Kulturna četrt Minoriti, Lutkovno gledališče Maribor
- Dogodki
- Organizatorji
- Kulturna četrt Minoriti, Lutkovno gledališče Maribor
Interesno območje
Maribor center / Lutkovno gledališče Maribor (Vojašniški trg 2A, Maribor)Film v Minoritih: film je dobitnik Velike nagrade žirije na festivalu v Cannesu Rudolf Höss je komandant v nemški vojski v drugi svetovni vojni. Skupaj z ženo Hedwig in otroki živi v idilični hiši, od katere je neokrnjena narava le korak oddaljena. To je popolno okolje za vzgojo otrok: tam se lahko v miru igrajo, medtem ko mati skrbi za vrt, ob koncu dneva pa se družina zbere pri večerji. Nekaj je pri Hössovih vendarle drugače. Njihovo posestvo meji na koncentracijsko taborišče Auschwitz. A to družine prav nič ne moti pri vsakodnevnih opravilih. Občasni streli, kriki in prah, ki ga prinese iz dimnikov, so samo bežna motnja v ozadju, ob kateri nihče ne trene z očesom. Britanski režiser Jonathan Glazer je po predlogi romana Martina Amisa posnel film o holokavstu, kakršnega še nismo videli. Velika nagrada žirije na festivalu v Cannesu. "Najhujši zločin in tragedija je, da je človek to storil sočloveku. Ustreza nam, da se od njih čim bolj distanciramo, z mislijo, da sami takšnega vedenja nismo zmožni, vendar bi morali biti v to manj prepričani." Jonathan Glazer Nakup vstopnic
Ingeborg Bachmann, potovanje v puščavo
Maribor center / Lutkovno gledališče Maribor (Vojašniški trg 2A, Maribor)Film v Minoritih. Ingeborg Bachmann: potovanje v puščavo / Ingeborg Bachmann – Reise in die Wüste Film o burnem razmerju med Ingeborg Bachmann, eno največjih nemško pišočih pesnic 20. stoletja, in slavnim dramatikom Maxom Frischem je zgodba o ženski in njeni neustavljivi želji po svobodi – tako v karieri kot v ljubezni. Film je bil na zadnjem Berlinalu nominiran za najboljši film.
Fekete Seretlek: EXIT
Maribor center / Lutkovno gledališče Maribor (Vojašniški trg 2A, Maribor)Kabaret žive folk-elektronske glasbe v kombinaciji z zvokom materialov. Prazna soba, duhovnik, lutka, papir, igrače, Andersen. Lutkovni kabaret Exit je drzna harmonija žive ljudske in električne glasbe, predmetov in materialov, zgodb in njihovih odmevov. V predstavi je vsakemu predmetu dodeljena posebna glasbena vloga z namenom, da deluje kot zvočni instrument in s tem kot živo bitje. Na ta način vsak predmet dobi pomen v lastni kompoziciji, ki je sestavljena iz odlomkov motivov iz Andersenovih zgodb. Leitmotivi so interpretirani z zvoki predmetov, kar povzroča posebno vrsto intime, ki se nenehno izmenjuje z glasbenimi in kabaretnimi deli. Režija: Matija Solce, Glasba Matija Solce, Ivo Sedlaček in Fekete Seretlek,Scenografija: Jana Nunčič, Matija Solce, Jiří N. JelínekZasedba: Anna Bubníková, Pavol Smolarik, Jan Meduna, Ivo Sedláček, Jiří N. Jelínek, Matija Solce
Dejanja usmiljenja / Kinds of Kindness
Maribor center / Vojašniški trg 2aNova filmska mojstrovina Yorgosa Lanthimosa. Tri zgodbe in vsaka od njih preučuje drugačen vidik nadzora glede na dinamiko moči in družinske strukture ter razmislek o žrtvovanju avtonomije za udobje ali preživetje. Dejanja usmiljenja (Kinds of Kindness), film prepoznavnega režiserja Yorgosa Lanthimosa, avtorja Nesrečnih bitij (Poor Things), je sestavljen iz treh zgodb. Prva sledi moškemu brez možnosti izbire, ki poskuša prevzeti nadzor nad svojim življenjem; druga policistu, ki je prepričan, da je njegova žena, ki je bila pogrešana v nesreči na morju in se je vrnila, pravzaprav druga in nepoznana oseba; tretja pa ženski, ki je odločena najti točno določeno osebo s posebnimi, nadnaravnimi sposobnostmi, ki ji je usojeno, da postane izjemni duhovni vodja. V zadnjih dvajsetih letih je Yorgos Lanthimos izpilil povsem avtorski pristop k filmskemu ustvarjanju. Razvil je edinstven, prepoznaven slog, skozi filme pa običajno raziskuje dinamiko moči, z liki, ki govorijo monotono, z dialogi, ki so rahlo neresnični, in s temno komičnimi pripovedmi, ki vsebujejo tako prelivanje krvi kot goloto.
Koncert: Harms je kriv!
Maribor center / Vojašniški trg 2A, 2000 MariborKoncert padajočih babic »Neka starka se je spričo prehude radovednosti prekucnila skozi okno, padla na tla in se polomila.« Imamo ga! Harmsov nelogični stroj. Razbija kozarce, igra simfonije, sproža povedke, zgode in predvsem nezgode enega zadnjih nosilcev ruske avantgarde, Daniila Šardama Kharmsa Dandana Harmoniusa ali … kogarkoli že. Igralec, lutkar in glasbenik Matija Solce s prefinjeno animacijo mehkih, delno realističnih lutk, z grotesknimi pevskimi in igralskimi pasažami ter z virtuozno instrumentalno glasbo ustvarja situacijsko komiko, ki na ironičen in nežen način sporoča težke teme sedanjega časa in kritizira vse, kar v družbi stremi k ustaljenosti. Osrednji scensko-zvočni element je originalni inštrument, sestavljen iz več harmonik, mehov in lajn, analognih mehanizmov, delov lutk, midi tehnologije in ur brez kazalcev.