RAZSTAVA: STOJAN GRAUF
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja MariborVabljeni na razstavo Stojana Graufa v UGM Studiu!
Stojan Grauf (1958, Maribor) je 1983 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo pri prof. Gustavu Gnamušu. Stojan Grauf, slikar srednje generacije, je tesno povezan z Mariborom, kjer živi in ustvarja.
RAZSTAVA: POLONA PETEK
UGM Šop 6 Strossmayerjeva ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Polone Petek v UGM Šopu!
Polona Petek v svojih delih zavestno sledi tehniki preslikave fotografij in ustvarja slikarske albume. Motivi njenih velikih olj na platnu so družinske »razglednice« in vedute bližnje okolice, zamrznjeni trenutki, ki jih avtorica kot tiha opazovalka spremlja, beleži in interpretira.
Avtoričin pogled in perspektiva na upodobljene osebe, dogodke, situacije je največkrat introvertiran pogled od zadaj na barvno pestro dogajanje v centru vidnega polja. Umetnico zanima prav ta trenutek, ki ga zadrži na fotografiji, v njegovih prostorskih, barvnih in psiholoških relacijah med objekti in človeškimi liki oziroma med nevidnim opazovalcem in naravo.
RAZSTAVA: ROMAN ERICH PETSCHE IN NJEGOVA KOČEVSKA
Sinagoga Maribor 4 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaNa razstavi v Sinagogi Maribor predstavljamo Romana Ericha Petscheta kot umetnika in človeka z veliko začetnico.
Roman Erich Petsche se je rodil leta 1907 v Kočevju v družini kočevskih Nemcev. Po prvi svetovni vojni se je družina izselila v Avstrijo. Petsche je na dunajski Akademiji upodabljajočih umetnosti pridobil naziv »magister artium«, pozneje je vrsto let poučeval umetnostno in tehnično vzgojo. Leta 1944 je bil kot vojak Wehrmachta nameščen v Novem Sadu, tam pa se je odvila ena najpomembnejših zgodb njegovega življenja: pred holokavstom je rešil judovski deklici Evo in Miro Tibor, za to pogumno dejanje pa mu je Yad Vashem leta 1982 podelil priznanje pravičnika med narodi.
Razstavljena likovna dela so iz zbirk graškega združenja Gottscheer Gedenkstätte in Pokrajinskega muzeja Kočevje. Na virtualnem odprtju je umetnika in njegovo delo predstavil pobudnik razstave Mihael Petrovič ml., gledalce pa je nagovorila tudi Vesna Jerbič Perko, direktorica Pokrajinskega muzeja Kočevje. Poseben gost odprtja je bil Vladimir Todorović, predstavnik nevladne organizacije Danubius in Judovske skupnosti Novi Sad.
Pripravo gostujoče razstave, ki bo v Sinagogi Maribor na ogled do 31. avgusta 2021, sta podprla Mestna občina Maribor in Veleposlaništvo Države Izrael.
Razstava: Vino naše vsakdanje
Pokrajinski muzej 2 Grajska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaOtvoritev: četrtek, 17. junija 2021, ob 18. uri, viteška dvorana, vhod z Grajske ulice. Razstava s prikazom delovnih šeg in navad sledi koledarskemu letu v vinogradu, vzporedno pa pripoveduje o vlogi vina v vsakdanjem življenju, ob velikih življenjskih prelomnicah in ob praznikih. Vino predstavi kot živilo, poživilo, naravno zdravilo, njegove temne plati in nakazuje razloge za njegovo vseprisotnost v našem kulturnem okolju. Obiskovalcem je na razstavi na voljo interaktivna miza, ki ponuja vpogled v slavnostne jedilnike različnih zgodovinskih obdobij. Prikazuje odnos do hrane in vina ter spremembe, ki so se dogajale za bogataško mizo od 15. do 20. stoletja. FOTO: Pivski vrč, bilikum, 1900, Šmarje pri Jelšah
RAZSTAVA: MATEJA KAVČIČ
UGM Studio 2 Trg Leona Štuklja Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaVabljeni na razstavo Mateje Kavčič v UGM Studiu!
Mateja Kavčič se je po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo, smer Grafika, leta 1989 vpisala na slikarski oddelek Akademije za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je 1994 diplomirala in leto kasneje obiskovala slikarsko specialko. Leta 2007 je pridobila pedagoško andragoško izobrazbo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Od leta 1995 ima status samozaposlene v kulturi. Deluje kot vizualna umetnica na področju slikarstva, risbe, grafike, fotografije, prostorskih postavitev in land arta. Sodeluje pri restavratorskih projektih in vodi ustvarjalnice za otroke. Zadnjih 18 let živi in ustvarja v Škofji Loki.
MEDNARODNI PROJEKT LJUBI ME, NE LJUBI ME
Galerija Media Nox 12 Židovska ulica Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaV mednarodni koprodukciji bomo v poletnih mesecih v galeriji Media Nox izvedli projekt Ljubi me, ne ljubi me.
LJUBI ME / NE LJUBI ME je poskus neverbalnega odgovora na vprašanje - kaj pomeni ljubezen vsakemu od nas?
Na podlagi imena otroške igre trganja cvetnih listov je avtorica projekta, pisateljica Ana Đokić, zasnovala nalogo za slikarje in ilustratorje. Kako je videti LJUBEZEN?! Vsak od umetnikov se je tega lotil na individualen in edinstven način, in je v dveh medsebojno povezanih ilustracijah razkril ne le njegovo umetniško pisavo, temveč tudi intimno interpretacijo trenutka, ki je razpet med dvema nasprotnima poloma - sem mu všeč ali me ne mara.
