Loading Dogodki

« Vsi dogodki

  • Ta dogodek je minil.

Rosina šola delavskih pravic za mlade

19. decembra, 2022 18:00

19. 12. 2022 ob 18.00, Trg revolucije 9

Rosina šola delavskih pravic za mlade

Letos pod drobnogled jemljemo platformne ekonomije, odstiramo plasti, ki spremljajo tovrstne modele in opozarjamo na dejavnike vseprisotnega izkoriščanja. V prvem delu si ogledamo aktualen dokumentarec o spletnih platformah, kot so Wolt, Uber in Amazon in njihovih posledicah za vedno bolj prekarizirane delavke in delavce, v drugem pa se pogovarjamo z novinarko Ano Lah, ki je za potrebe svojega raziskovalnega novinarsta med drugim postala Woltova dostavljalka.

18.00

Delo na zahtevo (The gig is up)

Kanada/Francija, 2021, barvni, 88 minut

S filmom Delo na zahtevo (The Gig is up), režiserke Shannon Walsh, spoznamo svet odmaknjenosti, ki je predrzno blizu vseh nas, a se premalo zavedamo, da ima čudovita nova tehnologija, ki nam s kontaktom podjetij kot so Wolt, Amazon, Uber, hitro, enostavno, poceni pričara ugodje, tudi drugo plat kovanca, kjer ta ista tehnologija postane strašljiva in pod vprašaj postavlja samo človeškost.

Film nam pokaže, da je svoboda v delovnem okolju, ki si jo tako želimo, odvisna od ocene uporabnikov, a le malokdo se zaveda kakšne posledice bo imela naša ocena za človeka, ki cel dan kolesari tople obroke skozi mesto. Bleščeče obljube o prilagojenem prožnem delavniku, neodvisnosti, nadzor časa in denarja, hitro zbledijo in delavci se znajdejo v ujetem položaju, odvisni od ocen uporabnikov, v nenehnem strahu, da bodo prejeli slabo oceno ali svoje nerazpoložljivosti “deaktivirani”. Človeški davek nove tehnologije, ki nam pričara vse in kadarkoli si želimo.

S filmom želimo opozoriti na empatijo do ljudi, ki so se znašli v kolesju trilijonske ekonomije na zahtevo. Zavedajmo se, da gre za prekarne delavce, ki srbijo, da se naše potrebe izpolnjujejo in zato ponujajo svoj čas oz nenehno pripravljenost. Izziv prekarnosti kot obet njegove večnosti so tudi naprave, ki jih imamo v žepu, uporabljamo ves čas, smo v mnogih pogledih postali odvisni od njih.

Kot pravi režiserka Shannon Walsh: “Posameznik, ki opravlja priložnostna dela na podeželju Združenih držav Amerike, ima z delavcem, ki to počne v Indiji ali Nigeriji, danes več skupnega kot kadarkoli prej. Neenakost je resnično postala globalna. Mislim, da smo na pragu globalnega gibanja, in upam, da bo del njega tudi moj film”

Režija: Shannon Walsh • Scenarij: Shannon Walsh, Harold Crooks, Julien Goetz • Fotografija: Étienne Roussy • Montaža: Sophie Farkas-Bolla • Glasba: David Chalmin
Produkcija: Ina Fichman, Luc Martin-Gousset • Festivali, nagrade: CPH:DOX (svetovna premiera); Hot Docs; DOXA (otvoritveni film); Dokufest Prizren; Melbourne; Edinburg • Distribucija: Demiurg

19.45

Pogovor z Ano Lah

Po ogledu filma se platforminh ekonomij lotimo še skozi pogovor z raziskovalno novinarko Ano Lah, ki se je letošnje poletje poglobljeno ukvarjala s spletno platformo za dostavo hrane pri nas. Z nami bo delila svoje uvide in izkušnje, ko je spremljala in govorila z dostavljalkami_ci ter 3 dni tudi sama razvažala hrano po mariborskih ulicah. Dotaknile_i se bomo različnih vidikov, ki jih platformne ekonomije uvajajo v sodobno družbo ter se spraševale_i o njihovih učinkih na uporabnike_ce, dostavljake_ce, restavracije, skupnost, državo…

Film predvajamo v sodelovanju s festivalom DOKUDOC.


Povezava do originalnega članka

Podrobnosti

Datum:
19. decembra, 2022
Čas:
18:00
Kategorija:

Prizorišče

Trg revolucije 9