Pokrajinski arhiv Maribor
- Dogodki
- Organizatorji
- Pokrajinski arhiv Maribor
Zapuščinski spisi po Henriku Adamu grofu Brandisu (1715–1790)
Maribor center / Bastija Pokrajinskega muzeja Maribor (Grajska ulica 2, Maribor)Predstavitev 49. zvezka serije Gradivo za zgodovino Maribora. Ob smrti Henrika Adama grofa Brandisa, ki je bil med drugim tudi lastnik gospostva Spodnji Maribor s sedežem v mariborskem gradu, je bil leta 1790 sestavljen zapuščinski inventar, v katerem je popisano njegovo premoženje. Henrik Adam grof Brandis je bil lastnik hiše v Gradcu, velikega gospostva Spodnji Maribor, bližnjih štajerskih gospostev Zgornji Maribor, Gromperk in Betnava ter gospostev Brandis in Leonburg na (Južnem) Tirolskem. Bil je tudi ljubitelj umetnosti in naročnik temeljitih poznobaročnih prenov mariborskega mestnega gradu in dvorca Betnava. 49. številka serije Gradivo za zgodovino Maribora poleg transkripcije zapuščinskih spisov prinaša zanimiv oris plemiške rodbine Brandis, ki je s svojo prisotnostjo v Mariboru zaznamovala njegovo podobo, predvsem mariborski grad in bližnji betnavski dvorec. Publikacijo bosta predstavila avtorja dr. Matjaž Grahornik in dr. Tina Košak.
Pogovor o dr. Antonu Korošcu
Maribor center / Razstavišče Archivum Pokrajinskega arhiva Maribor (Glavni trg 7, Maribor)Ob 150-letnici rojstva dr. Antona Korošca. Vabimo vas na Pogovor o dr. Antonu Korošcu, teologu in enem najvplivnejših jugoslovanskih politikov v času kraljeve Jugoslavije, ki je s svojim dolgoletnim delovanjem obvladoval slovenski politični prostor. Svoje poglede na vlogo in pomen dr. Antona Korošca bosta predstavila dr. Mateja Ratej, avtorica knjige Triumfator: Anton Korošec v prvi Jugoslaviji, in dr. Andrej Rahten, avtor knjige Anton Korošec: slovenski državnik kraljeve Jugoslavije. Pogovor bo moderiral dr. Aleš Maver. Na priložnostni razstavi bomo predstavili tudi izbor zanimivejših dokumentov o dr. Antonu Korošcu, ki jih hranimo v Pokrajinskem arhivu Maribor.
Pogovor s Tonetom Partljičem: Med umetniško svobodo in zgodovinskimi viri
Maribor center / Pokrajinski arhiv Maribor (Glavni trg 7, Maribor)Kaj je pisateljeva fikcija, umetniška svoboda, kateri Partljičevi literarni junaki in njihove zgodbe so resnični, zgodovinsko prepoznavni ter utemeljeni? Proza Toneta Partljiča večinoma zajema snov iz okolja, ki ga pisatelj dobro pozna. Po mnenju poznavalcev njegove literature usode Partljičevih glavnih junakov ne morejo biti povsem izmišljene, temveč so vsaj deloma utemeljene na resničnem dogajanju. V Pokrajinskem arhivu Maribor bomo zato ob letošnjem kulturnem prazniku poskušali v pogovoru s pisateljem razrešiti večno literarno dilemo. Kaj je pisateljeva fikcija, umetniška svoboda, kateri Partljičevi literarni junaki in njihove zgodbe so resnični, zgodovinsko prepoznavni ter utemeljeni? Ob predstavitvi njegove nove knjige Strnišča bomo osvetlili tudi nekatera druga avtorjeva dela (Ljudje iz Maribora, Sebastjan in most, Pasja ulica, Dupleška mornarica, Deklica in general), jih poskušali postaviti v zgodovinski okvir ter jih povezati z resničnim dogajanjem v Mariboru in okolici. Ob tem bomo literarno snov podkrepili s konkretnimi in ustreznimi arhivskimi viri in fotografijami, ki jih hranimo v Pokrajinskem arhivu Maribor.
OD NAJDIŠČA DO RAZSTAVIŠČA – BLEŠČEČA POT NAKITA, arhivsko doživetje
Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborVsak kos nakita nosi svojo zgodbo o svojem nastanku, pomenu, lastniku.
OD NAJDIŠČA DO RAZSTAVIŠČA – BLEŠČEČA POT NAKITA, arhivsko doživetje
Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborVsak kos nakita nosi svojo zgodbo o svojem nastanku, pomenu, lastniku.
