Evropski dnevi judovske kulture 2023: Spomin
Maribor center / Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaRazlični dogodki po Sloveniji 29. avgust - 18. oktober 2023 Evropski dnevi judovske kulture (krajše EDJK) so vseevropski projekt, ki poteka od leta 2000 naprej.Z njim si organizatorji širom po Evropi prizadevamo osvetliti raznolikost in bogastvo judovstva ter njegov zgodovinski pomen v lokalnem, regionalnem in nacionalnem okolju s pripravo različnih dogodkov – konferenc, koncertov, gledaliških predstav, vodenih ... Read more
Delavnica: osnove letalskega modelarstva
Kulturni inkubatorMKC Maribor v sodelovanju z zavodom Citilab v Kulturnem inkubatorju organizira dve brezplačni delavnici, na katerih bodo udeleženci spoznavali osnove letalskega modelarstva. termin delavnic Sobota, 23. september @ Kulturni inkubator, od 9.00 do 12.00Sobota, 30. september @ Kulturni inkubator, od 9.00 do 12.00O delavnicahŽe od nekdaj je vse kar leti mlade in stare navduševalo in privlačilo. Letalsko modelarstvo je vsekakor zelo zabaven, zanimiv in koristen način preživljanja časa. Če vašega otroka zanimajo letala, so modelarske delavnice pravi naslov.Organiziramo delavnico gradnje letalskih modelov, kjer so bodo vaši otroci v dveh delavnicah naučili narediti in izdelali dva različna modela letal. Mentorji bodo vašim otrokom na zabaven in hkrati poučen način predstavili tehniko gradnje prostoletečih letal.
Festival Stare trte
Maribor center / Maribor center / šotori pred Hišo Stare trteVinski, kulinarični in kulturni poklon 450-letni Guinnessovi rekorderki, najstarejši trti na svetu.
ODPRTO ZA VSE: DNEVI ODPRTIH VRAT V MARSOVI IZBI
Vetrinjski dvorSi želiš ustvarjati, spoznavati nove likovne tehnike, uriti ročne spretnosti ali izdelati unikatne uporabne izdelke? Otroci, mladi in odrasli raziskujejo kreativnost interdisciplinarno in prilagojeno starostni stopnji.
Delavnica: Mladi selektorji za mlado filmsko publiko
Kulturni inkubatorVidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Ponedeljek, 25. september, 17.00-20.00 Mladi selektorji za mlado filmsko publikoKoncept “mladi selektorji za mlade filmske gledalce” se v svetu širi. Tudi festival ENIMATION se je preteklo leto soočil z možnostjo vključevanja zainteresiranih mladih v oblikovanje programov za sovrstnike. S tem želimo krepiti izkušnje mladih s področja kulturne produkcije in umetnosti, jim omogočati delovne izkušnje in predstaviti delovne možnosti, za katere imajo pri nas malo priložnosti spoznati.Udeleženci na delavnici raziskujejo in spoznavajo načine gledanja AV vsebin, skozi pogovore in diskusije določajo kriterije ocenjevanja otroških in mladinskih filmov, spoznajo razlike med komercialnim in avtorskim filmov ter moč filma kot izrazno sredstvo. Skozi praktično delo pridobijo vpogled v oblikovanje filmskih programov festivala ENIMATION in zahtevane naloge dela selektorjev. Spoznajo pomen kakovostne in premišljene vsebine izbranih AV del, ki jih bodo predali mlajšim gledalcem in sovrstnikom. Srečajo se z razmislekom vpliva filma na gledalca, sporočila filma, tehničnih posebnosti ipd.Na delavnici bodo svoje izkušnje delile tudi mlade sodelavke Enimation festivala Ajda Varl, Eva Reponj in Iza Ambrožič Simončič, predlog delavnice pa je zasnovalo Društvo za razvoj filmske kulture. Delavnico financirata MKC Maribor in Mestna občina Maribor in je za udeležence brezplačna.
Delavnica: Komuniciranje s publikami na primeru festivala ENIMATION
Kulturni inkubatorVidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Torek, 26.september, 17.00-20.00 Komuniciranje s publikami na primeru festivala ENIMATION Mladi so danes intenzivno vpeti v komuniciranje preko družbenih omrežij, vendar to še ni zagotovilo, da znajo komunicirati tudi poslovno, z namenom promocije kulturnih dogodkov in nagovarjanje publik.Z delavnico bodo udeleženci spoznali polje komuniciranja s publikami, obstoj različnih publik in kanalov, kje in kako lahko komuniciramo, izdelali bodo strategijo komuniciranja s časovnico za izbrani dogodek ter analizirali obstoječe objave ter se o njih pogovarjali.Na delavnici bo svoje izkušnje delila tudi mlada sodelavka Ajda Varl, predlog delavnice pa je zasnovalo Društvo za razvoj filmske kulture. Delavnico financira MKC Maribor in je za udeležence brezplačna.
Delavnica: Mozaik in tehnike zlaganja koščkov v novo celoto
Kulturni inkubatorVidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Sreda, 27. september, 17.00-20.00 Mozaik in tehnike zlaganja koščkov v novo celotoZlaganje kamenčkov, koščkov stekla, keramike ali školjk je navduševalo že prebivalce Mezopotamije v 3. tisočletju pred našim štetjem. Z mozaiki so krasili stene, tla in ponekod tudi stropove. Pri nas najdemo primere mozaika iz rimskih časov, tehnika mozaika pa se je razširila predvsem v 20. stoletju.Z delavnico želimo nagovoriti študente likovne pedagogike, ki te tehnike ne spoznajo tekom študija, hkrati pa spodbuditi mlade iz ranljivih skupin, da se preizkusijo v njej, saj je izdelava mozaika izredno meditativna tehnika, pomaga pri urjenju koncentracije in vztrajnosti. Ko roke polagajo kamenčke enega ob drugega, se misli prepustijo toku rutinskega giba in ustvarjalni predanosti. Spoznali bomo razlike klasičnih in sodobnih mozaikov, ter ob koncu nastale izdelke tudi razstavili. Delavnico vodi mozaičarka Natalija Zabav s pomočjo Inje Frlež. Delavnico je predlagal Zavod MARS Maribor. Delavnico financira MKC Maribor.
