Program 9. Kariernega sejma 2024
13. novembra 08:00 - 14. novembra 17:00
Sočasno ob predstavitvah razstavljavcev bo obiskovalcem na voljo tudi pester izbor delavnic in predavanj. Poleg že tradicionalne Žive knjižnice poklicev, ki jo izvaja MKC Maribor in bo potekala oba dneva sejma od 8. do 15. ure, bo v sredo, 13.11., na izbiro še šest predavanj oz. delavnic med katerimi velja izpostaviti delavnico »Kako biti vrhunski: Moč ciljev in zdrave miselnosti«, ki jo bo za obiskovalce izvedla Sara Isaković, najuspešnejša slovenska plavalka, dobitnica srebrne olimpijske kolajne na Olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008, v četrtek, 14.11., pa še štiri predavanja oz. delavnice, ki bodo obiskovalcem ponudila vpogled na področje umetne inteligence, nevrometrije, osebne rasti, dijaškega dela in vajeništva.
PROGRAM
Sreda, 13. november
URA: 08.00-15.00
NASLOV DELAVNICE: ŽIVA KNJIŽNICA POKLICEV
LOKACIJA: V prvem nadstropju znotraj dvorane Leona Štuklja pri vhodu po stopnicah desno
IZVAJALEC: MKC Maribor
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Živa knjižnica je knjižnica kot vsaka druga – ima knjige, knjižničarja/ko, bralce/ke in čitalnico. Posebnost Žive knjižnice je ta, da so knjige ljudje (tako imenovane žive knjige), ki skozi dialog z bralci/kami delijo svojo življenjsko zgodbo o poklicu, ki ga opravljajo ali o izobraževalni poti, ki so si jo izbrali. Mladi lahko tako iz prve roke izvedo informacije o poklicu ali študiju, ki jih zanimajo. Pogovor knjige in bralca/ke lahko poteka individualno ali v dvojicah. Eno branje traja največ 20 min.
Tokrat boš lahko poklepetal/a z zanimivimi knjigami npr.:
študentko psihologije,
inženirjem medijskih komunikacij,
knjižničarko,
študentom geografije,
kineziologinjo,
gradbenico,
anglistko,
dijakom/injo iz različnih srednjih šol v Mariboru.
URA: 13.00-13.45
NASLOV DELAVNICE: ALI SE DOVOLJ DOBRO POZNAM?
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALKA: Vida Lerš, karierna svetovalka
Vida je že več kot deset let karierna svetovalka. Njeno delo v Kariernem središču Maribor zajema snovanje in izvajanje delavnic iz področja veščin iskanja zaposlitve, motivacijskih delavnic za osebno rast in delavnic na katerih skupaj z udeleženci raziskuje interese, vrednote in motive, sposobnosti in osebnostne lastnosti in vse kar vpliva na izbiro poklicne poti vsakega posameznika.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Na delavnici se bodo učenci in dijaki seznanili z najrazličnejšimi pripomočki za samospoznavanje, ki jim lahko pomagajo pri izbiri nadaljnje izobraževalne poti ter poklica. Predstavili bomo spletno stran eSvetovanje, kjer so na voljo povezave do Vprašalnika osebnostnih lastnosti, mladi lahko podrobneje raziščejo svoje interesne tipe (s Hollandovo tipologijo) ter ugotovijo, kakšno delovno okolje bi bilo za njih najprimernejše. Seznanili se bodo s kompetenčnim modelom, ki ponuja možnosti raziskovanja osebnih spretnosti. Spoznali bodo lahko pripomoček za raziskovanje, razvoj in izpopolnjevanje svojih možnosti v karieri z spletnim orodjem »Kam in kako«.
URA: 09.00-09.30
NASLOV: VAJENIŠKA MESTA V PODRAVJU IN ZAKAJ POSTATI VAJENEC?
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALKA: Marisa Ban, svetovalka iz Službe za razvoj kadrov in izobraževanje GZS
KRATEK OPIS:
Predstavitev vajeništva je odlična priložnost za osnovnošolce, podjetja, starše in druge deležnike, da spoznajo prednosti triletnih poklicnih vajeniških izobraževalnih programov, kjer se dijaki izobražujejo neposredno v delovnem okolju. Program vajeništva omogoča, da dijaki vsaj polovico časa svojega šolanja preživijo v podjetju, kjer pridobivajo dragocene praktične izkušnje in veščine. To pomeni, da se že med izobraževanjem vključujejo v resnične delovne procese, kar jim po koncu šolanja olajša vstop na trg dela. Podjetja pa lahko na tak način pridobijo in izobrazijo bodoče zaposlene.
