Muzejnica

Maribor center / Pokrajinski muzej Maribor +1 more

Kulturni dnevnik 2024/2025 Pokrajinski muzej Maribor v svojem programu za Kulturni dnevnik izvaja Muzejnice, ki so interaktivna pedagoška srečanja in nepozabna zabavna doživetja, na katerih otroci spoznavajo različne izbrane teme s pomočjo muzejskih predmetov. V muzeju si ogledate historično lekarno s prodajnim prostorom, lekarniškim laboratorijem, skladiščem za surovine in originalnimi posodami in predmeti za izdelavo različnih tinktur, mazil, olj in zdravilnih pripravkov. Spoznali boste zanimive zgodbe o starih zdravilih, o vraževerju in prvih zdravilcih, vračih. Na koncu vas čaka prepoznavanje zdravilnih rastlin in priprava zmesi za zeliščno sol s katero si v šoli ali doma začinite kosilo. Učenci bodo delo nadaljevali z ustvarjalnimi delavnicami v Vetrinjskem dvoru, v katerih bodo izdelali mestni grb. Kulturni dnevnik je za udeležence, organizirane šolske skupine, brezplačen projekt, ki je nastal z namenom, da spodbudimo šolajočo se mladino k lastnemu angažmaju in ustvarjanju ter obisku kulturnih ustanov, hkrati pa jim omogočimo, da čim bolje spoznajo različne poklice s področja kulture.

Knjige in Braillova pisava

Maribor center / Mariborska knjižnica +1 more

Kulturni dnevnik 2024/2025 Mariborska knjižnica, Pionirska knjižnica Rotovž, v Kulturnem dnevniku dopolnjuje dejavnost na literarnem področju. Knjižničarji učencem predstavijo delovanje Mariborske knjižnice (na nadomestni lokaciji v trgovskem centru City), seznanijo jih z možnostjo članstva, popeljejo jih med police, polne najrazličnejših knjig za otroke in mladino ter pripovedujejo pravljice in jih popeljejo v povsem nove svetove, znane in domišljijske. Učenci bodo zatem spoznavali Braillovo pisavo in ustvarjali na to temo v prostorih Vetrinjskega dvora z mentorji Zavoda MARS Maribor.   Kulturni dnevnik je za udeležence, organizirane šolske skupine, brezplačen projekt, ki je nastal z namenom, da spodbudimo šolajočo se mladino k lastnemu angažmaju in ustvarjanju ter obisku kulturnih ustanov, hkrati pa jim omogočimo, da čim bolje spoznajo različne poklice s področja kulture.

Princesa na zrnu graha 3+

Velika dvorana +1 more

Po motivih H. C. Andersena / 40 min Pravljice so stare kot svet in vedno znova mlade, kot smo mladi njihovi bralci, poslušalci ali gledalci. Spodobna in poštena pravljica mora imeti volka, dobro vilo, zmaja … ali pa vsaj princa in princeso. Hans Christian Andersen je napisal táko, v kateri nastopa celo več princes. Na ... Več!

Alica v papirnati deželi 15+

Sodni stolp +1 more

po motivih Lewisa Carrolla / 45 min Predstava Alica v papirnati deželi je poklon svetu knjig in pisateljem, kot je Lewis Carroll. Naša Alica, ustvarjena iz papirja, je kot lik iz sanj, lov za zajcem z uro pa je kot tekma s časom … In zdi se, da v njej zmeraj zamujamo. Tako vsi mi ... Več!

Srečanje s pesnikom B. Gombačem in rokerski sprehod

Maribor center / Univerzitetna knjižnica Maribor +1 more

Kulturni dnevnik 2024/2025 Univerzitetna knjižnica Maribor v Kulturnem dnevniku sodeluje pri informacijskem opismenjevanju osnovnošolcev – Kako nastane knjiga. Program izvaja slovenski pesnik, pisatelj, dramatik in knjižničar UKM Borut Gombač. Učenci se seznanijo z avtorjevo idejo za nastanek pesmi/knjige, ki jo preko delavnice nadgradijo z informacijami o sodelujočih pri nastanku knjige (pisatelj, ilustrator, urednik, založnik, tiskar). V nadaljevanju sledi rokerski sprehod po mestnem jedru, ki ga pripravlja skupina Rajzefiber. Od Lačnih Franzov do Nece Falk, od Pohorje Express do Preporoda, vsi ti so v svojih pesmih na svoj način postavili spomenik našemu mestu. »Rokerski sprehod« popelje učence po kotičkih mesta, kjer besedila, ki jih pojejo, niso le odpeti verzi, ampak dobijo tudi sliko, svoj pomen. Naj bo mesto »na severu te male domovine« še »tak fejst noro«, in četudi je Drava včasih spominjala na »reko puno klora«, naša ljubezen do njega je bila vedno iskrena in trdna »kot dravski most«. Sprehodimo se skozi čisto pravo rokersko mesto. Kulturni dnevnik je projekt, ki ga organizira Narodni dom Maribor in je za organizirane šolske skupine, brezplačen projekt, ki je nastal z namenom, da spodbudimo šolajočo se mladino k lastnemu angažmaju in ustvarjanju ter obisku kulturnih ustanov, hkrati pa jim omogočimo, da čim bolje spoznajo različne poklice s področja kulture.

