Naj se ti posveti ≡ Delavnica jedkanja tiskanih vezij

delavnica v Kulturnem inkubatorju (Koroška cesta 18, Maribor)

V mariborskem vozlišču je letošnja generacija konS mentorjev in mentoric razvila delavnico jedkanja tiskanih vezij Naj se ti posveti, na kateri lahko tako otroci kot odrasli iščejo ustvarjalne načine prevajanja električnega toka po poljubno oblikovanem tiskanem vezju.

Delavnice LEGO robotike

Kulturni inkubator

Skupaj z Malimi ustvarjalci bomo v delavničarskem studiu Kulturnega inkubatorja izvedli dve delavnici LEGO robotike. Na prvi se bodo udeleženci preizkusili v sestavljanju različnih vozil iz LEGO kock, na drugi pa bodo sestavili robote na temo naravnih nesreč. Delavnici bosta potekali 8. in 9. septembra in sta brezplačni, Mali ustvarjalci pa že zbirajo predhodne prijave. Petek, 8. september @ 16:00 - 19:00LEGO ROBOTIKA: robotska vozila - na dirakliščuSestavili bomo različna vozila iz Lego kock (LEGO WeDo in LEGO Mindstorms) in poskrbeli za premikanje le-teh. Premikanje bomo dosegli na podlagi blokovnega programiranja. Otroci delno sledijo navodilom, delno pa delajo po svoji domišljiji in preizkušajo, kaj deluje (in kaj ne) ter se naučijo, kako delujeta mehanika in programiranje. Ob koncu bomo priredili tekmovanje in se pomerili z robotskimi vozili. Otroke bomo razporedili v skupine glede na njihovo starost in predznanje. Sobota, 9.september @ 9:00 – 12:00LEGO ROBOTIKA: POZOR NEVARNOST – NARAVNE NESREČESestavili bomo različne robote na temo naravnih nesreč (potresni simulator, vodna zapornica, alarmna naprava) iz Lego kock (LEGO WeDo in LEGO Mindstorms) in poskrbeli za premikanje le-teh. Premikanje bomo dosegli na podlagi blokovnega programiranja. Otroci delno sledijo navodilom, delno pa delajo po svoji domišljiji in preizkušajo, kaj deluje (in kaj ne) ter se naučijo, kako delujeta mehanika in programiranje. Otroke bomo razporedili v skupine glede na njihovo starost in predznanje.Delavnice so primerne za osnovnošolce.

Delavnica: Fotokolaž in spoznavanje kreativne rabe pametnih telefonov

Kulturni inkubator

Vidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Petek, 22. september, 17:00-20:00fotokolaž in spoznavanje kreativne rabe pametnih telefonovRazvoj sodobne tehnologije gre z roko v roki s sodobno umetnostjo. Delavnica ponuja mladim srečanje s tehnologijo in z orodji novih medijev, za namene izražanja v umetnosti ter združevanja in povezovanja tradicionalne umetniške prakse s sodobnimi. Na temo portreta in skupinskega portreta, s pomočjo mobilnih telefonov, ustvarjamo foto in video kolaže, se pogovarjamo o kreativni uporabi mobilnih telefonov in družbenih omrežij, razvijamo estetiko in čut za ustvarjanje portretov v vsakdanjem življenju ter tudi v umetnosti. Mladi se spoznajo tudi s snemanjem video posnetkov.Delavnico vodijo Irena Pamič, Urban Vicman in Ines Sekač predlog zanjo pa je podala Hana Repše, samozaposlena v kulturi. Delavnico financira MKC Maribor in je za udeležence brezplačna.

ODPRTO ZA VSE: DNEVI ODPRTIH VRAT V MARSOVI IZBI

Vetrinjski dvor

Si želiš ustvarjati, spoznavati nove likovne tehnike, uriti ročne spretnosti ali izdelati unikatne uporabne izdelke? Otroci, mladi in odrasli raziskujejo kreativnost interdisciplinarno in prilagojeno starostni stopnji.

Delavnica: Mladi selektorji za mlado filmsko publiko

Kulturni inkubator

Vidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Ponedeljek, 25. september, 17.00-20.00 Mladi selektorji za mlado filmsko publikoKoncept “mladi selektorji za mlade filmske gledalce” se v svetu širi. Tudi festival ENIMATION se je preteklo leto soočil z možnostjo vključevanja zainteresiranih mladih v oblikovanje programov za sovrstnike. S tem želimo krepiti izkušnje mladih s področja kulturne produkcije in umetnosti, jim omogočati delovne izkušnje in predstaviti delovne možnosti, za katere imajo pri nas malo priložnosti spoznati.Udeleženci na delavnici raziskujejo in spoznavajo načine gledanja AV vsebin, skozi pogovore in diskusije določajo kriterije ocenjevanja otroških in mladinskih filmov, spoznajo razlike med komercialnim in avtorskim filmov ter moč filma kot izrazno sredstvo. Skozi praktično delo pridobijo vpogled v oblikovanje filmskih programov festivala ENIMATION in zahtevane naloge dela selektorjev. Spoznajo pomen kakovostne in premišljene vsebine izbranih AV del, ki jih bodo predali mlajšim gledalcem in sovrstnikom. Srečajo se z razmislekom vpliva filma na gledalca, sporočila filma, tehničnih posebnosti ipd.Na delavnici bodo svoje izkušnje delile tudi mlade sodelavke Enimation festivala Ajda Varl, Eva Reponj in Iza Ambrožič Simončič, predlog delavnice pa je zasnovalo Društvo za razvoj filmske kulture. Delavnico financirata MKC Maribor in Mestna občina Maribor in je za udeležence brezplačna.