Na dogodku bomo podrobneje predstavili, kako program deluje, kakšne so prednosti za vse vpletene in kako se lahko učenci ter podjetja vključijo v vajeniški model izobraževanja. Predstavljena bodo tudi prosta vajeniška mesta v podjetjih v podravski regiji.
URA: 15.00-15.45
NASLOV DELAVNICE: KAKO SI USTVARIM ZARES FAJN LAJF?
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALEC: Sabina Košmrl Kaučič
Sabina Košmrl Kaučič, profesorica biologije in filozofije, avtorica knjižne uspešnice »Srčni učitelj«, TEDx talk govornica, uradna izobraževalka strokovnjakov zaposlenih na področju vzgoje in izobraževanja preko kataloga Katis, ki ga je odobrilo Ministrstvo, kreatorka online tečajev »Magičnost življenja«, mama treh otrok. Trenutno zaposlena na Osnovni šoli Slave Klavore Maribor. Zaradi projekta, ki ga je osnovala z Izo Login, je začela sodelovati tudi s Centrom za socialno delo in dela na področju Rejniških družin. Sodeluje tudi z Društvom družin diplomatov na Slovenskih ambasadah in z njimi izvaja svetovalne vsebine.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Udeleženci se bodo naučili ozavestiti odpor in strah, ki se velikokrat pojavita, ko se znajdejo pred izzivom oz. pred učno snovjo. Raziskave in izkušnje namreč dokazujejo, da ni primanjkljaj v sposobnostih tisti, ki preprečuje, da bi učenci/dijaki/študenti dosegali lepe rezultate, ampak je to zelo pogosto nezmožnost ravnanja z lastnimi močnimi občutji, ki se sprožajo. Ko se naučijo odpor in strah zdravo presegati, se njihovi rezultati izboljšajo. Udeleženci bodo usvajali preproste tehnike, ki pa jih dokazano učinkovito podprejo na njihovi poti izobraževanja in odraščanja.
URA: 13.00-14.00
NASLOV DELAVNICE: KAJ NAM PRINAŠA UMETNA INTELIGENCA NA DELOVNA MESTA?
LOKACIJA: Amfiteater Filozofske fakultete
IZVAJALEC: docent dr. Domen Mongus
Domen Mongus je redni profesor in raziskovalec na mariborski Fakulteti za računalništvo, elektrotehniko in računalništvo, vodja Centra za pametna mesta in skupnosti na Univerzi v Mariboru (UM) ter eden od vodilnih evropskih znanstvenikov na področju lokacijske inteligence.
V akademski karieri je za svoje raziskovalne in pedagoške dosežke prejel številne nagrade.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Na pol urni delavnici se bomo seznanili z:
osnovnimi principi delovanja AI (kako deluje, kaj so prednosti, kaj so slabosti)
primeri, kjer AI ne bo nikoli zamenjala človeka (na osnovi slabosti)
primeri, kjer AI bo ali že zamenjuje človeka
URA: 14.15- 15.45
NASLOV DELAVNICE: KAKO BITI VRHUNSKI: MOČ CILJEV IN ZDRAVE MISELNOSTI
LOKACIJA: Amfiteater Filozofske fakultete
IZVAJALKA: Sara Isaković
Sara Isaković je najuspešnejša slovenska plavalka, dobitnica srebrne olimpijske kolajne na Olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008, ki so predstavljale vrhunec njene športne kariere. Poleg športa je danes, točno 5 let po zaključku kariere, svoje poslanstvo našla v raziskovanju delovanja možganov (na U.S Navy Seals-ih, Marincih ter Olimpijskih športnikih), ter dela na področju performance psihologije (psihologija optimalnega nastopanja). Po končani diplomi iz univerze Berkeley in magisterija v San Diegu, se je Sara začela ukvarjati s športniki, piloti, glasbeniki ter poslovneži in jim pomaga izvesti optimalen nastop v stresnih situacijah. Sara se zavzema za zdrav način življenja ter promovira mentalni in fizični fitnes za dobro počutje ter odpornost v današnjem hitrem ter napornem življenju. Pred kratkim je postala certificirani praktik hipnoze pri Dr. Šinigoju, tako kot tudi pri Dr. Pajntarju- društvo za medicinsko hipnozo.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
V tem predavanju bomo raziskali moč postavljanja ciljev, še posebej pri oblikovanju življenj mladih. Brez jasnih ciljev je lahko življenje kot plovba brez kompasa, kjer pristaneš nekje, kjer nikoli nisi želel biti, podobno kot pravi znan citat: ‘Če ne veš, kam greš, boš verjetno pristal nekje drugje.’ Postavljanje ciljev nam omogoča, da ustvarimo načrt, ki usmerja naša dejanja in odločitve s smislom in jasnostjo. Za mlade je to lahko izjemnega pomena, saj jim pomaga ohranjati motivacijo, graditi samozavest in prevzeti odgovornost za svojo prihodnost. Preučili bomo, kako nam cilji pomagajo razbiti velike sanje na dosegljive korake, kar nam omogoča, da ostanemo osredotočeni tudi, ko se pojavijo izzivi. To predavanje vas bo spodbudilo, da razmislite o svojih lastnih željah, in vas navdušilo nad tem, kako lahko postavljanje ciljev postavi temelje za prihodnost, polno priložnosti, uspehov ter notranjega zadovoljstva.