Šivilja in škarjice 3+

Velika dvorana

Dragotin Kette / 35 min Čudežne škarjice hrustalke, ki pomagajo dobri Bogdanki in uničijo bogastvo hudobne grajske gospe, oživijo pred gledalčevimi očmi, iz blaga pa počasi rastejo tudi grad, drevesa in gozd. Bogdanka, punčka iz cunj, pripoveduje o večnem sobivanju dobrote in hudobije, kjer pa, kot se v pravljicah spodobi, zmaga dobro. Najbolj znano Kettejevo ... Več!

Alica v papirnati deželi 15+

Velika dvorana

po motivih Lewisa Carrolla / 45 min Predstava Alica v papirnati deželi je poklon svetu knjig in pisateljem, kot je Lewis Carroll. Naša Alica, ustvarjena iz papirja, je kot lik iz sanj, lov za zajcem z uro pa je kot tekma s časom … In zdi se, da v njej zmeraj zamujamo. Tako vsi mi ... Več!

Zvezdica Zaspanka 3+

Velika dvorana +1 more

Frane Milčinski / 45 min Zvezdica Zaspanka Franeta Milčinskega - Ježka je prva slovenska radijska igra za otroke in zagotovo ena najuspešnejših slovenskih pravljic. Zgodba, ujeta med nebo in zemljo, nam sporoča, da lahko nekatere lastnosti, četudi na prvi pogled morda niso najboljše, vodijo do izjemnih doživetij. Zvezdica Zaspanka je mlada zvezda, ki nenehno zamuja na delo, ob tem pa je še malce ... Več!

Srednjeveški Maribor – mesto za belim obzidjem

Maribor center / Sinagoga

Kulturni dnevnik 2024/2025 V uvodnem delu bodo učenci spoznali različne poklice, ki skrbijo za ohranjanje kulturne dediščine in spoznali pomen varovanja dediščine. Seznanili se bodo z delom arheologov in restavratorjev konservatorjev. Kako se restavrirajo slike, kipi ali arheološke najdbe –od najdišča do razstavišča? V Vetrinjskem dvoru poteka prikaz na izbranih predmetih in ustvarjalne delavnice kolorizacije. Sledi raziskovalni sprehod skozi mesto, kjer si udeleženci ogledajo stavbe zgodovinskega pomena, del pohoda pa vključuje spoznavanje dela CJKD SINAGOGA, katerega temeljne naloge so proučevanje, ohranjanje, negovanje in predstavljanje judovske kulturne dediščine. Učenci si ogledajo nekdanjo judovsko sinagogo in se seznanijo, kako so potekali konservatorsko restavratorski posegi. Seznanijo se tudi s posebnostmi in zanimivostmi judovske kulture, simboli, ki izhajajo iz judovskega izročila in s hebrejsko pisavo. Kulturni dnevnik je projekt, ki ga organizira Narodni dom Maribor in je za organizirane šolske skupine, brezplačen projekt, ki je nastal z namenom, da spodbudimo šolajočo se mladino k lastnemu angažmaju in ustvarjanju ter obisku kulturnih ustanov, hkrati pa jim omogočimo, da čim bolje spoznajo različne poklice s področja kulture.

#ROBIKAPUCA​​​WASHERE 10+

Mala dvorana +1 more

Jera Ivanc / 60 min Se bo morala sedemčlanska družina Doroteje in Marka res izseliti iz dotrajanega najemniškega stanovanja na Lentu? Kaj pomeni grafit "Znanje osvobaja" na šolskem zidu? Kdo je vdrl v spletno redovalnico in vse ocene spremenil v petke? Od kod vsako noč novi grafiti, ki se začnejo s šolskega pročelja širiti po Mariboru? Kdo je Robi Kapuca, ki ... Več!