Festival rokodelcev 2024
27. novembra - 1. decembra
Med 27. 11. in 1. 12. 2024, bo v Mariboru, natančneje v prostorih Vetrinjskega dvora, potekal drugi FESTIVAL ROKODELCEV Maribor. Namen festivala je povezati rokodelce, ter njihove poklice, znanja in izdelke predstaviti širši javnosti, hkrati pa okrepiti in obogatiti ponudbo programov kulturno-umetnostne vzgoje v mestu.
S festivalom želimo izpostaviti del kulturne dediščine, ki nas je zaznamovala skozi stoletja, vendar zaradi sodobnega načina življenja in potreb ljudi, počasi tone v pozabo. S pomočjo kulturno-umetnostne vzgoje in pedagoških metod želimo rokodelska znanja pobliže predstaviti širši javnosti, otrokom, mladim in odraslim zainteresiranim. Obiskovalce festivala pa vabimo na obisk prodajno-razstavnega sejma rokodelstva in domače obrti, ki bo potekal v prostorih Vetrinjskega dvora, vse dni festivala. Letošnja darila si lahko priskrbite od domačih ustvarjalcev. Ne bo vam žal!
Delavnice in predstavitve za otroke, mlade in druge zainteresirane
V sodelovanju s priznanimi rokodelci smo pripravili tematske delavnice in predstavitve, ki so namenjene vsem starostnim skupinam, radovednim obiskovalkam in obiskovalcem festivala rokodelstva. Delavnice so odlična priložnost za kakovostno preživljanje časa, saj udeleženci na praktičen način spoznajo rokodelske poklice, izdelke in znanja, ki so jim lahko navdih v prihodnje. Hkrati pa na zabaven način spoznavajo kulturno dediščino, ki nas je na teh prostorih zaznamovala skozi stoletja. Verjamemo, da krepitev praktičnih znanj, ročnih spretnosti in spoznavanje materialov, lahko spodbudi razvoj kakovostne in sodobne produkcije izdelkov, ki temelji na spoštovanju do tradicije in kulture.
Dopoldanski program med tednom je rezerviran za šolske skupine, popoldnevi in vikend pa tudi za izven.
Prodajno – razstavni sejem ustvarjalcev, oblikovalcev in rokodelcev.
December je mesec, ko, iščemo kako in s čim obdarovati svoje bližnje, sodelavce, prijatelje. Letos jih lahko z izbranimi unikatnimi izdelki slovenskih ustvarjalk in ustvarjalcev. saj bo FESTIVAL ROKODELCEV Maribor, skozi prodajno razstavni sejem obiskovalcem ponujal prav to. Možnost, da v času festivala spoznajo in podprejo slovenske ustvarjalke in ustvarjalce, ki ne samo, da ohranjajo rokodelstvo živo, ampak ga razvijajo naprej, ter ustvarjajo čudovite izdelke.
Maistri Marpurgi in srednjeveški Maribor
Kulturno in umetniško društvo Maistri Marpurgi predstavlja življenje v srednjem veku. Delijo znanja in veščine takratnih rokodelcev, ki bodo v treh dneh dvorišče Vetrinjskega dvora, popeljali skozi čas, nazaj v srednji vek. Sami zase pravijo:
˝Maistri Marpurgi se ukvarjamo z uprizarjanjem srednjega veka.
Smo slovita vikinška skupina rokodelcev, obrtnikov in bojevnikov iz cele Slovenije, s sedežem v Mariboru. S pomočjo izročil in naukov naših prednikov se ukvarjamo z izdelavo orodja, orožja, nakita, lesenih in železnih izdelkov ter drugih predmetov po starih rokodelskih tehnikah in skrivnostih stroke. Med nami so tudi vešči zeliščarji in vrači, varuhi našega zdravja, še posebej pa radi varimo zdravilne napitke. Celoten tabor pa vzamejo pod okrilje kuharski mojstri, ki poskrbijo, da vsak dan jemo kot jarli.
Obiskovalci lahko pridejo na obisk v naš interaktivni tabor, v katerem lahko najdejo lesene srednjeveške igre tako za otroke kot tudi za odrasle, kovača, orožarja, rezbarja, pletiljo, šiviljo, tkalko, krojača, zeliščarko, varilce napojev, usnjarja, steklarja, šamanko, glasbenike, kuharice in mnoge druge obrtnike.
Prikazane obrti na dan dogodka so odvisne od razpoložljivosti članov društva. Veseli in ponosni smo, da so Maistri Marpurgi partnerji FESTIVALA ROKODELCEV Maribor!
Spodbujanje sodelovanja in prenos znanja novim generacijam
FESTIVAL ROKODELCEV Maribor, želi postati platforma, ki bo spodbujala šolske ustanove, da z rokodelci vzpostavijo dolgoročno sodelovanje, ter izbrane strokovnjake povabijo v šole, ter na tak način tudi po festivalu širijo znanja, ter promovirajo rokodelske poklice, ter tako pripomorejo k ohranitvi in ponovni popularizaciji same obrti, ter tako pripomorejo k ohranitvi kulturne dediščine. V ta namen bomo organizatorji, v sodelovanju z izbrano strokovno komisijo, predstavili, ter postavili temelje za naziv ˝SPRETNE ROKE˝, ki izbranim rokodelcem, ki s svojo kvaliteto, izdelki in z možnostjo prenosa znanja na druge izpolnjujejo strokovne kriterije, ter jim to omogoča vpis v spletni katalog, ki bo na voljo izobraževalnim ustanovam za lažji stik z rokodelci, ter lažjo organizacijo morebitnih aktivnosti. Hkrati pa je čas festivala idealen za srečanje v živo in izmenjavi izkušenj.
Delavnice izvajamo v sodelovanju s priznanimi imeni s področja rokodelstva in obrtništva, ki bodo svoje znanje delili z obiskovalci festivala.
Obrtniški sprehod
Vse do prihoda Južne železnice je bil Maribor pretežno obrtniško mesto, šele v drugi polovici 19. stoletja so se pričeli pojavljati prvi industrijski obrati, ki so do druge svetovne vojne popolnoma spremenile značaj Maribora v industrijskega.
Obrtniki so bili nekoč organizirani v cehe, brez članstva v teh stanovskih organizacijah je bilo nemogoče dobiti obrtno dovoljenje, cehi pa so s svojimi strogimi in mestoma tudi nenavadnimi pravili uravnavali delo in življenje obrtnikov. Nekaj tega bomo spoznali na Obrtniškem sprehodu.
Sprehajalec: Vid Kmetič, Rajzefiber
Trajanje sprehoda: 1 – 1.5 ure
Zbirno mesto: Židovski trg
Organizator Festivala rokodelcev Maribor
Zavod VIP MARS, Gubčeva ulica 18, 2000 Maribor, Slovenija
info@festivalrokodelcev.si