URA: 15.30-16.15
NASLOV DELAVNICE: VERBATORIA – NOVO ORODJE ZA ODKRIVANJE MOČNIH PODROČIJ POSAMEZNIKA Z NEVROMETRIJO
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALEC: mag. Dunja Petak, univ. dipl. psih.
Dunja Petak je univerzitetna diplomirana psihologinja z opravljenim znanstvenim magisterijem s področja klinične psihologije. Je strokovnjakinja s skoraj 30-letnimi izkušnjami na področju dela z ljudmi. Dodatno se je izobraževala iz transakcijske analize, nevrolingvističnega programiranja, supervizije ter kariernega svetovanja. V letošnjem letu je pridobila licenco Verbatoria, kar ji omogoča, da lahko s pomočjo inovativnega orodja nadgrajuje svoje dosedanje delo, znanje in izkušnje na področju kariernega svetovanja. Zdi se se ji izjemno pomembno, da vsak posameznik odkrije svoja močna področja, jih razvija in se usmerja k aktivnostim, ki mu prinašajo napredek in zadovoljstvo.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Ali poznaš svoja močna področja? Te zanima, kateri poklici so zate najprimernejši, katere profesionalne veščine imajo pri tebi najvišji potencial za razvoj in katera vloga v timu je zate najbolj »naravna«? Do odgovorov na vsa navedena vprašanja ti lahko pomaga metoda nevrometričnega testiranja z orodjem Verbatoria, ki je od letos dostopno tudi v Sloveniji. Na predavanju/delavnici bo predstavljena navedena metoda, ki omogoča vpogled v prirojene potenciale posameznika na naslednjih področjih: matematično-logičnem, glasbenem, ustvarjalnem, besedno-jezikovnem in športno-kinestetičnem. Gre za edinstveno orodje, ki je namenjeno učencem, dijakom in odraslim, saj jim pridobljene informacije lahko olajšajo načrtovanje aktivnosti na različnih področjih življenja – tudi pri načrtovanju izobraževalne oz. karierne poti.
PROGRAM
Četrtek, 14. november
URA: 08.00-15.00
NASLOV DELAVNICE: ŽIVA KNJIŽNICA POKLICEV
LOKACIJA: V prvem nadstropju znotraj dvorane Leona Štuklja pri vhodu po stopnicah desno
IZVAJALEC: MKC Maribor
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Živa knjižnica je knjižnica kot vsaka druga – ima knjige, knjižničarja/ko, bralce/ke in čitalnico. Posebnost Žive knjižnice je ta, da so knjige ljudje (tako imenovane žive knjige), ki skozi dialog z bralci/kami delijo svojo življenjsko zgodbo o poklicu, ki ga opravljajo ali o izobraževalni poti, ki so si jo izbrali. Mladi lahko tako iz prve roke izvedo informacije o poklicu ali študiju, ki jih zanimajo. Pogovor knjige in bralca/ke lahko poteka individualno ali v dvojicah. Eno branje traja največ 20 min.
Tokrat boš lahko poklepetal/a z zanimivimi knjigami npr.:
študentko psihologije,
inženirjem medijskih komunikacij,
knjižničarko,
študentom geografije,
kineziologinjo,
gradbenico,
anglistko,
dijakom/injo iz različnih srednjih šol v Mariboru.