Rezultat tega eksperimenta - umetniške ilustracije - je vedno izreden! Dokaz za to je hitra rast projekta, ki je po prizadevanjih njene avtorice izstopila iz hrvaškega okvira in postal mednaroden. V letu 2021 se mu bodo s svojimi ilustracijami pridružili izbrani slovenski ilustratorji in vsa dela bodo predstavljena v galeriji Media Nox.
KONS V MESTNEM PARKU
Mestna občina Maribor Ulica heroja Staneta 1 MariborMed poletjem lahko aktivnosti projekta konS in prijateljev mariborskega vozlišča Inkubator vsak vikend obiščete v mestnem parku, kjer bomo raziskovali zvok, lučke, elektriko in ostale komponente intermedijskega polja, spoznavali kaj dela DJ, zmiksali kakšno skladbo ter se čudili razvoju robotkov, ki se pripravljajo na gledališko predstavo!
10. - 11. 7. / 31. 7. - 1. 8.: PREDSTAVITEV DJ ŠOLE
Če te zanima DJ-anje, glasba in vse kar je povezano z njo, se nam pridruži na predstavitvi DJ šole Akademije Alphawave! Prinesli bomo profesionalno DJ opremo, ki jo boš lahko tudi preizkusil, izvedel pa boš kaj točno DJ dela in kako se znajde med vsemi gumbi in lučkami na opremi, ki jo ima pred seboj. Na ključku lahko prineseš tudi svojo glasbo, da jo skupaj zmiksamo po DJevsko!
17. - 18. 7. / 7. - 8. 8. / 21. - 22. 8.: DELAVNICE NA PRESEKU ZNANOSTI IN UMETNOSTI
Ustvarjalne in raziskovalne intermedijske delavnice, na katerih ekipa projekta konS razpira pogled v svet, kjer ena ob drugo trčijo in tudi spajajo umetnost, znanost in tehnologija. Skozi avtorsko razvite delavnice spoznavamo, kako po različnih materialih potuje elektrika, kako povezujemo žičke od vira energije do žarnice ter s pomočjo zanimivih napravic zganjamo digitalne in analogne vragolije.
konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost je odprta in razvijajoča se struktura, ki si prizadeva vzpostaviti povezave med skupnostmi, institucijami znanja, raziskovalnimi središči in gospodarstvom na sistemski ravni, pri čemer so vse strani zainteresirane za soustvarjanje trajnostne, varnejše in bolj etične prihodnosti v dinamičnem, nenehno spreminjajočem se svetu. Skozi različne nivoje želi pristopiti do zainteresirane javnosti (PARK, NOVA, PRAKSA) in si prizadeva za vzpostavitev aktivne mreže raziskav, produkcije in utemeljevanja boljših pogojev za raziskovanje, razvoj in realizacijo sodobnih raziskovalnih umetniških projektov.
24. - 25. 7. / 14. - 15. 8. / 28. - 29. 8.: SPRETEN.SI SE PREDSTAVI
Spreten.si je program za igrivo učenje otrok na področju programiranja, robotike in 3D tehnologij. S pomočjo Mestne občine Maribor (Participatorni proračun), Ministrstva RS za kulturo (Center za kreativnost) in Evropske unije (Evropski sklad za regionalni razvoj) v Mariboru postavlja Digitalno ustvarjalnico Spreten.si, s katero želi mariborskim otrokom ponuditi vzpodbudno okolje za razvoj njihovih tehničnih in računalniških spretnosti.
Podjetje Doxakey se ukvarja z avtomatizacijo in postavljanjem sistemov v industriji 4.0. V okviru svoje zavezanosti k družbeni odgovornosti že več let na Ptuju in njegovi okolici navdušuje otroke za robotiko in tako skrbi za svoje bodoče kadre. V letih 2020/21 izvajamo projekt Gledališče robotov, s katerim poskušamo v naše delavnice in tudi delo vnesti več ustvarjalnosti in (gledališke) umetnosti. V projektu sodeluje Ustanova Fundacija Sonda, financirata pa ga Ministrstvo RS za kulturo in Evropska unija iz Evropskega sklad za regionalni razvoj.
foto: Marko Lük
POLETNI ART KAMP
Mestni park Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaPoletje otvarjamo z butičnimi vikend programi Poletnega Art kampa.
Ob sobotah in nedeljah vabimo vse in vsakršne družine k pravljično lepemu paviljonu v Mestnem parku Maribor, na koncertne poslastice, predstave za otroke, pravljice in plesne delavnice, posamične sklope delavnic ter gibalne, igralne in bralne aktivnosti.
Druženje, raziskovanje, kultura, umetnost in znanje! Smelost zdravega duha v zdravem telesu je gibalo zdrave družbe. Sočutje, spoštovanje sebe in drugih, okolja in narave – imamo to.
Program Poletni Art kamp 2021: Poletni Art kamp
Sodelovanje v programu poteka na lastno odgovornost. V primeru dežja program odpade.
POLETNI GLASBENI BALKONI: TAJA BOŽIČ IN SARA ESTER GREDELJ
Maribor center / Balkon Mestne hiše Rotovž Glavni trg Maribor, Upravna enota Maribor, 2000 SloveniaTaja je slovenska kantavtorica, instrumentalistka in pevka, ki se s svojimi iskrenimi besedili, čutnim glasom in svojstveno melodiko dotika duše poslušalcev.
Na koncertu bo predstavila svoje avtorske skladbe, katerih ritmi vas bodo skoraj zagotovo zvabili tudi k plesu.
Vstopnine ni!