OD NAJDIŠČA DO RAZSTAVIŠČA – BLEŠČEČA POT NAKITA, arhivsko doživetje
Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborVsak kos nakita nosi svojo zgodbo o svojem nastanku, pomenu, lastniku.
Odprtje razstave Knjige v arhivu in prenovljenih prostorov na Glavnem trgu 7
Maribor center / Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborV Pokrajinskem arhivu Maribor smo se v našem jubilejnem letu, tj. 90. obletnici delovanja, in na mednarodni dan arhivov odločili pripraviti veliko razstavo z naslovom Knjige v arhivu – v službi človeka.Razstava bo pozornost namenila posebni vrsti arhivskega gradiva – knjigam. Le-te v času in prostoru posameznik povezuje predvsem s knjižnicami. V arhivih pa hranimo ... Read more
60 let Titovega mostu
Maribor center / Glavni trg, MariborRazstava prikazuje gradnjo mariborskega Titovega mostuPred šestimi desetletji, 28. novembra 1963, so v Mariboru odprli nov cestni most čez Dravo. Zgradilo ga je mariborsko podjetje Tehnogradnje. Po velikosti objekta in razponu je spadal med največje tovrstne mostove v tedanji Jugoslaviji, v svetovnem merilu pa je bil na 15. do 20. mestu. Most v podaljšku nove ... Read more
𝟭𝟭𝟬 𝗹𝗲𝘁 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗯𝗼𝗿𝘀𝗸𝗲𝗴𝗮 𝗚𝗹𝗮𝘃𝗻𝗲𝗴𝗮 𝗺𝗼𝘀𝘁𝘂
Maribor center / Glavni trg, MariborRazstava prikazuje gradnjo mariborskega Glavnega mostulavni most, ki ga danes imenujemo tudi Stari most, je pred 110 leti veljal za arhitekturni biser tistega časa, ne samo v mestu Maribor, ampak v celotni Avstrijski monarhiji. Iz bogatih arhivskih zbirk Pokrajinskega arhiva Maribor je razvidno, da je izgradnja mostu občutno spremenila podobo mesta v tistem času, nanjo ... Read more
Odprtje razstave Brežice in Attemsi v času med obema vojnama
Maribor center / Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborRazstava predstavlja življenje in delo zadnjega grofa Attemsa na štajerskih tleh Ferdinanda Marijo III. Posavski muzej Brežice je že več kot sedem desetletij varuh bogate dediščine prejšnjih lastnikov družine grofov Attems. Letos obeležujemo 330 let, odkar je utemeljitelj štajerske veje rodbine grof Ignac Marija I. Attems (1652–1732) leta 1694 kupil gospostvo Brežice. Njegovi potomci so gospostvo obdržali v lasti vse do konca druge svetovne vojne. Razstava predstavlja življenje in delo zadnjega grofa Attemsa na štajerskih tleh Ferdinanda Marijo III. (1885–1946) ter grad in vpliv družine na širše lokalno okolje v obdobju med obema vojnama. Razstavo bo predstavila avtorica Mihaela Kovačič.
Odprtje razstave Vloga generala Rudolfa Maistra v času vzpostavljanja slovenske severne meje 1918–1920
Maribor center / Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, MariborRazstava bo odprta v petek, 18. oktobra 2024, ob 13. uri v razstavišču Atrium Pokrajinskega arhiva Maribor (Glavni trg 7). Na razstavi bo razstavljeno izbrano arhivsko in drugo gradivo iz prelomnih dogodkov v letih 1918–1920, ki so usodno zaznamovali slovensko Štajersko in Koroško. Maistrova dejanja v zvezi s prevzemom vojaške oblasti v Mariboru in boji za severno mejo so zabeležena na fotografijah, plakatih, v razglasih, časopisnih člankih in njegovih spominih. Razstava razkriva del tega gradiva in tako orisuje Maistrovo pomembno vlogo v razburkanem času nastajanja jugoslovanske države, predstavlja pa tudi odzive na Maistrovo smrt in njegovo poslednjo pot.
400 let Cehovskega reda mariborskih mlinarjev
Maribor center / Pokrajinski arhiv Maribor, Glavni trg 7, Maribor +1 moreOgled 400 let stare listine in pogovor o cehih. Če vas zanima več o listini, pravilih mariborskega mlinarskega ceha in cehih nasploh, vas na dan postavitve listine v vitrino, na Ta veseli dan kulture, 3. decembra 2024, ob 11. uri, vabimo, da prisluhnete zanimivemu pogovoru o cehih, kjer nam bosta dr. Aleksander Žižek iz Zgodovinskega arhiva Celje in Stanislav Kocutar z Radia Maribor predstavila kopico zanimivosti iz življenja obrtnikov nekoč. Vljudno vabljeni!