Delavnica: Fraktalna risba kot metoda za socialni in čustveni razvoj
Kulturni inkubatorVidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Četrtek, 28. september, 17.00-20.00 Fraktalna risba kot metoda za socialni in čustveni razvojMetoda fraktalne risbe je likovna meditativna metoda, sestavljena iz črt in barv. Pri risanju fraktalne risbe se sproščamo, razvija se naša ustvarjalnost, lahko pa jo uporabljamo tudi v terapevtske namene. Pridruži se lahko prav vsak, saj za risanje fraktalov ni potreben likovni talent ali likovno znanje.Skozi ustvarjanje spoznamo sebe, prepoznamo svoje potenciale in talente ter razberemo svoje vzorce, ki jih skozi korekcije prerišemo in ustvarimo nove – tiste, po katerih hrepenimo, h katerim stremimo. Fraktalna risba vzbuja občutek uspešnosti, učinkovitosti, kreativnosti in ponuja prostor za izražanje otroka v nas. Hkrati omogoča aktivno sprostitev in meditacijo, ki odstira nove poglede, v obdobjih povečane občutljivosti in ranljivosti ponuja zavetje miru in varnosti ter odgovarja na pomembna življenjska vprašanja.Delavnico posvečamo študentom likovne pedagogike in zainteresiranim mladim iz ranljivih skupin, da spoznajo enostavne načine sporočanja in razvijanja potencialov skozi likovno ustvarjanje. Delavnico vodi ustvarjalka Manja Jerič s pomočjo Aneje Založnik. Delavnico je predlagal Zavod MARS Maribor. Delavnico financira MKC Maribor in je za udeležence brezplačna.
Oktober v Pokrajinskem muzeju Maribor
Maribor center / Pokrajinski muzej Maribor (Grajska 2, Maribor)torek, 3. oktober ob 17.00 OD SVILOPREJKE DO SVILENE NITI Pogovor Pogovor o zgodovini svilogojstva in svilarstva, nekoč donosnima gospodarskima panogama in pogojih za njuno ponovno vzpostavitev bo dopolnjen z umetnostno – uporabnim vidikom svile in svilenih izdelkov, ki še vedno veljajo za statusni simbol. V pogovoru, ki ga organizira Mariborska knjižnica, bo sodelovala višja ... Read more
Dvesto korakov do oblakov
Razstavišče Vetrinjski200 korakov do oblakov – 200 obrazov na naslovnicah 200 številk cestnega časopisa Kralji ulice, ki izhaja od leta 2005. 200 ljudi, moških in žensk, včasih v družbi s kakšnim ljubljenčkom, ki so le del stotin ljudi, ki izkušajo ali so izkušali brezdomstvo, so postali člani in članice Društva Kralji ulice, začeli ponujati časopis po ulicah v zameno za prostovoljni prispevek ali pa začeli pisati in risati prispevke, ki jih objavljajo Kralji ulice.
Čutim, sodelujem, vrednotim in ustvarjam
Maribor center / Umetnostna galerija Maribor (Strossmayerjeva 6, Maribor)Delavnica za vse učitelje, ki poučujejo likovno umetnost. Petek, 6. oktober 2023, 16.00–18.00 Vodi: Primož Krašna Vse učitelje, ki poučujejo likovno umetnost vabimo v sklopu Tedna otroka na delavnico s Primožem Krašno, ki je namenjena sodobnim likovno poučevalnim pristopom, usmerjenim v poglobljeno doživljanje in razumevanje umetniških del skozi elemente socialnega in čustvenega učenja. Na delavnici bodo udeleženci skozi raznolike dejavnosti aktivno vstopali v likovna dela, jih poglobljeno analizirali skozi raznolike vidike, spoznali metodo SEL, ki razvija kompetence socialnega in čustvenega učenja, raziskovali in prepoznavali čustva v likovnih delih, oblikovali lastne produktivne odzive na razstavljena likovna dela ter vrednotili lasten učni proces. Proces bo usmerjen v dejavnosti, prilagojene za izvedbo pri pouku tako na razredni ali predmetni stopnji osnovne šole kot tudi v srednji šoli. Delavnica se izvaja v sodelovanju z Društvom likovnih pedagogov Pedagoški liki. info in prijava do 5. oktobra 2023: brigita.strnad@ugm.si ali 02 22 94 697. Udeležba je brezplačna.
Pripovedujem ti… Pravljična ura v Pionirski knjižnici (City) ob 10.00. Teden kulturne dediščine.
Pionirska knjižnicaDnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine SOBOTNA PRAVLJIČNA URA PRIPOVEDUJEM TI… Sobota, 7. oktobra 2023, ob 10. uri, Pionirska knjižnica (TPC City) Pravljičarski in pripovedovalski poklic prihajata iz davnine. Sprva je bila zgodba gotovo okorna, a pomenila je živi stik z drugim človekom. In ta živi stik kljub razvoju sodobnih tehnologij ohranja pripovedovanje ... Read more