Delavnica: Komuniciranje s publikami na primeru festivala ENIMATION 

Kulturni inkubator

Vidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Torek, 26.september, 17.00-20.00 Komuniciranje s publikami na primeru festivala ENIMATION Mladi so danes intenzivno vpeti v komuniciranje preko družbenih omrežij, vendar to še ni zagotovilo, da znajo komunicirati tudi poslovno, z namenom promocije kulturnih dogodkov in nagovarjanje publik.Z delavnico bodo udeleženci spoznali polje komuniciranja s publikami, obstoj različnih publik in kanalov, kje in kako lahko komuniciramo, izdelali bodo strategijo komuniciranja s časovnico za izbrani dogodek ter analizirali obstoječe objave ter se o njih pogovarjali.Na delavnici bo svoje izkušnje delila tudi mlada sodelavka Ajda Varl, predlog delavnice pa je zasnovalo Društvo za razvoj filmske kulture. Delavnico financira MKC Maribor in je za udeležence brezplačna.

Delavnica: Mozaik in tehnike zlaganja koščkov v novo celoto

Kulturni inkubator

Vidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Sreda, 27. september, 17.00-20.00 Mozaik in tehnike zlaganja koščkov v novo celotoZlaganje kamenčkov, koščkov stekla, keramike ali školjk je navduševalo že prebivalce Mezopotamije v 3. tisočletju pred našim štetjem. Z mozaiki so krasili stene, tla in ponekod tudi stropove. Pri nas najdemo primere mozaika iz rimskih časov, tehnika mozaika pa se je razširila predvsem v 20. stoletju.Z delavnico želimo nagovoriti študente likovne pedagogike, ki te tehnike ne spoznajo tekom študija, hkrati pa spodbuditi mlade iz ranljivih skupin, da se preizkusijo v njej, saj je izdelava mozaika izredno meditativna tehnika, pomaga pri urjenju koncentracije in vztrajnosti. Ko roke polagajo kamenčke enega ob drugega, se misli prepustijo toku rutinskega giba in ustvarjalni predanosti. Spoznali bomo razlike klasičnih in sodobnih mozaikov, ter ob koncu nastale izdelke tudi razstavili. Delavnico vodi mozaičarka Natalija Zabav s pomočjo Inje Frlež. Delavnico je predlagal Zavod MARS Maribor. Delavnico financira MKC Maribor.

Delavnica: Fraktalna risba kot metoda za socialni in čustveni razvoj

Kulturni inkubator

Vidim, slišim, čutim, mislim ... sem in se izražam! Vabljeni mladi na ustvarjalne urice, spoznavanje različnih umetniških področij, novih poklicev ali le druženje in sproščanje. Vidimo se v Kulturnem inkubatorju, delavnice so brezplačne.Četrtek, 28. september, 17.00-20.00 Fraktalna risba kot metoda za socialni in čustveni razvojMetoda fraktalne risbe je likovna meditativna metoda, sestavljena iz črt in barv. Pri risanju fraktalne risbe se sproščamo, razvija se naša ustvarjalnost, lahko pa jo uporabljamo tudi v terapevtske namene. Pridruži se lahko prav vsak, saj za risanje fraktalov ni potreben likovni talent ali likovno znanje.Skozi ustvarjanje spoznamo sebe, prepoznamo svoje potenciale in talente ter razberemo svoje vzorce, ki jih skozi korekcije prerišemo in ustvarimo nove – tiste, po katerih hrepenimo, h katerim stremimo. Fraktalna risba vzbuja občutek uspešnosti, učinkovitosti, kreativnosti in ponuja prostor za izražanje otroka v nas. Hkrati omogoča aktivno sprostitev in meditacijo, ki odstira nove poglede, v obdobjih povečane občutljivosti in ranljivosti ponuja zavetje miru in varnosti ter odgovarja na pomembna življenjska vprašanja.Delavnico posvečamo študentom likovne pedagogike in zainteresiranim mladim iz ranljivih skupin, da spoznajo enostavne načine sporočanja in razvijanja potencialov skozi likovno ustvarjanje. Delavnico vodi ustvarjalka Manja Jerič s pomočjo Aneje Založnik. Delavnico je predlagal Zavod MARS Maribor. Delavnico financira MKC Maribor in je za udeležence brezplačna.