Loading Dogodki

« Vsi dogodki

  • Ta dogodek je minil.

DELAVNICA KRITIČNE PISMENOSTI

21. februarja, 2019 10:00 - 18:00

V četrtek, 21. 2. 2019, te med 10.00 in 18.00 vabimo na brezplačno delavnico kritične pismenosti, ki bo potekala v prostorih INFOPEKE. Namenjena vsem tistim, ki si prizadevate pri mladih razvijati kritičnost v odnosu do informacij, sporočil in tekstov, ki poskušajo usmerjati njihova življenja ali pa jih mladi ustvarjajo sami. Za lažje načrtovanje izvedbe delavnice se do 19. 2. 2019 prosimo prijavi na infopeka@infopeka.org.

Informacije in sporočila se danes na vsakem koraku vsiljujejo v naša življenja, v obliki slik, zvokov, tradicionalnih in digitalnih tekstov. Teksti, kakršnikoli že, pa niso nikoli nevtralna ali objektivna slika resničnosti, zmeraj imajo namen in so izraz, ki ga je nekdo v nekem prostoru in času oblikoval. Tisti, ki je tekst ustvaril, v njem zmeraj pusti svoj odtis, svoj pogled na svet, svojo identiteto, pa tudi bolj ali manj izražen namen. Teksti mladim ponujajo modele identifikacije, vsebine o katerih je vredno razmišljati, resnice o dogodkih in procesih v svetu. Tako prihaja do nereflektiranega prenosa sporočil, predstav in vrednot, zlasti v obdobju podivjanega kapitalizma, protibegunski narativi v medijiskih in političnih sporočilih in širjenja strahu z namenom pridobivanja političnih točk.

Biti kritičen do tekstov, sporočil in informacij pa je zagotovo eden najpomembnejših ciljev vsakršnega izobraževanja mladih, prav tako angažiranost mladih v procesih demokratične participacije, torej ustvarjanja možnosti enakopravnega, predvsem pa pravičnega dostopa do in sodelovanja na vseh ravneh družbenega življenja.

Na delavnici se bomo seznanile_i s:
– kako uporabiti kritično pismenost kot metodološko orodje pri delu z mladimi;
– kako razviti kritični pogled v to, kako različna besedila (v medijih, v oglasih, na spletnih blogih, šolskih učbenikih, uradnih dokumentih…) oblikujejo naše svetove, kulture in identitete na vpliven, pogosto prikrit način;
– kako uporabiti besedila (pisana in slikovna) kot družbena orodja na načine, ki omogočajo preoblikovanje teh istih svetov;
– zavedati se samoumevnosti, s katero večinoma sprejemamo množico sporočil in jo nadomestiti s previdnostjo in pozornostjo do ciljev in agend prav teh sporočil;
– kako se na podlagi novo pridobljenega razumevanja in znanja organizirati za dejavno, angažirano in ustvarjalno opozarjanje na problematike ali reševanje problematik v svojem neposrednem družbenem okolju.

Uporabljene metode dela:
– predavanje,
– kritična diskurzivna analiza medijskih in drugih besedil (reklamnih sporočil, vizualnih podob, filmskih trailerjev),
– diskusija
– delo skupini,
– pisanje uporniških besedil,
– pisanje proti-besedil.

Datum izvedbe: 21. 2. 2019
Trajanje: 10.00 – 18.00
Lokacija: Pekarna Magdalenske mreže, Ob železnici 16, Maribor
Izvajalki: Kaja Fiedler, Urška Breznik, Pekarna Magdalenske mreže

Prijave sprejemamo do 19. 2. na: infopeka@infopeka.org

O kritični pismenosti
S kritično pismenostjo kot konceptom, ki pismenosti kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želimo posameznice_ke opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ključni osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po katerih se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje. Razvijanje le-te omogoča zmožnost kritičnega branja informacij in različnih manipulativnih besedil kot tudi zmožnost samostojnega ustvarjanja besedil in družbeno-angažiranih akcij s katerimi lahko aktivno in odgovorno sodelujemo v družbi v različnih kontekstih.
Za očeta ideje kritične pismenosti velja Paulo Freire, brazilski filozof, pedagog in aktivist. Freire je idejo kritične pismenosti utemeljeval v marksistični in fenomenološki filozofiji ter jo praktično pedagoško razvijal z najrevnejšimi in izkoriščanimi delavci, da bi prispeval k njihovi svobodi in emancipaciji. Pogosto citirane besede Freira »reading the word is reading the world«, torej »branje besed je branje sveta«, odkrivajo njegovo razumevanje pismenosti kot dejavnosti neizbežno prežete z načinom razmišljanja o svetu in značajem delovanja v njem. »Branje ni le dekodiranje zapisane besede oziroma jezika, ampak se še pred tem prepleta z znanjem o svetu.« (Freire in Macedo 1987, str.29)

Info: Pekarna Magdalenske mreže, Mladinski informacijsko-svetovalni center INFOPEKA, Ob železnici 16, 2000 Maribor, 02 300 68 50, 041 481 246, infopeka@infopeka.org

Podrobnosti

Datum:
21. februarja, 2019
Čas:
10:00 - 18:00