URA: 09.00-09.45
NASLOV DELAVNICE:ALI POZNAŠ POMEN DIJAŠKEGA DELA ZA KARIERNO POT?
IZVAJALEC: MJob
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Delavnica bo pokrila tako področje zakonodajne ureditve študentskega dela v Sloveniji kot praktične nasvete za mlade, kako si najti delo.
URA: 12.00-13.00
NASLOV DELAVNICE: POSTANI INŽENIR ENERGETIKE
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
Predstavili bomo študijske programe, ki se izvajajo na Fakulteti za energetiko UM ter skozi najpogostejša vprašanja predstavili študij na fakulteti.
IZVAJALEC: Eva Simonič,( Predstavitev študijskih programov Fakulteta za energetiko)
URA: 14.00-14.45
NASLOV DELAVNICE: S HITRIM BRANJEM DO USPEHA
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALKA: Vanja Jus, Evropski inovacijski center Univerzum Minerva Maribor
Mag. Vanja Jus, rojena v Slovenj Gradcu, je državna prvakinja v hitrem branju in glavna inštruktorica programa HiBra trener, kjer se prenašajo poglobljena znanja o hitrem branju na profesorje slovenskih šol. Vanja je odgovorna tudi za projekt MemoHELP, je licenčna inštruktorica programa MemoHELP in glavna odgovorna oseba za izvedbo delavnic MemoHELP (delavnice za trening spomina) ter raziskovalka uravnoteženja možganskih hemisfer. Do sedaj ima zaključene 3 dodiplomske študijske programe in 1 znanstveni magisterij ter pridobljeno široko paleto neformalnih znanj in veščin.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Program poteka po metodi hitrega učenja Minerva, ki je bila razvita s pomočjo sredstev ESS. Poudarek je na medsebojnem komuniciranju in usvajanju znanj predvsem v obliki praktičnega, pa tudi teoretičnega učenja. Prav tako predavatelji med izvedbo delavnic, glede na skupino ter njene sposobnosti, vključujejo vaje za razgibavanje. Delavnica je razgibana, od udeležencev zahteva veliko aktivnega sodelovanja. Uporabljajo se posebni učni pristopi, ki omogočajo hitro branje.
URA: 15.30-16.15
NASLOV DELAVNICE: VERBATORIA – NOVO ORODJE ZA ODKRIVANJE MOČNIH PODROČIJ POSAMEZNIKA Z NEVROMETRIJO
LOKACIJA: predavalnica UŠC Leona Štuklja
IZVAJALEC: mag. Dunja Petak, univ. dipl. psih.
Dunja Petak je univerzitetna diplomirana psihologinja z opravljenim znanstvenim magisterijem s področja klinične psihologije. Je strokovnjakinja s skoraj 30-letnimi izkušnjami na področju dela z ljudmi. Dodatno se je izobraževala iz transakcijske analize, nevrolingvističnega programiranja, supervizije ter kariernega svetovanja. V letošnjem letu je pridobila licenco Verbatoria, kar ji omogoča, da lahko s pomočjo inovativnega orodja nadgrajuje svoje dosedanje delo, znanje in izkušnje na področju kariernega svetovanja. Zdi se se ji izjemno pomembno, da vsak posameznik odkrije svoja močna področja, jih razvija in se usmerja k aktivnostim, ki mu prinašajo napredek in zadovoljstvo.
KRATEK OPIS DELAVNICE:
Ali poznaš svoja močna področja? Te zanima, kateri poklici so zate najprimernejši, katere profesionalne veščine imajo pri tebi najvišji potencial za razvoj in katera vloga v timu je zate najbolj »naravna«? Do odgovorov na vsa navedena vprašanja ti lahko pomaga metoda nevrometričnega testiranja z orodjem Verbatoria, ki je od letos dostopno tudi v Sloveniji. Na predavanju/delavnici bo predstavljena navedena metoda, ki omogoča vpogled v prirojene potenciale posameznika na naslednjih področjih: matematično-logičnem, glasbenem, ustvarjalnem, besedno-jezikovnem in športno-kinestetičnem. Gre za edinstveno orodje, ki je namenjeno učencem, dijakom in odraslim, saj jim pridobljene informacije lahko olajšajo načrtovanje aktivnosti na različnih področjih življenja – tudi pri načrtovanju izobraževalne oz. karierne poti.