERT BREST FEAT. VESNA ZORNIK

Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

Brest je skupina, ki je mešanica pop/rock/jazz/blues/alter/indie/etno glasbe ;)

Zasedbo Brest feat. Vesna Zornik poleg v imenu zasedbe omenjene pevke Katalene sestavljajo sami znani obrazi. Na kitari je priznani jazzovski kitarist Samo Šalamon, ki tudi podpisuje vso glasbo, ritem sekcijo pa sestavljata basist Samo Pečar (mdr. član zasedb Bro in Siti hlapci) in bobnar Bojan Krhlanko (član zasedb Laibach, Pero Lovšin Bend, The Stroj idr.). Na lani objavljenem prvencu Nemi film se zasedba predstavlja s spretno izpeljano mešanico žanrov od popa in kantavtorstva do bluesa in rocka. Besedila za pesmi je napisala ena najvidnejših mlajših pesnic Kristina Kočan.

Zasedba Brest je svoj prvenec Nemi film objavila 21. marca 2017, torej na prvi pomladanski dan in svetovni dan poezije. Na albumu so muzicirali številni gostje – Boštjan Gombač (klarinet in trobenta), Daniel Marinič (harmonika), Samo Pečar (bas), Andrej Hrvatin (tolkala), Miloš Bogataj (lapsteel kitara) in Špela Huzjak (violina) –, kar je dodatno popestrilo žanrsko raznolikost, značilno za zasedbo. Poleg omenjenih zvrsti najdemo na albumu v skrbno aranžiranih pesmih tudi funk, americano in bossa novo. »Besedila so živa, nagajiva, duhovita, sanjava, včasih trpka, nikoli patetična,« je o poetičnem delu ustvarjanja benda Brest oziroma poeziji Kristine Kočan povedal Jure Longyka, poleg hvalospevov domačih medijev pa gre izpostaviti še recenzijo iz spletne bosanske revije Barikada, kjer so zapisali, da so člani zasedbe »s prepletom vrhunske lirike in inštrumentalne izvedbe ustvarili umetniško delo na svetovni ravni!«

VSTOPNINE NI!

www.skupinabrest.com

ONE DOLLAR BILL: MARKO JAKŠE, BOJAN ŠUMONJA, PIERRE TOL

Kibla 9 Ulica kneza Koclja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 Slovenia

One Dollar Bill: Bojan Šumonja in Marko Jakše – slike, Pierre Tol – glasbeni ambient
La tela volante
otvoritev razstave: petek, 12. oktobra 2018, ob 19. uri
KiBela / MMC KIBLA

Dva slikarja, Bojan Šumonja in Marko Jakše, ki sta zadnji dve leti soustvarila 24 slik, in glasbenik, Pierre Tol, ki je vzpostavil zvočni ambient, so se poimenovali One Dollar Bill in se premierno predstavili v Muzejsko-galerijskem prostoru Sveta Srca v Pulju, še vroči prihajajo v Maribor s posebno postavitvijo v Multimedijskem centru KIBLA:
odprtje razstave bo v petek, 12. oktobra 2018, ob 19. uri.

Trio umetnikov, v prevodu Eno-dolarski bankovec, pod naslovom La tela volante – Leteče platno subtilno povezuje slikarstvo z zvočnim okoljem in deluje v raznih dimenzijah in različnih dojemanjih del slikarskega dueta, njunih posamičnih intervencijah na platna, in enoviti celoti, ter namestitvi, ki odpre prostor in ga ozvočenega vzpostavi kot celovito atmosfero.

To je slikanje, na vseh ravneh prepojeno z življenjem. In zažrto v življenje. “Vse, kar slikar počne, počasi postaja slikanje. Ko hodi in ko premišljuje, ko se praska po riti, ko pometa ali pomiva, kadar opazuje čudovite obale in kadar spi in sanja, kadar s prijatelji popiva in pleše, vse je slikanje,” je zapisal Marko Jakše. Z njim celotno svoje življenje okuži, dokler nazadnje ne potrebuje več ne barv, ne čopičev in ne platna. Slikar je poete maudit in njegovo razsipavanje je nenehno, neprestano. Slika te gleda in vidi globlje vate kot ti vanjo, so tudi njegove besede. In to, kar vidi ali pa kaže, je “divje lep svet. (…) Čudovita enigma, kako lahko slika s tako lahkoto in nepopisnim užitkom, kako lahko slika tako brutalne, srhljive, krute reči – na lep način.” Pred leti je o sliki napisal, da ta nikoli ne pride iz sanj. “Je od drugod. Nikoli čisto od tu in zato tudi nikoli iz sanj.”

Marko Jakše in Bojan Šumonja naslikata vse, kar se naslikati da. Snov črpata v mitoloških čereh sodobnega sveta, se sprehajata po nezavednem, simbolnem, domišljijskem, nadrealnem, doumljivem in nedoumljivem, a konkretnem. Njuna dela so pogled k arhetipskem, človeškim usedlinam, ki se kljub prepoznavnosti izmikajo definicijam v izjemen in svojstven izraz. S svojim fantastičnim in polistilističnim svetom se soočata neposredno, poteza je pri njiju barva zavezana figurativnemu slikarstvu. Prislovi, naslovi in liki se lahko menjajo, izmenjujejo, spreminjajo in izginjajo. Niso resni.

Rada imata velika platna. Dimenzije barv in podob. Mojstra svetlobe, pa tudi teme ter prostorov, psiholoških in fizičnih. Njuno plavanje po psihološkem in kulturnem podzemlju odstira vedno nove prostore in odpira sliko, da se vsrkajoča svetlobo in zvok preda vsakomur posebej, da prepričana vase ne zapusti medija, ki omogoča popolno svobodo, kolikor razumemo popolnost kot kozmično nujo na poti k človeku, umetniku, slikarju in glasbeniku, da izbira, odloča, določa le kot del ustvarjalnega procesa, ki v nadrealističnem prostoru skuša ujeti realizem in to doživljanje, misli, občutenje in videnje deliti z drugimi. Brez barv, čopičev in platen, a ne brez glasu.

Peter Tomaž Dobrila